Η δικη μου εμπειρια απο πετ σοπ


Status
Κλειδωμένο θέμα

denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν θέλω να κατηγορήσω τους φίλους σου χωρίς να τους ξέρω, αλλά προσοχή .... η κατάσταση πάει να ξεφύγει, όλοι ξέρουν και ένα ηθικό pet-shop ... όσο ο κόσμος ενημερώνεται, και αντιδρά στην απάτη και την κακομεταχείριση, τόσο τα pet-shop γίνονται ''φιλόζωα'' - ''ένα κάθε φορά'' -''όχι από Ουγγαρία, από Ελλάδα'' - ''έρχεται ο κτηνίατρος και τα ξεσκατίζει'' κλπ κλπ ... προσοχή ... ΨΕΜΜΑΤΑ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι εχεις δικιο..
δεν υπερασπιζομαι κανεναν εννοητε ..αλλωστε μιλησα και για λαμογια..
εγω απλα ξερω οτι τα συγκεκριμενα δεν εχουν απο παπι μιλς..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σου είπα δεν μπορώ να αμφισβητήσω εσένα που τους ξέρεις, βάσει αυτών που έχω δεί ... απλά πρέπει να σκεφτεί κάποιος ΠΩΣ γίνεται να έπεσε στο τέλειο pet-shop με την μία ... να μάθει και να ρωτήσει ... τα pet-shop δεν πλουτίζουν από τους σκύλους απλά δημιουργούν πελάτες για τροφή - αξεσουάρ κλπ ... μακάρι ο κοσμος να μάθαινε τί σημαίνει pet -κατοικίδιο, και να έπαιρνε αυτό που πραγματικά χρειάζεται από τα pet-shop, να αυξανόταν η ποικιλία όλων αυτών των ειδών και όλοι ευχαριστημενοι θα ηταν ... Μόνο με ΠΑΙΔΕΙΑ λύνεται το πρόβλημα - ούτε η απαγόρευση πώλησης σκύλων από pet-shop εν είναι λύση, περισσότερο θα μπλέξουμε ... ήδη υπάρχει πρόβλημα, η Ουγγαρία καθυστερεί πολύ τα χαρτιά καθαροαιμίας, και ο Ελληνας σκέφτεται γρήγορότερα ...
 






tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
denis said:
Δεν θέλω να κατηγορήσω τους φίλους σου χωρίς να τους ξέρω, αλλά προσοχή .... η κατάσταση πάει να ξεφύγει, όλοι ξέρουν και ένα ηθικό pet-shop ... όσο ο κόσμος ενημερώνεται, και αντιδρά στην απάτη και την κακομεταχείριση, τόσο τα pet-shop γίνονται ''φιλόζωα'' - ''ένα κάθε φορά'' -''όχι από Ουγγαρία, από Ελλάδα'' - ''έρχεται ο κτηνίατρος και τα ξεσκατίζει'' κλπ κλπ ... προσοχή ... ΨΕΜΜΑΤΑ.
Γιατι σονει και καλα πετ σοπ = 666 ? Γιατι αποκλειετε ιισως λεμε να υπαρχει πετ σοπ με καλες συνθηκες διαβιωσης ενως ζωου που εχουν προμηθευτει απο καλο εκτροφεα κλπ? Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειστε τοσο απολυτοι οταν μαλιστα δεν εχετε επισκεφτει το εκαστοτε πετσοπ που περιγραφει ο καθενας
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
tasosrules said:
Γιατι σονει και καλα πετ σοπ = 666 ? Γιατι αποκλειετε ιισως λεμε να υπαρχει πετ σοπ με καλες συνθηκες διαβιωσης ενως ζωου που εχουν προμηθευτει απο καλο εκτροφεα κλπ? Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειστε τοσο απολυτοι οταν μαλιστα δεν εχετε επισκεφτει το εκαστοτε πετσοπ που περιγραφει ο καθενας
Γιατί:

1. Ο καλός εκτροφέας δεν δίνει σε pet shop. Eίναι επιλεκτικός και ως προς τις γέννες του και ως προς τους πελάτες του. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ: http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=558

2. Το pet shop δεν αγοράζεο από εκτροφέα (τουλάχιστο όχι από εκτροφέα της προκοπής) γιατί δεν το συμφέρει. Δεν έχει περιθώρεια κέρδους αν αγοράσει από εκτροφέα.

3. Το pet shop είναι σαν τις πωλήτριες του Hondos Center με τα καλλυντικά: Δεν ξέρουν την τύφλα τους από κάθε ράτσα. Έτσι α) δεν μπορούν να αξιολογήσουν ένα σωστό σκυλί β) σου πουλάνε "γκόλντεν ριτρίβερ" ως σκύλο που "δεν έχει ανάγκη από βόλτα αφού δεν μπορείτε να τον βγάζετε - είναι καλόβολος". γ) σου "ζμπρώχνουν" απλά αυτό που τους συμφέρει, αφού εσύ προηγουμένως έχεις "λυγίζει" με τα λυπημένα μάτια του κουταβιού...

4. ...Αν θέλεις ρόλεξ θα το πάρεις από τον μαύρο στην Ερμού?
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Ναι απλα υποθετικα μιλωντας παντα μπορει καποιος να ειναι εξαίρεση.. Δεν ξερω βασικα κι εγω δεν εχω δει τις καλυτερες συμπεριφορες σε πετ σοπ και καταλαβαινεις απο την πρωτη στιγμη οτι τα λενε ολα οπως σε κοβουν οτι θα ηθελες να τα ακουσεις απλα για να σου πασαρουν το σκυλακι... Απλα λεω πχ για το σιγκεκριμενο που λεγατε πριν μπορει οντως να ειναι ολα οκ... Εδω εγω ειχα παει να παρω ενα ινδικο χοιριδιο απο ενα και μου ειπανε οτι ειναι αρσενικο και πηγα να παρω μετα απο λιγο καιρο και θυληκο.. Και στην τελικη ειχα δυο θυληκα! (απο οτι μου ειπανε τουλαχιστον..) Και τα πηγα και τα δυο πισω για να ελεγξουν τι.. "παιζει" και δεν ζευγαρωνανε τοσο καιρο.. και μου λενε α.. τελικα ειναι και τα δυο θυληκα. και κρατησανε το δευτερο πισω και μου δωσανε ενα αρσενικο αρρωστο με κενα απο τριχα σημεια στο σωμα του και με κατι εξογκοματα τα οποια δνε ειχα δει γιατι δε με αφησανε καν να το πιασω.. το χωσανε στο κουτακι και αντε.. και τελικα?.. Ηταν και τα δυο αρσενικα.. και το αλλο που πηγα πισω ηταν αρσενικο.. Η δεν ξερανε την τυφλα τους η δεν θελανε να μου δωσουνε ζευγαρι για να μη ζευγαρωσω και τους στερησω πελατες? τι να πω.... :shock:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ROTTIE said:
Έλληνας εκτροφέας West Highland White terriers?
Εγώ μόνο τη Μιτση ξέρω και η Μιτση ΔΕΝ δίνει σε pet shops! :?
είναι σωστό να αναφέρονται ονόματα?Δεν είναι διαφήμιση???? :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αλήθεια βρε παιδιά όσοι είστε εκτροφείς,περιμένετε να επικοινωνήσουν μαζί σας οι πελάτες όταν θα τους δώσει το τηλ. ο ΚΟΕ,σας βρίσκουν μέσα από τις σελίδες σας στο internet,από τις εκθέσεις?πώς γίνεται να μάθει ο κόσμος πως έχετε διαθέσιμα κουτάβια?Το λέτε σε μερικούς ανθρώπους(κτηνίατρους,εκπαιδευτές,κτλ)οι οποίοι σας συστήνουν σε υποψήφιους πελάτες?Βάζετε διαφήμιση σε περιοδικά κυνοφιλικού ενδιαφέροντος?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι απλα υποθετικα μιλωντας παντα μπορει καποιος να ειναι εξαίρεση
Δηλαδή?? Τί να κάνει? Συγκεκριμενοποίησέ το, για να δείς μόνος σου, γράφοντας αυτά που πρέπει να κάνει, ότι απλά δεν γίνεται ...

Ολα μαζι αυτά και κάποια άλλα Keyman ...
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
εγω οσα εκτροφεια ξερω, ειναι απο διαφιμησεις σε περιοδικα. Τα ιδια τα βλεπω και σε εκθεσεισ... Απλα το κακο ειναι οτι στην Ελλαδα υπαρχουν εκτροφεια για περιορισμενες ρατσες... παλιοτερα ηθελα να παρω ενα ελκχαουντ. Εναν εκτροφεα βρηακα μονο κι αυτος δε θα κανε γεννες... :cry:

Ασε που το να φερεις ενα σκυλι απο το εξωτερικο θελει πολλα λεφτα.. Αλλα οι περισσοτεροι δε δινουν κιολας σκυλια στην Ελλαδα.

Αρα αν θες ν αποκτησεις ενα σιμπα ινου, ενα ντογκο αρτζεντινο, ενα κανε κορσο, ενα ελκχαουντ κλπ πρεπει να το ξεχασεις...(αν βεβαια θες απο εκτροφεα)

Το κακο ειναι οτι στην Ελλααδ οι περισσοτεροι γνωριζουν ελαχιστες ρατσες... Κι ετσι οι περισσοτεροι εχουν "λυκοσκυλα", μποξερ, λαμπραντορ ή "γκριφον" ενω υπαρχουν αλλες ρατσες που μπορει να τους ταιριαζουν καλυτερα...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To να υπάρχουν κάποιοι εκτροφείς, είναι καλό - ανταγωνισμός - επιλογή από περισσότρες πηγές άρα πιο ''ασφαλής'' κλπ ... γι'αυτό, αν δεν έχουμε την γνώση να πάρουμε σκύλο από το εξωτερικό, ας προτιμήσουμε πιο συνηθισμένες ράτσες ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
tasosrules said:
απλα υποθετικα μιλωντας παντα μπορει καποιος να ειναι εξαίρεση..
Εξαίρεση δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο κανόνα Τάσο. Δεν αγοράζουμε ΠΟΤΕ σκύλο από pet shop.
Σκύλος από pet shop = 100% προβληματικός σκύλος.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα. Θα διαβάσεις, μεταξύ άλλων, μερικές περιπτώσεις δικών μας μελών που είχαν την ατυχία να μπλέξουν σε πολύ δυσάρεστες περιπέτειες….
Ζητούνται 2 αρσενικά κουτάβια

keyman said:
ROTTIE said:
Έλληνας εκτροφέας West Highland White terriers?
Εγώ μόνο τη Μιτση ξέρω και η Μιτση ΔΕΝ δίνει σε pet shops! :?
είναι σωστό να αναφέρονται ονόματα?Δεν είναι διαφήμιση???? :wink:
Στους «10 μικρούς Μήτσους», αναφερόμουν βρε Keyman! :wink:

......Αν υποψιαστώ, ότι έκανα διαφήμιση σε εκτροφέααααα (τζάμπα 8) ), θα πεθάνωωωωω!!!!

:lol: :lol: :lol:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
tasosrules said:
denis said:
Δεν θέλω να κατηγορήσω τους φίλους σου χωρίς να τους ξέρω, αλλά προσοχή .... η κατάσταση πάει να ξεφύγει, όλοι ξέρουν και ένα ηθικό pet-shop ... όσο ο κόσμος ενημερώνεται, και αντιδρά στην απάτη και την κακομεταχείριση, τόσο τα pet-shop γίνονται ''φιλόζωα'' - ''ένα κάθε φορά'' -''όχι από Ουγγαρία, από Ελλάδα'' - ''έρχεται ο κτηνίατρος και τα ξεσκατίζει'' κλπ κλπ ... προσοχή ... ΨΕΜΜΑΤΑ.
Γιατι σονει και καλα πετ σοπ = 666 ? Γιατι αποκλειετε ιισως λεμε να υπαρχει πετ σοπ με καλες συνθηκες διαβιωσης ενως ζωου που εχουν προμηθευτει απο καλο εκτροφεα κλπ? Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειστε τοσο απολυτοι οταν μαλιστα δεν εχετε επισκεφτει το εκαστοτε πετσοπ που περιγραφει ο καθενας
Taso επειδη μαλλον δεν καταλαβες αυτα που εγραψα...
αν διαβασεις πιο προσεχτικα αυτο που ελεγα στον denis ειναι οτι μπορει να μην αγοραζουν ολα τα πετ σοπ απο τα παπι μιλς ,αλλα απο αλλα κακης ποιοτητας εκτροφεια..που πιο ειναι το αποτελεσμα..?το ιδιο...
δηλαδη ποια ειναι η ουσια..?παπι μιλς=κακο εκτροφειο.. αρα και ενα αλλο κακο εκτροφειο=ιδιο με παπι μιλς...

Αυτο που αναφερα για τους γνωστους μου ειπα..
οτι ο ενας πηρε ενα westie απο γνωστο ελληνα εκτροφεα ,αλλα το πηρε για τον ξαδερφο του, που αρα το πηρε για ιδιωτικη χρηση..και φυσικα ηταν πολυ καλυτερης ποιοτητας σκυλι..,ο ιδιος μετα εδωσε σε γνωστο φιλο μας ενα wetie Ουγρικης καταγωγης εμφανισιακα πολυ χειροτερο...και χωρις χαρτια...

ελπιζω να εγινα τωρα ποιο κατανοητη..

το ρεζουμε ειναι μακρια απο πετ σοπ..και αλλωστε πρεπει να σου λεει κατι το παραδειγμα μου, που ο ιδιος πετ σοπας εδωσε πολυς χειροτερης ποιοτητας χωρις χαρτια σε ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΦΙΛΟ..ενω για την οικογενεια του επελεξε εναν γνωστο εκτροφειο..


ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ....!!!!!!!!!!!!

δεν εχω να πω κατι αλλο..
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
εμενα αυτο που με νοιαζει στο σκυλι, ειναι κυριως η ψυχικη και σωματικη υγεια. Βεβαι το χαρακτηρα του κουταβιου κυριως τον πλαθεις...

Το κυριοτερο ειναι η υγεια. Δηλ τα σκυλια που παιρνουμε να μην εχουν ασθενειες του τυπου τυφος κλπ. Ακομα να ειναι οσο γινεται ελεγμενα για κληρονομικα προβληματα οπως δυσπλασια... Το αν θα εχουν περισσοτερο μαυρο απ οσο λεει το προτυπο ή αν το υψος τους ειναι 3εκ μικροτερο ή μεγαλυτερο δε παιζει ρολο γι αυτους που δε τα θελουν για εκθεσεις κλπ...

Ακομα κι αν εξαιρεσουμε τα προβληματα υγειας ας σκεφτουμε τισ συνθηκες ζωης των σκυλιων στα περισσοτερα καταστηματα. Μεσα σε μικρα κλουβια, πολλες φορες με φως νυχτα μερα, με ενα καρο κοσμο πανω απ το κεφαλι τους κλπ.

Απλα νομιζω οτι οι εκτροφεις θα μπορουσαν να χωριζουν τις γεννες τους σε 2 μερη. Στα σκυλια που θα ανταποκρινονται τελεια στο προτυπο και θα ειναι πιο ακριβα, και στα αλλα, τα "ελατωμματικα" που θα ειναι πιο φθηνα. (ελλατωματικα=οχι 100% στο προτυπο)

Ετσι και ο κοσμος που δε ξερει κ πολλα, θα αρχισει σιγα σιγα ν στρεφεται προς εκτροφεις. Γιατι, σιγα ενας γονιος που του ζηταει το παιδακι του ενα λαμπραντορ, μη παει να δωσει 1.000-1.300 ευρω για να παρει απο εκτροφεα. Θα απευθυνθει στο πετ σοπ και με 600 θα χει ενα κουταβακι...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το αν καποιοι πετ σοπαδες κοιμιζουν τα σκυλια σπιτι τους η κλαινε αν δωσουν ενα καναρινι δεν σημενει οτι εσενα δεν θα σου δωσουν ενα πολυ κακης ποιοτητας σκυλι..οχι μονο θα σου δωσουν ενα πολυ κακο ποιοτητας σκυλι...αλλα αυτο που εσυ θα αγοραζεις στην αγορα 600ευρ. ..αυτο στην πραγματικη αγορα δεν αξιζει ουτε την πιο ξεφτιληστικη τιμη..γιαυτο τα περνουν και απο εκει..γιατι αυτο που κανουν ειναι εμποριο...

τα καλα εκτροφεια θα τα πληρωσεις παρα πανω αλλα με τη κανονικη αντικειμενικη αξια..

και θα παρεις αυτο που πληρωνεις..ΠΟΙΟΤΗΤΑ..


αν παρεις απο πετ σοπ..θα πληρωσεις τα πενταπλασια σε γιατρους,εκπεδευτες λογο κακου χαρακτηρα...κ.α,και αν πανε ολα καλα.. θα εχεις ενα κουταβι που γλυτωσε απο μια αρωστια που παραλιγο να οδυγησει στον θανατο..η θα εχεις ενα σκυλι με ενα μονιμο προβλημα οπως η δυσπλασια κ.α
και μετα απο πολυ υδρωτα θα νιωθεις και τυχερος..

η δεν θα προλαβεις καν.. συν τα εξοδα παλι γιατρου για την τελευταια εξεταση....

γιαυτο μακρια απο πετ σοπ..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ROTTIE said:
......Αν υποψιαστώ, ότι έκανα διαφήμιση σε εκτροφέααααα (τζάμπα 8) ), θα πεθάνωωωωω!!!!

:lol: :lol: :lol:
standar την εκανες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
kango1 said:
Τaso επειδη μαλλον δεν καταλαβες αυτα που εγραψα...
αν διαβασεις πιο προσεχτικα αυτο που ελεγα στον denis ειναι οτι μπορει να μην αγοραζουν ολα τα πετ σοπ απο τα παπι μιλς ,αλλα απο αλλα κακης ποιοτητας εκτροφεια..που πιο ειναι το αποτελεσμα..?το ιδιο...
δηλαδη ποια ειναι η ουσια..?παπι μιλς=κακο εκτροφειο.. αρα και ενα αλλο κακο εκτροφειο=ιδιο με παπι μιλς...

Αυτο που αναφερα για τους γνωστους μου ειπα..
οτι ο ενας πηρε ενα westie απο γνωστο ελληνα εκτροφεα ,αλλα το πηρε για τον ξαδερφο του, που αρα το πηρε για ιδιωτικη χρηση..και φυσικα ηταν πολυ καλυτερης ποιοτητας σκυλι..,ο ιδιος μετα εδωσε σε γνωστο φιλο μας ενα wetie Ουγρικης καταγωγης εμφανισιακα πολυ χειροτερο...και χωρις χαρτια...

ελπιζω να εγινα τωρα ποιο κατανοητη..

το ρεζουμε ειναι μακρια απο πετ σοπ..και αλλωστε πρεπει να σου λεει κατι το παραδειγμα μου, που ο ιδιος πετ σοπας εδωσε πολυς χειροτερης ποιοτητας χωρις χαρτια σε ΚΟΙΝΟ ΜΑΣ ΦΙΛΟ..ενω για την οικογενεια του επελεξε εναν γνωστο εκτροφειο..


ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ....!!!!!!!!!!!!

δεν εχω να πω κατι αλλο..
Δεν μιλαω μονο για τη δικη σου περιπτωση ομως.. Δε θα μπορουσε καποιος ιδιοκτητης πετ σοπ να ειναι παραλληλα και εκτροφεας και ετσι να αναπαραγει ο ιδιος τα ζωα που πουλαει? Και φθηνα θα του εβγαινε κατι τετοιο αλλα και δε θα ηταν ενοχος διοτι πηρε ζωο απο puppy mills... Δεν πιστευετε οι θα μπορουσε να υπαρχει καποιος τετοιος πετ σοπας?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.838
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU