Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εδώ και 10 ημέρες είναι σε οίστρο. Άρα τι μπορεί να μας λέει αυτό για την ηλικία της αν είναι ο 2ος οίστρος ?

Ερώτηση 1. Παίζει να πονάει? Σε βόλτα των 40 λεπτών τα τελευταία 8-10 λεπτά περπατάει αργά με το κεφάλι σκυφτό.

Ερώτηση 2. Έχει κάπως μειωμένη όρεξη, μόνο barf την ταΐζω και την τσάκιζε. Ακόμα μαδάει σαν τρελή και το τρίχωμά της μυρίζει πολύ πιο έντονα απ ότι πριν. Παίζει να ευθύνεται ο οίστρος?

ΥΓ πλέον βγάζω βόλτα 1 σκυλί και στην πορεία γίνονται από 3 έως 5. Τι σκυλομανουλομάνουλο εχω ??? :LOL:
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εδώ και 10 ημέρες είναι σε οίστρο. Άρα τι μπορεί να μας λέει αυτό για την ηλικία της αν είναι ο 2ος οίστρος ?

Ερώτηση 1. Παίζει να πονάει? Σε βόλτα των 40 λεπτών τα τελευταία 8-10 λεπτά περπατάει αργά με το κεφάλι σκυφτό.

Ερώτηση 2. Έχει κάπως μειωμένη όρεξη, μόνο barf την ταΐζω και την τσάκιζε. Ακόμα μαδάει σαν τρελή και το τρίχωμά της μυρίζει πολύ πιο έντονα απ ότι πριν. Παίζει να ευθύνεται ο οίστρος?

ΥΓ πλέον βγάζω βόλτα 1 σκυλί και στην πορεία γίνονται από 3 έως 5. Τι σκυλομανουλομάνουλο εχω ??? :LOL:

Ειμαστε μία απο τα ιδια. Εαν ειναι ο δευτερος , ο τρίτος... τι σημασία έχει.. η σκύλα φαίνεται να είναι περίπου +-/2. Μια κουκλα ειναι!!

1. Ναι δεν αποκλειεται... και η δικια μας τα ιδια. Και φευγει απο κει που καθομαστε και ειναι ξαπλωμενη με τις ωρες μονη της μες την κρεββατοκάμαρα.

2. Ναι παιζει ο οιστρος πολυ. Τι ταιζεις ακριβως?

Εμεις ειμαστε η Ηρα, η Ινα, η Blind, η κουταβα... και οτι αρσενικο κυκλοφορει στην περιοχη.. ευτυχως οι 2 ειναι στειρωμενες και τους διώχνουν!
 
  • Like
Reactions: Pepev50




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο barffood την ταίζω όλα τα special recipes (κότα-αρνί-μοσχάρι) εδώ και 40 ημέρες
Εγω την κουταβα την ταιζω 2 βδομαδες περιπου barf και ειδα TEΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Δε μυριζει καθολου, δεν μαδαει κοκ Γενικα εγινε αλλο ζωο. Πλαταρια, φτερουγες , συκωτακια με ενα smoothy με λαχανικα που φτιαχνω εγω, chia, μουρουνελαιο και μηλοξηδο. Και γιαουρτι προβειο. Τα ιδια τρωει και η Ηρα και δε μυριζει καθολου και δε μαδαει. Εχει μια μυρωδια μονο λογω οιστρου.
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τελείωσε ο οίστρος, κράτησε 16 ημέρες. Έφυγε η έντονη μυρωδιά καθώς και η τριχόπτωση. Η όρεξή της επανήλθε στο κανονικό. Στα θετικά είναι ότι κάναμε φίλους 2 αρσενικά (αδέσποτα της γειτονιάς μας) τα οποία μας γάβγιζαν κάθε φορά και φαντάζομαι θα ενοχλούνταν οι γείτονες.

Το νέο της χούι (εδω κ 10 ημέρες) είναι να κυνηγάει φορτηγά-τρακτέρ κλπ. Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο πολύ αγριεύει.
Την Κυριακή το πρωί που πέρασε έξω από το σπίτι ένας παλιατζής και έπαιζε η ντουντούκα το γνωστό ποίημα. Μόλις άκουσε τη ντουντούκα ξάπλωσε κάτω, εντελώς κάτω, έγινε ένα με το πλακάκι δηλαδή και παρέμεινε εκεί μέχρι να φύγει.
Άρα θυμάται... και μάλλον δεν θυμάται ωραία πράγματα.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Νομιζω εχω διαβασει ολο το θρεντ αλλα με τον παλιατζη δεν το πιασα.. ξερουμε κατι για το παρελθον;
Παντως χαρα στο κουραγιο σας σε τετοια μερη με τοσα σκυλια χυμα.. εγω και το τσιουαουα τσεπης θα το σκεφτομουνo_O τις προαλλες βγηκε ενα σκυλι απο σπιτι τρεχοντας κατα πανω μας με τα δοντια να φαινονται, λεω εδω ειμαστε.. περιεργως μου βγηκε μια ψυχραιμια κ βγηκα μπροστα απ τον δικο μου (ο οποιος καλα κοσμαρα) δεν ξερω αν εκανα σωστα, παντως ευτυχως εχω ακομα τα ποδια μου.. να προσεχετε:cry:
 
  • Like
Reactions: Pepev50


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Η αντιδραση στη ντουντουκα μπορει να μην εχει να κανει απαραιτητα με την επιδραση παλιων ασχημων αναμνησεων. Των γονιων μου η σκυλιτσα πεφτει κατω και κλαιει μακροσυρτα σε ολες τις ντουντουκες...μεχρι να απομακρυνθουν εντελως και ωρα αφου εμεις δε τις ακουμε. Πιθανα ο ηχος ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικος στα αυτια τους, εδω ειναι στα δικα μας. Επιπλεον ειπες γαυγιζει σε φορτηγα τρακτερ που κανουν παραπανω θορυβο. Ισως δεν ειναι αρκετα εξοικιωμενη με θορυβους επειδη ηταν περιορισμενη και δεμενη χρονια.
 
  • Like
Reactions: Pepev50 and mareco


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Νομιζω εχω διαβασει ολο το θρεντ αλλα με τον παλιατζη δεν το πιασα.. ξερουμε κατι για το παρελθον;
Παντως χαρα στο κουραγιο σας σε τετοια μερη με τοσα σκυλια χυμα.. εγω και το τσιουαουα τσεπης θα το σκεφτομουνo_O τις προαλλες βγηκε ενα σκυλι απο σπιτι τρεχοντας κατα πανω μας με τα δοντια να φαινονται, λεω εδω ειμαστε.. περιεργως μου βγηκε μια ψυχραιμια κ βγηκα μπροστα απ τον δικο μου (ο οποιος καλα κοσμαρα) δεν ξερω αν εκανα σωστα, παντως ευτυχως εχω ακομα τα ποδια μου.. να προσεχετε:cry:
Πριν την μαζέψει η φιλοζωική κ έρθει σε μας ήταν σ΄έναν καταυλισμό με "παλιατζίδες".
Σχετικά με τ' άλλα σκυλιά θα σου πω το εξής. Είχα φοβερό άγχος στην αρχή με αυτό το θέμα. Σε φάση έκανα πρώτα τη διαδρομή με το αμάξι και μετά με το σκυλί για να δω αν πετύχουμε τίποτα αγέλες κλπ. Σε τούτο δω το φόρουμ γνωρίστηκα και μ έναν άνθρωπο ο οποίος μου δίνει συμβουλές με το τσουβάλι. Και μάλιστα συμβουλές που επαληθεύονται. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν σχετικά με το θέμα μου είπε :
1. Τα αδέσποτα σπάνια θα επιδιώξουν συμπλοκή. Αυτό συμβαίνει επειδή έχουν το αίσθημα της επιβίωσης και ξέρουν ότι αν τραυματιστούν σ΄έναν καβγά, παίζεται και η ζωή τους.
2. σπάνιο τα σκυλιά να τσακωθούν μέχρι σοβαρού τραυματισμού
3. Αν πάει να γίνει καβγάς μην τραβάς το σκυλί σου πίσω γιατί του κόβεις τη δυνατότητα ν' αμυνθεί
4. Αν έρθουν τετ α τετ ο σκύλος σου (που είναι στον οδηγό) με έναν λυτό σκύλο μην τραβήξεις τον δικό σου. Περιμένεις μέχρι να το λήξουν μόνοι τους.

Οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες μέχρι να το ξεπεράσω, πλέον δεν έχω κανένα φόβο και οι βόλτες μας είναι έτσι όπως πρέπει να είναι... ξέγνοιαστες ;)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Τώρα που το σκέφτομαι έχει κ τη πλάκα του αυτή η χαλαρότητα που έχω αποκτήσει με τ΄ άλλα σκυλιά. Ας πούμε στις φωτό που τράβηξα με το τσοπανάκο... κάντε το εικόνα :
είμαι στην άκρη του δρόμου, ένα μανιασμένο σκυλί μας φέρνει γύρω γύρω,
το δικό μου σκυλί άνετο, εγώ τον βγάζω φωτογραφίες και μιλάω στο τσοπανάκο, ¨μη φωνάζεις ρε μούργο, φίλοι είμαστε κλπ¨ οι 2-3 περαστικοί που έχουν σταματήσει και περιμένουν να δουν σκυλοκαβγά γελάνε κ φεύγουν.

Αν πάντως δω σκύλο χύμα ξάπλα να κοιμάται και είναι να περάσουμε από δίπλα του, κάνω λίγο θόρυβο καθώς πηγαίνω ώστε να μην τον αιφνιδιάσουμε.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ναι η αληθεια ειναι οτι κ εγω πιο πολυ φοβαμαι τα δεσποζομενα παρα τα αδεσποτα που εχουν μαθει στον δρομο.. να τραβιξω τον δικο μου ενω το αλλο παει να επιτεθει οχι δεν το κανω αλλα αμα τον αφησω εντελως θα παει ο χαζος να παιξει ρε γμτο κ φοβαμαι..δεν ειχε κ ποτε κακη εμπειρια και νομιζει οτι ολα γουσταρουν παιχνιδακια.. πχ σε σκυλια που ηξερα οτι δεν θα εκαναν τσακωμο τον αφηνα και οποτε πηγαινε ο δικο μου να βδελιασει αντε να ψευτοδαγκωναν λιγο αερα οποτε πλεον μετα την 4η προσπαθεια σταματαει να ενοχλει.. μεχρι εκει τα εχουμε καταφερει.. αλλα ο φοβος δεν μ φευγει γιατι εδω αφηνουν τα σκυλια τους ελευθερα να παρουν την βολτα τους..

**Καλε λεω το δικο μου μνμα που πηγε.. το ειχα γραψει εδω κ ωρα κ δεν ειχα πατησει υποβολη:cautious:
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Day 85

θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο "ουδέτερος" μπορώ.
Το σκυλί έχει ξεπεράσει κάθε μας προσδοκία. :LOL::LOL::LOL:

Έχει προσαρμοστεί σε όλα. Παρατηρεί τα πάντα και καταλαβαίνει πολύ καλά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει. Βέβαια κάπου εκεί μπαίνει και η ξεροκεφαλιά της για να μας θυμίζει οτι δεν μπορεί να είναι σε όλα τέλεια.

Μπορεί να είμαστε μόνο 3 μήνες παρέα αλλά έχουμε ένα απίστευτο δέσιμο οι 3 μας. Θα σας περιγράψω μόνο ένα περιστατικό για να σας δώσω μια γεύση. Κάθε βράδυ, η Θάλεια έχει πάει μια μεγάααλη βόλτα, έχει παίξει, έχει ντερλικώσει, έχει χορτάσει απ όλα δηλαδή και ενώ μπορεί να πάει να ξαπλάρει, έρχεται καναπέ μπροστά μας και βάζει το κεφάλι της στα γόνατα μας. Οχι για χάδια, θέλει απλά να μας ακουμπάει και να μας κοιτάει. Με το προηγούμενο μου σκυλί που είχα απο κουτάβι δεν είχα τέτοια αφοσίωση. Αυτή είναι λες και προσπαθεί με κάθε τρόπο να μας δείξει αγάπη.

Στην αρχή αυτού του thread ρώτησα αν μπορώ να υιοθετήσω ένα ημίαιμο αλλά να είναι όσο πιο κοντά μπορεί στο πρότυπο του χαρακτήρα του corso (τώρα που το σκέφτομαι είναι αστεία ερώτηση). Όλα αυτά που ήθελα τα έχει. Και τα προτερήματα και τα ελαττώματα. Άλλα σε μεγάλο βαθμό και άλλα σε λιγότερο, αλλά τα βασικά τα έχει. Είχε μείνει μόνο να δούμε τι κάνει από άποψη φύλαξης-προστασίας. Ταμπεραμέντο φαινόταν οτι είχε, αλλά πόσο?
fyi : δεν έχει πάει σε κανέναν εκπαιδευτή και δεν έχω προσπαθήσει να την αγριέψω ποτέ και με κανένα τρόπο. Ήθελα να δω τι dna κουβαλάει και πως θ' αντιδράσει.

Ας στήσουμε λοιπόν ένα ρεαλιστικό σενάριο σε μια βόλτα να δούμε πως θ΄αντιδράσει. Εκεί που περπατάμε χαλαρά, περπατάει στην απέναντι πλευρά ο ¨κακός¨. Τον κοιτάει καθώς περπατάμε αλλά ως εκεί. Μόλις ο κακός φτάσει αρκετά κοντά, σταματάει και γυρνάει προς εμάς. Η Θάλεια φεύγει απο δίπλα μου και στήνεται μπροστά μου ανάμεσα σε μένα και τον κακό. Ο κακός μας μιλάει απειλητικά και εκείνη αρχίζει να γρυλίζει. Μόλις ο κακός κάνει ένα βήμα πάνω μας εκείνη γαβγίζει και φεύγει ακόμα πιο μπροστά. Της κοπανάει το μανίκι στο κεφάλι, το αποφεύγει την 2η και ξαναβγαίνει μπροστά. Δεν δάγκωσε, αλλά ηταν με το στόμα ανοιχτό και έβγαζε ήχους απο την κόλαση. Απομακρύνθηκε ο κακός και συνεχίσαμε την βόλτα μας. Παρακάτω ο κακός ερχόταν κατά πάνω μας απο μακρυά με επιθετικές κινήσεις. Εκείνη τράβηξε αμέσως να πάει πάνω του γαβγίζοντας κλπ. Έγινε ακόμα μια φορά πιο κάτω και μετά ο κακός ηρέμησε και συζητάγαμε. Όσο τα λέγαμε ήταν ήρεμη δίπλα μου και τον κοίταζε σα να μην είχε γίνει τίποτα.
Μετά ο κακός ήρθε σπίτι και έβαλε χέρι ν' ανοίξει την αυλόπορτα. Κακός χαμός, βγήκαν έξω και οι γείτονες...
Πάω την πιάνω και αμέσως σταματάει να γαβγίζει και καθόταν ήρεμη. Ούτε για πλάκα να γυρίσει κατά πάνω μου, ήξερε ακριβώς που ήμουν και ποιός την ακούμπησε.
Είμαι εξαιρετικά χαρούμενος! Να αναφέρω οτι δεν μιλάμε για επιθετικό σκυλί και σε καμία περίπτωση για φοβικό. Έχει έρθει κόσμος και κοσμάκης σπίτι και τους υποδέχτηκε κουνώντας την ουρά.
Μάλιστα πριν κάνα μήνα στον 8χρονο ανιψιό που ενώ ήθελε να τη χαϊδέψει, κάθε φορά που τον πλησίαζε το σκυλί εκείνος σήκωνε τα χέρια και έκανε βήματα πίσω. Η Θάλεια πήγε με χαμηλό το κεφάλι μπροστά του, ξάπλωσε στα πόδια του και γύρισε κοιλιά. Έμεινε ακίνητη μέχρι να την χαϊδέψει ο μπόμπιρας αφήνοντάς μας όλους άφωνους.

Αυτό το σκυλί, το πήρα τσάμπα απο φιλοζωική. Μου είπανε πάρτο για να το σώσεις. Μου λέγατε πάρτο και θα σε ανταμείψει. Εγώ ένοιωθα οτι κάνω μια καλή πράξη αλλά σήμερα νοιώθω οτι πήρα το σκυλοτζόκερ. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι έτσι νοιώθουν για τα σκυλιά τους, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω την τύχη μου.

Κάποτε, ένας κύριος που δεν γνώρισα αλλά αποκαλούσατε σεβάσμιο είχε γράψει πως θα μάθει τα ιερά και τα όσια και θα ζει γι αυτά. Λυπάμαι που τα έφερε έτσι η ζωή σεβάσμιε αλλά άφησες κληρονομιά να διαβάζουμε οι άσχετοι και σ' ευχαριστώ εκ των υστέρων.

Η φωτό είναι το πριν και το μετά απο 2μιση μήνες. Το Θαλάκι μας :)
 

Attachments



vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ας το καλό συγκινηθηκα :) και δεν ειμαι και ευκολη :p
πραγματικά το θεμα σου μου φτιαχνει την ημερα οταν το διαβαζω ,
εγω εχω την τυχη να ζησω αυτό το τζόκερ με σκυλους που απλως καποιοι δεν τους ηθελαν και χαιρομαι που δεν ειμαι μόνη, εχεις δρομο με την μικρή όπως θα ειχες και αν επαρνες ενα σκυλο με όλες τις " σωστες προυποθεσεις" αλλά ομορφο δρόμο αλλοτε χωματόδρομο και άλλοτε στρωμενο με γκαζον.
Οπως και να εχει θα τον ευχαριστηθεις σε καθε σου βημα, μην ξεχνας να μας ενημερωνεις να μας φτιαχνεις την ημερα
 


Spiros_Sersey

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2017
184
618
56
Ζωγράφου
Το αποφασίσαμε, δεν θα πάμε εκεί απλά να τη δούμε, θα πάμε αργά το απόγευμα να την πάρουμε (αφού περάσαμε με επιτυχία την συνέντευξη καλού σκυλογονιού από την φιλοζωική). Μας περιμένουν με ανακούφιση καθώς δεν είχαν που να την πάνε.

Τα κουταβίνια έως το απόγευμα θα έχουν πάει σε νέα σπίτια όπως με ενημέρωσαν.
Η στείρωση είναι δεδομένη αλλά λίγο αργότερα ώστε να πάρει λίγο τα πάνω της.

Εχω στόχο σήμερα να πάρω 2 μπολ, ένα κρεβατάκι XL, τροφή, κολλάρα λουριά βιταμίνες, αμπούλες, σαμπουάν... ξεχνάω κάτι ?
Τώρα είδα το νήμα. Χίλια μπράβο!!!
 
  • Like
Reactions: Pepev50




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Αυτό το σκυλί, το πήρα τσάμπα απο φιλοζωική. Μου είπανε πάρτο για να το σώσεις. Μου λέγατε πάρτο και θα σε ανταμείψει. Εγώ ένοιωθα οτι κάνω μια καλή πράξη αλλά σήμερα νοιώθω οτι πήρα το σκυλοτζόκερ. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι έτσι νοιώθουν για τα σκυλιά τους, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω την τύχη μου.

Κάποτε, ένας κύριος που δεν γνώρισα αλλά αποκαλούσατε σεβάσμιο είχε γράψει πως θα μάθει τα ιερά και τα όσια και θα ζει γι αυτά. Λυπάμαι που τα έφερε έτσι η ζωή σεβάσμιε αλλά άφησες κληρονομιά να διαβάζουμε οι άσχετοι και σ' ευχαριστώ εκ των υστέρων.

Η φωτό είναι το πριν και το μετά απο 2μιση μήνες. Το Θαλάκι μας :)
Αει παράτα μας πρωινιάτικα ανθρωπέ μου...

Ήθελα να σου εκφράσω τον σεβασμό μου γιατί τις δυό αυτές παραγράφους...
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Day 129

Πριν μια εβδομάδα περίπου ζυγίστηκε 36-37 kg και νομίζω οτι κάπου εδώ θα σταθεροποιηθεί. Το γουναρικό είναι πλήρες, κατάμαυρο και γυαλιστερό. Μπουτάρες, ποδάρες, αυτάρες όλα είναι αρμονικά και ωραία. Βέβαια έχουμε ακόμα βυζ@ρες (δεν μάζεψαν ιδιαίτερα) αλλά δεν πειράζει.

Το μεγάλο μας θέμα που ήταν το τράβηγμα στη βόλτα (όταν βλέπει γάτες-σκύλους) έχει βελτιωθεί αρκετά. Είναι και οτι την έχουμε μάθει πλέον και προλαβαίνουμε τις κακές αντιδράσεις πριν καλά καλά τις εκδηλώσει. Τα κορίτσια μου πάνε πλέον βόλτα και μόνα τους τα μεσημέρια και χωρίς λιχουδιές στα χέρια.
Προσπαθώ όλο αυτόν τον καιρό να της μάθω (και το χουμε καταφέρει σε πολύ μεγάλο βαθμό) οτι όταν ο οδηγός είναι κοντός, θα σαι δίπλα μου κ μ΄ακολουθείς, όταν είναι μακρύς, χώσου στα χωράφια και οδήγησε με όπου σε πάει η μύτη σου.

Απο εντολές εκτελεί τα πάντα ακαριαία αρκεί να χει κάτι να κερδίσει. Αν κρατάμε φαγητό μέχρι και πιάνο μαθαίνει. Χωρίς φαγητό... φέεεεετα η Θάλεια. Γενικά είναι πολύ λιχούδικο σκυλί αλλά και πολύ έξυπνο.

Σε γενικές γραμμές συμβιώνουμε καταπληκτικά. Η Θάλεια ξέρει το πρόγραμμά της (μαμ-βόλτα-παιχνίδι) και μεις το τηρούμε κατά γράμμα. Σπάνια γαβγίζει και ποτέ χωρίς λόγο. Οι ζημιές είναι σπάνιες, δεν κλαψουρίζει (παρά μόνο όταν τρώμε μπροστά της για κάνα 4λεπτο). Μέχρι σήμερα δεν έχει γλείψει κανέναν μας. Με φίλους κ γνωστούς τα πάει καταπληκτικά. Δεν έχουμε κανένα παράπονο.

Στα περίεργα είναι οτι το τελευταίο διάστημα εμφανίζει κυριαρχία σε άλλα σκυλιά (ανεβαίνει πάνω τους). Της το κόβω αλλά μετά απο 2 ημέρες πάλι τα ίδια. Μπορεί να περνάει φάση. Σε μας πάντως δεν έχει διάθεση για τέτοια κόλπα.

Η ερώτηση του μήνα :
Πως καταλαβαίνω αν ένα σκυλί δεν γουστάρει τα πολλά χάδια ή δεν έρχεται πάνω μου επειδή δεν μ' εμπιστεύεται πλήρως ακόμα?
Πιο συγκεκριμένα, στη μούρη της άντε να την χαϊδέψουμε 3 φορές. Μετά τραβιέται. Στο σώμα το ανέχεται περισσότερο. Χθες γονάτισα και άνοιξα τα χέρια για να έρθει αγκαλιά. Ήρθε αλλά όταν την αγκάλιασα και έκλεισα τα χέρια μου ήθελε να φύγει. Έφυγε 1 βήμα πίσω και καθόταν κοντά μου κουνώντας την ουρά της.
Αν κάθομαι στην καρέκλα και της κάνω νόημα ν ανέβει στα πόδια μου, σίγουρα θα έρθει αλλά 30% για ν ανέβει. Συνήθως με κοιτάει κ κουνάει την ουρά. Δεν μ αφήνει να την γυρίσω ανάποδα όποτε θέλω για χάδια, αλλά γυρνάει μόνη της όποτε θέλει αυτή. Της αρέσει πολύ να μας εχει φιλοξενούμενους και τους 2 στο crate της και όταν γυρνάμε σπίτι πηδάει κάνει μπαντιλίκια και η ουρά κοντεύει να ξεκολλήσει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Αυτο με τα χαδια λες και περιγραφεις τον δικο μου. (και αυτο με τη βολτα λιχουδιες επίσης :LOL:) Μονο οταν κοιμαται με αφηνει για χαδια ή στις πολυ ξαπλες. Ουτε να κοιμαται μαζι μου θελει επισης απο 5 μηνων. Επισης δε γλυφει χωρις εντολη φιλακι, μονο αυτια εχει μανια.
(Στους ξενους βεβαια παει και τριβεται ο μ@λ@κας μεχρι να πουν τι γλυκουλι, μετα παλι στα τετοια του)

Πολλα σκυλια νομιζω δε γουσταρουν τα πολλα χάδια ιδιως στο κεφαλι, άλλα απλα τα ανεχονται, άλλα χαιρονται ισως επειδη χαιρόμαστε? Βασικα υποθέτω τα χαδια ειναι κατι που αρεσει σε εμας περισσοτερο...

Δε ξερω κιολας,ας μας πει καποιος πιο εμπειρος.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ωραια ολα αυτα...
Καμια προσφατη φωτο δεν ειδα...

Πραγματι πολλα σκυλια δε γουσταρουν πολλα πολλα
Ανεχονται καταστασεις (γούτσου γουτσου κλπ) για να μη μας χαλανε το χατηρι,μεχρι ενός σημειου φυσικά...καλο ειναι γενικα να μη τα πολυζοριζουμε (ολοι τρελαινομαστε κ θελουμε να ζουμπαμε ολη μερα αλλα καπου χρειαζεται κ ενα μετρο κ ενας σεβασμος στην προσωπικοτητα του)
Αυτο δε σημαινει οτι αυτα τα σκυλια δεν αγαπανε,δεν εμπιστεύονται ή δεν πεφτουν κ στη φωτια για τον άνθρωπό τους...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γενικά οι αγκαλιές κλπ είναι γνώρισμα των ανθρώπων και των πιθηκοειδων. Τόσο εμείς όσο και οι τριχωτοί συγγενείς μας αγκαλιαζομαστε από χαρά, λύπη, για παρηγοριά, για να χαιρετηθουμε κλπ. Για το σκύλο γενικά αυτή η κίνηση είναι τρομερά ασυνήθιστη και εκτός λεξιλογίου τους για αυτο και πολλοί σκύλοι αποτραβιουνται. Θεωρώ ότι όσοι τα δέχονται το κάνουν είτε επειδή δεν θέλουν να χαλάσουν χατίρι ή επειδή το έχουν συνδυάσει με κάποιου είδους επιβράβευση είτε επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή.

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας και πολύ ωραία τα νέα κεφάλαια που γράφονται αλλά μας λείπει η εικονογραφηση :D:love:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf