"Ηθικός" Εκτροφέας - "Νεόκοπος" Ιδιοκτήτης...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
3. Λάθος οι σκάλες σε τέτοια φυλή ricos...
και ειναι κατι που το παραδεχτηκα απο την αρχη και ποτε δεν το εκρυψα!!! Τον αλλο μηνα μετακομιζω, οποτε κατι γινετε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ξερω οτι την αγαπας απιστευτα και το ιδιο και εκεινη, μην την χαντακωνεις. Οι κριτες τουλαχιστον δεν το κανουν.

Βρειτε τα, καθιστε μιληστε και ας αφησουμε ολοι τους χαρακτηρισμους. Αν θελουμε να βοηθησουμε την φυλη να παει μπροστα.
Αγαπητέ Νάσο,

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις διαβάσει το τελευταίο μου post...
Κατά συνέπεια, μάλλον έχεις καλυφθεί, μιάς και έχω αναφέρει ήδη για τις κριτικές μορφολογίας της Μόκας...
Εγώ τις έχω δει τις κριτικές της Μόκας και, μάλιστα, έχω τις πρωτότυπες. Τώρα, φαντάζομαι ότι δεν έχει νόημα να σε ρωτήσω πως και έγινε να τις έχεις εσύ στα χέρια σου... Το λέω με καλή προαίρεση, μιάς και έχουμε μιλήσει, σε γνωρίζω, έχεις ...ονοματεπώνυμο.:D

Οντως, την αγαπάω απίστευτα και κάτι παραπάνω!!!:)
Επίσης, συμφωνώ ότι οι κριτές δεν την έχουν χαντακώσει, σε οποιαδήποτε περίπτωση.
Λιγάκι πήγε να μας "την πει" ο Νορβηγός κριτής τον Οκτώβριο, ο οποίος παραξενεύτηκε για το θέμα του χαρακτήρα της, αλλά το "έσωσε" (και την ευχαριστώ θερμά τη γυναίκα, παρότι δεν την γνωρίζω) η βοηθός στίβου, λέγοντάς του ότι το σκυλί κατεβαίνει σε έκθεση για πρώτη φορά...

Μιά ερώτηση, όμως, να σου κάνω, Νάσο: Εγώ, με ποιόν τρόπο "χαντακώνω" το σκυλί μου?

Τέλος, η τελευταία σου φράση είναι "όλα τα λεφτά" και είμαι ανάμεσα σε εκείνους που θα βρεις σύμφωνους...:)

Υ.Γ. Και μία τελευταία απορία, Νάσο: Σκέφτηκες ότι μπορεί να μη θέλω να βλέπει όλος ο κόσμος το ονοματεπώνυμο το δικό μου και της συζύγου μου, φόρα-παρτίδα στο internet? Αν ναι, τότε είμαι καλυμμένος...:cool:
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
O καθενας μπορει να λεει οτι θελει, ειδικα για το Rico εχω επανηλημμενα αναφερει και εξ αρχης οτι το κουταβι αν παρουσιασει προβλημα αντικαθισταται και επιστρεφεται η αξια του. Τωρα αν μερικοι θελουν να λενε ψεματα και καποιοι αλλοι θελουν και τους βολευει να πιστευουν ψεματα λεγοντας οτι δεν εδωσα εγγυησεις για αντικατασταση, δεν μπορω να κανω κατι γιατι δεν εγγυηθηκα γραπτως. Το οτι συνεχιζω να το γραφω ομως ακομη και εδω μεσα και καποιοι επιλεκτικα κανουν οτι δεν το διαβαζουν, αποδεικνυει οτι το προβλημα γι αυτους δεν ειναι η υγεια των σκυλων τους
Μιλας εκ του ασφαλους, αφου σου εχω δηλωσει οτι δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να δωσω τον Solo πισω. Και για ποια λεφτα εχουμε μιλησει εμεις οι δυο και ποτε? Τωρα ποιος γραφεις για να δημιουργει εντυπωσεις?
Το ξερεις οτι δεν μου περισσευουν και οτι δεν θα ελεγα οχι σε 1000 ευρω αλλα το σκυλο μου ακομα και να μην μπορει να περπατησει αυριο, δεν τον δινω. Εγω αυτον τον σκυλο τον ανεβοκατεβαζα μεχρι 6 μηνων 3 οροφους (6 μηνων ξερεις ποσο ζυγιζει ενα μπουλμαστιφ) αγκαλια. Και μεχρι τον 7ο μηνα του τον κατεβαζα αγκαλια παλι. Εγω αυτον το σκυλο τον κοιμιζω διπλα διπλα με το παιδι μου και ειναι η συντροφια του και το "αδελφακι του". Τι αντικατασταση λεμε τωρα? Τηλεοραση νομιζεις οτι ειναι? Ειναι ο σκυλος μου και τον πηρα για οσο αντεξει και οχι για 2-3 χρονια!!!!

Δεν θελω τιποτα απο σενα και το δηλωνω, δεν μπορεις ομως να βγαινετε αλαζονικα και με υφος παντογνωστη και να λετε οτι δεν μπορουμε να σας κρινουμε. Μπορουμε και θα συνεχισουμε να το κανουμε.

Υγ. για το προβλημα που αναφερεις ποιος θα το κρινει και πως? γιατι δεν εχεις δειξει και κανα ενδιαφερον
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Δεν μιλαω καθολου εκ του ασφαλους και δεν δημιουργω εντυπωσεις. Αν δεν με προσεχες οταν σου μιλουσα, δεν φταιω εγω...
Εγω παντογωστης??? Απο ποτε?
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
διαβάζοντας για πάνω απο 1:30 ώρα τα ποστ θα έπρεπε να κρατήσω σημειώσεις για να πώ αυτά που θέλω περιληπτικά αλλά επηδεί ήδη έχουν γραφεί πολλά θα αρκεστώ στα συνοπτικά.

Για μένα προσωπικά είναι ταπεινό με την κακή ένοια όλοι οι εκτροφείς να παρέχουν εγγύηση επιστροφής κουταβιού-χρημάτων ή αντικατάσταση κτλ...ίσως σημαντικό για όσους θέλουν καριερίστες σκύλους στις εκθέσεις αλλά όχι σημαντικό για τους λοιπούς φιλόζωους που πήραν ένα κουτάβι που κάποια στιγμή έχει προβλήματα υγείας.

Και το λέω αυτό γιατί αυτοί (οι 4 ιδιοκτήτες) αυτά έχουν αγαπήσει.Δεν μπορεί απο την μία οι εκτροφείς να επικαλούνται άνχος και προβληματισμούς για το αν θα πάνε τα κουτάβια σε σπίτια που θα αγαπηθούν και μετά να λένε -Τι πρόβλημα υγείας? Σε καλύπτει η εγγύηση φέρτο πίσω.

Το να βάλεις κύριε εκτροφέα κατά των ιδιοκτητών οτι είναι άσχετοι ... τι? Τώρα το κατάλαβες? Όταν σου σκάγανε το 1000κο δεν ήταν άσχετοι? Και στην τελική τα 22 κουτάβια που έβγαλες ήθελες να τα πουλήσεις μόνο σε σχετικούς και γνώστες?

Όσο για αυτούς που απορούν μόνιμα γιατί δεν το ψάξατε γιατί πήγατε εκεί κτλ ... οι γνωστοί μετά χριστών προφήτες .... είναι δήσκολο να αναλογιστούν οτι απο τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ήταν μονόδρομος-μονοπώλιο? Άλλωστε απο μήνυμα το μακρόσυρτο του εκτροφέα σχεδόν τα πάντα διαψεύσθηκαν απο τους ιδιοκτήτες γιατί έτσι είναι όταν ακούγονται και οι δύο πλευρές.

Εκτροφέα , μια απλή ερώτηση και αν θές απαντάς ... παρουσίασες τους υποψήφιους αγοραστές λίγους...ο ένας είδε φως και μπήκε,ο άλλος είναι κολλημένος με ακατάλληλα σπορ για τον σκύλο κτλ... αλλά παρόλα αυτά τους έδωσες κουτάβι γιατί??? ποιος φέρει εκεί ευθήνη ο αγοραστής ή ο εκτροφέας?

Όσο για κάτι που είπες για τους ιδοκτήτες ... γιατί να στηρώσουν τους σκύλους τους προτάθηκαν να κάνουν εκτροφείο .... ή φοβάσαι μήπως βρεθούν κάπου αφού γνωρίζονται και ζευγαρώσουν ΤΥΧΑΙΑ όπως τα δικά σου τα ΕΚΤΡΟΦΙΚΑ που σε ρωτάει επίμονα ο mortezers και δεν απαντάς (ιάκωβε δεν χώνομαι σαν ραπανάκι θα το ρώταγα και εγώ αυτό)

Όσο για τα τεράστια ποσά που έχεις δαπανήσει και τα λίγα που έχεις βγάλει δεν ξέρω ποιον αφορά αλλά μάλλον εκτήθεσαι έτσι για τις επιλογές σου και ξανασκέψου το όταν αποκαλέσεις του απλούς ιδιοκτήτες ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

Γιατί το θέμα "εκτροφέα΄" δεν είναι πόσα βγάζεις....... αλλά πως τα βγάζεις!!!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
διαβάζοντας για πάνω απο 1:30 ώρα τα ποστ θα έπρεπε να κρατήσω σημειώσεις για να πώ αυτά που θέλω περιληπτικά αλλά επηδεί ήδη έχουν γραφεί πολλά θα αρκεστώ στα συνοπτικά.

Για μένα προσωπικά είναι ταπεινό με την κακή ένοια όλοι οι εκτροφείς να παρέχουν εγγύηση επιστροφής κουταβιού-χρημάτων ή αντικατάσταση κτλ...ίσως σημαντικό για όσους θέλουν καριερίστες σκύλους στις εκθέσεις αλλά όχι σημαντικό για τους λοιπούς φιλόζωους που πήραν ένα κουτάβι που κάποια στιγμή έχει προβλήματα υγείας.

Και το λέω αυτό γιατί αυτοί (οι 4 ιδιοκτήτες) αυτά έχουν αγαπήσει.Δεν μπορεί απο την μία οι εκτροφείς να επικαλούνται άνχος και προβληματισμούς για το αν θα πάνε τα κουτάβια σε σπίτια που θα αγαπηθούν και μετά να λένε -Τι πρόβλημα υγείας? Σε καλύπτει η εγγύηση φέρτο πίσω.

Το να βάλεις κύριε εκτροφέα κατά των ιδιοκτητών οτι είναι άσχετοι ... τι? Τώρα το κατάλαβες? Όταν σου σκάγανε το 1000κο δεν ήταν άσχετοι? Και στην τελική τα 22 κουτάβια που έβγαλες ήθελες να τα πουλήσεις μόνο σε σχετικούς και γνώστες?

Όσο για αυτούς που απορούν μόνιμα γιατί δεν το ψάξατε γιατί πήγατε εκεί κτλ ... οι γνωστοί μετά χριστών προφήτες .... είναι δήσκολο να αναλογιστούν οτι απο τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ήταν μονόδρομος-μονοπώλιο? Άλλωστε απο μήνυμα το μακρόσυρτο του εκτροφέα σχεδόν τα πάντα διαψεύσθηκαν απο τους ιδιοκτήτες γιατί έτσι είναι όταν ακούγονται και οι δύο πλευρές.

Εκτροφέα , μια απλή ερώτηση και αν θές απαντάς ... παρουσίασες τους υποψήφιους αγοραστές λίγους...ο ένας είδε φως και μπήκε,ο άλλος είναι κολλημένος με ακατάλληλα σπορ για τον σκύλο κτλ... αλλά παρόλα αυτά τους έδωσες κουτάβι γιατί??? ποιος φέρει εκεί ευθήνη ο αγοραστής ή ο εκτροφέας?

Όσο για κάτι που είπες για τους ιδοκτήτες ... γιατί να στηρώσουν τους σκύλους τους προτάθηκαν να κάνουν εκτροφείο .... ή φοβάσαι μήπως βρεθούν κάπου αφού γνωρίζονται και ζευγαρώσουν ΤΥΧΑΙΑ όπως τα δικά σου τα ΕΚΤΡΟΦΙΚΑ που σε ρωτάει επίμονα ο mortezers και δεν απαντάς (ιάκωβε δεν χώνομαι σαν ραπανάκι θα το ρώταγα και εγώ αυτό)

Όσο για τα τεράστια ποσά που έχεις δαπανήσει και τα λίγα που έχεις βγάλει δεν ξέρω ποιον αφορά αλλά μάλλον εκτήθεσαι έτσι για τις επιλογές σου και ξανασκέψου το όταν αποκαλέσεις του απλούς ιδιοκτήτες ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

Γιατί το θέμα "εκτροφέα΄" δεν είναι πόσα βγάζεις....... αλλά πως τα βγάζεις!!!
Το επιθετο ασχετος που γυροφερνει εδω κι εκει, πως προεκειψε και απο ποια οπτικη πλευρα?? Και το οτι διαψευδουν ολοι αυτοι που πλεον συντονισμενα επιτιθενται εδω και καιρο δεν μου λεει εμενα κατι...ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει εδω μεσα και να λεει οτι ψεμματα θελει. Αλλα ομως εχουν ειπωθει σε προσωπικες συζητησεις και τουλαχιστον 2 μαρτυρες παροντες σε μια-δυο απο αυτες, δεν διαψευδουν εμενα...
Το να λεει ο Ρικος οτι εγω δεν του ειπα ποτε οτι θα του αντικαταστησω το κουταβι, ουτε εκεινος μπορει να το αποδειξει ουτε εγω το αντιθετο μονο απο κουβεντες που ειχαμε..
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Αυτο πιστευεις οτι θα σε βοηθησει εσενα 'η τον οποιοδηποτε αλλο εδω σε κατι, περα απο το κουτσομπολιστικο του πραγματος?
Αν το πιστευεις, να σου απαντησω...
Ισως να μη βοηθουσε τη συζητηση, ουτως η αλλως το θεμα ειναι "καψιμο" και κουραστικο.
Αλλα θα μου ελυνες την περιεργεια, ρε αδερφε.
Δεν μπορω να την ακουω αυτη την κουβεντα (το "τυχαια ζευγαρωσαν" ), απο απλους κυνοφιλους, που τυχαινει να εχουνε ενα ζευγαρι ημιαιμα σκυλια,
ποσο μαλλον απο εκτροφεις εξειδικευμενους σε μια φυλη, οπως εσυ. :)
Λαθη κανει κανει ολος ο κοσμος, εκτος απο αυτους που δεν δοκιμασαν και δεν επιχειρησαν ποτε τους τιποτα.
Ποτε των ποτων που λενε...
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Ισως να μη βοηθουσε τη συζητηση, ουτως η αλλως το θεμα ειναι "καψιμο" και κουραστικο.
Αλλα θα μου ελυνες την περιεργεια, ρε αδερφε.
Δεν μπορω να την ακουω αυτη την κουβεντα (το "τυχαια ζευγαρωσαν" ), απο απλους κυνοφιλους, που τυχαινει να εχουνε ενα ζευγαρι ημιαιμα σκυλια,
ποσο μαλλον απο εκτροφεις εξειδικευμενους σε μια φυλη, οπως εσυ. :)
Λαθη κανει κανει ολος ο κοσμος, εκτος απο αυτους που δεν δοκιμασαν και δεν επιχειρησαν ποτε τους τιποτα.
Ποτε των ποτων που λενε...
Στις ποσες μερες εσυ ζευγαρωνεις τις θηλυκες σου ?
 






nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
ΓιαννηΚ οταν ειπα οτι χαντακωνεις τον σκυλο σου , εννοουσα οτι αφου το σκυλι ειναι οκ μορφολογικα και ο ταρσος ειναι οκ και η δυσπλασια νιωθεις οτι δεν ειναι αυτο που θες.Μονο απο φωτο και απο τα λογια οσων την εχουν γνωρισει , εγω προσωπικα την εχω στην καρδια μου.Ειναι η συντροφια σου ειναι κομματι της οικογενειας , ειναι ενα πραγματικα ομορφο ζωο.Το κακο με τα σκυλια ειναι οτι καταλαβαινουν παραπανω απο οτι εμεις νομιζουμε.Αν νιωθεις κατι για αυτην θα το καταλαβει.Αν δεν νιωθεις καλα για αυτην παλι θα το νιωσειΑυτο εννοω.

Οσον αφορα τις κρισεις και το ανεβασμα αυτων , εχεις απολυτο δικιο , σου ζητω δημοσια και ταπεινα συγννωμη και με την συμφωνη γνωμη σου θα ζητησω να βγουν αμεσα.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Στις ποσες μερες εσυ ζευγαρωνεις τις θηλυκες σου ?
Αναλογα με τον οιστρο της , 10 - 12 μερες.
Δεν μου οφειλεις καμια εξηγηση , εμενα προσωπικα.
Αλλα απο οτι νομιζω ουτε και σε κανεναν.
Εκανες μια επιλογη που δε βγηκε, απο εκει και περα την ατυχη επαναλειψη αν την απεφευγες,
δε θα μπορουσε να σου πει κανεις τιποτα.
Κι ενω πριν σου φυλουσανε τα χερια , τωρα σε κοπανανε, εκ του αποτελεσματος.
Ρισκα που εχει η εκτροφη δεν τα γνωριζει η πλειοψηφεια των χρηστων και δη σε τετοιες φυλες.
Οταν παλι επιλεγουμε μια φυλη, αγαπητοι ιδιοκτητες,
δε τη διαλεγουμε επειδη πχ. μας αρεσει το Μπουλμαστφ που ειναι ομορφο και μεγαλο,
το Ακιτα γιατι το ειδαμε στην τηλεοραση με τον Ριτσαρντ Γκιρ...και τα δαλματιας που προαναφερθησαν επειδη παιξανε στον κινηματογραφο.
Κατι απο ιστορια και ελλαττωμματα - προτερηματα των φυλων οφειλουμε να τα μελετουμε.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εγω ο απλος εκτροφεας της πισω αυλης συνεχιζω λοιπον να αναρωτιεμαι...
Ποιες ειναι αυτες οι εξετασεις υγειας που "πρεπει" να εχω κανει στα σκυλια μου για να τα να εκθρεφω?
Εξετασεις που ειναι επισημα επικυρωμενες απο τον ΚΟΕ? Αρα εξετασεις δυσπλασιας ισχυων μονο? Μετα απο αυτο εγω ειμαι καλυμμενος στα ματια του ιδιοκτητη του κουταβιου μου οτι και αν παθει?
Αν δεν φτανουν του ΚΟΕ οι εξετασεις, με ποιοες αλλες ειναι ικανοποιημενος ο ιδιοκτητης? Και αφου λογικα δεν θα ειναι επισημες, θα ειναι στο τελος αποδεκτες 'η και αυτες αμφισβητουνται?
Εγω ξερω ποιοες και γιατι πρεπει να τις κανω στα σκυλια μου. Ρωταω ομως για να καταλαβω ποιος και με ποια κριτηρια οριζει τι ειναι το ηθικο και το ανηθικο...και αν μενει ποτε και σε ποια περιπτωση, ικανοποιημενος ο μεσος ιδιοκτητης

Αναλογα με τον οιστρο της , 10 - 12 μερες.
Δεν μου οφειλεις καμια εξηγηση , εμενα προσωπικα.
Αλλα απο οτι νομιζω ουτε και σε κανεναν.
Εκανες μια επιλογη που δε βγηκε, απο εκει και περα την ατυχη επαναλειψη αν την απεφευγες,
δε θα μπορουσε να σου πει κανεις τιποτα.
Κι ενω πριν σου φυλουσανε τα χερια , τωρα σε κοπανανε, εκ του αποτελεσματος.
Ρισκα που εχει η εκτροφη δεν τα γνωριζει η πλειοψηφεια των χρηστων και δη σε τετοιες φυλες.
Οταν παλι επιλεγουμε μια φυλη, αγαπητοι ιδιοκτητες,
δε τη διαλεγουμε επειδη πχ. μας αρεσει το Μπουλμαστφ που ειναι ομορφο και μεγαλο,
το Ακιτα γιατι το ειδαμε στην τηλεοραση με τον Ριτσαρντ Γκιρ...και τα δαλματιας που προαναφερθησαν επειδη παιξανε στον κινηματογραφο.
Κατι απο ιστορια και ελλαττωμματα - προτερηματα των φυλων οφειλουμε να τα μελετουμε.
1) Δεν εκανα καμια επαναληψη!
2) Μαθε λοιπον οτι το μπουλμαστιφ και αλλες φυλες, ζευγαρωνει ακομη και στις 27 και στις 28 μερες μετα την περιοδο του. Αυτο δεν το ξερουν ακομη πολλοι εκτροφεις που εκθρεφουν μπουλμαστιφ και οχι μονο οπως δεν το ηξερες προφανως ουτε εσυ αλλα ουτε κι εγω. Οταν λογω ελλειψης χωρου εβαλα στον ιδιο χωρο το αρσενικο με το θηλυκο στις 25 μερες, δεν ηταν και οτι πιο φυσιολογικο να ζευγαρωσουν τα σκυλια μεταξυ τους...
Αυτος προφανως ειναι και ο λογος που η σκυλα δεν ειχε κανει εξετασεις δυσπλασιας πριν το ζευγαρωμα..
Σου απαντησα τωρα???
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Rico εστω και αυτους τους μηνες απο τον 6-7 εως να ενηλικιωθει αν ανεβαινε και κατεβαινε τα σκαλια , εαν υπηρχε υποψια για δυσπλασια , την βοηθησες να αναπτυχθει.
Φαντασου 3 οροφους 2-3 φορες την ημερα πανω κατω , 234 σκαλια περιπου με 16 σκαλια ο οροφος.Σε μια ηλικια ιδιαιτερα ευαισθητη για την σωστη αναπτυξη του σκυλου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ΓιαννηΚ οταν ειπα οτι χαντακωνεις τον σκυλο σου, εννοουσα οτι αφου το σκυλι ειναι οκ μορφολογικα και ο ταρσος ειναι οκ και η δυσπλασια νιωθεις οτι δεν ειναι αυτο που θες. Μονο απο φωτο και απο τα λογια οσων την εχουν γνωρισει, εγω προσωπικα την εχω στην καρδια μου. Ειναι η συντροφια σου ειναι κομματι της οικογενειας , ειναι ενα πραγματικα ομορφο ζωο. Το κακο με τα σκυλια ειναι οτι καταλαβαινουν παραπανω απο οτι εμεις νομιζουμε. Αν νιωθεις κατι για αυτην θα το καταλαβει. Αν δεν νιωθεις καλα για αυτην παλι θα το νιωσει. Αυτο εννοω.

2) Οσον αφορα τις κρισεις και το ανεβασμα αυτων , εχεις απολυτο δικιο , σου ζητω δημοσια και ταπεινα συγννωμη και με την συμφωνη γνωμη σου θα ζητησω να βγουν αμεσα.
Νάσο,

1) Πιστεύω ότι, όταν τη συναντήσεις, θα την βάλεις ακόμα περισσότερο στην καρδιά σου...:)
Για τη Μόκα, δεν μετανιώνω ούτε μιά στιγμή.... Την αγαπάω όπως είναι, με τα (πολλά) προτερήματα και τα ελαττώματά της... Σαν παιδί μου, όπως ξαναείπα!

Οσο για το "καταλαβαίνουν ότι νιώθουμε" συμφωνώ και, συνεχώς, κάνω προσπάθειες βελτίωσης και της δικής μου συμπεριφοράς...
Αλλά, εν γένει, έχεις δίκιο, της οφείλω και μεγαλύτερη (και πιο "χαλαρή") "εμπιστοσύνη", εκτός από την απεριόριστη αγάπη...

2) Ok, Νάσο κι εγώ το ξανασκέφτηκα... Κι εγώ έχω απευθυνθεί επώνυμα σε ανθρώπους "εδώ μέσα"...:cool:
Οπότε, δεν πειράζει, ας κρίνουν οι "άλλοι"...:D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγω ο απλος εκτροφεας της πισω αυλης συνεχιζω λοιπον να αναρωτιεμαι...
Ποιες ειναι αυτες οι εξετασεις υγειας που "πρεπει" να εχω κανει στα σκυλια μου για να τα να εκθρεφω?
Εξετασεις που ειναι επισημα επικυρωμενες απο τον ΚΟΕ? Αρα εξετασεις δυσπλασιας ισχυων μονο? Μετα απο αυτο εγω ειμαι καλυμμενος στα ματια του ιδιοκτητη του κουταβιου μου οτι και αν παθει?
Αν δεν φτανουν του ΚΟΕ οι εξετασεις, με ποιοες αλλες ειναι ικανοποιημενος ο ιδιοκτητης? Και αφου λογικα δεν θα ειναι επισημες, θα ειναι στο τελος αποδεκτες 'η και αυτες αμφισβητουνται?
Εγω ξερω ποιοες και γιατι πρεπει να τις κανω στα σκυλια μου. Ρωταω ομως για να καταλαβω ποιος και με ποια κριτηρια οριζει τι ειναι το ηθικο και το ανηθικο...και αν μενει ποτε και σε ποια περιπτωση, ικανοποιημενος ο μεσος ιδιοκτητης


1) Δεν εκανα καμια επαναληψη!
2) Μαθε λοιπον οτι το μπουλμαστιφ και αλλες φυλες, ζευγαρωνει ακομη και στις 27 και στις 28 μερες μετα την περιοδο του. Αυτο δεν το ξερουν ακομη πολλοι εκτροφεις που εκθρεφουν μπουλμαστιφ και οχι μονο οπως δεν το ηξερες προφανως ουτε εσυ αλλα ουτε κι εγω. Οταν λογω ελλειψης χωρου εβαλα στον ιδιο χωρο το αρσενικο με το θηλυκο στις 25 μερες, δεν ηταν και οτι πιο φυσιολογικο να ζευγαρωσουν τα σκυλια μεταξυ τους...
Αυτος προφανως ειναι και ο λογος που η σκυλα δεν ειχε κανει εξετασεις δυσπλασιας πριν το ζευγαρωμα..
Σου απαντησα τωρα???
OK, μετά απο 10 σελίδες έμαθα κι εγώ τι σήμαινε αυτό το μυστηριώδες "για να μάθω". Το "μεμπτό" στησυγκεκριμένη περίπτωση πάντως (κατα τη γνώη μου πάντα) δεν είναι οτι έγινε η στραβή. Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Το πρόβλημα είναι οτι αφού υπήρχε αυξημένη αβεβαιότητα στη συγεκριμένη γέννα,
1. Γιατί τα κουτάβια κόστιζαν όσο και οι προγραμματισμένες γέννες (αν ισχύει αυτό, εσύ θα μας πεις)
2. Γιατί να μην τα κρατήσεις μέχρι να "δείξουν" τα όποια προβλήματα και να τα δώσεις μετά
3. (το κυριότερο), γιατί να μην ενημερώσεις τους αδαείς υποψηφίους αγοραστές, οτι η συγκεκριμένη γέννα ήταν αυξημένης αβεβαιότητας? να ξέρουν οτι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα προβλήματος σε σχέση με τις κανονικές σου γέννες?

ΥΣ: Το επίθετο "ασχετος" το εισήγαγα εγώ στο ποστ 129..... ελπίζω οτι δεν προσβλήθηκε κάποιος απο τους τρεις... :)
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
OK, μετά απο 10 σελίδες έμαθα κι εγώ τι σήμαινε αυτό το μυστηριώδες "για να μάθω". Το "μεμπτό" στησυγκεκριμένη περίπτωση πάντως (κατα τη γνώη μου πάντα) δεν είναι οτι έγινε η στραβή. Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Το πρόβλημα είναι οτι αφού υπήρχε αυξημένη αβεβαιότητα στη συγεκριμένη γέννα,
1. Γιατί τα κουτάβια κόστιζαν όσο και οι προγραμματισμένες γέννες (αν ισχύει αυτό, εσύ θα μας πεις)
2. Γιατί να μην τα κρατήσεις μέχρι να "δείξουν" τα όποια προβλήματα και να τα δώσεις μετά
3. (το κυριότερο), γιατί να μην ενημερώσεις τους αδαείς υποψηφίους αγοραστές, οτι η συγκεκριμένη γέννα ήταν αυξημένης αβεβαιότητας? να ξέρουν οτι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα προβλήματος σε σχέση με τις κανονικές σου γέννες?

ΥΣ: Το επίθετο "ασχετος" το εισήγαγα εγώ στο ποστ 129..... ελπίζω οτι δεν προσβλήθηκε κάποιος απο τους τρεις... :)
1)Τα κουταβια δεν κοστισαν ολα οσο και οι προγραμματισμενες γεννες. Δεν πουληθηκαν ολα σε αυτην την τιμη. Υπαρχουν και προγραμματισμενες γεννες που εχουν κοστισει πολυ περισσοτερο οποτε η τιμη των κουταβιων ειναι αναλογικα μεγαλυτερη.
2)Ξερεις πολυ καλα οτι 10 κουταβια πρακτικα ειναι αδυνατο να κρατηθουν μεχρι τους 16 μηνες που μπορει να εμφανισουν προβληματα. Ποσο δηλαδη εσυ θα θεωρουσες αρκετο διαστημα μεχρι να μου "δειξουν" τα κουταβια το οποιο προβλημα? Ειναι τελειως θεωρητικο αυτο που λες, δεν μπορει να γινει πραξη.
3)Αυξημενης αβεβαιοτητας? Μπαινουμε και σε διαδικασια χαρακτηρισμου των γεννων τωρα? Μπορουμε να το προδιαγραψουμε αυτο? Ξαναλεω για πολλοστη φορα οτι ΟΛΟΙ ηξεραν για τις εξετασεις που δεν ειχε κανει το θηλυκο και οποιος λεει το αντιθετο λεει ψεματα!!!
Υ.Γ. Σε μενα ομως χρεωσαν το χαρακτηρισμο αυτο...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υ.Γ. Σε μενα ομως χρεωσαν το χαρακτηρισμο αυτο...
Σε σένα χρέωσαν το ύφος της ανακοίνωσης στο Facebook. :)
Ζητώ συγνώμη παντως αν σε πήρα στο λαιμό μου. :)
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Και στην τελικη σκυλι με σοβαρα προβληματα στην κινηση δε μπορει να παρει εξαιρετος..και να κερδιζει συνεχεια
και να ξεγελαει για παντα ολους τους κριτες.[/QUOTE]

oxi, δεν μπορεί να πάρει εξαίρετος διότι απλά στη κίνηση βλέπεις διάφορα πράγματα, σύμφωνα πάντα με τον τρόπο που πρέπει να είναι η κίνηση της φυλής, αλλίως κινείται ενα bullmastiff, αλλίως ενα standard poodle.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Ξαναλεω για πολλοστη φορα οτι ΟΛΟΙ ηξεραν για τις εξετασεις που δεν ειχε κανει το θηλυκο και οποιος λεει το αντιθετο λεει ψεματα!!!
Ναι, μόνο που αυτοί οι ΟΛΟΙ (για εμένα μιλάω) το έμαθαν εκ των υστέρων από τρίτους και όχι από εσένα όταν ήρθαν να πάρουν το κουτάβι, όπως όφειλες να το πεις αν ήθελες να ήσουν σωστός όπως λες...;)
Αυτό βέβαια δεν αφαιρεί το δικό μου μερίδιο ευθύνης γιατί δε ρώτησα τίποτα, αλλά είπαμε, ήμουν πατελώς άσχετος και το θεώρησα αυτονόητο.
Γιάννη, συνεχίζεις να πέφτεις σε αντιφάσεις και να λες πολλές ανακρίβειες, δεν υπάρχει καμία συνομωσία, ούτε έχει κανείς από εμάς έννομο συμφέρον να σε χαντακώσει ή να σε διαβάλλει, μη βλέπεις φαντάσματα.
Αν είχες πάρει ένα τηλέφωνο όλο αυτό τον καιρό που διάβαζες αυτά που λες ότι σε πείραξαν, να είχατε/είχαμε βρεθεί από κοντά να τα συζητήσουμε, σίγουρα θα είχαμε βγάλει μία άκρη, μία καλή κουβέντα περιμέναμε μόνο, "εντάξει ρε παιδιά, έγινε μία στραβή, όλοι μαζί θα το παλέψουμε και ότι χρειαστείτε εδώ είμαι", δεν είμαστε ούτε παλιάνθρωποι, ούτε τομάρια για να θέλουμε να σε καταστρέψουμε όπως νομίζεις, το καλύτερο για τα σκυλιά μας θέλουμε και το καλύτερο για το μέλλον της φυλής, αυτό δεν είναι προνόμιο μόνο των εκτροφέων...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα