Ηπατικο σκυλακι 11 ετων με SAP 3.500 .Υπαρχει ΕΛΠΙΔΑ?


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπερα και παλι!!! Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οπου και να πας (και οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι) ακους διαφορετικες αποψεις! Εφοσον εχεις κανει υπερηχο τοσο συντομα δεν εχει εκθεση απο κατω που αναφερει τι εχε βρεθει αν εχει βρεθει κατι? Γιατι πρεπει να ξανακανεις? Επισης δεν ειχες πει οτι καποιος γιατρος σου ειχε πει για το cushing οτι αυτο εχει η κανω λαθος? Και εγω ακουσα για μια κλινικη βορεια που ειναι εξειδικευμενη για τους υπερηχους αλλα πηρα τηλεφωνο και η τιμη μου φανηκε εξωφρενικη και δεδομενου οτι εκανα υπερηχο προ 10 ημερων λεω να ξανακανω σε ενα 20ημερο. Οσο για την βιοψια εντελως ακινδυνη δεν νομιζω να ειναι σε καποια περιπτωση (παρολα αυτα το ποσοστο κινδυνου ειναι αρκετα μικρο). Εαν ειναι ομως η λυση στο να βρεις τι ειναι δεν μπορεις να κανεις και αλλιως! Οπως και να εχει σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη και να ξεμπερδεψεις γρηγορα!!
 
  • Like
Reactions: lexy


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καλησπερα και παλι!!! Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οπου και να πας (και οχι μονο εσυ αλλα και αλλοι) ακους διαφορετικες αποψεις! Εφοσον εχεις κανει υπερηχο τοσο συντομα δεν εχει εκθεση απο κατω που αναφερει τι εχε βρεθει αν εχει βρεθει κατι? Γιατι πρεπει να ξανακανεις? Επισης δεν ειχες πει οτι καποιος γιατρος σου ειχε πει για το cushing οτι αυτο εχει η κανω λαθος? Και εγω ακουσα για μια κλινικη βορεια που ειναι εξειδικευμενη για τους υπερηχους αλλα πηρα τηλεφωνο και η τιμη μου φανηκε εξωφρενικη και δεδομενου οτι εκανα υπερηχο προ 10 ημερων λεω να ξανακανω σε ενα 20ημερο. Οσο για την βιοψια εντελως ακινδυνη δεν νομιζω να ειναι σε καποια περιπτωση (παρολα αυτα το ποσοστο κινδυνου ειναι αρκετα μικρο). Εαν ειναι ομως η λυση στο να βρεις τι ειναι δεν μπορεις να κανεις και αλλιως! Οπως και να εχει σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη και να ξεμπερδεψεις γρηγορα!!
Καλησπερα και παλι μηπως ειχες καποια εξελιξη με το σκυλακι σου? Εισαι η μοναδικη περιπτωση στο forum με σκυλακι με τοσο ψηλα ηπατικα και αρα η μονη μου ελπιδα αν βρεις κατι που να τα μειωνει εστω και λιγο να το εφαρμοσω και εγω. Αν εχεις καμια εξελιξη πες μου...εγω θα ειμαι εδω και θα περιμενω.
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπέρα και πάλι. Ναι έχω εξελίξεις, έγραψα στο άλλο topic που είχα ανοίξει και δυστηχώς είναι κακές. Πήγα για επανεξέταση μετά από ένα μήνα κορτιζόνης και διατροφής συν συμπληρώματος για το συκώτι, προ ολίγων ημερών και οι τιμές ανεβήκαν και άλλο δυστηχώς. Η φωσφατάση πηγε απο 2566 πριν 30 ημέρες στις 7263 και η Alp πήγε απο 499 ( που είχε πέσει λίγο και χαιρόμουν) στο 700. Ο γιατρός μου είπε πλέον οτι σίγουρα μιλάμε για κάποια κακοήθη νεοπλασία και ότι υπολογίζει ότι της απομένει ένας χρόνος ίσως και λίγο παραπάνω ζωής. Το σκυλάκι έχει λίγο πέσει γενικά αλλά πιστεύω πως είναι λόγω διατροφής και έπειδη δεν της αρέσει η τροφή δεν την τρώει ολόκληρη. Ρώτησα την γιατρό και για Cushing και για αλλές εξετάσεις μήπως μπορώ να κάνω αλλά μου τα απέρριψε όλα. Η ενέργεια μου απο δώ και πέρα ( όχι δυστηχώς ότι έχω και τρελές ελπίδες) είναι να την πάω σε μια αλλη κλινική και να επαναλάβω αιματολογική εξέταση των 2 αυτών τιμών σε άλλο εργαστήριο και να δώ κάποιον άλλο γιατρό (ειδικό σε τέτοιες καταστάσεις) να μου πει εάν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα (ούτε κάποιο χειρουργείο, η ίσως κάποια χημειοθεραπεία, η ένα φάρμακο πιο ειδικό) και απλά να περιμένω ουσιαστικά. Από ότι καταλαβαίνω, μαλλόν τελικά τα προβλήματα των σκυλιών μας είναι εντελώς διαφορετικά. Εάν θέλεις πάντως μπορώ να σε ενημερώσω και μετά την επισκεψή μου στην κλινική, εαν εμαθα κατι νεο η εβγαλα καποια ακρη, μηπως πας και εσυ.
 
  • Like
Reactions: lexy


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Θα ηθελα να με ενημερωνεις παρακαλω. Πρωτα απο ολα σου ευχομαι να βρεις το κουραγιο να αντιμετωπησεις με σθενος αυτην τη δοκιμασια, ναμην το βαλεις κατω και να σταθεις στο πλαι του ζωου σου μεχρι τελους. Ευχομαι το ζωακι σου ναμην υποφερει ολο αυτο το διαστημα και να φυγει με αξιοπρεπεια , οτι δηλαδη ευχομαι για τον εαυτο μου και για το δικο μου ζωο. Ναι μαλλον οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες, αλλα και των δυονων μας τα ζωα δυστυχως αργοπεθαινουν χωρις καμια ελπιδα . Και εγω κουραστηκα 2,5 χρονια να ζω με ενα ζωντανο -νεκρο ζωο χωρις καμια εμφανη βελτιωση παρολα τα φαρμακα και διαιτες που εχω ακολουθησει. Το μονο που μου δινει κουραγιο ειναι η καλη της κλινικη εικονα και η πεποιθηση οτι δεν ποναει αν και λογω της διαιτας πειναει πολυ ....Φυσικα δεν γνωριζω και εγω την εξελιξη ουτε την καταληξη αυτης της νοσου. Αλλα θελω να φυγει στο σπιτι της σε ενα οικειο και ησυχο περιβαλον . Αυτο εχω παντα στο μυαλο μου , οχι με σωληνακια και ορους. Ολο αυτο μου φαινεται τοσο απιστευτα μακρινο ...αλλα ισως ειναι και απιστευτα κοντινο. Καλο κουραγιο και παλι και μην ξεχνας καθε μερα που περναει να κανεις το σκυλακι σου ευτυχισμενο. Αυτο προσπαθω να κανω και εγω.....ελπιζοντας παντα σε μια αγωγη παρατασης. Θα περιμενω νεα σου με ανυπομονησια. Καλη τυχη σε εσενα και στο σκυλακι σου...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χωρίς να βοηθήσω ουσιαστικά τα δικά σας περιστατικά θα ήθελα να σας πω να μην φοβόσαστε τόσο το χειρουργείο. Δεν είναι καραμέλα αλλά καμιά φορά δίνει λύση και θεραπεύει. Αυτό που βρίσκω κοινό στις ιστορίες μας είναι ότι οι κτηνίατροι είπαν και στους τρεις μας ότι δεν γίνεται τίποτα και ότι οι σκύλοι μας θα πεθάνουν σύντομα. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ επέμεινα να αφαιρεθεί ο όγκος και ο γιατρός το έκανε. Ρίσκαρα την ζωή της γιατί ήταν μεγάλη για νάρκωση αλλά ο σκύλος μου έτσι κι αλλιώς σύντομα θα έφευγε. (είχε πολύ άσχημη κλινική εικόνα). Μετά το χειρουργείο έγινε καινούρια στη κυριολεξία. Η δική μου εμπειρία είναι αυτή, δεν εφαρμόζεται στις δικές σας καταστάσεις απαραίτητα, απλά σας λέω να μην βλέπετε το χειρουργείο σαν το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο.
 
  • Like
Reactions: Estranged and TARA


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Χωρίς να βοηθήσω ουσιαστικά τα δικά σας περιστατικά θα ήθελα να σας πω να μην φοβόσαστε τόσο το χειρουργείο. Δεν είναι καραμέλα αλλά καμιά φορά δίνει λύση και θεραπεύει. Αυτό που βρίσκω κοινό στις ιστορίες μας είναι ότι οι κτηνίατροι είπαν και στους τρεις μας ότι δεν γίνεται τίποτα και ότι οι σκύλοι μας θα πεθάνουν σύντομα. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ επέμεινα να αφαιρεθεί ο όγκος και ο γιατρός το έκανε. Ρίσκαρα την ζωή της γιατί ήταν μεγάλη για νάρκωση αλλά ο σκύλος μου έτσι κι αλλιώς σύντομα θα έφευγε. (είχε πολύ άσχημη κλινική εικόνα). Μετά το χειρουργείο έγινε καινούρια στη κυριολεξία. Η δική μου εμπειρία είναι αυτή, δεν εφαρμόζεται στις δικές σας καταστάσεις απαραίτητα, απλά σας λέω να μην βλέπετε το χειρουργείο σαν το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο.

Πιστευω οτι εισαι μια τυχερη περιπτωση και σου ευχομαι να εισαι παντα τυχερη με τα ζωακια σου. Ναι οταν κινδυνευει η ζωη του ζωου και ειναι ετσι και αλλιως καταδικασμενο ρισκαρεις εφοσον δεν εχεις και πολλα να χασεις. Οταν το ζωο εχει μια καλη κλινικη εικονα και ξερεις οτι ενα λαθος μπορει να του αφαιρεσει τους λιγοστους ισως μηνες που του απομενουν....φοβασαι μηπως πας για μαλι.......Αυτο ...λες αφου ειναι καλα τοζωο γιατι να το πειραξω.....ασε μην το κανω χειροτερα.....Οταν φυσικα καταπεσει...ε.... τοτε κανεις τα παντα.....και οτι προλαβεις να μαζεψεις.
Αν δεν κανω λαθος μου ειχες πει εσυ οτι στο σκυλακι ειχες κανει βιοψια...μετα την αφαιρεση του ογκου....και οτι ειναι επικινδυνο να γινει πριν.......Κανω λαθος. Μια κοπελα στη γειτονια μου μου ειπε για ενα περιστατικο οτι το κτηνιατρος ειχε κανει λαθος οτι ο ογκος ηταν καλοηθης και δεν ηταν και δεν επρεπε να κανει βιοψια γιατι μετα εκανε μετασταση. ΕΓΩ στη βιοψια εχω κολησει τωρα. Να κανω ή οχι....αλλοι μουλενε οτι ειναι περιτη....αλλοι να κανω γιανα μαθω τελικα τι εχει το ζωο..αλλα υπαρχει κινδυνος. Να το ρισκαρω? Και αν το κανω χειροτερα?
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Γεια σας και παλι!! Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για τα καλα σας λογια. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη με πηρε παρα πολυ απο κατω. Εξαρχης (απο τις πρωτες εξετασεις δηλαδη) δεν νομιζω οτι το συνειδητοποιησα παρα πολυ γιατι το σκυλι μου ειχε και εχει πολυ καλη κλινικη εικονα, οποτε εφοσον δεν το βλεπω να ποναει και να υποφερει, προσπαθω να μην το σκεφτομαι πολυ. Απογοητευομαι γιατι εχω κανει οτι μπορω χωρις κανενα αποτελεσμα και ενοχλουμε παρα πολυ (ακομα και αν ειναι αληθεια) να ακουω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα και απλα να περιμενω. Ξερω οτι ειναι ενας καρκινος (ειδικα ο συγκεκριμενος) δεν παιρνει πολλα και εχει κακη προγνωση, αλλα το γεγονος οτι δεν μου συσταθηκε ενα φαρμακο περαν της κορτιζονης ( η εστω κατι υποστηρικτικο) δεν μπορω να το καταλαβω. Επισης το σκυλακι μου στο τελευταιο τριμηνο εχασε ενα κιλο ( χωρις καμια δικη μου προσπαθεια) και οταν εδειξα στον γιατρο την ανησυχια μου, μου ειπε οτι ειναι καλο οσο μεγαλωνουν να εχουν οσο το δυνατον λιγοτερο βαρος. Tο αδυνατισμα το οφειλω στο οτι δεν τρωει την κλινικη τροφη ολοκληρη γιατι πιθανολογω δεν της αρεσει και δεν θελω να σκεφτομαι οτι μπορει να οφειλεται σε κατι αλλο. Εκτος απο αυτο και μια μικρη πτωση της ενεργειας της, καιθως και στο οτι δεν μπορει να ανεβει στο κρεβατι (που προ ενος μηνα μπορουσε) δεν εχει καποια αλλη ενδειξη και η διαθεση της ειναι καλη. Το θεμα για το ανεβασμα του κρεβατιου το απεδωσε σε αρθριτικα και μου ειπε οτι ειναι σιγουρα αυτο γιατι και που την εξετασε τα ποδαρακια της πισω εχουν χασει λιγο μυικη μαζα και αυτο ειναι ενδειξη αρθριτικων. Τα σημερινα μου νεα, που μιλησα στο τηλεφωνο με μια κλινικη που θα επισκεφτω απο βδομαδα ειναι τα εξης: Μου ειπε οτι η φωσφαταση ανεβαινει λογω των γλυκοκορτικοειδων που περιεχει μεσα η κορτιζονη οποτε αυτο ειναι κατι αναμενομενο (πραγμα που η γιατρος μου δεν μου ειπε). Επισης μου ειπε οτι η πιθανοτητα νεοπλασιας σιγουρα υπαρχει αλλα αν δεν γινει ιστολογικη εξεταση δεν μπορει να ειπωθει με σιγουρια. Ξεκαθαρισα οτι το ενδεχομενο βιοψιας θα το σκεφτω αργοτερα αν και εφοσον κριθει ακρως απαραιτητο και οτι μπορει να βοηθησει καπου. ΕΠισης για να απαντησω σε αυτο που εθεσες, δεν φοβαμαι το χειρουργειο τοσο, αν κριθει απαραιτητο θα το κανω γιατι πιστευω στην σκυλιτσα μου ειναι πολυ δυνατη. ΘΕλω ομως να ξερω οτι θα βοηθησει καπου. Απο τον υπερηχο που μου ειχε κανει μου ειχε πει οτι εβλεπε περιμετρικες αλλοιωσεις στο συκωτι οποτε δεν υπηρχε καποιο μερος να μπορει να αφαιρεσει. Παρολα αυτα θα επαναλαβω τις εξετασεις εκ νεου στην κλινικη και θα δω τι θα μου πουν και εκει. Σχετικαμε το σκυλακι τωρα ,επειδη το υπεραγαπαω παντα του φερομουν πολυ καλα και το ειχα χαρουμενο και το ιδιο προσπαθω και τωρα, χωρις να του δειχνω οτι στεναχωριεμαι (γιατι ολα τα καταλαβαινει η σκασμενη). Ειναι πολυ χαρουμενο και ζωηρο και δεν μπορω να καταλαβω πως εχει ενα τετοιο προβλημα και δειχνει τοσο καλα. Aπο αυτο και μονο ευελπιστω οτι θα ζησει πολυυυυυυυυ ακομα κοντα μας :)
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Χαιρομαι που εισαι αισιοδοξη και δυνατη για το σκυλακι σου....και τον εαυτο σου. Δεν πρεπει να μας παιρνει απο κατω γιατι εχουμε και οι 2 πολυ δρομο ακομα και τα δυσκολα ακομα δεν εχουν ερθει....αρα πρεπει να κραταμε δυναμεις για το μελλον. Και εμενα μου ειχε κανει εντυπωση,δεν θυμαμαι αν στο ειχε γραψει που εδεινες ορμονες στο ζωο γιατι και ολοι οι κτηνιατροι που χω επισκευτει το πρωτο πραγμα που μου λεγανε ηταν "συκωτι? κοψε οτι φαρμακο δινεις..." και μου εκανε εντυπωση οτι εμενα δεν μου διναν ΤΙΠΟΤΑ (αυτο το ειχα γραψει). Αρα κοβοντας τις ορμονες λογικα θα κατεβει η φωσφαταση.......(?)Δεν θυμαμαι γιατι τις εδινες.....θυμαμαι οτι ειχε προβλημα με την καρδια και εδινες καποιο φαρμακο παντως. Εμενα ο δικος μου ουτε τα drontal δεν με αφηνει να δινω μονο τα milbemax που λεει οτι ειναι πιο ηπια.....και αντιβιωση για την ουρολοιμωξη ...την πιο ελεφρια ...που ακομα δεν εχω δωσει απο φοβο. Ακουω φαρμακο και τρεχω.............
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Γεια σου και παλι!!! Το θεμα με την καρδια ειναι παλαιοτερο και εχει ξεπεραστει πλεον εντελως! Το ειχε παχυνει η γιαγια μου για καποιο διαστημα που το ειχε και εκει ειχε βγαλει προβλημα! Το αδυνατισα ομως εγω και απο τοτε δεν εχει κανενα θεμα πια :) . Του δινω ενα συμπληρωμα για την καρδια το cardiovet αλλα ειναι 100% φυτικο δεν θεωρειται φαρμακο. Ιδιας εταιριας δινω και για το συκωτι το hepatiale forte. Οσο για την κορτιζονη επειδη εγω δεν ξερω απο αυτα, οταν μου τη συστησε πηγα και σε αλλο γιατρο ο οποιος συμφωνησε για αυτα που δινω, οποτε τοτε τα αρχισα και τα εδινα πιο ηρεμη αφου 2 γιατροι μου ειχαν πει το ιδιο. ΕΠισης ο γιατρος μου μου ειχε πει για την ακριβεια οτι η κορτιζονη ειναι σωτηρια για το συκωτι. Πιθανολογω οτι αν την κοψω ναι θα πεσουν λιγο αλλα και προ κορτιζονης μου ειχε φωσφαταση 2566 οποτε να γινουν φυσιολογικες οι τιμες το θεωρω απιθανο. Γενικα παντως δεν ειμαι και πολυ υπερ των φαρμακων και θα προτιμουσα να μην εδινα τιποτα αλλα εφοσον ηταν αυτες οι οδηγιες επρεπε να τις ακολουθησω. ΑΚομα και τωρα ομως, αν μου πουν οτι δεν μπορει να γινει κατι, θα ρωτησω αν ειναι μηπως σταματησω την κορτιζονη εστω να μην επιβαρυνω την μικρη μου.
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ναι το θυμαμαι οτι και οι 2 κτηνιατροι σου ειχαν δωσει το οκ για την κορτιζονη και μου ειχε κανει και τοτε εκπληξη. Αλλα απο οτι καταλαβα (αν διαβασα καλα) ...μου λες οτι η κορτιζονη ειναι καλη για το συκωτι...αλλα μαλλον ευθυνεται για τα ανεβασμενα ηπατικα. Αλλα η φωσφαταση προ κορτιζονης ηταν 2500+ και μετα 7000+ (που ειναι μεγαλη ανοδος) Αρα πως κατι που ειναι καλο για το συκωτι ανεβαζει τα ηπατικα? Αυτο δεν καταλαβαινω.....με την λογικη μου.....Σε τι κανει καλο η κορτιζονη και γιατι εφοσον κανει καλο ανεβαζει τα ηπατικα? Και οι ηπατικες ξηρες ειναι καλες για το συκωτι αλλα εμενα μου τα ανεβαζουν και τις εκοψα. Εννοω.... κατι που ανεβαζει τα ηπατικα δεν ειναι κακο και αρα πρεπει να κοπει?
 






lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ!!! μαλλον μη αναστρεψημη για 1η φορα μετα απο 2,5 + χρονια

Πριν απο λιγο καιρο καναμε νεες βιοχημικες. Η φωσφαταση ειχε πεσει περισσοτερο απο καθε αλλη φορα 1600 απο 2800 αλλα η alt ακομα επεμενε στα 600. Αποφασισαμε να ξενινησουμε παλι διαιτα (γιατι 2 μηνες ειχε προβλημα με το εντερο και ειχαμε αντικαταστησει το ψαρι με κοτοπουλο) και να αρχισουμε το samilyn μηπως και καταφερουμε να ριξουμε και τη alt λιγο. Μεχρι τοτε ολα καλα. Ορεξη για ζωη και περισεια ενεργεια. Σαν να μην τρεχει τιποτα.Μετα απο 5 χαπια και 5 μερες ανησυχιας κατουρησε το κρεβατι της. Υπεθεσα οτι καποιο συστατικο την πειραζε (εφοσον ειχε ομοια συσταση με το denosyl που ηταν υποπτο για την πολυμηνη ακρατεια της) . Αποφασισα να την αφησω για λιγο να ηρεμησει και να δοκιμασω τη μιση δοση. Λιγες μερες μετα το ζωο εβγαλε κατι πληγες στα ποδια..αναμεσα στα δαχτυλα,.πρωτα στο μπροστινο και μετα στα 2 πισω. Διαγνωστηκε καποιος ερεθισμος πιθανοτατα αλεργηκος ισως απο τσουκνιδες. Σε 2-3- μερες το ζωο επεσε σε ενεργεια στο μισο. Οι βολτες απο 20-45 λεπτα τωρα ειναι μετα δυσκολιας ενα τετραγωγο. Και γυριζοντας δεν μπορει να μπει στο σπιτι πριν ξεκουραστει ξαπλα 10 ' στην πυλωτη. Αρχικα ελπιζα οτι ηταν σκουλικια αν και ειχα δωσει το χαπι 9 /1. Μεσα στον πανικο μου ξανα αρχισα το samylin σε μιση ημερισια δοση 23/4...μηπως προλαβω τα χειροτερα και σωσω την κατασταση λιγο. Χθες εδωσα και το milbemax με την ελπιδα οτι ειναι σκουλικια γιατι και παλια απο σκουλικια ειχε τα ιδια συμπωματα (κοποση στη βολτα και διαρκεις διακοπες και καθισμα κατω). Το ζωο εκει που τραβαγε απιστευτα στη βολτα τωρα μετα δυσκολιας περπαταει διπλα μου. Ισως ηταν οι πληγες στα ποδια που την ενοχλουν και τα παπουτσακια που φοραει σκεφτηκα.Αλλα μαλλον ουτε σκουλικια ουτε η αλεργεια στα ποδια της ειναι. Η κοιλια της φαινεται πια πολυ πρησμενη , μετα δυσκολιας σηκωνεται και περπαταει αποφευγοντας περιτες κινησεις και οταν ξαπλωνει αγκομαχαει σαν ναν ποναει. Και ολα αυτα μεσα σε 5 μερες....Τοσο ξαφνηκα? Προφανως ειναι επιδεινωση της καταστασης της η 1η σοβαρη μετα απο 2,5 + χρονια αγωνα με το συκωτι της. Δεν πιστευω οτι η κατασταση ειναι πλεον αναστρεψημη αφου για πρωτη φορα εχει και κλινικα ασχημα συμπτωματα. Δεν ξερω τι θα επακολουθησει ουτε τι να περιμενω .Αυριο θα αρχισω γαιδουραγκαθο και aloe vera της canvit αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ αργα πια.......δεν μπορω να το πιστεψω οτι το ζωο εχασε το 50% της ενεργειας και της κινητικοτητας του σε 5 μερες.......Ελπιζα οτι θα ηταν πιο σταδιακη η επιδεινωση της παθησης της..........δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω πια..............Δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομα ......οτι δεν θα μπορεσει να επανελθει........μου φαινεται αδιανοητο........Τα εχω χαμενα...............
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η σκυλιτσα σου εχει κανει ασκιτη και υποφερει!
Ασε τα γιατροσοφια και πηγαινε σε ενα κτηνιατρο να ανακουφισει το ζωο γιατι διαφορετικα θα εχει μαρτυρικο θανατο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι πολύ λυπηρό όλο αυτό πραγματικά.
Όχι μόνο ότι ο σκύλος πεθαίνει και βασανίζεται. Αλλά ότι δίνουμε αφεψήματα αντί να πάμε σε έναν σοβαρό κτηνίατρο.
 




lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Πηγα σημερα σε κτηνιατρο.(ξερει η kyveli)..απορησε με τον τεραστιο φακελο της...και μου προτεινε να κανω και παλι εξεταση cushing ..αν και ειπε οτι 99% δεν εχει σε συνδιασμο υποχρεωτικα με εξεταση για θυρωηδη που δεν εχει κανει ποτε...και αν ειμαστε τυχεροι....κατι θα βρουμε..δεν καταλαβαινω γιατι ενω εκανα cushing πριν απο 2-3 μηνες σε εργαστηριο του εξωτερικου ...δεν του κανει και πρεπει να ξανακανω? Δεν μπορει να κανω μονο θυρωειδη? Γιατι εκανε ασκιτη? Σε 5-7 μερες...τοσο συντομα? Φταινει μηπως το samylin? Μηπως εκανε κακο που εβαζα κρεμα με κορτιζονη για τον ερεθισμο στο ποδια?
Βρε παιδια........νομιζετε οτι δεν θελω να παω σε ΣΟΒΑΡΟ γιατρο ή 2,5 χρονια μου αρεσει να πεταω τα λεφτα μου στα σκουπιδια. Σε παρα πολυ ακριβο(πχ Λιαπη) δεν μπορω να παω και να δωσω 2-3 χιλιαρικα για να μου κανει μια διαγνωση που ισως δεν εχει θεραπεια........Βιοψια δεν κανω γιατι ολοι λενε οτι ειναι ρισκο. Φαρμακα για cushing δεν δινω γιατι απο του 8-9-10 δεν θυμαμαι κτηνιατρους μονο αυτος που το εκανε πιστευει οτι ειναι θετικο....ολοι οι αλλοι και οι σημερινοι δεν το βλεπουν. Ξεκινησα το samylin που κανει 95 ευρω και την πειραξε....Εχω 1 κουτι denosyl (90 ευρω)που δεν υπαρχει πια και στη ελλαδα και αυτο μς την ιδια ουσια της εκανε ακρατεια......Τι να κανω .....θαυματα?Το legalon δεν εκανε τιποτα... Τι δεν εκανα? Πειτε μου λοιπον σε ιδιοτικο μηνυμα ( μην πιαστει και διαφημηση ) τον σοβαρο κτηνιατρο.....και τι θα κανει? Θα της αλλαξει συκωτι? Βιοψια δεν μπορω να κανω ....τα φαρμακα δεν την πιανουν........cyshing δεν εχει........τι αλλο μενει? 2,5 κανω κυκλους και σε καθε κτηνιατρο που παω αναμασαμε τα ιδια ....πιαλι cushing ...παλι ηπερηχο (εχω κανει 4).....παλι βιοχημικες (εκανα 2 βδομαδες περιπου πριν)....τα ιδια και τα ιδια.......Αντε να κανω και θυροειδη που δεν εχω κανει....να κανω και καμια μαγνητικη......?
Ειμαι ανοιχτη σε καθε προταση και βοηθεια.....Τριτη θα παω και σε αλλη κτηνιατρο (ξερει η kyveli).......ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ...αλλο .....ειναι δεκτο.....και κτηνιατροι......αλλα εχω παει σε τοσους.........δεν ξερω ειναι δυσκολη περιπτωση? παραξενη...σπανια.....Δεν θελω να ρισκαρω με επικινδυνες εξετασεις........αρνουμε να κανω βιοψια? Τι να κανω? Δεν θελω να γραψω ονοματα κτηνιατρων που πηγα χωρις αποτελεσμα......ειναι πολλοι......καποιος δεν θα εβρισκε κατι αν ηταν ευκολο......αν θελει 200 εξετασεις για να βρεθει.........να μην γελανε και οι κτηνιαροι και πισω απο την πλατη μου....βλεπουν εναν τεραστιο φακελο και σκεφτονται....α....καλα ή αυτη ειναι ψωνισμενη με το σκυλο της ή τα εχει....βαλτην να κανει 15 εξετασεις ιδιες...και ειμαι και ανεργη......αλλα προσπαθω.......την κοροιδια δεν την ανεχομαι ομως........
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Τελικη διαγνωση......μαλλον............Κιρωση Ηπατος.....συνυπαρξη kalazar?

Σημερα καναμε νεο υπερηχο. Απουσια ασκιτη.......διαχυτοι πολλοι οζοι και για πρωτη φορα ηπαρ μειωμενου μεγεθους. Το σκυλακι απο το Σεπτεμβριο του 14 ειχε διαγνωστει με ηπατομεγαλεια σε 4 ηπερηχους σε 2 κτηνιατους...ο τελευταιος 1/2. Η ερμηνεια φαινεται να ειναι οτι οταν αρχιζει η κιρωση ο συκωτι συστελεται και η ηπατομεγαλεια παει βολτα. Η διαφωνια των κτηνιατρων τωρα ειναι σχετικα με τον ασκιτη. Το ζωο εδω και 2-3 βδομαδες εδειχνε πεσμενο 50% .Μια αλλαγη που φανηκε σε 5-7 μερες. Πρησμενη κοιλια, περμενη διαθεση,πληγες στα ποδια (αγνωστης αιτιας απο 3 κτηνιατους), αδυναμια κινησης, ενδειξη πονου στο περπατημα. ΤΟ ΛΑΘΟΣ. Βλεποντας το ζωο να πρηζεται σταδιακα σε 5-7και να βογγα 2-3 μερες με φοβο τον ασκιτη εδωσα 2 χαπια lASIX των 40 mg ενα χθες και ενα προχθες. Η βελτιωση εμφανης σε πρηξημο και διαθεση. Αρα ηταν ασκιτης? Σημερα η ηπερηχος δειχνει παντελη απουσια ασκιτη. Θα επρεπε το ζωο οντας πρησμενο να κανει τον ηπερηχο ΟΧΙ μετα απο την αγωγη?Μαλλλον
Οι κτηνιατροι διαφωνουν για το αν ειχε τελικα ασκιτη. Αλλος λεει οτι τα 2 αυτα χαπια ηταν υπερδοσολογια για ζωο 20 κιλων και αρα ικανα σε 2 μερες να εξαφανησουν τον ασκιτη ωστες να λην εμφανιζεται στον υπερηχο . Αλλοι διαφωνουν και πιστευουν οτι εαν ειχε ασκιτη θα επερεπε να φανει κατι......Εαν δεν ηταν ασκιτης τοτε τι ηταν?
Αυριο θα γινει εξεταση χολικων οξεων για να δουμε εαν εχει ξεκινησει η ηπατικη ενεπαρκεια και να δωθει συντηρητικη αγωγη. Οι πληγες στα ποδια ισως τελικα να ειναι συμπτωμα ηπατικο, καθως εμφανιστηκαν ταυτοχρονα με το πρηξημο = επιδεινωση.
Τελικη εξεταση kalazar .......στην οποια ισως να οφειλεται η ασταθεια και αδυναμια ποδιων και ισως και οι πληγες που δεν φαινεται να βελτιωνονται ....οχι τουλαχιστο οσο αφορα την κινηση, ασταθεια και εδειξη πονου................Θα δειξει τις επομενες μερες......
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τόσο καιρό δεν έχετε κάνει εξέταση για καλαζάρ;
Τα lasix τα έδωσες με δική σου πρωτοβουλία;
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δυστυχως το ζωακι εχει να κανει εξεταση καλαζαρ απο το 14....οτι και να πειτε εχετε δικιο. ...δεν εχω καμια δικαιολογια παρα μονο τον πανικο μου .......Στην τελευταια εξεταση για καλαζαρ που εκανα καθε χρονο μαζι με γενικες εκανε τις πρωτες βιοχημικες. Δυστυχως στον πανικο και το αχγος μου που ακολουθησε δεν το σκεφτηκα αυτο.....Οταν ο πρωτος κτηνιατρος δεν μου εδωσε ελπιδες για το συκωτι μς 3500 alp και 500 alt ....ηξερα οτι θα παει απο αυτο.......πως θα μπορουσε ακομα και θετικο στο καλαζαρ να κανει θεραπεια με τετοιο συκωτι που δεν σηκωνε φαρμακα? Απογοητευτικα και ξεχασα ολα τα υπολοιπα............λαθος μεγα. Το ζωακι εζησε αλλα 2,5 + χρονια και θα επρεπε να εχει κανει εξεταση......τωρα αν καποια στιγμη ηταν θετικο δεν ξερω αν θα μπορουσε να γινει κατι....αν καποιος θα ρισκαρε να δωσει φαρμακα.........Τα 2 lasix .....τα εδωσα μετα απο τηλ στον κτηνιατρο που την παρακολουθουσε .......επειδη ηταν πολυ πρησμενη, καταβεβλημενη και εδειχνε να ποναει μου ειπε να δωσω 1 και 1 την αλλη μερα...και να του πω εαν ειχε υποχωρησει η δυσφορια και το πρηξημο.Εξαλλου και να το εβλεπε δεν θα μπορουσε να καταλαβει με το ματι. Κανονικα επερεπε να γινει πρωτα ο υπερηχος και μετα αν ειχε η αγωγη.
Αλλα το θεμα ηταν.......εαν ειχε ασκιτη καποια πραγματα θα εβγαιναν θολα και δεν θα ειχαμε μια καθαρη εικονα του υπερηχου....που ηταν ο σκοπος μας. Εαν παλι καναμε υπερηχο για να δουμε αν εχει ασκιτη ωστε να γινει αγωγη....θα επρεπε μετα να γινει και 2ος υπερηχος καθαρος, χωρις ασκιτη.
Οταν το ζωο πρηστηκε και ποναγε περιπου 2 τελευταιες μερες προσπαθησα να κλεισω ραντευου να κανω υπερηχο πριν απο μια αγωγη ..και ητνα κλεισμενοι...με διαβεβαιωσαν 3 κτηνιαττροι οτι ακομα και αν εχει ασκιτι και υποχωρησει μονο με 2 χαπια θα φανει στον υπερηχο...το ιδιο και αυτος που εκανε τον υπερηχο. Ηταν κατηγορηματικος στο γεγονος οτι αν ειχε ασκιτι με τοσο πρηξημο και δυσφορια με 2 μονο χαπια ναμην υπαρχουν ενδειξεις καθολου...στον υπερηχο. Δυστυχως δεν κρατηθηκα αλλν μια μερα να βλεπω το ζωο χαλια και εδωσα. Ετσι και θα εβγαινε πιο καθαρος ωστε ναμην χρειαστει να ξανακανω αφου ειχα κανει πριν απο 3 μηνες παλι.......αλλα ουτε με 2 χαπια θα εξαφανιζονταν τελειως ωστε ναμην γνωριζουμε εαν ειχε κανει ποτε.......αρα ανακουφηση+πιο καθαρη εικονα+καποια υπολοιματα .......
Τωρα τι ηταν ???? Καποιο λενε εντερο.....(εχει κολιτιδα χρονια).....
Τωρα με το καλαζαρ εχχω πανικοβληθει.....τοση ατυχια δεν την περιμενα..........αλλα θα δειξει απο δευτερα πια......
Παντως απο το τελος του 14 μεχρι χθες κανεις απο τους δεν θυμαμαι ποσους κτηνιατρους δεν ρωτησε για καλαζαρ ή εκανε καποια συνδεση με το ηπατικο θεμα....σιως τα αιματολιογικα ευρηματα δεν εδειχναν κατο υποπτο........αλλα παλι δικο μου λαθος.................
Ξερει κανεις την δοσολογια lasiz για ζωο 20 κιλων........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf