"Ηθικός" Εκτροφέας - "Νεόκοπος" Ιδιοκτήτης...


Status
Κλειδωμένο θέμα

solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Οι ομιλοι φυλης λοιπον του μπουλμαστιφ ανα την Ευρωπη, επιτρεπουν στα δειγματα της φυλης να ζευγαρωνουν μεχρι βαθμου δυσπλασιας ισχυων D και αγκωνα 2.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Rico το παραδειγμα του νιουφη με την Ε,το εβαλα για να σε καθησυχασω,στο χρωστουσα αλλωστε :),οτι η E δεν ειναι σε εναν τετοιο σωματοτυπο δεν ειναι αναπηρια.
Το οτι ο σολο εχει Ε + κατι αλλα σε ηλικια 15 μηνων σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλά αμα βαλω την θεληση μας για αναρωση ο σκυλος σου θα παραμεινει σε αυτο το Ε και δεν λεω λογια του αερα!!!!!
( η σκυλα μου 6 μηνων παραλυτη για καποιες μερες και τωρα 11 χρονων και αμα γουσταρει παιζει και μπαλα!!!!!!)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
αυτο τι σχεση εχει με το οτι χρεωθηκε στη Μισσα δευτερη γεννα???? Εχεις παρανοησει τελειως μου φαινεται.
Το να καθεσαι να ασχολησε με τη δικη μου καθημερινοτητα ειναι μεγαλη μου τιμη.. το να με κατηγορεις ομως για τα παντα δινει ακομη μεγαλυτερη ευθυνη για την επιλογη σου, αλλα τελικα και τη δικη μου στην επιλογη ιδιοκτητη, ειδικα οταν με ειχες γνωρισει ενα χρονο πριν παρεις το κουταβι σου! Δηλαδη ενα χρονο πριν παρεις το κουταβι σου και ενα χρονο μετα, εγω σε παραπλανουσα με δεξιοτητα και και μετα απο 26 μηνες καταφερες και με ξεσκεπασες??? Ολα αυτα που καθεσαι και αραδιαζεις απο χθες το βραδυ για μενα, τα εμαθες την ...περασμενη Τεταρτη ας πουμε???
Γιαννη,
οταν γραφεις να μην σε κρινουν στο Facebook, επρεπε να περιμενεις και την αντιδραση απο αυτους που δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι απο την εκτροφη σου.
Οταν γραφεις να αγαπαμε και να φροντιζουμε τα κατοικιδια μας, μας κοροιδευεις στα μουτρα μας? Σε ποιον απο ολους απο εμας το λες αυτο? Σου εχουμε δειξει κατι αλλο?
Oταν γραφεις να μην καταστρεφουμε τα σκυλια μας ειναι εντελως ειρωνικο, οταν μας ετυχαν (νατη η τυχη παλι) φοβικα και δυσπλαστικα σκυλια απο κακη εκτροφη.
Ξερεις πολυ καλα οτι οι σχεσεις μας εχουν αλλαξει πολυ μετα απο τις εξετασεις του Solo και δεν ανακαλυψα τιποτα χθες το βραδυ.
Tο σχολιο σου στο FB ηταν το κερασακι στην τουρτα!

Μην κολακευεις τον ευατο σου....
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Sofia, ο Σολο δεν εχει δυσπλασια Ε. Ο ορθοπεδικος κτηνιατρος του ειπε οτι καταρχην οι ακτινογραφιες δεν ειναι σωστες, οτι ο σκυλος του δεν εχει με τιποτα δυσπλασια Ε και οτι εχει D με πιθανοτητες αν βγουν σωστες ακτινογραφιες να εχει και C...εμεις αυτο ξερουμε απο την τακτικη επικοινωνια που ειχαμε μαζι του εως και την εκθεση της DIANA
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το οτι ο σολο εχει Ε + κατι αλλα σε ηλικια 15 μηνων σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλά αμα βαλω την θεληση μας για αναρωση ο σκυλος σου θα παραμεινει σε αυτο το Ε και δεν λεω λογια του αερα!!!!!
( η σκυλα μου 6 μηνων παραλυτη για καποιες μερες και τωρα 11 χρονων και αμα γουσταρει παιζει και μπαλα!!!!!!)
Μακαρι Σοφια, μακαρι.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Εξηγησα νομιζω σε απαντηση μου στον Ptf τι εννοουσα αναλυτικοτερα αλλα νομιζω οτι σε καθε μου ποστ στο FB οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται...δεν ειναι η πρωτη φορα...
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
ακομα καλυτερα!!!!!
Το C ειναι σαν Α για αυτα τα σκυλια.
Απο εκει και περα μπορει ο σολο να κουταβιζει ακομα,εξαλου η αναπτυξη του δεν εχει τελειωσει ακομα,λογικα θα ισιωσει.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Sofia, ο Σολο δεν εχει δυσπλασια Ε. Ο ορθοπεδικος κτηνιατρος του ειπε οτι καταρχην οι ακτινογραφιες δεν ειναι σωστες, οτι ο σκυλος του δεν εχει με τιποτα δυσπλασια Ε και οτι εχει D με πιθανοτητες αν βγουν σωστες ακτινογραφιες να εχει και C...εμεις αυτο ξερουμε απο την τακτικη επικοινωνια που ειχαμε μαζι του εως και την εκθεση της DIANA
Ο πρωτος που πηγα με τον Johnk ετσι ειπε (το C δεν το θυμαμαι να το ανεφερε, ισως ο Jonhk το θυμαται), ο Χαραλαμπιδης ομως μου το απεκλεισε.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Αν εγραφα "να συνεχισετε να αγαπατε τα σκυλια σας" θα σε βολευε καλυτερα? Αν αντι"να καταστρεφετε τα σκυλια σας", εγραφα " μην τα κρινετε συνεχεια με βαση τα τυπικοτερα δειγματα της φυλης και μην τα λυπαστε γι αυτο που ειναι γιατι τους το περνατε και δεν νιωθουν καλα ουτε αυτα ουτε εσεις" θα σου φαινομουν πιο συμπαθης??
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αν εγραφα "να συνεχισετε να αγαπατε τα σκυλια σας" θα σε βολευε καλυτερα? Αν αντι"να καταστρεφετε τα σκυλια σας", εγραφα " μην τα κρινετε συνεχεια με βαση τα τυπικοτερα δειγματα της φυλης και μην τα λυπαστε γι αυτο που ειναι γιατι τους το περνατε και δεν νιωθουν καλα ουτε αυτα ουτε εσεις" θα σου φαινομουν πιο συμπαθης??
Θα σου απαντησω αναλογα, ΑΝ δεν ειχε δυσπλασια ο Solo , το πιο πιθανο ηταν να ειμασταν παρεα στην εκθεση του Κοε που ερχετε και να καναμε χαβαλε, ενω τωρα δεν προκειτε ουτε να μιλησουμε,αλλα ουτε και να ξαναμιλησουμε στο μελλον.
Με τα Αν δεν γινετε δουλεια.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Σοβαρα??? Εσυ θα ξαναεπαιρνες σκυλο απο εμας μεχρι πριν ενα μηνα απ'οσα ελεγες στο τηλεφωνο...δεν το πιστεψαμε εννοειται ουτε στιγμη... και τωρα δεν μας ξαναμιλας επειδη ο Σολο εχει δυσπλασια???

και αν σου εφερνα εστω και τωρα εξετασεις της σκυλας πολυ καλες, που να αποδεικνυουν οτι δεν εδωσε κανεις απο τους γονεις τη δυσπλασια στο Σολο, τι θα ελεγες? Αν και μετα το παραδειγμα της Σοφιας που ειναι ενα γεγονος, παραμενεις στα ιδια,αν και μετα απο οσα εχεις συζητησει και διαβασει για τη δυσπλασια επιμενεις να μην τα δεχεσαι μεσα στο μυαλο σου, τοτε γιατι χανουμε εδω και χαναμε το χρονο μας στα τηλέφωνα?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σοβαρα??? Εσυ θα ξαναεπαιρνες σκυλο απο εμας μεχρι πριν ενα μηνα απ'οσα ελεγες στο τηλεφωνο...δεν το πιστεψαμε εννοειται ουτε στιγμη... και τωρα δεν μας ξαναμιλας επειδη ο Σολο εχει δυσπλασια???
Σου απαντησα και πριν που το ξαναειπες αυτο, οτι δεν ειναι μηνας και ειναι αρκετος καιρος πριν!
Αν δεν σου κανει ο λογος αυτος, τι να πω!
Με ταραξατε στο ενδιαφερον τοσο καιρο και για αυτο θα σου φαινετε περιεργο, εε? (ειρωνικα μιλαω)
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Σου απαντησα και πριν που το ξαναειπες αυτο, οτι δεν ειναι μηνας και ειναι αρκετος καιρος πριν!
Αν δεν σου κανει ο λογος αυτος, τι να πω!
Με ταραξατε στο ενδιαφερον τοσο καιρο και για αυτο θα σου φαινετε περιεργο, εε? (ειρωνικα μιλαω)
Δεν ηθελες ενδιαφερον εσυ, ηθελες οπως βλεπω και εδω διαβαζοντας τα ποστ σου, να λυπουνται ολοι μαζι με σενα για την κατασταση του σκυλου σου... δεν λυνει το προβλημα του ομως αυτο, στο ξαναλεω..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οι ομιλοι φυλης λοιπον του μπουλμαστιφ ανα την Ευρωπη, επιτρεπουν στα δειγματα της φυλης να ζευγαρωνουν μεχρι βαθμου δυσπλασιας ισχυων D και αγκωνα 2.
Kαλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν σκυλια αυτης της φυλης με μηδενικο βαθμο δυσπλασιας, και τι μπορει να περιμενουμε στο μελλον για αυτη τη φυλη αν αναπαραγονται σκυλια με εως και D βαθμο.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δεν ηθελες ενδιαφερον εσυ, ηθελες οπως βλεπω και εδω διαβαζοντας τα ποστ σου, να λυπουνται ολοι μαζι με σενα για την κατασταση του σκυλου σου... δεν λυνει το προβλημα του ομως αυτο, στο ξαναλεω..
Τελευταιο ποστ

Ας προσπαθουσατε εσεις απο την μερια σας ως οφειλατε, και ασε εμενα να λυπαμαι μαζι με ολο το dogforum!
Ρε ακομα δεν εχετε ενδιαφερθει να δειτε τον σκυλο μου απο κοντα και εχετε το θρασος να μιλατε? Κατα τα αλλα ο ελεγχος στους πιθανους ιδιοκτητες των κουταβιων σας μαρανε.
Καληνυχτα.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Δεν ξεκινησαν χθες να αναπαραγονται σκυλια με εως και δυσπλασια D...οποτε αποτελεσματα μπορουμε να πουμε οτι εχουμε ηδη. Υπαρχουν σκυλια αυτης της φυλης ελευθερα δυσπλασιας, αλοιμονο, απλα ειναι μειωνοτητα του πληθυσμου. Πολλες φορες ομως για να διατηρηθει ο τυπος και να μην περιοριστει η γενετικη δεξαμενη με αποτελεσμα να αναγκαστουμε να καταφυγουμε τελικα σε πολυ κλειστη αναπαραγωγη...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν κι εδώ γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια και κρίνω πως έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα, όσο κι αν θέλεις Ντίαμπλο δε σε αφήνω απ' έξω γιατί τα εμπρηστικά σου σχόλια προκάλεσαν πολύ μεγαλύτερη αναταραχή απ' ότί στην αρχή. Θα περιοριστώ να σου απαντήσω μόνο σε αυτό που γράφεις και σε τίποτε άλλο:

ricos άσε με να ξέρω εγώ ποιος είμαι!!
Grifos.. όντως φιλε μου είμαστε πλέον η πιο άσχετη για το λόγο αυτό δεν ασχολούμαι πλέον.
και για οποιον είπε ότι τα "περιμπλεκο" δεν θυμάμαι ποιος, να ξαναπώ ακόμα μια φορα,ότι,το μονο που είπα είναι ο κύριος γιάννης είχε πει αλλα ΤΌΤΕ και αλλα ΣΉΜΕΡΑ,έγινε κατανοητό???
και που ξέρω εγώ ότι το σκυλί του κυριου Γιάννη δεν κοινωνικοποιήθηκε σωστά??
και εμενα το σκυλί μου δεν έχει ξαναδεί ποτε του αμάξια και θορύβους της πόλης, και "γιαφτο" το παο κάθε μέρα εκεί,αν το αφήσω εδώ στην εξοχη που μένω πάντα φοβικό θα είναι.na κατηγορήσω την εκτροφέα μου ότι το μαλινουά μου είναι φοβικό?τέλος επειδή έχω βαρεθεί τις αθλιότητες και ότι άλλο λέγεται για τους εκτροφείς, γνωστούς μου συντοπίτες μου.δεν ασχολούμαι πλέον με το θέμα και δεν θέλω να πάρο και απάντηση προς τος μέρος μου..
1. Εγώ δε σου ζήτησα μια απάντηση για το σκύλο του JohnK με εκτροφέα το Solco που πήγες για άλλη μια φορά να το στοχεύσεις εκεί, μίλησα για ένα τυχαίο εκτροφικό κουτάβι που αγοράστηκε από έναν άσχετο (Solco μην παρεξηγηθείς πρώτον γιατί δεν αναφέρομαι σε 'σενα και δεύτερον γιατί το άσχετος δεν αφορά τις γνώσεις αλλά αποκλειστικά και μόνο ότι είναι διάφορος από 'σενα) εκτροφέα σε μια οποιαδήποτε περιοχή, μιας οποιασδήποτε χώρας. Αυτό το σκυλί το βγάζει βόλτα το αφεντικό του που ποτέ ξανά δεν έχει ακούσει τον όρο ''φοβικό'' και νομίζει τη συμπεριφορά φυσιολογική και ο σκύλος μουντάρει κάποιον τότε τί έχεις να πεις και ποιόν θα τρέξεις να υπερασπιστείς;

2. Αν και είναι offtopic για το Μαλινουά σου και δεν είμαι ούτε εκτροφέας, ούτε εκπαιδευτής και ούτε επιδιώκω να γίνω, παραδέχεσαι ότι θεωρείς το σκύλο σου φοβικό. Και τί κάνεις; Όπως έχεις ήδη παραδεχτεί σε άλλο thread (εκτός κι αν το έκανες για λόγους εντυπώσεων και ξανά πυροδότησης καταστάσεων) τολμάς να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρικό κολάρο. ΔΗΛΑΔΗ (και όσοι εδώ μέσα είναι με όλη τη σημασία της λέξης εκτροφείς και εκπαιδευτές επαγγελματίες ξέρουν σε τι πράγμα αναφέρομαι) σε ένα φοβικό σκύλο χρησιμοποιείς τεχνική πλημμύρας.
Δε θα σου πω πως να ζεις με το σκύλο σου και πως να τον μεγαλώσεις, αλλά είναι δικαίωμα μου να πω πως λυπάμαι, γιατί σε αυτό το thread πονάνε οι ιδιοκτήτες τους τη Φυλή Μπουλμαστίφ, έτσι κι εγώ πονάω τα Βέλγικα Λυκόσκυλα. Και πες με άσχετο θα το δεχτώ και δεν το αρνήθηκα ποτέ, αλλά ασχολούμαι και ακόμη προσπαθώ να μάθω 18 χρόνια με σκυλιά απ' τα 12 μου, όταν ακόμη κανένας δε μου είχε πει πως υπάρχουν άνθρωποι που επαγγελματικά ασχολούνται με την εκτροφή σκύλων.

Κι επειδή δε θέλω να ξεχάσω κανέναν,

Solco:
Αρκετά ποστ πίσω σε ρώτησα κάποια πράγματα, επέλεξες να μην απαντήσεις και είναι δικαίωμα σου, έχω όμως μια γνώμη και τη λέω. Είναι δικαίωμα σου τι πράττεις με τα δικά ΣΟΥ σκυλιά και αναφαίρετο δικαίωμα αυτών που σε οδήγησαν στις δάφνες σε εκθέσεις και είναι τα σκυλιά ΤΟΥΣ να μιλάνε έως ενός σημείου. Όταν σου λένε μπράβο για τη Μόκα που την είδαν να βραβεύεται αλήθεια τους λες πως προέκυψε από τυχαία γέννα;;;
Ωραία, δεν ήξερες ότι ο κύκλος της θηλυκής Μπουλμαστίφ είναι μεγαλύτερος, αλλά ΓΙΑΤΙ δεν το ήξερες; Δεν ήταν υποχρέωση σου να ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ για τη φυλή που εκτρέφεις;
Και για να μη νομίσεις ότι βάλω σκόπιμα εναντίον σου, καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή. Όλοι έχουμε νιώσει κάποια στιγμή έρμαια των άλλων. Αλλά ρε φίλε, παραδέξου για μια φορά ότι έκανες πατάτα και μη λες ελάτε να σας δώσω τα λεφτά σας πίσω γιατί μεταξύ μας δε χρειάζεται να είσαι ο Φρόϋντ για να έχεις ήδη καταλάβει πως δε θα στα επιστρέψουν μιας και τα αγαπάνε. Πες τους όμως τώρα ανοιχτά πως θα είσαι δίπλα τους από τώρα και για όσο ζήσουν τα σκυλιά.
 


thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Διαβάζω από χθες όλα τα posts, δεν είναι και λίγα. Αφού δεν τα έχετε βρει από κοντά πιστεύετε ότι θα τα βρείτε μέσω ενός forum; Ξέρουμε όλοι πως υπάρχουν ΚΑΙ λαμόγια στον χώρο της εκτροφής. Aν είναι δυνατόν δηλαδή στην Ελλάδα ζούμε σιγά μην δεν είχαμε ΚΑΙ εκεί! Δεν αναφέρομαι πουθενά απλά γνώμη μου είναι πως θα χιλιάσουμε τα posts και δεν θα καταλήξετε πουθενά. Οι ιδιοκτητες θα επιμένουν πως ο εκτροφέας είναι ανήθικος, ο εκτροφέας θα επιμένει πως είναι από τους καλύτερους και σωστοτέρους.

Απλά καλο θα ήταν να μην αμαυρώνεται έτσι εύκολα το όνομα ενός εκτροφέα μέσω forum γιατί παράδειγμα άμα ήθελα σήμερα να πάρω σκυλί αυτής της ράτσας μονο στο scolo δεν θα πήγαινα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ας είναι όλα αυτά ψέματα. Όπως επίσης μερικοί εκτροφείς δεν είναι κακό να παραδεχτούν μερικά λάθη τους, πριν ένα μηνα πήγα σε 2 "κορυφαία εκτροφεία" γερμανικών ποιμενικών που έχουν αναφερθεί αρκετά συχνά εδώ μέσα και θεωρούνται από τα "καλύτερα". Ειδικά για το ένα έχω να πω . . . . τα pet shop τα εμπιστεύομαι περισσότερο!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
ποσο κλειδωμενο ειναι πια το μυαλο σου? Αυτο το μαραζι θα σε φαει? Να επισκευθουμε το σκυλο σου? Σε 10 χρονια δηλαδη που μπορει να υπαρχουν 100 ιδιοκτητες κουταβιων μας, μπορει και οχι, πρεπει να αφησουμε τις δουλειες μας και τις οικογενειες μας, να αρχισουμε τα ταξιδια και τις επισκεψεις σε ολους τους ιδιοκτητες ???? Αν ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε και αυτο, τι να πω?
Ειδες γιατι γραφω λοιπον οτι δεν μπορουμε να μιλησουμε ολοι στο ιδιο επιπεδο. Απο την οπτικη γωνια τη δικη σου σαν ιδιοκτητης εσυ μπορει να τα λες καλα για τους υπολοιπους ιδιοκτητες, δεν ανηκουμε ολοι ομως μονο σε αυτην την κατηγορια και ειμαστε υποχρεωμενοι να βλεπουμε τα πραγματα και καπως διαφορετικα

.......Δεν ήταν υποχρέωση σου να ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ για τη φυλή που εκτρέφεις;
Ποσο πιθανο και εφικτο σου φαινεται αυτο???
Εχεις ακουσει κανεναν εκτροφεα να λεει οτι ξερει τα παντα ακομη και σε ηλικια 80 χρονων για τη φυλη του? Αν ξερεις εσυ, τοτε ολοι οι υπολοιποι που λενε οτι ποτε δεν θα μαθουν τα παντα για τη φυλη τους και οσο ζουν παντα θα εχουν κατι να μαθουν μαλλον ειναι ανεπιδεκτοι.
Θα μπορουσα εγω ποτε να πω οτι ξερω τα ΠΑΝΤΑ? Διαβαζεις τι γραφεις???
 




Status
Κλειδωμένο θέμα