Η βόλτα του σκύλου..


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχουν πάαααρα πολλοί κοινοί θνητοί [πάρα πολύ έμπειροι σκυλάδες, εκτροφείς, εκπαιδευτές, μέλη φιλοζωικών συλλόγων] που ξέρουν τι να πάρουν και πως να το χρησιμοποιήσουν, χωρίς να πληρώνουν αμοιβές κτηνιάτρου και βεβαίως τα βρίσκουν σε πολύ καλύτερες τιμές.

Αρα η όλη αυτή διαδικασία, δεν είναι φάουλ.

Φάουλ είναι, να αφήνουμε μη εγκεκριμένο και πιστοποιημένο άτομο, να παρέχει αυτού του είδους τις υπηρεσίες στον σκύλο μας.
Ακριβώς. Δεν είναι ούτε παράνομο ούτε φάουλ να αγοράσεις απ´ φαρμακαποθήκη εμβόλιο και να το κάνεις στον σκύλο σου. Απλώς δεν μπορείς να βάλεις σφραγίδα στο βιβλιάριο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Υπάρχουν πάαααρα πολλοί κοινοί θνητοί [πάρα πολύ έμπειροι σκυλάδες, εκτροφείς, εκπαιδευτές, μέλη φιλοζωικών συλλόγων] που ξέρουν τι να πάρουν και πως να το χρησιμοποιήσουν, χωρίς να πληρώνουν αμοιβές κτηνιάτρου και βεβαίως τα βρίσκουν σε πολύ καλύτερες τιμές.

Αρα η όλη αυτή διαδικασία, δεν είναι φάουλ.
Δηλαδή ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει οτιδήποτε χωρις ελεγχο? Οκ να ξέρει τι κάνει, αλλά αν απλά τύχει να διαβάσει στο νετ οτι το τάδε φαρμακο κάνει για την τάδε πάθηση? Ουσιαστικά μεταχειριζονται τα ζώα ως αντικείμενα, γιατι ανθρώπινο φαρμακο 'βαρυ' δεν το παίρνεις ετσι.

Φάουλ είναι, να αφήνουμε μη εγκεκριμένο και πιστοποιημένο άτομο, να παρέχει αυτού του είδους τις υπηρεσίες στον σκύλο μας.
Αυτό δεν το συζητώ, το εχω ήδη πει....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εντάξει...δεν θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ, ότι προσπάθησε κάποιος να θεραπεύσει τον σκύλο του, δίνοντάς του φαρμακευτική αγωγή, χωρίς να έχει τις προδιαγραφές. Θα ήταν για τα σίδερα δηλαδή...

Κατά κανόνα, όσοι αγοράζουν, ξέρουν τι και γιατί και πως.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εντάξει...δεν θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ, ότι προσπάθησε κάποιος να θεραπεύσει τον σκύλο του, δίνοντάς του φαρμακευτική αγωγή, χωρίς να έχει τις προδιαγραφές. Θα ήταν για τα σίδερα δηλαδή...

Κατά κανόνα, όσοι αγοράζουν, ξέρουν τι και γιατί και πως.
Εγώ παλι με το επιπεδο ξερολιασης του κόσμου δεν θα αμφέβαλα ότι εχουν γινει τετοια σκηνικα... γι'αυτό μου εκανε εντύπωση!
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Με αγχωσατε πάλι. Ο μικρός δεν έχει τελειώσει τα εμβόλια και εγώ τον κατεβάζω κάθε μέρα κάτω για τις ανάγκες του; προσεχω να μην μυρίσει τίποτα κόπρανα από άλλα σκυλιά ούτε να συναντηθεί με κανένα. Αύριο κάνουμε τα τελευταία εμβόλια

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Υπάρχουν πάαααρα πολλοί κοινοί θνητοί [πάρα πολύ έμπειροι σκυλάδες, εκτροφείς, εκπαιδευτές, μέλη φιλοζωικών συλλόγων] που ξέρουν τι να πάρουν και πως να το χρησιμοποιήσουν, χωρίς να πληρώνουν αμοιβές κτηνιάτρου και βεβαίως τα βρίσκουν σε πολύ καλύτερες τιμές.

Αρα η όλη αυτή διαδικασία, δεν είναι φάουλ.

Φάουλ είναι, να αφήνουμε μη εγκεκριμένο και πιστοποιημένο άτομο, να παρέχει αυτού του είδους τις υπηρεσίες στον σκύλο μας.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Όποιος έχει την απαραίτητη πείρα μπορεί να τα κάνει και μόνος του. Σαφώς και είναι φάουλ να αφήνουμε μη εγκεκριμένο άτομο να απλώσει χέρι στο σκύλο μας και ακόμα μεγαλύτερο φάουλ αυτό να γίνεται έναντι αμοιβής.
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Ωραία φίλτατοι και μιλάω για εσάς τους έμπειρους, να μου πείτε τι θα κάνετε μόνο όταν ή άμα σας τύχει κουτάβι με αλλεργία σε κάποιο έκδοχο του εμβολίου… ελπίζω να είστε μόνο κοντά στο φαρμακείο και να ξέρετε τι να κάνετε!
Τα εμβόλια είτε παιδιατρικά, είτε ενηλίκων, είτε κτηνιατρικά έχουν ιδιαιτερότητες και μάλιστα πολλές!!! Αφήστε τις εξυπνάδες γιατί όταν κάτσει η στραβή και πιστέψτε με κάθετε μια στο τόσο (το λέω εκ επιστημονικής πείρας) θα τρέχετε και μακάρι να φτάσετε! Δεν φταίει κανένα κουτάβι για την δική σας ξεροκεφαλιά! Έλεος πια!