Ημιαιμος ποιμενικος


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Καλησπέρα στην ομάδα!
Πριν από ένα μήνα μαζέψαμε ένα αδεσποτακι που απ ότι μας είπε ο κτηνίατρος είναι ημιαιμος ποιμενικος. Τον πήραμε περίπου 2 μηνών και ζύγιζε 9 κιλά...τωρα 3 μηνών έχει φτάσει τα 17!!! Έχει ήδη μάθει εντολες(από την πρώτη εβδομάδα) όπως "κάτσε" "ξάπλα" "εδώ" "άσε". Κάθε μέρα πάει βόλτα και παίζει με άλλα σκυλιά διαφόρων ηλικιών και μεγεθών σε ειδικό χώρο που έχει φτιάξει ο δήμος για τα σκυλιά. Ενώ γενικά έχει άψογη συμπεριφορά, δαγκωνει τον γιο μου(10 χρόνων). Καταλαβαίνω ότι είναι παιχνίδι αλλά αν δεν είμαι κοντά το σταματάει δύσκολα...
Γενικά είναι ένα υπέροχο κουτάβι, κούκλος και χαδιαρης. Τα πάει καλά με ανθρώπους, σκυλιά, γάτες.
Επειδή πρώτη φορά έχουμε τέτοια φυλή στο σπιτι(ζει εντός ο σκύλος) οποιαδήποτε συμβουλή πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει να έχουμε μια υπέροχη συμβίωση!! IMG_20201215_075715.jpgIMG_20201215_075715.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πω πωω πόσο όμορφος είναι!!!
Μπράβο σας που του δώσατε ευκαιρία στην ζωή και εύχομαι να ζήσετε μαζί, πολλά απροβλημάτιστα χρόνια, μέχρι τα πολύ βαθιά του γεράματα!

Να πω μόνο, ότι 3 μηνών μην πιστεύεις ότι έχει μάθει ακόμη καμία εντολή και μην επαναπαύεσαι ότι έχει εδραιώσει συμπεριφορά και χαρακτήρα. Εχεις πάρα πολύ καιρό μπροστά σας, για να είναι σίγουρος με τι τα πάει καλά και με τι όχι. Σίγουρα όμως, η δουλειά που κάνετε τώρα, σ'αυτή του την ηλικία, είναι σημαντική και καθοριστική.

Δεν κάποια βασικά πραγματάκια, που ίσως δεν γνωρίζεις και στο παρακάτω θέμα:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Θέλεις να μας πεις, σε τι φάση δαγκώνει τον μικρό; Εκεί που είναι στα πατώματα και "παλεύουν" πχ; Εκεί που κάθεται ο μικρός και βλέπει τηλεόραση και δεν ασχολείται με το κουτάβι; Μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε λίγο.
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Πω πωω πόσο όμορφος είναι!!! Μπράβο σας που του δώσατε ευκαιρία στην ζωή και εύχομαι να ζήσετε μαζί, πολλά απροβλημάτιστα χρόνια, μέχρι τα πολύ βαθιά του γεράματα! Να πω μόνο, ότι 3 μηνών μην πιστεύεις ότι έχει μάθει ακόμη καμία εντολή και μην επαναπαύεσαι ότι έχει εδραιώσει συμπεριφορά και χαρακτήρα. Εχεις πάρα πολύ καιρό μπροστά σας, για να είναι σίγουρος με τι τα πάει καλά και με τι όχι. Σίγουρα όμως, η δουλειά που κάνετε τώρα, σ'αυτή του την ηλικία, είναι σημαντική και καθοριστική. Δεν κάποια βασικά πραγματάκια, που ίσως δεν γνωρίζεις και στο παρακάτω θέμα: Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως" Θέλεις να μας πεις, σε τι φάση δαγκώνει τον μικρό; Εκεί που είναι στα πατώματα και "παλεύουν" πχ; Εκεί που κάθεται ο μικρός και βλέπει τηλεόραση και δεν ασχολείται με το κουτάβι; Μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε λίγο.
Πω πωω πόσο όμορφος είναι!!! Μπράβο σας που του δώσατε ευκαιρία στην ζωή και εύχομαι να ζήσετε μαζί, πολλά απροβλημάτιστα χρόνια, μέχρι τα πολύ βαθιά του γεράματα! Να πω μόνο, ότι 3 μηνών μην πιστεύεις ότι έχει μάθει ακόμη καμία εντολή και μην επαναπαύεσαι ότι έχει εδραιώσει συμπεριφορά και χαρακτήρα. Εχεις πάρα πολύ καιρό μπροστά σας, για να είναι σίγουρος με τι τα πάει καλά και με τι όχι. Σίγουρα όμως, η δουλειά που κάνετε τώρα, σ'αυτή του την ηλικία, είναι σημαντική και καθοριστική. Δεν κάποια βασικά πραγματάκια, που ίσως δεν γνωρίζεις και στο παρακάτω θέμα: Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως" Θέλεις να μας πεις, σε τι φάση δαγκώνει τον μικρό; Εκεί που είναι στα πατώματα και "παλεύουν" πχ; Εκεί που κάθεται ο μικρός και βλέπει τηλεόραση και δεν ασχολείται με το κουτάβι; Μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε λίγο.
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Καλημέρα παρέα!
Ο Diego δαγκώνει τον γιο μου και όταν παίζουν αλλά και όταν απλά βλέπει τηλεόραση. Καταλαβαίνω ότι το βλέπει σαν παιχνίδι ο σκύλος αλλά τα δοντάκια του τώρα είναι σαν βελόνες... Κάποιες φορές όταν την ώρα που τον δαγκωνει(χωρίς ποτέ να έχει κάνει κάποιον ήχο που να προδίδει νεύρα ή δυσαρέσκεια) του δίνει ένα παιχνίδι, σταματάει να δαγκωνει και παίζει με το παιχνίδι του. Είναι φορές όμως που αυτό δεν πιάνει...με αποτέλεσμα σκισμένα ρούχα και γρατζουνιές...
Πολλές φορές τον ταΐζει ο γιος μου(έχει μάθει και περιμένει, με το μπωλ του γεμάτο τροφή, μέχρι να του πούμε να φάει)βάζει τα χέρια του στο μπωλ την ώρα που τρώει,τον χαϊδεύει και ο σκύλος απλά συνεχίζει να τρώει κουνοντας την ουρά του...
Πολλά πρωινά που ξυπνάω τον βρίσκω και κοιμάται στο κρεβάτι του γιου μου στα πόδια του...
Έχω παραγγείλει crate και το περιμένω όχι γιατί δεν θέλω να κοιμάται μαζί του αλλά για τις ώρες που θα τύχει να μείνει σπίτι μόνος του.
Όσον αφορά τις εντολές καταλαβαίνω ότι ακόμα είναι νωρίς για να είμαι σίγουρος ότι θα τις εκτελεί πάντα με ακρίβεια. Όμως δείχνει ότι του αρέσει να κάνει πράγματα που του ζητάμε.
.....αρκει να πάρει έστω και μια κροκετα της τροφής του!!!
Διάβασα και το άρθρο για τα αδέσποτα που επισυναψες και έχουν γίνει όλα εκτός από τις βόλτες. Αμέσως μετά το πρώτο εμβόλιο ήρθε σε επαφή με άλλα σκυλιά....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Λίγο θα τον μαλώνετε, λίγο θα τον αποσπάτε με άλλο παιχνίδι, λίγο θα τον αποτρέπετε γενικώς και πολύ...θα κάνετε υπομονή. Να αρχίσει να μεγαλώνει, να μην πονάνε τα δοντάκια του. Προσπάθησε όσο γίνεται, να μην αφήνετε τον μικρό μόνο του με το κουτάβι. Ακριβώς για να προλαβαίνεις πάντα να παρεμβαίνεις, γιατί σε ένα μικρό παιδάκι, τα δοντάκια του σκύλου, είναι very big deal.
Όταν με το καλό παραλάβετε το crate, καλώς εχόντων, θα λυθούν αυτά τα προβλήματα.
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Από υπομονή....ειμαστε φουλ!!!
Προς το παρών δεν έχει κάνει κάποια ζημιά στο σπίτι. Δεν έχει μασησει κανένα έπιπλο, προτιμά παντόφλες και κάλτσες!!! Μέσα τα κάνει ΜΟΝΟ στην πάνα του. Από την πρώτη μέρα πράγμα που μας έκανε τρομερή εντύπωση.
Επειδή στην ηλικία του γιου μου μεγάλωνα με ένα bullmastiff ξέρω ότι θα γίνουν οι καλύτεροι φίλοι...και ανυπομονώ γι αυτό!!!
Ο σκύλος μας θέλουμε να γίνει ένας μπουνταλας και όχι ένα σκυλί killer...
Αν και ήδη βγάζει ένστικτα φύλακα όταν κυκλοφορεί στην αυλή μας... Αυτό το βαθύ "Γουφ" που κάνει όταν περάσει κάποιος απ έξω με τρελαίνει!!!
Δεν γαυγίζει χωρίς λόγο. Τουλάχιστον προς το παρών...
Ξέχασα να αναφέρω ότι μέχρι 2 μηνών που τον πήραμε μεγάλωνε με την μαμά του και τα 5 αδερφακια του. Την μάνα του την μάζεψε μια κυρία που φροντίζει αδέσποτα για να γεννήσει στο σπίτι της. Τον υιοθετησαμε αφού απογαλακτιστηκε.
Αυτή τη στιγμή κοιμάται στην πολυθρόνα δίπλα μου και ροχαλίζει...
 








15 Νοεμβρίου 2012
9
22
Σκιαθος
Ειναι πανεμορφος, φαινεται οτι θα γινει μεγαλοσωμος.
Εδω και 3 μηνες σχεδον μεγαλωνω κ γω σκυλο με παιδι μαζι στο σπιτι, αλλα εμενα ο γιος μου ειναι 2,5 χρονων που κανει την κατασταση πιο δυσκολη.
Ειδικα ο πρωτος καιρος ηταν εφιλατης γιατι πολυ απλα δεν ακουγε κανενας.
Μετα απο πολυ επιμονη κ υπομονη εχουμε φτασει στο επιπεδο ο σκυλος να ειναι πιο πολυ υπακουος απο τον μικρο :sneaky:
Θελει συνεχεια επιβλεψη και συνεχεια εκμαθηση.
Νομιζω οτι ο σκυλακος σου θα θελει κ πολυ εκτονωση με βολτες και παιχνιδια για να ειναι και καπως πιο ησυχος.. Ειναι και η περιοδος με τα δοντακια, οποτε υπομονη κ επιμονη και ολα θα περασουν και θα γινει αυτο που ειπες .. Οι 2 καλυτεροι φιλοι... (y)
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Καλησπέρα στην ομάδα!
Σήμερα θα παραλάβω το crate. Επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ τέτοιο πράγμα, θα ήταν καλύτερο να μπει σε δωμάτιο όπου ο σκύλος θα έχει οπτική επαφή μαζί μας (σαλόνι π.χ) ή σε κάποιο δωμάτιο ώστε να είναι απομονωμένος;
....τα δαγκώματα έχουν λιγοστεψει αλλά δεν έχουν σταματήσει τελείως...
 










medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Με το που το έστησα μπήκε μόνος του και δεν βγαίνει....
Το χαλάκι δεν θα βγάλει 2 μέρες....
Τώρα που είναι μικρός είναι πιο ευκολο να τον μάθεις γενικα, ξεκίνα τον ομορφα με την καλη, μικρα διαστήματα αρχικα, βαλε κανα αφρατο στρωμα οσο εισαι εκει, δινε λιχουδιες, μασουλητηρια κ.τ.λ

Απλα οταν δεν είσαι παρον μην αφηνεις μεσα μαζι με χαλακια, σκοινια κ.τ.λ και τα φαει και τρεχεις μετα. Εκτος αν εχεις καμια καμερα να βλεπεις τι διαολευει οταν είσαι στο δίπλα δωμάτιο, εγω αυτο κάνω :LOL:
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
IMG_20210123_132130.jpg
Τώρα που είναι μικρός είναι πιο ευκολο να τον μάθεις γενικα, ξεκίνα τον ομορφα με την καλη, μικρα διαστήματα αρχικα, βαλε κανα αφρατο στρωμα οσο εισαι εκει, δινε λιχουδιες, μασουλητηρια κ.τ.λ

Απλα οταν δεν είσαι παρον μην αφηνεις μεσα μαζι με χαλακια, σκοινια κ.τ.λ και τα φαει και τρεχεις μετα. Εκτος αν εχεις καμια καμερα να βλεπεις τι διαολευει οταν είσαι στο δίπλα δωμάτιο, εγω αυτο κάνω :LOL:
Το βράδυ ξαπλώνει στην πολυθρόνα μπροστά στην ξυλοσόμπα....να δω αυτό πως θα το αλλάξει!!!χαχαχα
 


15 Ιανουαρίου 2021
17
107
47
Καλημέρα στην παρέα!!!
Ο Diego τα πηγαίνει όλο και καλύτερα σε όλα τα θέματα. Έχει σχεδον σταματήσει το παιχνίδι με τα δαγκώματα στον γιόκα μου, έχει βρει τους ρυθμούς του, μας μαθαίνει και τον μαθαίνουμε...
Έκανε την πρώτη βόλτα με το αμάξι χωρίς εμετούς, γενικά είναι σουπερ!!!
Στο crate μπαίνει συχνά μόνος του και κοιμάται δίωρα, όσο η ξυλοσομοα δεν ανάβει....
Όταν ανάψει....
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3