Η Βένια (νέοι σκυλογονεις)


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Καλημέρα στην παρεα.
Όπως γράφει ο τίτλος αυτές τις μέρες (μάλλον σήμερα), περιμένουμε το νέο μέλος της οικογένειας μας.
Έχουμε ηδη 4παιδακια (ανθρωπάκια) και αποφασίσαμε να κάνουμε μια υιοθεσία για να ολοκληρωθεί η σύνθεση της οικογένειας μας. Ετσι λοιπόν η Βένια, ενα στειρωμενο χρονιαρικο ημιαιμο σκυλάκι θα προστεθεί στο δυναμικό μας. Θα είμαστε συντονισμένοι στο φόρουμ για να σας ζαλίσουμε με ερωτήσεις.:)
 






Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Αυτό είναι! Μιά πλήρης οικογένεια!
Καλωσορήσατε κ να χαίρεστε το νέο μέλος μαζί με τά παλαιά σας!:)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα στην παρεα.
Όπως γράφει ο τίτλος αυτές τις μέρες (μάλλον σήμερα), περιμένουμε το νέο μέλος της οικογένειας μας.
Έχουμε ηδη 4παιδακια (ανθρωπάκια) και αποφασίσαμε να κάνουμε μια υιοθεσία για να ολοκληρωθεί η σύνθεση της οικογένειας μας. Ετσι λοιπόν η Βένια, ενα στειρωμενο χρονιαρικο ημιαιμο σκυλάκι θα προστεθεί στο δυναμικό μας. Θα είμαστε συντονισμένοι στο φόρουμ για να σας ζαλίσουμε με ερωτήσεις.:)
Mπράβο σας και ιδιαίτερα που υιοθετειτε χρονιάρικο! Να τους χαίρεστε όλους!
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Ήρθε λοιπον η Βένια....
Τώρα....υπομονή να προσαρμοστεί στο νέο περιβαλλον...
Ακόμη είναι επιφυλακτική και "ψάχνει" το νεο της χώρο.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Μπράβο .. να την χαίρεστε και αυτή και τα ανθρωπακια σας!!

Έχουμε καμμιά; Φωτό να την καμαρώσουμε?
 








The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Λοιπον, η σκυλίτσα είναι ακόμη πολύ επιφυλακτική.... Ήρθε Παρασκευή μεσημέρι και μέχρι τώρα δεν έχει καταδειχτεί να φαει. Κάνουμε βέβαια πολλές προσπάθειες να χαλαρώσει, με χάδια για να μας συνηθίσει. Σκεφτείτε οτι οπου βρει γωνία, παει και κουρνιαζει και δεν βγαίνει εκτός αν πάω και τη σηκωσω σχεδον αγκαλιά...
Ειναι διστακτική στο περπάτημα με το λουρί. Βέβαια για να λέμε και την πάσα αλήθεια, είναι κάπως καλύτερα απο χτες. Προσπαθώ να την ταισω με το χερι μου για να με εμπιστευτεί περισσότερο και η κύρια απλα γυρίζει το κεφάλι, παρόλο που μυρίζει το φαι. Σημερα λοιπόν λειψαμε όλοι απο το σπίτι για κάποιες ώρες και επίτηδες είχα αφήσει λίγο φαι στο μπολ της.
Μαντεψτε, όταν γυρισαμε το φαγητο έλειπε και η κύρια είχε ξεκολλήσει απο την γωνία της και εξερευνούσε....
Χαρηκα και στεναχωρηθηκα μαζί, γιατι κατάλαβα οτι εμείς προς ώρας είμαστε η αιτία της διστακτικότητας (και όχι πχ το ταξίδι απί Εύβοια-Κορυδαλλο ή το νέο περιβαλλον. Αν και εμείς νεο περιβαλλον είμαστε.:)) θέλω να πιστεύω οτι θα λυθεί σιγά σιγά και θα χαλαρώσει.
Απόλαυσέ το κύρια μου!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λοιπον, η σκυλίτσα είναι ακόμη πολύ επιφυλακτική.... Ήρθε Παρασκευή μεσημέρι και μέχρι τώρα δεν έχει καταδειχτεί να φαει. Κάνουμε βέβαια πολλές προσπάθειες να χαλαρώσει, με χάδια για να μας συνηθίσει. Σκεφτείτε οτι οπου βρει γωνία, παει και κουρνιαζει και δεν βγαίνει εκτός αν πάω και τη σηκωσω σχεδον αγκαλιά...
Ειναι διστακτική στο περπάτημα με το λουρί. Βέβαια για να λέμε και την πάσα αλήθεια, είναι κάπως καλύτερα απο χτες. Προσπαθώ να την ταισω με το χερι μου για να με εμπιστευτεί περισσότερο και η κύρια απλα γυρίζει το κεφάλι, παρόλο που μυρίζει το φαι. Σημερα λοιπόν λειψαμε όλοι απο το σπίτι για κάποιες ώρες και επίτηδες είχα αφήσει λίγο φαι στο μπολ της.
Μαντεψτε, όταν γυρισαμε το φαγητο έλειπε και η κύρια είχε ξεκολλήσει απο την γωνία της και εξερευνούσε....
Χαρηκα και στεναχωρηθηκα μαζί, γιατι κατάλαβα οτι εμείς προς ώρας είμαστε η αιτία της διστακτικότητας (και όχι πχ το ταξίδι απί Εύβοια-Κορυδαλλο ή το νέο περιβαλλον. Αν και εμείς νεο περιβαλλον είμαστε.:)) θέλω να πιστεύω οτι θα λυθεί σιγά σιγά και θα χαλαρώσει.
Απόλαυσέ το κύρια μου!
Απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά. Μην την πιέζετε, μην την χαιδεύετε και την πλησιάζετε με το ζόρι, αφήστε την να κινηθεί ελεύθερα όποτε θέλει αυτή. Ξεαγχωθείτε και συμπεριφερθείτε σαν να μην τρέχει τίποτα, τότε θα χαλαρώσει και αυτή - και θέλει χρόνο. Μια αδέσποτη που είχα σπίτι, την έβγαλε τις τέσσερεις πρώτες μέρες σε μια γωνία και δεν το κουνούσε ρούπι.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Μπράβο σας για την υιοθεσία!! Θα δείτε πόσο θα σας ανταμείψει στο μέλλον η μικρή για αυτήν σας την πράξη!!!
Μη στενοχωριέσαι.. Θέλει το χρόνο της. Δεν είναι οτι δεν εμπιστεύεται εσας συγκεκριμένα.
Αυτό που κάνεις με την αγκαλιά, αστο καλύτερα. Μην το κάνεις. Οσο τρυφερα και αν γινεται, δεν παυει να της επιβαλεις τη θεληση σου. Δωσε λίγο χρόνο. Θα δεις... Ουτε βδομάδα δεν θα παρει.
Αφηστε την οπου κουρνιάζει και νοιώθει καλά. Θα σας παρατηρει και θα σας συνηθίσει.
Ασε το φαγάκι της κάπου σε μια υσηχη γωνιά. Οταν νοιωσει ετοιμη θα παει.
Το να την ταιζεις απο το χέρι σου, ειναι μια καλή τακτική, αλλά αστο για λίγο αργοτερα.
Προσεχε τα παιδιά που με τις φωνες και τις χρες μπορει να την τρομάξουν.
'Ολα θα γίνουν... λίγο χρονο θέλει μόνο.
και πάλι μπραβο!!!
 




The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ειδικα για τον "οδηγό". Συμφωνώ απολύτως και νομιζω οτι επειδή η δική μας μεγάλωσε μεχρι τωρα (12 μηνών) απο κουτάβι στο καταφύγιο έχει κάποια πλεονεκτήματα όσον αφορα τη σχέση με τους ανθρώπους. Πχ όπως με ενημέρωσαν οι υπεύθυνοι δεν έχει χτυπηθεί η δεχθεί κακή συμπεριφορά απο άνθρωπο...
Δεν είναι το τελείως αδέσποτο που καταλήγει ξαφνικα απο τον δρομο σε ενα σπίτι.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
3 μέρες σήμερα μαζί με τη Βένια. Ακόμη δεν έχει "λυθεί".... Την έχει κατάβρει σε ενα δροσερό σημείο και ρίχνει κατι υπνους.....
Πλέον κοιμάται και παρουσία μας (που δεν το έκανε). Το βραδακι κάνει και τις εξερευνήσεις της στην αυλή.... Δεν έχουμε ακούσει κανένα ήχο, παρα μονο χτες βράδυ που 2-3 φορες έκανε howl (δεν ξέρω πως να το πω Ελληνικά).
Της αφήνω φαγητο στο μπολ και τρώει λίγο τα βράδια. Ακόμη βέβαια δεν έχει λερώσει πουθενά στο χώρο της...
Λέτε να " σκάσει";;;
 

Attachments



The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Καλημέρα στην παρέα.
Μια βδομάδα και μια μέρα μαζί μας η Βένια. Γενικά προχωράει στο θεμα της εξοικείωσης της με εμας.
Έχω την χαρά ορι με συνηθισε και τώρα διστακτικά μεν αλλά τρώει απο το χερι μου και μου δίνει και κανένα φιλακι (στο χερι)...
Όμως παρατήρησα οτι το ζωντανό φοβάται και τη σκιά του...
Την έβαλα βολτιτσα, μικρή και κοντά στο σπίτι. Να δει και αλλους χωρους .
Φυσικά βγήκε διστακτικά απο το σπίτι, αλλά στην βόλτα φοβάται και προσπαθει να κρυφτεί σε οποίο θάμνο βρει. Μυρίζει, εξερευνά, αλλά έχει στο νου της την κρυψώνα....
Σκεφτείτε οτι πέρασαν κάποια παιδάκι περπατώντας σχετικα κοντά μας και αναγκάστηκα να γονατισω και να τη αγκαλιασω για να ηρεμήσει....
Έχουμε δουλειά ακόμη...
Ποσο καιρό άραγε θα χρειαστεί;
Στην επιστροφη, επειδή γνωρίζει πλέον το σπίτι ως χώρο της έρχεται με χαρά...
Αντί να κανει κόλπα για να βγούμε.... κάνει κόλπα για να επιστρέψουμε...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
...αναγκάστηκα να γονατισω και να τη αγκαλιασω για να ηρεμήσει....
Στην γλώσσα του σκύλου, απλώς την επιβράβευσες, για τον φόβο της :rolleyes:
Δεν κάνεις ποτέ, τίποτα τέτοιο. Συνεχίζεις κανονικά το περπάτημά σου, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Αργότερα όταν θα έχει μάθει 2-3 εντολές, μπορείς εναλλακτικά εκείνη την δύσκολη στιγμή, να την βάζεις να εκτελεί εντολίτσες. Κάτσε, κάτω, μείνε. Τέτοια απλά πράγματα. Ηρεμα, ψύχραιμα και ατάραχα ;)
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Στην γλώσσα του σκύλου, απλώς την επιβράβευσες, για τον φόβο της :rolleyes:
Δεν κάνεις ποτέ, τίποτα τέτοιο. Συνεχίζεις κανονικά το περπάτημά σου, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Αργότερα όταν θα έχει μάθει 2-3 εντολές, μπορείς εναλλακτικά εκείνη την δύσκολη στιγμή, να την βάζεις να εκτελεί εντολίτσες. Κάτσε, κάτω, μείνε. Τέτοια απλά πράγματα. Ηρεμα, ψύχραιμα και ατάραχα ;)
Συμφωνω, αλλά αν δεν την αγκαλιάζα- κρατούσα, μάλλον θα το εψαχνα το σκυλί σήμερα... Θα είχε γίνει καπνός.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Βγαίνει πολύ δύσκολα....
Φοβάται παρα πολύ τα πάντα....
Μονο σε εμένα έχει επιστοσυνη:whistle::whistle::whistle:
Να τη συνεχίσω τις βόλτες με αυτή την κατάσταση ή όχι;
Ποιά είναι η γνώμη σας;:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU