Η βόλτα του σκύλου..


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Εχω δει καποια posts και εχω προβληματιστει με την βολτα του σκυλου. Διαβασα οτι δεν πρεπει να βγει εξω εαν δεν ολοκληρωσει τα εμβολια(τα πρωτα τουλαχιστον). Εγω το βγαζω καθημερινα εξω. Υπαρχει καποιο προβλημα? Να μειωσω τις εξοδους του? Μπορει να κολλησει καποια αρρωστια μιας και ειναι τοσο μικρουλη και δεν εχει τα καταλληλα αντισωματα ο οργανισμος του?


Υ.Γ Δεν ειναι γλυκα στις παρακατω φωτο??Εχω τρελαθει μαζι του.. :)
 

Attachments



katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν πρέπει να βγαίνει έξω ο μικρός αν δεν έχει κάνει τα εμβόλια του. Ειδικά αν δεν έχει κάνει κανένα. Κινδυνεύει από τύφο, μόρβα κλπ. Θανατηφόρες αρρώστειες. Δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με άλλα σκυλιά ακόμα και αν τα σκυλιά αυτά είναι εμβολιασμένα...(υπάρχουν και φορείς). Για΄τι δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα τα εμβόλια?
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν δεις ότι δεν είναι καλά ή κάνει κακά με αίμα να τον πας αμέσως στον γιατρό. Μην ξαναπερπατήσει έξω αν δεν κάνει τα εμβόλιά του, σφουγγάριζε καλά, και τα παπούτσια σας αφήστε τα έξω από τον χώρο που κινείται ο σκύλος.
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Δεν εχω παρατηρησει κατι ασυνηθιστο μεχρι τωρα απο αυτα που μου ανεφερες..Το οτι βγαινει μονο του εξω στο μπαλκονι και κανει την αναγκη του?Βεβαια καθαριζουμε καθε μερα (αν και εχει το δικο του χωρο εξω),εκει δεν υπαρχει προβημα?γιατι ειναι χωρος που καθονται πολλοι και πιθανον να μεταφερουν διαφορα οπως μου τα λες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στο δικό σας μπαλκόνι..δεν έχεις πρόβλημα. Σε χώρο που κινούνται άλλοι,μπορεί να αποκτήσεις...Τι εννοείς έχει δικό του ΄χωρο έξω?
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Προσέχεις για να έχεις. Καθαρίζεις όλο το σπίτι με χλωρίνη και τον χώρο του (πρόσεχε μην πατήσει στα βρεγμένα και τον κάψει το απορρυπαντικό ή γλυστρήσει). Αν έχετε κόσμο, απλά περιόρισέ τον στα καθαρά και όταν φεύγουν σφουγγάριζε.
Υπερβολή ή όχι... δεν γίνεται αλλιώς.
Μην τον αφήνεις μόνιμα εκτός σπιτιού.
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Οτι για την αναγκη του πλεον εχει μαθει και πηγαινει εξω (μονο του)στο μπαλκονι σε ενα χωρο που του ετοιμασα.
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Veronica οντως μου φαινονται λιγακι υπερβολικα ολα αυτα,αν και δεν εχω τοσες γνωσεις γιατι ειναι η πρωτη μου συκγατοικηση με σκυλο,αλλα αναγκαστικα θα το κανω!
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Κανε λίγο υπομονή! Καλύτερα να κάνει κ το δεύτερο εμβόλιο και να συμβουλευτεις τον κτηνιατρο σου για τις βόλτες!
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλά εσύ είσαι και πρωτάρης..........ο κτηνίατρος δεν σου είπε να μην το βγάζετε το κακόμοιρο πριν ολοκληρώσει τα εμβόλια??

Όπως σου είπαν και παραπάνω με αυτό που κάνεις (λόγω άγνοιας) είναι πάρα πάρα πάρα πολλές οι πιθανότητες να κάνεις ζημιά στον μικρούλη σου και να του στοιχίσει τη ζωή!!!!

Προσοχή από εδώ και πέρα και όχι ξανά έξω πρίν ολοκληρώσει τα εμβόλια (10 μέρες μετά το τελευταίο εμβόλιο)!!!
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Μαλλον οι κτηνιατροι που εχουμε στο κιλκις ειναι απατεωνες..Κοιτανε μονο να σου πουλησουνε χωρις καν να σε ενημερωσουνε για οτιδηποτε αλλο.Και μαλιστα ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα στο να το βγαζουμε εξω.Ετσι εξηγηται το οτι απλα μου εδωσε ενα βιβλιαριο με το τι εχει κανει και τελειως ανυπογραφο.Και οταν το ρωτησα γιατι χωρις σφραγιδα και υπογραφη μου απαντησε "εγω δεν μπορω" πηγαινε σε κανεναν αλλο κτηνιατρο!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το όνομά του ποιο είναι; Αν δεν μπορεί να βάζει σφραγίδες και υπογραφές, δεν είναι κτηνίατρος.
Για βάλε τα στοιχεία στη φόρμα εδώ και ψάξε. Αν δεν βγάλει κάτι, πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα αν υπάρχει γραμμενος κι αν όχι, τι μπορείς να κάνεις και ποιος κτηνίατρος υπάρχει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
;;;;;;;;;;

Είσαι σίγουρος ότι είναι κανονικός κτηνίατρος, με κανονικό πτυχίο και κανονική άδεια;
Εννοείται ότι θα πας σε άλλον, από την αμέσως επόμενη φορά.
Αν είναι δυνατόν!!!

Δες τα θέματα υγείας, για όλα τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να λαμβάνουμε, για να εξασφαλίζουμε την καλή τους υγεία. Ξεκίνα αμέσως το διάβασμα.
 




stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Ναι οντως δεν ειναι κτηνιατρος εκει που πηγα!!καλα και πως ειναι δυνατον να αναλαβει εμβολιασμους και οτι αλλο χρειαζεται (μεχρι και τσιπακι ειπε οτι μπορει να μου βαλει) χωρις να εχει καν τη σχετικη αδεια και να κραταει μαγαζι μεσα στο κεντρο?εχω βγει απο τα ρουχα μου αυτη τη στιγμη.. Παντως σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για την ενημερωση μιας και δεν ξερω πολλα!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εντάξει Στέλιο, έχεις καιρό ακόμα.....θα δεις και θα ακούσεις ακόμα χειρότερα!!

Προτεραιότητα πάντως αυτή τη στιγμή έχει ο σκυλάκος σου, να τον προσέχεις και όπως είπαμε, βόλτες μια βδομάδα μετά αφότου ολοκληρώσετε τα εμβόλια!

Κάποιος που ξέρει και από νομικής πλευράς τα πράγματα, δεν μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση?? Ο άνθρωπος είναι απατεώνας. Μπορεί να κινηθεί νομικά ο Στέλιος?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ακόμα και το πρώτο εμβόλιο που σου έκανε..δεν ξέρεις αν ήταν εντάξει. Δεν είμαστε με τα καλά μας...Ποιος είναι αυτός ο αγύρτης? Πήγαινε σε κάποιον σωστό κτηνίατρο....
Για να ξέρεις, τα εμβόλια χαλάνε πολύ εύκολα. Εγώ τη πάτησα από χαλασμένο εμβόλιο....Και σταμάτα τις περατζάδες με το μικρό...Κάντε λίγο υπομονή...
 


stelios1986

Member
21 Αυγούστου 2012
19
0
Δε νομιζει οτι αξιζει να ασχοληθεις με κατι τετοιους..Επειδη ο κοσμος ειναι μικρος και ποσο μαλλον σε μια επαρχια σαν το Κιλκις πολυ ευκολα ακουγονται ολα!οποτε αυτος θα χασει..Αλλα και απο νομικης πλευρας να το παρουμε παλι δε μπορει να γινει τπτ απο την στιγμη που δεν αποδυκνυεται απο πουθενα οτι το σκυλι εμβολιαστηκε εκει!