Η γωνιά των αγγέλων μας!




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σόνια, βρέθηκε 31/03/99 σε μια βόλτα μου με την μοτοσυκλέτα. Την εχωσα μέσα στο δερμάτινο μπουφάν και θυμάμαι ακόμα την οσμή, το γλυψιμο στο λαιμό μου επί 1½ ώρα μέχρι να γυρίσω σπίτι. Μας άφησε 26/12/20, μια μέρα μετά τα Χριστούγεννα.
IMG_20210404_093557.jpg
Προτίμησα φωτογραφία από την μέρα που μπήκε στην οικογένεια μας.
 
























TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Μην τρομαξετε, δεν γραφω για τον Κρητικο... Θα γραψω ομως λιγα πραγματα για το πρωτο μου σκυλι, την Μελενια.

20190206_144351.jpg

CAM00388.jpg

CAM00184.jpg

Μελενια εκτιμωμενη ημερ. γεννησης 01/09/2010-08/12/2019.

Εμεις την πηραμε απο καταφυγιο καποια στιγμη μεσα στο 2012. Ειχε την κλασικη εικονα ενος καλαζαρικου σκυλου, αδυνατη, χαλια ποιοτητα τριχωμα, ενα κουτσεμα στα πισω ποδια. Θυμαμαι πως την πρωτη φορα που την χαιδεψα, πεταχτηκε κυριολεκτικα απο πανω της μια μπαλα τριχας.
Τοτε δεν ξεραμε τι ακριβως ειναι το καλαζαρ. Θυμαμαι πως οι ενεσεις δεν θεωρουνταν καν νομιμες στην ελλαδα. Ερχονταν καθε μερα για 28 μερες στο σπιτι μας η ιδια η υπευθηνη του καταφυγιου για να της κανει τις ενεσεις.

Το καλαζαρ το περασε σχετικα ανεμακτα. Ο τιτλος επεσε, και ανεβηκε μια φορα στη ζωη της μοναχα στο 1/400, μετα επεσε απο μονος του παλι στο μηδεν. Ενα χρονο αφοτου την υιοθετησαμε, ενα βραδυ κατα τις 2-3 τα χαραματα, επαθε την πρωτη κριση επιληψιας. Η μανα μου ηρθε στο δωματιο μου, λεγοντας μου πως μαλλον πεθαινει. Πηγε σε κλινικη, οπου μας ειπαν πως εαν ξαναπαθει, μαλλον ειναι επιληψια. Απο εκει και περα, οι κρισεις γινονταν καθε μηνα με το ρολοι. Αρχισε να παιρνει φαρμακα και κιλα.

Μεσα στη ζωη της, περαν απτο καλαζαρ και την επιληψια, ειχε παθει και πολλα αλλα. Πυομητρα στα 5 της, παγκρεατιτιδα, απτην οποια και παραλιγο να πεθανει, θυροειδη. Ενα ταλαιπωρημενο ζωο, προιον ανευθυνης αναπαραγωγης, που ομως δεν το εβαλε κατω ποτε. Υπαρχουν πολλα πραγματα που ευχομαι να ειχα κανει καλυτερα για εκεινη, ομως πιστευω πως η αγαπη και η φροντιδα που πηρε την βοηθησαν να ζησει οσο εζησε, και να νιωθει ασφαλης και αγαπητη.
 




Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
16 ετών έφτασε Η Λούνα,μαζι παντρευτικαμε, μαζί μεγαλώσαμε δύο παιδάκια,μαζί 16 χρόνια διακοπές,μαζυ πεινάσαμε όταν δεν είχα δουλειά,μαζυ γελάσαμε,μαζυ βολταραμε και λόγω ότι ταξιδεύω στα καράβια χτυπάει το τηλέφωνο και ήταν η συζηγος!!!Βασίλη η Λουνα δεν είναι καλά,δεν αναπνέει δεν σηκώνεται,αναστεναζει στα καλά καθούμενα!!!Την είδε ο γιατρός και είπε ότι είναι η ώρα της να φύγει!Με περίμενε να γυρίσω!!!!!Γύρισα ξάπλωσα δίπλα της σήκωσε το κεφάλι!μου γαυγισε βραχνά με εγληψε και έφυγε!Αυτό είναι ΑΓΑΠΗ!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ!!!!
 

Attachments











Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3