Ηλεκτρικο κολαρο


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Vana___g καλησπέρα,

Έχω δύο σκυλιά, ένα θηλυκό 15 κιλά και ένα αρσενικό 16, στειρωμένο το θηλυκό και 3 γάτες που πήραν την λάθος απόφαση να περάσουν από την βεράντα μας τις γλύτωσαν τα αντανακλαστικά τους, οι γλάστρες και το δεξί μου βολέ...

Ο αρσενικός, τα τελευταία 8 χρόνια αν ήξερε κιθάρα θα είχε πλατινένιο δίσκο τραγουδώντας μπλουζ για το πόσο σκύλες είναι η σκύλες και η σκύλα κοινωνία. Τρώει επιθέσεις την ώρα που κοιμάται απλά επειδή κάποιος χτύπησε το κουδούνι ή επειδή "έσκασε" μήνυμα στο viber...

Θα πάρεις μια γεύση διαβάζοντας και αυτό το νήμα:

Στείρωση ενήλικου θηλυκού σκύλου - Παρατηρήσεις

...και αίματα έχουμε σφουγγαρίσει και πληγές έχουμε φροντίσει σε αυτά τα χρόνια. Τα σκυλιά δαγκώνουν και δαγκώνονται, δεν είναι είδηση και αν μας φαίνεται παράξενο είναι λόγω παραπληροφόρησης. Κάθε σκύλος έχει το χαρακτήρα του και τα χαρακτηριστικά του και τις περισσότερες φορές μαζί με κάτι καλό θα πρέπει να δεχτείς και κάτι λιγότερο καλό (ή επιθυμητό).

Εδώ είναι που έρχεται ο δικός μας ρόλος, αυτός του λογικού, νοήμονος οργανισμού με κοινή λογική που θα πρέπει να αξιολογούμε κάθε κατάσταση και να δρούμε ανάλογα ώστε να διατηρούμε σωστές ισορροπίες συμβίωσης μεταξύ σκύλων, ανθρώπων και λοιπών ζώων.

Για να μη πλατειάζω, τα σκυλιά σου το πιθανότερο είναι ότι μπορούν να συμβιώσουν σχετικά καλά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ξανατσακωθούν.

Τι θα έκανα στη θέση σου;

1. Θα περιόριζα τις αιτίες και τις αφορμές που μπορεί να τους κάνουν να τσακωθούν. Φαγητό, παιχνίδι, χάδια και γενικότερα διεκδικήσεις. Θα πρόσεχα την συμπεριφορά μου και θα φρόντιζα να προβλέπω την δική τους αντίδραση.

2. Θα φρόντιζα να έχουν την απαραίτητη εκτόνωση που χρειάζονται. Εκτόνωση και κούραση σωματική, όσο και πνευματική. Τα σκυλιά (και όχι μόνο) από ανία και έλλειψη ερεθισμάτων θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν καταστάσεις και θα αναπτύξουν συμπεριφορές, συνήθως δυσάρεστες.

3. Θα προσπαθούσα να έχουν τα σκυλιά δικούς τους, ξεχωριστούς χώρους και να συνυπάρχουν μόνο όταν είμαι κι εγώ παρόν. Να μπορεί ο κάθε σκύλος να βρίσκει ησυχία και απομόνωση όταν θέλει.

4. Θα φρόντιζα να μπορώ να ελέγχω τους σκύλους με εντολές. Δηλαδή, θα έκανα καλή βασική υπακοή και στους δύο σκύλους.

Με αυτά τα 4 απλά και βασικά βήματα θα ξεκινούσα και το ηλεκτρικό κολάρο δε νομίζω να το χρειαζόμουν. Για να μπορώ να ξέρω αν τελικά χρειάζομαι ηλεκτρικό κολάρο πρέπει να έχω ήδη κατακτήσει πολλές άλλες γνώσεις και δεξιότητες. Για να φτάσω να γνωρίζω την σωστή χρήση του και να μπορώ να την εφαρμόσω το επίπεδο γνώσης και εμπειρίας μεγαλώνει... Οπότε θα το άφηνα εκτός κουβέντας.

Για να σου δώσω ένα tip, υπάρχει περίπτωση με λάθος χρήση σε χρονική στιγμή, χρονική διάρκεια και ένταση να επιβραβεύεις και να κλιμακώνεις τον τσακωμό.
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Προσωπική εμπειρία με το δικό μου σκυλί το οποίο έχει κάνει όλα τα παραπάνω αμαρτήματα εις βάρος άλλων ζώων.
Δεν πίστευα οτι μπορεί να συνυπάρξει με άλλο ζώο. Και δεν θα συνυπάρξει εύκολα. Αλλά, πριν λίγους μήνες αναγκαστικά έπρεπε να συνυπάρξει με άλλο θηλυκό για μια εβδομάδα.
Το μοναδικό το οποίο έφερε αποτέλεσμα και για το οποίο βάζω το χέρι μου στην φωτιά ήταν το εξής.
Τα σκυλιά στα λουριά και περπάτημα μέχρι να γλείφουν τις πατούσες τους και μέχρι να λιώσουν οι σόλες απο τα παπούτσια. Κάθε μέρα πολλές ώρες. 6 km το πρωί κ άλλα 6 το απόγευμα. Μέσα στη ζέστη κ στη βροχή, δεν με απασχολούν οι καιρικές συνθήκες. Κάθε μέρα επί 7 ημέρες. Και στο ενδιάμεσο ασκησούλες υπακοής και διασκέδαση με μέτρο. Η σκύλα μου δεν έδινε καν σημασία στην άλλη σκύλα καθώς ήταν και οι 2 εξαντλημένες. Αν το έκανα για ένα μήνα είμαι πεπεισμένος οτι θα τα άφηνα κ ελεύθερα μαζί.
Είναι δύσκολο ? Ναι, είναι εξαιρετικά κουραστικό και χρονοβόρο.
Είναι σίγουρο το αποτέλεσμα ? Ξεκάθαρα ναι.

Το ηλεκτρικό κολάρο είναι ένα πολύ ιδιαίτερο εργαλείο. Όπως μπορεί να σου φτιάξει έναν σκύλο, μπορεί και να στον καταστρέψει. Απο μόνο του δεν υπάρχει περίπτωση να λύσει αυτό το πρόβλημα.
Δηλαδή θα κάθεσαι να κοιτάς τα σκυλιά κ όποτε πάει να γίνει σαματάς θα πατάς κουμπί?
Δηλαδή θα είσαι 24 ώρες εκεί άγρυπνος παρατηρητής? Δεν είναι εφικτό. Αλλά ακόμα κ αν ήταν θα έπρεπε να είσαι δίπλα να καθοδηγείς τον σκύλο προς την επιθυμητή πλευρά.
Ο σκύλος το πιο πιθανό να το πάρει το μήνυμα μετά απο κάμποσα ψησίματα. Αλλά την μια φορά που δεν θα πατηθεί το κουμπί ή που θα χει τελειώσει η μπαταρία ή που το κολάρο θα έχει χαλαρώσει μπορεί να είναι κ η τελευταία.
Δεν κάθομαι να γράψω και άλλες αρνητικές επιπτώσεις του ηλεκτρικού κολάρου στο σκύλο για να μην κουράσω.
Εν κατακλείδι, δεν το προτείνω για κανέναν καθώς είναι σίγουρο οτι δεν θα γίνει σωστή χρήση.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ χρησιμοποιώ ηλεκτρικό κολάρο. Είναι πολύ δυνατό εργαλείο αλλά δεν το χρησιμοποιούν σωστά. Για να μη κουράζω όμως να ξεκινήσω από το βασικό. Αν έχεις να διαθέσεις 300€ σε κολάρο το οποίο κατά 80% δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες (δεν είναι μαγικό, θέλει τρόπο) τότε καλύτερα να τα δώσεις σε έναν εκπαιδευτή.

Αν τώρα έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς στο ρεπερτόριο σου μελλοντικά τότε είναι μια καλή επένδυση αρκεί να ξεκινήσεις από τα βασικά έως τα προχωρημένα θέματα εκπαίδευσης. Αν το θες μόνο για "διόρθωση" συμπεριφορών τότε είναι πεταμένα λεφτά για μένα.

Το κολάρο δυστυχώς είναι παρεξηγημένο με συνέπεια όλοι να το θεωρούν μαγική λύση. Το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για επιβράβευση από απόσταση (το "μπιπ" ως κλικερ) και ως φωτισμό στις βόλτες βράδυ στο βουνό.

Αν το αποφασίσεις πάρε επώνυμο. Είχα πριν χρόνια ένα των 120€ και ήταν αναξιόπιστο. Το φόρεσα και χτύπαγα ρεύμα 5% χωρίς τίποτα. Μετά από 5-6 προσπάθειες το ένιωσα. Είπα ΟΚ, στο ράφι και μόνο στην δόνηση θα σε έχω. Εύκολα καταστρέφεις το σκύλο σου με κάτι τέτοιο. Να το πατάς στο 2% και να βλέπεις ότι δεν το νιώθει ο σκύλος. Ανέβασε το 4%, μετά 5%, φτάνεις 15% και τότε θα δουλέψει. Ήταν έτοιμος ο σκύλος σου για 15%;