Ηλίθιος ιδιοκτήτης ... χρειάζομαι συμβουλή


CatherineH

Member
30 Μαρτίου 2020
5
1
41
Καλημέρα σε όλους
Μπήκα στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι τη βοήθεια σας
Έχω υπάρξει ιδιοκτήτης σε 2 σκυλιά πλέον μόνο σε ένα και ποτε δεν είχα πρόβλημα με παράπονα από γείτονες κτλ σχετικά με το σκυλο μου
Συγκεκριμένα ο σκύλος μου είναι πλήρως εκπαιδευμένο μαλινουα από Βέλγιο (καθώς ο άντρας μου ο οποίος πλέον απεβίωσε ήταν εκεί εκπαιδευτής). Το ζώο είναι πολύ υπάκουο και ζει και εντος σπιτιού αλλά κι τον αφήνουμε ελεύθερο στον κήπο μας - αλλά έχει προκύψει το εξής πρόβλημα
Πριν περιπου 8 μήνες μετακόμισαν δίπλα μας κάποιοι νέοι γείτονες (μεζονέτες με μεσοτοιχία) οι οποίο έχουν ένα αρσενικό επίσης μαστιφ
Αν και τα δυο είναι ισχυρά αρσενικά το βασικό πρόβλημα προέκυψε όταν η γυναίκα του διπλανού σπιτιού παραβίαζε τη μεσοτοιχία και χτυπούσε το σκυλο μου με μια κουτάλα από μακαρόνια (ναι κ όμως!!) η του έριχνε νερό με το λάστιχο
Αυτή η συμπεριφορά άρχισε να ενοχλεί τον δικό μου ο οποίος πλέον μόλις δει εκείνη η τον άντρα της τρελαίνεται και γαβγιζει. Κάποια στιγμή πιάστηκαν στη μεσοτοιχία μεταξύ τους τα 2 αρσενικά και για να καταλάβετε ότι έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου να αποτρέψω προβλήματα - έχτισα στα κάγκελα ώστε να αποφευχθεί περεταίρω πρόβλημα όποτε πλέον μόνο φωνάζουν αν βρεθούν στο ίδιο επίπεδο

μέχρι τώρα έχω ανεχτεί αρκετά αλλά πλέον έχω το παρακάτω το οποίο ειλικρινά με έχει φέρει στα πρόθυρα ... κάθε φορά που βγάζει πλέον ο σύζυγος το σκυλο βόλτα τον βάζει επιμελώς να κατουράει πάνω στην εξώπορτα μας (όπως καταλάβετε παραβιάζει τον χώρο και τρελαίνεται ο δικός μου)
Το πρόβλημα είναι ότι αν και έχει καλεστεί πολλές φορές η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει λέει οτιδήποτε (προφανώς το περιπολικό έρχεται πάντα πολύ μετά το συμβάν!) και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω φωτο που δείχνουν το γεγονός γιατί είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων
Πλέον γίνεται κάθε μέρα κάθε μέρα σε σημείο που θέλω να κάνω ότι ώστε να μην ξαναπλησιάσει
Δεν θέλω να προκαλέσω κακό στο ζώο αλλά ο ιδιοκτήτης του το βάζει επισταμένα να κάνει αυτή την πράξη κάθε μέρα (εκτός φυσικά από όταν τον περιμένω όπου περπατάει ανέμελα κοιτώντας αλλου!!) την άλλη φορά τον είδα με τα μάτια μου καθως έφτανα στην πόρτα κ με έλεγε κι τρελή δηλαδή θα σκοτωθούμε στο τέλος!
Πως λοιπόν το αντιμετωπίζω;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Σε 1η φάση δοκίμασε μήπως κάποιο προϊόν απωθητικό σκύλου μπορεί να κάνει δουλειά. Έχω ακούσει οτι και το βιξ δουλεύει σε μερικά σκυλιά.
Μια άλλη ιδέα είναι να βάλεις μια συσκευή παρακολούθησης (κάμερα) η οποία θα εποπτεύει το συγκεκριμένο σημείο. Δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί κ να καταγράφει. Μια πολύ οικονομική κάμερα η οποία θα λειτουργήσει ως αποτρεπτικό μέσο στον κατρουλιάρη. Βέβαια αν ο χώρος είναι κοινόχρηστος μπορεί να σου ζητήσουν να την βγάλεις. Πιθανότατα να πιάσει το κόλπο κ αν την βάλεις στον δικό σου χώρο προς την αυλόπορτα κ να βάλεις στην αυλόπορτα το σχετικό ταμπελάκι ¨ο χώρος βιντεοσκοπείται¨.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλημερα!
Επειδη αυτο μπορει να κρατησει χρονια, θα ελεγα να σηκωσεις λευκη σημαια. Πιασε την κουβεντα και δες μηπως υπαρχει τροπος να το δειτε αλλιως. Περασμενα-ξεχασμενα... εχουν γινει λαθη αλλα δεν γινεται να ζουμε ετσι κλπ.
Πιαστον στο φιλοτιμο, θα ξαφνιαστει!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μια άλλη ιδέα είναι να βάλεις μια συσκευή παρακολούθησης (κάμερα) η οποία θα εποπτεύει το συγκεκριμένο σημείο. Δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί κ να καταγράφει. Μια πολύ οικονομική κάμερα η οποία θα λειτουργήσει ως αποτρεπτικό μέσο στον κατρουλιάρη. Βέβαια αν ο χώρος είναι κοινόχρηστος μπορεί να σου ζητήσουν να την βγάλεις. Πιθανότατα να πιάσει το κόλπο κ αν την βάλεις στον δικό σου χώρο προς την αυλόπορτα κ να βάλεις στην αυλόπορτα το σχετικό ταμπελάκι ¨ο χώρος βιντεοσκοπείται¨.
Από εμένα τα'χεις ξεσηκώσει αυτά έτσι; :love::LOL:
 
  • Haha
Reactions: GRDANE and Pepev50


CatherineH

Member
30 Μαρτίου 2020
5
1
41
Καλημερα!
Επειδη αυτο μπορει να κρατησει χρονια, θα ελεγα να σηκωσεις λευκη σημαια. Πιασε την κουβεντα και δες μηπως υπαρχει τροπος να το δειτε αλλιως. Περασμενα-ξεχασμενα... εχουν γινει λαθη αλλα δεν γινεται να ζουμε ετσι κλπ.
Πιαστον στο φιλοτιμο, θα ξαφνιαστει!!
Καλημερα!
Επειδη αυτο μπορει να κρατησει χρονια, θα ελεγα να σηκωσεις λευκη σημαια. Πιασε την κουβεντα και δες μηπως υπαρχει τροπος να το δειτε αλλιως. Περασμενα-ξεχασμενα... εχουν γινει λαθη αλλα δεν γινεται να ζουμε ετσι κλπ.
Πιαστον στο φιλοτιμο, θα ξαφνιαστει!!
Καλημέρα κ όμως το έχω προσπαθήσει
Το επόμενο πρωί τα βρίσκω και πάλι και όταν το καταλαβαίνω μου λέει ότι δεν είναι αυτός και είμαι τρελή ... δηλαδή δε βγαίνει άκρη με το καλό δυστυχώς
 
  • Sad
Reactions: betty coltrane


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@CatherineH πήγαινε κι εσύ τον δικό σου, να κατουράει στην δική τους πόρτα.
Οσο το κάνουν αυτοί, θα το κάνεις κι εσύ, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα δουν το μάταιο της κόντρας και θα σταματήσουν.
Προφύλαξε μόνο τον σκύλο σου, από τυχόν κακόβουλες ενέργειες. Αν σε παίρνει οικονομικά, βάλε πραγματικές κάμερες να γράφουν στον χώρο σου (η εξώπορτά σου, είναι δικός σου ιδιωτικός χώρος και λογικά θα μπορείς να βάλεις κάμερα να δείχνει την εξώπορτά σου και όχι τον δρόμο) έχε τον και γενικά σε όσο γίνεται ελεγχόμενο χώρο, μη τυχόν και γίνει κανά κακό. Καλώς εχόντων, μολις δουν κάμερες, θα την κόψουν την βλακεία.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ωωωωωμμμμμμ
ψυχραιμία , ηρεμία κι αυτοσυγκράτηση
στα λέω όλα αυτά γιατί έβαλα τον εαυτό μου στη θέση σου και έφτιαχνα διάφορα σενάρια τι θα έκανα εγώ...
εν βρασμώ ψυχής πάντα.

ότι προτάθηκε σχετικά με κάμερα να δείχνει την έξω πλευρά της πόρτας σου είναι ορθό και νόμιμο.
θα σταθώ στα υπόλοιπα που περιγράφεις... μαλώματα στην μεσοτοιχία κλπ...
εκμεταλλεύσου την εκπαίδευση του σκύλου σου ... όποτε γίνεται φασαρία φώναζε τον δίνε του μια εντολή... και κράτα τον μέσα μέχρι να περάσει η μπόρα... άστους να κατινιάζονται...
εκείνοι.. όχι εσύ....
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
αυγά.. όπως βγαίνετε βόλτα πάρε πέντε αυγά και σπάστα έξω από την είσοδο τους.. πρόσεξε να μην σε δει κανείς βέβαια.. κάνουν πολύ καλή δουλειά μην τα υποτιμάτε... ξέρω είμαι λίγο εκδικητικιά , συγχωρέστε με..
 


CatherineH

Member
30 Μαρτίου 2020
5
1
41
ωωωωωμμμμμμ
ψυχραιμία , ηρεμία κι αυτοσυγκράτηση
στα λέω όλα αυτά γιατί έβαλα τον εαυτό μου στη θέση σου και έφτιαχνα διάφορα σενάρια τι θα έκανα εγώ...
εν βρασμώ ψυχής πάντα.

ότι προτάθηκε σχετικά με κάμερα να δείχνει την έξω πλευρά της πόρτας σου είναι ορθό και νόμιμο.
θα σταθώ στα υπόλοιπα που περιγράφεις... μαλώματα στην μεσοτοιχία κλπ...
εκμεταλλεύσου την εκπαίδευση του σκύλου σου ... όποτε γίνεται φασαρία φώναζε τον δίνε του μια εντολή... και κράτα τον μέσα μέχρι να περάσει η μπόρα... άστους να κατινιάζονται...
εκείνοι.. όχι εσύ....
Συμφωνώ σχεδόν με τα πάντα ... έτσι κάπως βράζω κ εγώ και μετά δείχνω ότι είναι λίγο ανώτερος πόδι και εντολή ... αλλά δεν είμαι και σίγουρη κατά ποσο κ εκείνος πέφτει με τη συμπεριφορά μου... τρέμει ολόκληρος δεν τον έχω ξαναδεί έτσι ποτε...
 




CatherineH

Member
30 Μαρτίου 2020
5
1
41
αυγά.. όπως βγαίνετε βόλτα πάρε πέντε αυγά και σπάστα έξω από την είσοδο τους.. πρόσεξε να μην σε δει κανείς βέβαια.. κάνουν πολύ καλή δουλειά μην τα υποτιμάτε... ξέρω είμαι λίγο εκδικητικιά , συγχωρέστε με..
Θα με πιάνει η μυρωδιά δίπλα όχι;
 
  • Haha
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3