"Ηθικός" Εκτροφέας - "Νεόκοπος" Ιδιοκτήτης...


Status
Κλειδωμένο θέμα

theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειλικρινα απο τον χρηστη solco αλλα και το theogonia ειναι το εξης :
Πως ρε παιδια ζευγαρωνουνε τυχαια τα σκυλια ?
Δηλαδη ητανε πχ. η σκυλα στον οιστρο και κυκλοφοραγε μες στην τρελη χαρα μες στου αρσενικου τα ποδαρια ??
Προσωπικα εκει "κολλαει" το δικο μου το νιονιο.
Ναι απόλυτα σωστή ερώτηση. Είναι εφικτό το να εργάζεσαι και την ώρα που απουσιάζεις , για να θρέψεις΄την οικογένειά σου, και τα ζώα σου, να έχεις επιλέξει να έρχεται μια κυρία στο σπίτι σου να καθαρίζει, και να έχεις επιλέξει σκυλοκάτοχο για να τη βοηθήσεις , για να έχει τα σκυλία της. Και να έχει το σκύλο της μες τη τρελή χαρά, και να ζευγαρώσει με τη σκύλα σου, και να μη πει τίποτα, και όταν το διαπιστώσεις, για να δώσεις τη λύση , μπορεί να΄πρέπει να κάνεις πράγματα επικύνδυνα, γιατι είναι αργά , η να φέρεις στη ζωή σκυλάκια, και να φροντίσεις για την υιοθέτησή τους. Εσυ τί θα θα αποφάσιζες? θα έθετες σε κίνδυνο τη ζωή της σκυλας σου? η θα έκανες τη γέννα και θα φρόντιζες για βέλτιστα για τη ζωή τους. Εμείς αποφασίσαμε το δεύτερο, και ελπίζουμε όχι κατακριταίο ,και τα σκυλάκια έχουν βρεί τα καλύτερα σπίτια, πάντα σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα. Ετσι για παράδειγμα, κατά κάπιον τρόπο μπορεί να γίνει μια τυχαία γέννα.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Να ευχαριστήσω όλους που απάντησαν, άμεσα ή έμμεσα, αλλά σαφώς στις ερωτήσεις που έθεσα στο παρόν θέμα!

Τι μου "έμεινε" εμένα;

Ότι ένας εκτροφέας, που δεν του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ΒΥΒ και κακώς γράφεται (ίσως ακόμα και από εμένα, τώρα) στο παρόν θέμα, είχε ένα "ατύχημα" και ζευγάρωσαν 2 σκύλοι που δεν ήταν στην πρόθεση του να ζευγαρώσει.

Προσέξτε!...Δεν ήταν σκύλοι ακατάλληλοι για εκτροφή, το αντίθετο με τα ως τότε δεδομένα...Απλά δεν είχε γίνει κάποιου είδους προγραμματισμός.

Ποιός είπε ότι το "ατύχημα" που μπορεί να τύχει στον "ιδιώτη", "άπειρο" να του ξεφύγει η σκύλα και να ζευγαρώσει, να μην υπολογίσει σωστά τις μέρες και να ζευγαρώσει, να μην γνωρίζει μια σημαντική λεπτομέρεια για την φυλή και να την ανακαλύψει με τον "σκληρό" τρόπο, ακόμα και να του ξεφύγει ο σκύλος και να χάσει την ζωή του από αυτοκίνητο, από κυνηγό, κ.ο.κ...δεν μπορεί να συμβεί και στον εκτροφέα ή τον "επαγγελματία" κάθε είδους;

Επίσης, δεν φαίνεται να παραπλανήθηκε κάποιος ή έστω αυτό να έγινε με δόλο.

Οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες τώρα, με σωστά κριτήρια έφτασαν μέχρι "το κατώφλι" του εκτροφέα και βλέποντας όμορφα σκυλιά και συζητώντας με ευγενικούς ανθρώπους παρέλειψαν να "τελειοποιήσουν" την κίνηση τους ζητώντας όλα τα απαραίτητα και/ή κάνοντας υπομονή για κάτι "προγραμματισμένο" και "προετοιμασμένο".

Ο εκτροφέας δεν έκανε λάθος στην επιλογή των ιδιοκτητών, ούτε και οι ιδιοκτήτες στην επιλογή εκτροφέα...Έγιναν "επικοινωνιακά" λάθη που έκαναν τα προηγούμενα "λάθη/ατυχήματα" να "διογκωθούν" και να πάρουν μορφή που πιθανότατα αδικεί και τις 2 πλευρές (που δεν πρέπει να είναι αντίκρυ, αλλά δίπλα-δίπλα).

Ακόμα και το δεύτερο ζευγάρωμα της σκύλας, από ότι φαίνεται, έγινε πριν γίνουν γνωστά τα όποια "προβλήματα".Κατόπιν σωστά βγήκε από το εκτροφικό πρόγραμμα.

Αν έλειπαν λοιπόν δημοσιεύσεις σε κοινωνικά δίκτυα και "υποψίες" ότι μπορεί να πρόκειται για "συντονισμένη επίθεση"...και όλα αυτά τα αντικαθιστούσαμε με ειλικρινή και προσωπικό διάλογο, μάλλον θα βλέπαμε μια "καλή ομάδα".

Αυτά πιστεύω και δεν νομίζω να "πέφτω τόσο έξω" και να κρύβονται τόσο "υποχθόνια συμφέροντα" πίσω από αυτά.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Ναι απόλυτα σωστή ερώτηση. Είναι εφικτό το να εργάζεσαι και την ώρα που απουσιάζεις , για να θρέψεις΄την οικογένειά σου, και τα ζώα σου, να έχεις επιλέξει να έρχεται μια κυρία στο σπίτι σου να καθαρίζει, και να έχεις επιλέξει σκυλοκάτοχο για να τη βοηθήσεις , για να έχει τα σκυλία της. Και να έχει το σκύλο της μες τη τρελή χαρά, και να ζευγαρώσει με τη σκύλα σου, και να μη πει τίποτα, και όταν το διαπιστώσεις, για να δώσεις τη λύση , μπορεί να΄πρέπει να κάνεις πράγματα επικύνδυνα, γιατι είναι αργά , η να φέρεις στη ζωή σκυλάκια, και να φροντίσεις για την υιοθέτησή τους. Εσυ τί θα θα αποφάσιζες? θα έθετες σε κίνδυνο τη ζωή της σκυλας σου? η θα έκανες τη γέννα και θα φρόντιζες για βέλτιστα για τη ζωή τους. Εμείς αποφασίσαμε το δεύτερο, και ελπίζουμε όχι κατακριταίο ,και τα σκυλάκια έχουν βρεί τα καλύτερα σπίτια, πάντα σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα. Ετσι για παράδειγμα, κατά κάπιον τρόπο μπορεί να γίνει μια τυχαία γέννα.
Ετσι το δεχομαι, εχει συμβει και σε μενα.
Ασφαλως και θα επελεγα το δευτερο και καλυτερο για να μην κινδυνευσει η σκυλα.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Να ευχαριστήσω όλους που απάντησαν, άμεσα ή έμμεσα, αλλά σαφώς στις ερωτήσεις που έθεσα στο παρόν θέμα!

Τι μου "έμεινε" εμένα;

Ότι ένας εκτροφέας, που δεν του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ΒΥΒ και κακώς γράφεται (ίσως ακόμα και από εμένα, τώρα) στο παρόν θέμα, είχε ένα "ατύχημα" και ζευγάρωσαν 2 σκύλοι που δεν ήταν στην πρόθεση του να ζευγαρώσει.

Προσέξτε!...Δεν ήταν σκύλοι ακατάλληλοι για εκτροφή, το αντίθετο με τα ως τότε δεδομένα...Απλά δεν είχε γίνει κάποιου είδους προγραμματισμός.

Επισης...πηρατε ολοι την απαντηση περι...τυχαιου ζευγαρωματος και λογου μη εξετασης της σκυλας πριν απο αυτο 'η περασε πολυ γρηγορα το ποστ μου?

Ποιός είπε ότι το "ατύχημα" που μπορεί να τύχει στον "ιδιώτη", "άπειρο" να του ξεφύγει η σκύλα και να ζευγαρώσει, να μην υπολογίσει σωστά τις μέρες και να ζευγαρώσει, να μην γνωρίζει μια σημαντική λεπτομέρεια για την φυλή και να την ανακαλύψει με τον "σκληρό" τρόπο, ακόμα και να του ξεφύγει ο σκύλος και να χάσει την ζωή του από αυτοκίνητο, από κυνηγό, κ.ο.κ...δεν μπορεί να συμβεί και στον εκτροφέα ή τον "επαγγελματία" κάθε είδους;

Επίσης, δεν φαίνεται να παραπλανήθηκε κάποιος ή έστω αυτό να έγινε με δόλο.

Οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες τώρα, με σωστά κριτήρια έφτασαν μέχρι "το κατώφλι" του εκτροφέα και βλέποντας όμορφα σκυλιά και συζητώντας με ευγενικούς ανθρώπους παρέλειψαν να "τελειοποιήσουν" την κίνηση τους ζητώντας όλα τα απαραίτητα και/ή κάνοντας υπομονή για κάτι "προγραμματισμένο" και "προετοιμασμένο".

Ο εκτροφέας δεν έκανε λάθος στην επιλογή των ιδιοκτητών, ούτε και οι ιδιοκτήτες στην επιλογή εκτροφέα...Έγιναν "επικοινωνιακά" λάθη που έκαναν τα προηγούμενα "λάθη/ατυχήματα" να "διογκωθούν" και να πάρουν μορφή που πιθανότατα αδικεί και τις 2 πλευρές (που δεν πρέπει να είναι αντίκρυ, αλλά δίπλα-δίπλα).

Ακόμα και το δεύτερο ζευγάρωμα της σκύλας, από ότι φαίνεται, έγινε πριν γίνουν γνωστά τα όποια "προβλήματα".Κατόπιν σωστά βγήκε από το εκτροφικό πρόγραμμα.

Αν έλειπαν λοιπόν δημοσιεύσεις σε κοινωνικά δίκτυα και "υποψίες" ότι μπορεί να πρόκειται για "συντονισμένη επίθεση"...και όλα αυτά τα αντικαθιστούσαμε με ειλικρινή και προσωπικό διάλογο, μάλλον θα βλέπαμε μια "καλή ομάδα".

Αυτά πιστεύω και δεν νομίζω να "πέφτω τόσο έξω" και να κρύβονται τόσο "υποχθόνια συμφέροντα" πίσω από αυτά.
Mια διευκρινιση μονο.Δεν ζευγαρωσε ξανα η σκυλα αλλα ο σκυλος που ειχε κανει και εξετασεις δυσπλασιας...
 
Last edited:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Κι ετσι απλα
αυτος που ειχε και παρουσιαζε και εξετρεφε τα καλυτερα Μπουλμαστιφ στη χωρα,
βρεθηκε κατηγορουμενος, διπροσωπος, μουλωχτος, της αρπαχτης και της κονομας, λαμογιο
και τα σκυλια μαπα ...
Τι να πω οποιος εχει βγαλει καλυτερα δειγματα απο του solco ας βγει και ας το πει, η καλυτερα ας μας τα δειξει κι ολας...
Ειδικα για τον αρσενικο του Ricos, οταν ετρεξε στο στιβο τουμπεκιαστηκαν ολοι και καθοτανε και χαζευανε...
Τελος παντων ακρη δε βρισκεις.
Να συνεχισεις την πολυ καλη προσπαθεια.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ετσι το δεχομαι, εχει συμβει και σε μενα.
Ασφαλως και θα επελεγα το δευτερο και καλυτερο για να μην κινδυνευσει η σκυλα.
Ναι, και αν θέλεις εμφανίζω και φωτο εδω περι του γεγονότος, γιατί ποτε δεν φοβηθηκαμε να το πουμε, υπάρχουν στο fb , και ολα ειναι καλά, βλέπεις δεν έγινε γέννα μετα απο ταξίδι στο εξωτερικό, με επιβήτορα της επιλογής μας,η κυρία διάλεξε άλλο,και έκανε 3.Τι να κάνουμε, οι επιλογές των κυνόφιλων , εχουν και προβλήματα.
Οταν μια σκύλα poodle moyene εχει 3 κουτάβια, και κανένας δεν σου πεί οτι την έβγαλε απο το χώρο της για να παίξει, και ζευγάρωσε , δεν δείχνει τίποτα με 3 κουτάβια, και όταν το δείξει είναι αργα.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Κι ετσι απλα
αυτος που ειχε και παρουσιαζε και εξετρεφε τα καλυτερα Μπουλμαστιφ στη χωρα,
βρεθηκε κατηγορουμενος, διπροσωπος, μουλωχτος, της αρπαχτης και της κονομας, λαμογιο
και τα σκυλια μαπα ...
Τι να πω οποιος εχει βγαλει καλυτερα δειγματα απο του solco ας βγει και ας το πει, η καλυτερα ας μας τα δειξει κι ολας...
Ειδικα για τον αρσενικο του Ricos, οταν ετρεξε στο στιβο τουμπεκιαστηκαν ολοι και καθοτανε και χαζευανε...
Τελος παντων ακρη δε βρισκεις.
Να συνεχισεις την πολυ καλη προσπαθεια.
Την απαντηση που ηθελες εσυ και πολλοι αλλοι για το τυχαιο του ζευγαρωματος τουλαχιστον την πηρες? Δεν εχω καμια κυρια να φροντιζει τα σκυλια μου. Ειμαι απασχολημενος και αναγκασμενος να λειπω απο το σπιτι μου 12 ωρες την ημερα(δεν δουλευω συνεχεια και τις 12 λογω της φυσης της δουλειας μου). Τα σκυλια μου ομως τα φροντιζω και τα μεγαλωνω ΕΓΩ, χωρις καμια βοηθεια απο κυριους 'η κυριες... δεν ανοιγω τις πορτες κι οποιος ζευγαρωσει, ζευγαρωσε σαν να παιζω λοττο...
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Ουτε και όποιος εχει ανάγκη βοήθειας περι καθαριότητας στο σπίτι του, δουλεύοντας συνεχώς τουλάχιστον για δωδεκάωρο.
Δεν πηγαινε σε σενα αυτο...καμια σχεση αν το πηρες ετσι...για μενα το εγραψα και για οσα μου καταλογιζουν περι τυχαιου 'η ατυχου ζευγαρωματος...
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Θα ηθελα όμως μια απάντηση όσον αφορά τον βαθμο δυσπλασίας που υπάρχει έγκριση απο FCI ώστε να γίνεται ζευγάρωμα, την δικαιούνται οι αναγνωστες, όλων των τύπων του φορουμ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα ηθελα όμως μια απάντηση όσον αφορά τον βαθμο δυσπλασίας που υπάρχει έγκριση απο FCI ώστε να γίνεται ζευγάρωμα, την δικαιούνται οι αναγνωστες, όλων των τύπων του φορουμ
Kαι γω θα το ηθελα αυτο... ζητησα να με διορθωσουν κιολας γιατι νομιζω οτι εκανα λαθος με το Ε... αλλα κανεις....
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή Chloe,

Συγνώμη για την καθυστέρηση...

1) Τώρα, αυτό που λες, είναι λιγάκι συβιλικό... :)
Λυπάσαι που άνοιξα το θέμα και τοποθετήθηκα με τον συγκεκριμένο τρόπο, θεωρώντας ότι παρασύρθηκα από παρόρμηση?
Λυπάσαι για την υπεροψία (να μην πω "συγκαλυμμένη αλαζονεία") του εκτροφέα μου, μέσα στο "διάγγελμά" του που παρέθεσα?
Λυπάσαι που η Μόκα είναι φοβική?

Πίστεψέ με κι εγώ λυπάμαι, κάθε φορά που πρέπει να στεναχωρήσω κάποιον...
Πίστεψέ με κι εγώ λυπάμαι, όταν βλέπω πως κάποια (πάντα, κατά την ταπεινή μου άποψη) λάθη επιλογών αντιμετωπίζονται με ολισθηρό τρόπο...
Πίστεψέ με κι εγώ λυπάμαι πολύ που η Μόκα είναι φοβική. Κυρίως, για λογαριασμό της, γιατί αρκετές όμορφες στιγμές δεν τις χαίρεται όσο άλλα σκυλιά...

Θάθελα, όμως, να με πιστέψεις πως είμαι, κυριολεκτικά, χαρούμενος που η Μόκα είναι το σκυλί μου. Μας δίνει τέτοια αγάπη και τέτοια χαρά, όσο δεν μπορείς να φανταστείς... Το "θεματάκι" της το ψάχνουμε πολύ (σε συνεργασία με επαγγελματίες), της παρέχουμε άφθονη κοινωνικοποίηση και, σταδιακά, βελτιώνονται αρκετά πράγματα... Δεν είναι υπερβολή να σου πω ότι την έχουμε σαν παιδί μας...

2) Θα απαντήσω πιο κάτω, ταυτόχρονα με τον Dj.



Αγαπητέ DjSoukis,

Ξαναδιάβασα το 1ο post μου και νομίζω ότι δεν έχω αφήσει σημαντικά σημεία αναπάντητα.
Παρόλα αυτά, επικαλούμαι και άλλα πρόσφατα - σχετικά θέματα, όπου έχω τοποθετηθεί και συμφωνούμε (και με τον theogoniakennel) ότι πρέπει να κάνουμε καλό και αυστηρό έλεγχο πριν από την απόκτηση σκύλου και να "κουράζουμε" τον εκτροφέα, με την έννοια που το λες...
Και, απ' ότι σας έγραψε (παραστατικά, ομολογουμένως) και ο solco, προσωπικά έκανα τον πληρέστερο δυνατό έλεγχο, σύμφωνα με τις (λίγες) γνώσεις μου και τις (λογικές) απαιτήσεις μου...

Παρόλα αυτά, όπως έχω ξαναγράψει, στον 1ο καθαρόαιμο σκύλο (ή, ακόμα και στον 2ο και στον 3ο), τίποτα δεν σε σώζει, παρά μόνο η γνώση και η εμπειρία του σωστού εκτροφέα...

Να προσπαθήσω, συνοπτικά, να απαντήσω στα ερωτήματά σου (και στο ερώτημα της Chloe):

Το bullmastiff είναι μία από τις φυλές που μου αρέσουν, παρακολουθώ και ενημερώνομαι τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα, αν ανατρέξετε στο θέμα που είχα γράψει την Πρωτοχρονιά: "A tribute to Leon - bullmastiff", θα δείτε ακριβώς πότε είδα, πλησίασα, χάϊδεψα ένα Bullmastiff...
Τη γέννα της δικής μας τοκετοομάδας την είχα δει στον ιστότοπο του εκτροφείου, αν θυμάμαι καλά, από τον Οκτώβριο... Ενα site "σοβαρό", λιτό και απέριττο... Ενας Ελληνας εκτροφέας, νέα παιδιά που είχαν ξεκινήσει μία καλή προσπάθεια...

Παράλληλα, "έτρεχαν" διάφορα γεγονότα στην οικογένειά μου, η βαριά άρρωστη Νίνα μας, ένας μικρούλης νέος γάτος στο σπίτι...
Ωσπου, τα Χριστούγεννα του 2009, η Νίνα μας "κοιμήθηκε"...

Και η σκέψη μας έτεινε προς την κατεύθυνση ότι, παρότι δεν μας είχε πιάσει καμιά βιασύνη, αν θα αποκτούσαμε ένα νέο σκυλάκι, θα έπρεπε να το κάνουμε "τώρα", όσο ο γάτος μας ήταν μικρούλης, για να εξοικειωθούν πιο εύκολα...

Νέα έρευνα και, όντως, ανακάλυψα και ένα εκτροφείο στη Βόρεια Ελλάδα... Ομολογώ ότι, διαισθητικά και μόνο, δεν μου "γέμισε το μάτι"...
Και τηλεφώνησα στη Σύρο. Ρώτησα ότι μπορούσα να ρωτήσω (ή, ότι ήξερα τότε) και ταξιδέψαμε στη Σύρο, για να δούμε από κοντά...

Εκτροφείο απλόχωρο, τακτικό, καθαρό, τα σκυλιά καθαρά, οι άνθρωποι σοβαροί, ευγενείς...
Κάναμε όλες τις "απαραίτητες" ερωτήσεις, σε σχέση με τις απαιτήσεις μας (είχαμε διαβάσει και στο dogforum - και όχι μόνο - αρκετά πράγματα), που ήταν για ένα ζώο pet quality και πήραμε τις απαντήσεις μας...
Ρωτήσαμε "πόσο κοστίζει", δεν διαπραγματευτήκαμε την τιμή απόκτησης, μάλιστα είπαμε ευθέως στους εκτροφείς ότι, για όλο αυτό που βλέπουμε, η τιμή είναι χαμηλή (πράγμα που είναι απόψεις που διατυπώνω και εδώ, συχνά)...
Και, πάνω απ' όλα, μία ενθουσιώδης Ελληνική εκτροφική προσπάθεια...
Ρωτήσαμε για τις δυσπλασίες, μας απαντήθηκε ότι ο Gargo (μπαμπάς) είχε εξετάσεις με βαθμό "C" (και, όχι, δεν ζήτησα να τις δω) και ότι η Missa (μαμά) δεν είχε εξετάσεις... Προσευχήθηκα, μέσα μου και το αποδέχτηκα...
Είδαμε τα διαθέσιμα κουτάβια (για την ιστορία Grace, James, Μόκα) και ανταλλάξαμε γνώμες και απόψεις μεταξύ μας, αλλά και ανοιχτά με τους εκτροφείς...
Είδαμε και χαϊδέψαμε του δύο γονείς...
Και επιλέξαμε τη Μόκα... Πιο πολύ για χαρακτήρα και λιγότερο για μορφολογία...

Αν ανατρέξω στη στιγμή εκείνη, νομίζω ότι και σήμερα, τις ίδιες περίπου ερωτήσεις θα έκανα...
Οι απαιτήσεις μου ήταν για κατοικίδιο (pet quality), με καλή πρόβλεψη για υγεία (όσο μπορείς να κάνεις πρόβλεψη) και με τυπικό χαρακτήρα...
Πιθανόν, σήμερα, να συζητούσαμε σε ποιόν γιατρό έγιναν οι εξετάσεις δυσπλασίας...
Πιθανόν, σήμερα, να ρωτούσαμε "γιατί" χρησιμοποιήθηκαν οι συγκεκριμένες γραμμές, τι επιδιώκει να βελτιώσει ή να απαλείψει ο εκτροφέας, ίσως οι ερωτήσεις μας να ήταν λιγότερο "αμήχανες", αλλά φαντάζομαι ότι και τότε καλύφθηκε ένα μεγάλο μέρος του φάσματος...

Σε σχέση με την επιλογή της Μόκας, τίποτα δεν έδειχνε (ή έκανα λάθος?) ότι το κουτάβι έχει θέμα φοβίας. Ισως η Grace φαινόταν πιο "ζόρικη", αλλά ενδεχομένως να ήταν το κυριαρχικό κουτάβι της γέννας...

Και, όχι, δεν μας δημιουργήθηκε ποτέ η αίσθηση - υποψία ενδεχομένου BYB, γεγονός που δεν έχω ποτέ διατυπώσει, έμμεσα ή άμεσα, ούτε εδώ...

Σε σχέση με τη συνεργασία με τους εκτροφείς... Να σας το πω όπως μου βγαίνει πηγαία: Αν μιλήσουμε με όρους του dogforum, οι εκτροφείς "μου" δεν ήταν ο denis, ή ο Gaia Lykaia, αλλά υπήρχε γνώση και διάθεση συζήτησης και καθοδήγησης. Αυτό μου άρεσε...
Κάποιες φορές, οι απαντήσεις "έδειχναν" επιφυλακτικές και, ίσως, με μία τάση "δικαιολογίας" για καταστάσεις. Αυτό με ξένιζε (χρησιμοποίησες σωστή λέξη, Dj)...

Τώρα, σε σχέση με τα "αδελφάκια" μας...
Προσωπικά έχω γνωρίσει καλά τη Μόκα, τον Solo, τον Rocky, τον James και έχω δει την Grace σε εκθέσεις του ΚΟΕ.

Δεν έχω αντιληφθεί, μέχρι σήμερα, γενικά κτηνιατρικά προβλήματα και ειδικότερα, σε σχέση με τη Μόκα... Και εδώ, θέλω να επισημάνω ότι και στο θέμα αυτό συνεργάζομαι με καλούς επαγγελματίες (κτηνιάτρους), θέλω να πιστεύω, με τον καθένα στην ειδικότητά του και στις 6μηνιαίες εξετάσεις δοκιμάζω και την αξιοπιστία των διαφόρων εργαστηρίων...

Απ' ότι "βλέπω" (αν και οι σχετικοί ιδιοκτήτες είναι οι πιο υπεύθυνοι να σας πουν), ορθοπεδικά θέματα έχουν ο Solo, ο Rocky και ο James...
H Μόκα, δόξα τω Θεώ, εξετάστηκε και είναι "Α" στο αριστερό ισχύο και "Β" (ή λιγότερο) στο δεξί!!! Εγινε και εξέταση στο δεξί γόνατο και βγήκε καλή! Ο ταρσός (που λέγαμε) φαίνεται ότι έχει φτιάξει, ίσως ήταν το κουταβίσιο στυλ...

Και, ναι, οφείλω μία συγγνώμη στους εκτροφείς "μου", την οποία δεν έχω πρόβλημα να ζητήσω ειλικρινά, γιατί δεν δημοσιοποίησα στο dogforum, τα καλά νέα για τις εξετάσεις δυσπλασίας της Μόκας!!!
Δεν το παρέλειψα, όμως, έχοντας κάποια υστερόβουλη σκέψη, ζητώ να με πιστέψετε. Το παρέλειψα, όπως έχω παραλείψει (ακόμα) το θέμα "Μόκα - Εκδρομή στην Ορεινή Κορινθία", το θέμα "Μόκα - Εκδρομή στην Εύβοια" και το θέμα "Μόκα - Εκδρομή στη Θεσσαλία", μαζί με φωτογραφίες, που ξέρω ότι σας αρέσουν, όπως και posts σχετικά με την συμπεριφορά (που έχω υποσχεθεί να γράψω)...
Εγινε, μόνο και μόνο, για λόγους φόρτου...
Παρόλα αυτά, το έχω πει σε όλους τους φίλους "μπουλμαστιφάδες" και το πρώτο πράγμα που έκανα, όταν επισκέφτηκα την πρόσφατη έκθεση του ΟΚΑ (Diana) ήταν να πάω στην εκτροφέα και να της το ανακοινώσω! Μάλιστα, αντιλαμβάνομαι ότι υπήρξαν και "αυτήκοοι" μάρτυρες στη σχετική συζήτηση, ορισμένους από τους οποίους δεν τους γνωρίζω...

Από την πλευρά συμπεριφοράς - χαρακτήρα, η Μόκα και ο James έχουν σοβαρό πρόβλημα φοβίας. Ο James, ίσως, περισσότερο από τη Μόκα, αν και δεν τον ζω καθημερινά...
Οσο για τη Μόκα, θα μπορούσα να γράφω άπειρες σελίδες με την συμπτωματολογία, που θα οδηγούσε, με λίγα λόγια, κάποιον κυνόφιλο να καταλάβει ότι δεν μιλάμε για τυπικό χαρακτήρα bullmastiff... Και πάλι, έχω συνεργαστεί (και θα εξακολουθήσω να συνεργάζομαι) με επαγγελματίες και δεν λειτουργώ μόνο με τη δική μου ημιμάθεια...

Κάνοντας απολογισμό (μέχρι σήμερα, μιάς και δεν ξέρουμε τι μας επιφυλλάσσει το μέλλον), θα έλεγα ότι από τις δύο βασικές απαιτήσεις που είχα σαν "νεόκοπος" ιδιοκτήτης, έχει εκπληρωθεί η μία (υγεία), που είναι η πιο βασική. Η δεύτερη (χαρακτήρας), δυστυχώς, όχι...
Ομως, για να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, μου προέκυψε η ευχάριστη έκπληξη, να έχει πολύ καλή μορφολογία η Μόκα! Για να απαντήσω, έχει "τρέξει" σε 4 εκθέσεις του ΚΟΕ (για τη χαρά της παρέας, για να "τιμάμε" το εκτροφείο και σαν μιά μεγάλη ευκαιρία κοινωνικοποίησης) και έχει χαρακτηριστεί "εξαίρετη".

Τέλος, αγαπητέ DjSoukis,
Επειδή γράφεις σχετικά σπάνια, αλλά διαβάζεις προσεκτικά, είμαι σίγουρος ότι θα θυμάσαι (όπως και αρκετοί άλλοι φίλοι) το πόσο (και πως) έγραψα στο θέμα "Δυσπλασία βαριάς μορφής", έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε...
Εκεί που έγραψα αρκετά και με πάθος, ήταν στο θέμα "Χαρίζονται?", που με είχε δυσαρεστήσει (αφελής ρομαντικός? ίσως), όπως και στο πρώτο post του θέματος αυτού, όπου αιτιολογώ τόσο τι αποδέχομαι (και αντιπαρέρχομαι, κατά συνέπεια) όσο και τι επιλογές με δυσαρέστησαν πολύ (και δεν μπορώ να αντιπαρέλθω), με τόσο ξεκάθαρο τρόπο, που δεν βρίσκω άλλα λόγια για να εξηγήσω πιο καθαρά...
Απλά ευχαριστώ, γιατί με τα γραφόμενα δείχνεις μια αξιοπρέπεια, που πρέπει να δέιχνουμε όλοι μας, ξανα ευχαριστώ για την επιβεβαίωση του οτι απευθύνθηκα σε άτομο σοβαρό όταν έγραφα "γραφώ στο Γιάννη γιατι υπάρχει μια καλημέρα, τουλάχιστον'', όπως και πολές φορές γράφω κόκονε...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τι να πω οποιος εχει βγαλει καλυτερα δειγματα απο του solco ας βγει και ας το πει, η καλυτερα ας μας τα δειξει κι ολας...
Ειδικα για τον αρσενικο του Ricos, οταν ετρεξε στο στιβο τουμπεκιαστηκαν ολοι και καθοτανε και χαζευανε...
Τελος παντων ακρη δε βρισκεις.
Να συνεχισεις την πολυ καλη προσπαθεια.
Με αυτα που μαθαμε ηταν θεμα τυχης ο Solo, και οχι επιλεκτικης εκτροφης ωστε να απονειμουμε καπου τα ευσημα Ιακωβε!
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Kαι γω θα το ηθελα αυτο... ζητησα να με διορθωσουν κιολας γιατι νομιζω οτι εκανα λαθος με το Ε... αλλα κανεις....
Απλά αναμένω, την απάντηση απο εκροφείς φυλής, που υπάρχει ποσοστό δυσπλασίας ισχύου πλεόν τού 25 %, και αγκώνα πλέον του 15% εκτός των άλλων προβλημάτων πχ pra, θυροειδή, στομάχου, καρκίνου κλπ.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Rico εστω και αυτους τους μηνες απο τον 6-7 εως να ενηλικιωθει αν ανεβαινε και κατεβαινε τα σκαλια , εαν υπηρχε υποψια για δυσπλασια , την βοηθησες να αναπτυχθει.
Φαντασου 3 οροφους 2-3 φορες την ημερα πανω κατω , 234 σκαλια περιπου με 16 σκαλια ο οροφος.Σε μια ηλικια ιδιαιτερα ευαισθητη για την σωστη αναπτυξη του σκυλου.
Εγω δεν μπορω να απαντησω αν την εχω επηρεασει ή οχι.Ρωτησα ομως τον ορθοπεδικο και μου ειπε οτι 90 % ειναι κληρονομικη και οχι επικτητη. Ας απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα.
Επισης ο σκυλος βγαινει 2 φορες ακριβως την ημερα, μια το πρωι και μια το βραδυ.

Mια διευκρινιση μονο.Δεν ζευγαρωσε ξανα η σκυλα αλλα ο σκυλος που ειχε κανει και εξετασεις δυσπλασιας...

Δεν αναφερεις ομως οτι η αλλη σκυλα που ζευγαρωσε εκανε τον Ιανουαριο που μας περασε εξετασεις δυσπλασιας, και τα κουταβια της τωρα ειναι 6 μηνων και.
Υπολογιστε τον χρονο...:-k
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Cannon Bears ,ενα απο τα καλυτερα εκτροφεια newfoundland.
Ενας απογονος αυτου του εκτροφειου ειναι ο ''Cannon Bears Those Were The Days'',
ο οποιος εχει :
Hips:E
Elbows:3
ειναι INT Ch και εχει 51 δηλωμενους απογονους στη data-base των newfoundland,απο αυτους δεν ειδα κανεναν να εχει Β Hips klp,ηταν ''καθαροι''.

Το αναφερω αυτο γιατι χρωσταω μια απαντηση στο Rico σε παλιοτερο topic,οτι δλδ το ''πισω συστημα'' να το πω απλα,αντεχει τετοιου ειδους δυσπλασιες.


Με στεναχωρει αυτο που γινετε και θεωρω οτι και οι δυο πλευρες εχουν ευθυνη και ο εκτροφεας και οι μετεπειτα ιδιοκτητες.

Ο εκτροφεας εχει αναφερει τα παντα σε σχεση με το ζευγαρωμα και την πωληση των κουταβιων,''εμεις'' οι ιδιοκτητες ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι τα καναμε ολα σωστα?

Προσωπικα χρειαστηκα 7-8 χρονια για μαθω-παραδεχθω οτι μονο εγω ευθυνομαι για την κατασταση την μεγαλης μου σκυλας....

Ολες οι φυλες εχουν ιδιαιτεροτητες,στις περισσοτερες μεγαλοσωμες φυλες θελει προσοχη στο πρωτο χρονο της ζωης τους για την υγεια τους και 1-2 χρονια ακομα για τον ισοροπημενο χαρακτηρα του.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
να πω και εγω τα δικα μου αφου τοση ωρα καθομουνα κ διαβαζα :Ρ
1)εγινε η καταλαθος γεννα οκ ανθρωπινο λαθος πληρως αποδεκτο!!τα κουταβια ομως επρεπε να πουληθουν σε αυτη την τιμη?και αν ναι ολα τα κουταβια?το φοβηκο του χαρακτηρα εχει φανει απο τους δυο μηνες για εναν γνωστη της εκαστωτε φυλης για την μορφολογια μονο προβλεψεις μπορουμε να κανουμε..θελω να καταληξω στην εξης ερωτηση:τι παραπανω προσεφερε αυτη η καταλαθος γεννα στουσ τωρινους ιδιοκτητες απο μια γεννα byb η πετσοπαδικη?γιατι πιστευω οτι εχασαν κιολας 500-700 ευρω ασπουμε αρχικα!!δεν το λεω κακοπροαιρετα ουτε χαρακτηριζω τον κατα τα αλλα σωστο εκτροφεα(κατα τη γνωμη μου) ως byb!!
2)ποια πρεπει να ειναι η συμπεριφορα-αποζημιωση του εκτροφεα απεναντι στους τωρινους ιδιοκτητες απο τη στιγμη που τα κουταβια που εδωσε βγηκαν οπως αναφερετε εκτος προτυπου?ενταξει ειναι πετ το κουταβι αλλα πετ παιρνεις και απο τον διπλανο στο εξωχικο περνοντας τα ιδια ρισκα και με την ιδια καλυψη "μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου"δεν μπορω να καταλαβω αυτο το πετ κουαλιτι μερικων εκτροφεων!
3)τελικα γιατι δεν καταλαβα..τι ζηταει η καθε πλευρα για να τελειωσει το θεμα?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σοφια, τον εχεις δει τον Σολο μετα απο παιχνιδι με τις δικες σου, που ειναι εξισου μεγαλοσωμα σκυλια. Θυμασαι πως πηγαινε? γιατι εγω θυμαμαι και παρατηρουσα τις δικες σου οτι δεν κουραζοταν τοσο ευκολα οπως ο δικος μου και δεν πηγαιναν βαρκα γυαλο. Σιγουρα δεν ειναι ιδιες ρατσες αλλα ειναι γιγαντοσωμα και τα δυο.
Δεν ξερω κατα ποσο αντεχει την βαρια δυσπλασια ο σωματοτυπος του αλλα αυτο που φοβαμαι πιο πολυ ειναι το κοντινο μελλον. Σημερα πηγαινει καλα, του χρονου?τον μεθεπομενο?
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Το επιθετο ασχετος που γυροφερνει εδω κι εκει, πως προεκειψε και απο ποια οπτικη πλευρα?? Και το οτι διαψευδουν ολοι αυτοι που πλεον συντονισμενα επιτιθενται εδω και καιρο δεν μου λεει εμενα κατι...ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει εδω μεσα και να λεει οτι ψεμματα θελει. Αλλα ομως εχουν ειπωθει σε προσωπικες συζητησεις και τουλαχιστον 2 μαρτυρες παροντες σε μια-δυο απο αυτες, δεν διαψευδουν εμενα...
Το να λεει ο Ρικος οτι εγω δεν του ειπα ποτε οτι θα του αντικαταστησω το κουταβι, ουτε εκεινος μπορει να το αποδειξει ουτε εγω το αντιθετο μονο απο κουβεντες που ειχαμε..
Το επίθετο άσχετος σου απάντησε ο κοπρήτης

Απο εκεί και πέρα για τα υπόλοιπα περί συντονισμένης προσπάθειας να σου ρίξουν λάσπη οι κακοί αγοραστές, αυτό που κατάλαβα που ίσως άλλοι δεν το καταλάβανε είναι ότι οι σχέσεις μεταξύ εκτροφέα και ιδιοκτητών ήταν καλές μόνον όσο ήταν εντάξει και τα κουτάβια μόλις ξεκινήσανε τα προβλήματα υγείας των κουταβιών το γύρισες και εσύ από καλός εκτροφέας σε αδιάφορο,άλλωστε ο ένας εξ αυτών που δεν πήγαινε σε εκθέσεις ούτε να ασχοληθείς μαζί του.

Και στο κάτω κάτω τι όφελος έχουν να σε σπιλόσουν? Ίσως είναι μόνο μια αντίδραση για την κακή σου συμπεριφορά και γιατί δεν έπραξες ουσιωδώς αυτό που πρεσβέυεις.

Και επειδή λοιπόν είσαι εκτροφέας στον οεκ σίγουρα ήτε έχεις παραπονεμένους αγοραστές ήτε όχι αυτό θα συνεχίσεις να κάνεις... ήτε γιατί θα θέλουν και άλλοι μη γνώστες....μην πούμε άσχετοι λοιπόν και συμφωνώ.... να πάρουν κουτάβι μπουλμαστιφ γιατί αυτό τους αρέσει.... ήτε γιατί τις κωλοτούμπες δεν τις κάνει μόνο ο Κρατζαφέρης στην βουλή αλλά και άλλοι πολοί θα έχεις πολύ υποστήριξη όση χρειαστείς ....

Ελπίζω δε να έμαθες κάτι από όλα αυτά γιατί εγώ πάντως έμαθα..... .
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Δεν αναφερεις ομως οτι η αλλη σκυλα που ζευγαρωσε εκανε τον Ιανουαριο που μας περασε εξετασεις δυσπλασιας, και τα κουταβια της τωρα ειναι 6 μηνων και.
Υπολογιστε τον χρονο...:-k
αυτο τι σχεση εχει με το οτι χρεωθηκε στη Μισσα δευτερη γεννα???? Εχεις παρανοησει τελειως μου φαινεται.
Το να καθεσαι να ασχολησε με τη δικη μου καθημερινοτητα ειναι μεγαλη μου τιμη.. το να με κατηγορεις ομως για τα παντα δινει ακομη μεγαλυτερη ευθυνη για την επιλογη σου, αλλα τελικα και τη δικη μου στην επιλογη ιδιοκτητη, ειδικα οταν με ειχες γνωρισει ενα χρονο πριν παρεις το κουταβι σου! Δηλαδη ενα χρονο πριν παρεις το κουταβι σου και ενα χρονο μετα, εγω σε παραπλανουσα με δεξιοτητα και και μετα απο 26 μηνες καταφερες και με ξεσκεπασες??? Ολα αυτα που καθεσαι και αραδιαζεις απο χθες το βραδυ για μενα, τα εμαθες την ...περασμενη Τεταρτη ας πουμε???
 


Status
Κλειδωμένο θέμα