Η ιστορία μιας υιοθεσίας


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν την φωνάξω να έρθει για να τη μαλώσω απο πιο κοντά
Οταν την φωναζεις για να ερθει κοντα σου, θα ειναι μονο για καλο λογο, χαδια/επιβραβευση. "Ελα" και μαλωμα, ειναι λαθος.

Απλά μου φάνηκε πως ο εκπαιδευτής φούσκωσε λίγο τα πράγματα για να νοιώσουμε ότι η εκπαίδευση είναι λίαν απαραίτητη κλπ.
Σωστο. Και τα 800€ ειναι μαλλον πολλα...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κοιτα και η δικιά μου που ειναι τερας ψυχραιμίας κ εκπεμπει σηματα ηρεμιας by the textbook, οταν μπαινουμε σε ενα χωρο που ειναι λυτα κ ερχονται πανω της λιγο θα λουφαξει το κορμι της, νομιζω οτι το κανει για να δειξει καλες διαθεσεις. Κ οπως λες ενω μυριζονται ολοι με ολους μετα παιχνιδι κ κακο.... οποτε αυτο και εγω θα το θεωρουσα λιγο υπερβολικό....αλλα οπως λεει κ το μαρεκο μονο αν γνωριζεσαι μπορεις να μιλησεις με ασφαλεια.

Εγώ πιο πολυ θα κοιτουσα την κοινωνικοποιηση στο δρόμο παρα με τα αλλα σκυλιά....πχ το περιστατικό που περιγραφεις στην κοινωνικοποιηση υπάγεται....με ανθρώπους που τρεχουν πχ....εκει θα εστρεφα τη προσοχή μου...στο δρομο, στους ανθρωπους, σε καταστάσεις τετοιες....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Όπως είπε ο Χάρης, ΠΟΤΕ μην τη φωνάζεις για να πλησιάσει να τη μαλώσεις. Καις το "έλα". Αν θες να ακούει στο έλα, που θες για λόγους ασφαλείας, μόνο θετικές εμπειρίες όταν σε πλησιάζει. Μόνο.

Αυτό:
κάνει κάτι χαζά όπως κάνουν οι ύαινες. Δηλαδή κουνάει πάνω κάτω το κεφάλι, γλύφει τον αέρα κλπ. Σα να λέει : έλα ντάξει έκανα ζημιά αλλά ξέχασέ το τώρα. Δεν θέλω να υποστώ τις συνέπειες.
είναι έντονο άγχος. Εντονότατο. Να την ηρεμείτε όταν το κάνει. Όχι κανάκεμα. "Εντάξει, δεν τρέχει τίποτα, ηρέμησε".

Για το τράβηγμα, όταν το κάνει επειδή έχει ανεβάσει αδρεναλίνη που έχει δει άλλο σκυλί, στόχος είναι να τη ρίξετε, όχι να ρίξετε λάδι στη φωτιά. Τουτέστιν αποφύγετε το μάλωμα όσο μπορείτε κ κάντε μόνο τα άλλα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
για το τραβηγμα προς ζωντανα και γενικοτερα τραβηγμα προς κατι, εμενα επιασε η αλλαγή διευθυνσης 180 μοιρες, στουμπωμα με μια καλη λιχουδια και εισαγωγη μιας λεξης-εντολης π.χ γυρνα...Καπακι κατσε/μεινε και στουμπωμα με αλλη μια. Τωρα με το γυρνα εστω και με τη πιθανοτητα που και που ανταμοιβης γυριζει με προθυμια και παραταει τα γατια/σκυλια. Φυσικα αρχικα με μεγαλη αποσταση απο το ερεθισμα, πριν πορλαβει να μπει σε φαση φρενιτιδας και μετα σταδιακα μειωσαμε την αποσταση
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα. Ενω γενικα δεν πολυτραβαει στη βολτα, οταν δει αλλο σκυλο σερνει λες και δεν υπαρχει αυριο και δεν της αποσπας την προσοχη με τιποτα. Και ενω το μικρο τραβηγμα που ειχαμε αραια και που το λυσαμε με το σταματημα, οταν παιζει αλλο σκυλι αν σταματησουμε αρχιζει να γαυγιζει και δεν νιωθω καλα οσο ειμαστε σταματημενοι μεχρι να ηρεμησει να σηκωνει τη γειτονια. Οποτε καηκε αυτο το χαρτι.
Αν βεις κατι που να πιασει στην περιπτωση σας γραψτο μπας και δουμε κι εμεις προκοπη. φουφ
 
  • Like
Reactions: Pepev50


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ε οχι οτι φοβομαστε κ να του μιλησουμε μη τρελαθω....

Απλα...ισως....να μην περιμέναμε κατι καλύτερο....

Οπως κ να χει...ναι με το καλο.....
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
να ρωτησω κατι @Pepev50 ;;;
απο την μια φωναζεις αδεσποτα για να παιξουν και απο την αλλη προσπαθεις οταν βλεπει αλλο σκλι να καθετε ηρεμη και να μην σε τραβαει σωστα;
εχεις σκεφτει οτι μπορει να την μπερδευεις;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ε οχι οτι φοβομαστε κ να του μιλησουμε μη τρελαθω....

Απλα...ισως....να μην περιμέναμε κατι καλύτερο....

Οπως κ να χει...ναι με το καλο.....
Ωχ παιδια χιλια συγνωμη λαθος θεμα....πωπω μπερδεμα....θα κολλησαν οι σελίδες...χιλια συγνωμη
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Οταν την φωναζεις για να ερθει κοντα σου, θα ειναι μονο για καλο λογο, χαδια/επιβραβευση. "Ελα" και μαλωμα, ειναι λαθος.
ναι Χάρη έχεις απόλυτο δίκιο δεν θα το ξανακάνω

Αυτό:

είναι έντονο άγχος. Εντονότατο. Να την ηρεμείτε όταν το κάνει. Όχι κανάκεμα. "Εντάξει, δεν τρέχει τίποτα, ηρέμησε".

Για το τράβηγμα, όταν το κάνει επειδή έχει ανεβάσει αδρεναλίνη που έχει δει άλλο σκυλί, στόχος είναι να τη ρίξετε, όχι να ρίξετε λάδι στη φωτιά. Τουτέστιν αποφύγετε το μάλωμα όσο μπορείτε κ κάντε μόνο τα άλλα.
Δε νομίζω να είναι άγχος, νομίζω οτι προσπαθεί με μαλαγανιές να αποφύγει τις συνέπειες της πράξης της. Και το λέω αυτό γιατί στις συνέπειες δεν παίζει βρωμόξυλο. Θα υπάρχει λεκτική διόρθωση, δεν θα την χαιδέψω και θα την αγνοήσω και ίσως την βάλω τιμωρία σε καμιά γωνία. Βέβαια μπορεί να κάνω κ λάθος... (αλλά δεν μου φαίνεται για τόσο ευαίσθητη.. είναι λίγο μοσχάρα)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
να ρωτησω κατι @Pepev50 ;;;
απο την μια φωναζεις αδεσποτα για να παιξουν και απο την αλλη προσπαθεις οταν βλεπει αλλο σκλι να καθετε ηρεμη και να μην σε τραβαει σωστα;
εχεις σκεφτει οτι μπορει να την μπερδευεις;
Πριν φωνάξω το αδέσποτο (το οποίο έχει ήδη δει φυσικά) την ηρεμώ, την βάζω στο κάτσε ή τεσπά να είναι ακίνητη και μετά το φωνάζω. Αν δεν κάτσει ήρεμη μας πλησιάζουν ελάχιστα σκυλιά. Εξαιρούνται φυσικά αυτά που έρχονται κατά πάνω μας να μας φάνε, εκεί αναλαμβάνει αυτή να μην γίνει καβγάς.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πριν φωνάξω το αδέσποτο (το οποίο έχει ήδη δει φυσικά) την ηρεμώ, την βάζω στο κάτσε ή τεσπά να είναι ακίνητη και μετά το φωνάζω. Αν δεν κάτσει ήρεμη μας πλησιάζουν ελάχιστα σκυλιά. Εξαιρούνται φυσικά αυτά που έρχονται κατά πάνω μας να μας φάνε, εκεί αναλαμβάνει αυτή να μην γίνει καβγάς.
εχεις σκεφτει οτι ετσι την μπερδευεις;
σε αυτη την φαση θες να βλεπει σκλι και να μην αντιδρα οποτε δουλευεις αυτο.εσυ εχεις παει βηματα παρακατω ενω δεν εχεις φτιαξει την αρχη.
μηπως πρεπει να αλλαξεις τακτικη και να ξεκινησεις με το αρχικο σταδιο;;;α ενα σκλι απεναντυ,δεν πειραζει εγω παω βολτα με τον μπαμπα πχ..
λεω εγω τωρα
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
εχεις σκεφτει οτι ετσι την μπερδευεις;
σε αυτη την φαση θες να βλεπει σκλι και να μην αντιδρα οποτε δουλευεις αυτο.εσυ εχεις παει βηματα παρακατω ενω δεν εχεις φτιαξει την αρχη.
μηπως πρεπει να αλλαξεις τακτικη και να ξεκινησεις με το αρχικο σταδιο;;;α ενα σκλι απεναντυ,δεν πειραζει εγω παω βολτα με τον μπαμπα πχ..
λεω εγω τωρα
Καλα τα λες μου φαινεται!
Μια εβδομαδα τωρα κανω ακριβως αυτο. Αγνοω τα παντα. Κ εχουμε αισθητη βελτιωση.
Βεβαια συμβαινει το εξης περιεργο. Η κοπελια την βγαζει με λουκανικο στο χερι για να της αποσπα την προσοχη και πιανει.
εγω απο την αλλη δεν εχω μεζε. Απλα τη κοντραρω στον οδηγο κ της λεω μη, παμε παμε.
Προ ολιγου γυρισαμε απο την πιο διασκεδαστικη βολτα. Αγνοησε μεχρι κ τα γατια
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Εδω που μαι εχει πολλα σκυλια στο δρομο. Αλλα μας γραφουν. Αλλα ειναι απλα περιεργα κ αλλα ερχονται του σκοτωμου απο 100m μακρυα για να μας φανε η να μας διωξουν. Οταν το αλλο ερχεται για καβγα δεν την κραταω πισω. Την αφηνω να βγει μπροστα να κανει οτι καταλαβαινει. Μεχρι τωρα τα αποθει με τη σταση της ας πουμε. Δεν ειχαμε συμπλοκη δηλαδη.

Ο τσοπανακος στις πρωτες φωτο ηταν να μας κατασπαραξει αλλα δεν πλησιασε πιο πολυ. Το λυκακι απο την αλλη ερχοταν απο μακρια γρυλιζοντας αλλα στο τελος παιξανε.
 

Attachments









Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κουκλα η μικρη , εγω οταν μου την εχουν πεσει αδεσποτα στη βολτα το βλεπω αγελη vs αγελη και γυρναω προς το μερος τους και αρχιζουμε με τη Cuba τρεξιμο μεχρι να σταματησουν να να φυγουν , μεχρι τωρα εχει πιασει το "κολπο"
 
  • Like
Reactions: Pepev50


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Περα του χαρακτήρος έχει και το σώμα της αισθητη διαφορά σε σχέση με πριν, εγινε θεά! Βαλε της ματάκι!
 
  • Like
Reactions: Pepev50




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3