Η Μπραντούλα μου




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Erti di Killer - YouTube

Εχει πολλούς κανόνες και η διαρκεια πρέπει να είναι 15 λεπτά.
Για να πάρει η Μπράντυ CACIT την αφήσαν να τρέχει 25 λεπτά και την θαυμάσανε γιατί με την ταχύτητα που ξεκίνησε που είναι πολύ γρήγορη με την ίδια ταχύτητα την σταματήσανε. Δεν έπεσε καθόλου ο ρυθμός της παρόλο που είχε λάσπες.Φυσικά και έκανε και όλα τα άλλα σωστά αλλά το πάθος της και η αντοχή της έκανε την μεγάλη διαφορά που τους άφησε όλους άφωνους.
Απο ένα βιντεο λίγων δευτερολέπτων δεν μπορεί να καταλάβει κάπιος και πολλά.
 






Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
δηλαδη τι κανει?ερευνα?
Ναι! Υπάρχει σαν αγώνας η έρευνα κυνηγίου και η μεγάλη έρευνα.
Φαντάσου αγώνα ιχνηλασίας αλλά αυτά τα σκυλιά είναι αεροθύρες δηλαδή μυρίζουν τον αέρα και όχι το χώμα. Οπότε πρέπει τρέχοντας να καλύψουν τρέχοντας όσο μεγαλήτερη έκταση γίνεται και ταυτόχρονα να οσφρύζονται τις μυρωδιες των πουλιών. Οταν τα βρούν πρέπει να τα φερμάρουν δοκιμάζονται σε πλήρη ακινησία και στο ξεπέταγμα του πουλιού και στον κρότο της ντουφεκιάς και μετά δένονται τα σκυλιά. Αυτό μπορεί να ξαναεπαναληφθεί ανάλογα με το χρόνο.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Lumpie, να σε ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει, η Μπραντυ ζει μαζι σου? Δλδ, οι προπονησεις , την πας και την φερνεις?
(συγνωμη, αλλα δεν εχω καταλαβει αυτο το σημειο)
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Στην αρχή την πηγαινοέφερνα εγώ στις προπονήσεις και γινόντουσαν μαζί μου ώστε να εκπαιδευτώ και εγώ. Το επόμενο στάδιο ήταν που την άφησα σε Εκπαιδευτή εντός Αττικής ώστε να μπορώ να την βλέπω πολύ συχνά αλλά έπρεπε να εντατικοποιηθούν οι προπονήσεις. Και το τελικό στάδιο ήταν η εκπαίδευσή της στον Λαγκαδά-Θεσσαλονίκης όπου μόνο εκεί γίνονται οι συγκεκριμένοι αγώνες γιατί μόνο εκεί έχει πεδινές πέρδικες και τεράστια χωράφια. Αναγκαστικά έπρεπε να μείνει εκεί για να γνωρίσει τις μυρωδιές και να ολοκληρωθεί η εκπαίδευσή της. Πηγαίνω όσο συχνότερα μπορώ και την βλέπω. Τουλάχιστον είναι χαρούμενη και υγιής. Σε ένα μήνα επιστρέφει σε μένα. Να κοιμόμαστε πάλι αγκαλιά. Στο μεταξύ ανεβαίνω Θεσσαλονίκη ανα 15 μέρες και πριν και μετά τον αγώνα βγαίνει και μπαίνει από το δικό μου αυτοκίνητο. Και έχω και μια μέρα που είμαι εγώ και η Μπράντυ που παίζουμε, αγκαλιές, βόλτες και τρώει ότι λιχουδια μπορεί να φανταστεί κανείς.
Φυσικά εγώ πραγματικά υποφέρω με την απουσία της. Εχω πάθει κατάθλιψη και δεν υπερβάλω. Απλά κάθε πράγμα έχει το τίμημά του.
Οπως έχω γράψει πιο πάνω ότι, αν γύρναγε ο χρόνος πίσω δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία.
 








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Lumpie, ακριβως επειδη έχεις ξαναγραψει ότι υποφέρεις μακρυά της κι ότι αν γυρανγε ο χρόνος πίσω δεν θα εμπαινες στη διαδικασία... Εχω μια απορία... Γιατί τη συνεχίζεις τη διαδικασία αυτή? Εγώ δεν θα μπορούσα.. Όπως δεν θέλω να υοφέρει το σκυλί μου, έτσι δεν θα ήυθελα να υποφέρω κι εγώ.. Ίσως είμαι εγωίστρια? Τι να πω?

Από τη μία σε θαυμάζω, από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω...
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καταλαβαινω απολυτα την "αναγκη" του σκυλου για εργασια και μαρεσει πολυ να ειμαι ειλικρινης... το αν αντεχει κανεις αυτη τη διαδικασια ειναι αλλα θεμα.. θα προτιμουσα να μπορω να δουλευω εγω το σκυλο μου.. προφανως στην περιπτωση σου δεν γινεται.. εχει και αυτο το τιμημα του οπως λες :)
εχεις σκοπο να την "τρεχεις" συνεχεια?.. το εχεις σκεφτει?
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Kasi τελειώνει το τρέξιμο! Ούτως ή άλλως πήρε την υψηλότερη διάκριση δεν πάει πιο πάνω. Ετυχε αυτό το μήνα και έχει τους πανευρωπαϊκούς αγώνες για ποιντερ και αγγλικά σεττερ στο Λαγκαδά και σε αυτούς τους αγώνες τώρα κυρίως Φεβρουαρίου αλλά και του Ιανουαρίου συμμετέχουν οι Εθνικές ομάδες όλως των χωρών και για αυτό την αφήνω ακόμα λίγο ώστε να την δώ σε τι επίπεδο βρίσκετε σε σχέση με την αφρόκρεμα όχι απλώς με τη φυλή της αλλά και ευρύτερα με τις πιο διαδεδομένες φυλές.
Αυτά που ήθελα να αποδείξω τα απέδειξα. Το σημαντικότερο, χαιδεμένο σκυλί του καναπέ τα καταφέρνει ισάξια και καλήτερα με αυτά που είναι υποτίθετε σκληραγωγιμένα και μεγαλωμένα με αυστηρή πειθαρχία.
Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που θα κάνω κάποια στιγμή. Χρησιμοποίησα σαν μέθοδο εκπαίδευσής την παθητική κυριαρχία και έκανα αυστηρό διαχωρισμό πότε να είναι "pet" και πότε να είναι "εργασίας". Σε αυτό με βοήθησαν οι γνώσεις που απέκτησα από την νευροβιολογία.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Αυτά που ήθελα να αποδείξω τα απέδειξα. Το σημαντικότερο, χαιδεμένο σκυλί του καναπέ τα καταφέρνει ισάξια και καλήτερα με αυτά που είναι υποτίθετε σκληραγωγιμένα και μεγαλωμένα με αυστηρή πειθαρχία.
Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που θα κάνω κάποια στιγμή. Χρησιμοποίησα σαν μέθοδο εκπαίδευσής την παθητική κυριαρχία και έκανα αυστηρό διαχωρισμό πότε να είναι "pet" και πότε να είναι "εργασίας". Σε αυτό με βοήθησαν οι γνώσεις που απέκτησα από την νευροβιολογία.
Ανυπομονώ για αυτή τη συζήτηση!