Η ιστορία μιας υιοθεσίας




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Νομιζω οτι καποιες φορες επιβαλλεται και η διορθωση, απο ενα σημειο και μετα...διαφορετικης εντασης για το καθε σκυλι. Διορθωση και αμεσο recover ομως. Θελει προσοχη και σωστο τροπο. Απο το να τα κανεις χειροτερα, ισως ειναι προτιμοτερο να μεινετε στο επιπεδο που ειστε.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Pepev50


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Νομίζω το πιασα, υπομονή, επιμονή καθώς η εκπαίδευση και η καλή επικοινωνία είναι "τρόπος ζωής".

@mareco σχετικά με τα τοιχάκια στα περισσότερα αφού ανέβει την κατεβάζω αγκαλιά και γω έχω τους ίδιους φόβους. Είναι και ατσούμπαλη οπότε την προσέχω. Στο συγκεκριμένο τοιχάκι της φωτό, την μαθαίνω ισορροπία. Ανεβαίνει, μένει πάνω και της λέω να κάνει μια περιστροφή γύρω απο τον εαυτό της έτσι για να γελάμε. Ο ελέφαντας που ισορροπεί πάνω στην μπάλα είναι μπαλαρίνα μπροστά στο Θαλούρι :D:D πάει μπρος πίσω, γέρνει, γαντζώνεται την βοηθώ και γω μετά πάλι πάει να πέσει... θέαμα.

@Haris Drazen διόρθωση και άμεσο recover έχω κάνει, αλλά χωρίς σημαντικά αποτελέσματα. Εχω κάνει γιατί κάποιες φορές ΠΡΕΠΕΙ να εκτελέσει άμεσα. πχ σε κάποιο μικροκίνδυνο. Αυτό που συνέβει τις 2-3 φορές που το έχω κάνει είναι να πέφτει κάτω (εντελώς ξάπλα, στο πλάι συνήθως) φοβισμένη. Βέβαια η διόρθωση ήταν σε μεγάλο βαθμό (πνίχτες, γκαρίσματα, σβέρκομα) αλλά ήταν πραγματικά ανάγκη. Είναι κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνεται, δεν θέλω να με φοβάται, θέλω να καταλαβαίνει οτι τώρα πρέπει οπωσδήποτε να συνεργαστώ με το μπαμπά και να κάνω οτι μου λέει. Καταλαβαίνω και απο μόνος μου, οτι αυτό είναι ένα απο τα πιο δύσκολα και θέλει πολύ χρόνο και χτίσιμο σχέσης μέχρι να επιτευχθεί. Θα το καταφέρουμε ελπίζω κάποια στιγμή.

Σήμερα το πρωί νηστική ζυγισμένη 35,2kg. :) Στυλάκι έγινε με την γυμναστικούλα. (στα μέσα του καλοκαιριού άγγιζε τα 38kg)
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Και τώρα θα μείνεις speechless όπως έμεινα εγώ και η κτηνίατρος.

Σήμερα το πρωί την πήγα (μου είπε και κάτι που με στεναχώρησε αλλά δεν είναι της παρούσης)
Η κτηνίατρος που την πάω είναι εκείνη η οποία την φιλοξένησε στο ιατρείο της 2 ημέρες πριν την πάρω. Συγκινείται πολύ με την αλλαγή της Θάλειας και χαίρεται πολύ να την βλέπει.

Μου λέει να την ζυγίσουμε, και έτσι όπως ήμουν καθισμένος στην καρέκλα δείχνω της Θάλειας τη ζυγαριά (είναι χαμηλή, σαν πλάστιγγα) της λέω up κάτσε και μείνε. Και εκείνη το έκανε σαν να το χει ξανακάνει 100 φορές
... έμεινε κάγκελο η γιατρός. (Εγώ φούσκωσα απο υπερηφάνεια φυσικά) και μου λέει : σε ποιον εκπαιδευτή την έχεις πάει? απο τα πιο υπάκουα σκυλιά που εχω δει... (τι να της πω...γέλαγα)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen διόρθωση και άμεσο recover έχω κάνει, αλλά χωρίς σημαντικά αποτελέσματα. Εχω κάνει γιατί κάποιες φορές ΠΡΕΠΕΙ να εκτελέσει άμεσα. πχ σε κάποιο μικροκίνδυνο. Αυτό που συνέβει τις 2-3 φορές που το έχω κάνει είναι να πέφτει κάτω (εντελώς ξάπλα, στο πλάι συνήθως) φοβισμένη. Βέβαια η διόρθωση ήταν σε μεγάλο βαθμό (πνίχτες, γκαρίσματα, σβέρκομα) αλλά ήταν πραγματικά ανάγκη. Είναι κάτι το οποίο δεν θέλω να γίνεται, δεν θέλω να με φοβάται, θέλω να καταλαβαίνει οτι τώρα πρέπει οπωσδήποτε να συνεργαστώ με το μπαμπά και να κάνω οτι μου λέει. Καταλαβαίνω και απο μόνος μου, οτι αυτό είναι ένα απο τα πιο δύσκολα και θέλει πολύ χρόνο και χτίσιμο σχέσης μέχρι να επιτευχθεί. Θα το καταφέρουμε ελπίζω κάποια στιγμή.
Ειναι αυτο που ειπα, οτι αν δεν βρεις το σωστο επιπεδο διορθωσης, μπορει να εχεις χειροτερα αποτελεσματα. Αλλωστε το αντιλαμβανεσαι και μονος σου, αφου το γραφεις. Υπομονη,περισσοτερη ψυχραιμια και πιο σταδιακα βηματα.
 
  • Like
Reactions: Pepev50










Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Day 526 (πάνω κάτω)

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Το Θαλούρι μας είναι ακμαιότατο και σας κουνάει την ουρά. Στο βουνό που πήγαμε πάλι, είχε λίγα χιονάκια και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Η Θάλεια ήταν σχετικά υπάκουη και εξαιρετικά δραστήρια. Η φυσική της κατάσταση έχει βελτιωθεί αισθητά.

Ακόμα ανακαλύπτουμε νέες πτυχές του χαρακτήρα της. Όλα βαίνουν καλώς, δεν είχαμε ιδιαίτερα απρόοπτα.
Περνάμε ζάχαρη.
 

Attachments





Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Λίγα λόγια σχετικά με την εκπαίδευση φύλαξης. Αφού μας έδωσε κάποια δείγματα οτι κάτι έχει μέσα της αποφασίσαμε να την δουλέψουμε όσο θέλει και μπορεί χωρίς να στρεσαριστεί.

Γενικά από την εκπαίδευση φύλαξης της Θάλειας έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Στόχος ήταν να μην αφήσει άνθρωπο να μπει σπίτι αν δεν του ανοίξουμε την πόρτα όπως και να μην μπορεί να μας πλησιάσει κάποιος στον δρόμο αν δεν είμαστε εμείς πρώτα φιλικοί μαζί του.

Ουσιαστικά ολοκληρώθηκε η εκπαίδευση (κατά την άποψή μου) μετά από 5 μαθήματα. Αλλά θα συνεχίσουμε αραιά και που, κυρίως γιατί φαίνεται να της αρέσει.


Θα σας πω ότι εκτός από το προφανές (που είναι η φύλαξη-προστασία) η Θάλεια έχει ανεβάσει την αυτοπεποίθησή της που ήταν πολύ σημαντικό λόγω του παρελθόντος της. Ακόμα έχει καταλάβει ότι δεν είναι όλοι κακοί και ¨διαβάζει¨ πιο προσεκτικά αυτόν που έχει απέναντί της σε σχέση με το παρελθόν που απλά ορμούσε σε όποιον μας πλησίαζε αρκετά.


Μερικά λόγια για τα 5 μαθήματα. Έχουν γίνει όλα στον χώρο μας (εντός σπιτιού ή στη βόλτα). Ποτέ σε εκπαιδευτήριο και ποτέ με άλλα σκυλιά (δεν λέω ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο, απλά το διευκρινίζω). Η συχνότητα είναι ένα μάθημα ανά 2-3 μήνες.

Όλα τα εκτός έχουν γίνει με τη μορφή ρεαλιστικού σεναρίου ότι κάποιος στην βόλτα έρχεται για να μας ληστέψει. Πρόσφατα κάναμε και εκπαίδευση σε ένα μέρος που πάμε αρκετά συχνά για βόλτα και είναι λυτή. Αμέσως εντόπισε έναν περίεργο από μακριά που φώναζε. Με χάλασε λίγο που αυτοβούλως έφυγε να πάει να τον δαγκώσει καμιά 30αριά μέτρα μακριά μου. Θα προτιμούσα να είναι πιο κοντά μου γιατί μπορεί εγώ να υποχωρούσα από τον κίνδυνο και κανονικά θα έπρεπε να με ακολουθήσει. Θα το δοκιμάσω σε επόμενη εκπαίδευση. Στα θετικά όμως είναι μια μέρα που ανεβαίναμε στο βουνό, συναντήσαμε έναν μελισσοκόμο ο οποίος φορούσε όλη τη στολή. Η Θάλεια τον είδε, αλλά δεν έφυγε από κοντά μου και την έδεσα. Ο εκπαιδευτής έχει χρησιμοποιήσει πολλές φορές το μαστίγιο που έχει το καψουλάκι στην άκρη αλλά δεν δίνει καν σημασία. Του ζήτησα την επόμενη να χρησιμοποιήσει πιστόλι κρότου λάμψης (αν και πιστεύω ότι δεν θα ξαφνιαστεί καν).


Τα εντός σπιτιού έχουν γίνει σε αναπαράσταση διάρρηξης. Μία φορά δε, ζήτησα από τον ερεθιστή να έρθει ως επισκέπτης και αφού κάτσουμε σπίτι να κάνουμε συνηθισμένα πράγματα (φαγητό και κουβέντα) εκείνος να κινηθεί απειλητικά. Πάλι η Θάλεια βγήκε από το crate και τον δάγκωσε. Το καταπληκτικό είναι ότι όταν χτυπάει το κουδούνι και δεν σηκωθεί κανείς ν ανοίξει την πόρτα, πάει και γαβγίζει. Αν πάμε ν’ ανοίξουμε, την βάζουμε κανά 2 βήματα πίσω στο κάτσε και μείνε και απλά κοιτάει ποιος θα μπει, να τον μυρίσει και πιθανότατα θα του κάνει χαρές. Δηλαδή αν τον βάλουμε εμείς μέσα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ακόμα και με ανθρώπους που γνωρίζει για πρώτη φορά και έχουν διανυκτερεύσει. Ξέρει και νοιώθει σίγουρη ότι αν ο επισκέπτης κάνει κάτι ύποπτο θα του την πέσει. Μέσα στο σπίτι, αφού είναι πάντα κοντά στον ερεθιστή δεν γαβγίζει ούτε γρυλλίζει, δεν προλαβαίνει καθώς ορμάει κατευθείαν.


Συνήθως πάει στο μανίκι το οποίο όταν βγει από το χέρι του ερεθιστή το φτύνει και ψάχνει τι θα δαγκώσει μετά. Καμιά φορά πάει και στην κοιλιά. Δεν θέλω να πηγαίνει στα πόδια και δεν τα έχει δαγκώσει ποτέ. Προτιμώ να δαγκώνει από τη μέση και πάνω. Πολύ θετικό είναι ότι ακούει το ¨άσε¨ και το εκτελεί γρήγορα.


Το δάγκωμά της είναι τις μισές φορές γεμάτο, ενώ τις άλλες μισές δαγκώνει με το μισό στόμα, καρφώνει τους κυνόδοντες και τον κρατάει σταθερά τραβώντας προς το μέρος της. Δεν έχει αφήσει ποτέ, ούτε καν την πρώτη μέρα. Τις περισσότερες φορές τραβάει προς το μέρος της τον ερεθιστή, αν το δάπεδο γλιστράει θα ανέβει πάνω του με τα 2 μπροστινά και προσπαθεί να τον πάει προς τα πίσω. Μάταια βέβαια γιατί είναι ένας σχετικά μικρόσωμος σκύλος (35-36 kg) και δε νομίζω να λειτουργήσει ως man stopper εντός σπιτιού. Αν είχε 10 kg μυϊκό ιστό παραπάνω θα βοηθούσε. Σε ανοικτό πεδίο που θα μπορεί να πάρει φόρα να πηδήξει από μακριά κλπ έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. Ωστόσο πρέπει να παραδεχθώ ότι κάνει ότι καλύτερο μπορεί, βάζει νύχια και σπρώχνει-τραβάει-τινάζει με πάθος.


Αυτά..! Αν έχετε καμιά ιδέα για βελτίωση κλπ ευπρόσδεκτη.
 

Attachments



Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Agility, ενα κυνάθλημα το οποίο εφευρέθηκε για να κοροϊδεύουν τα σκυλιά τους ιδιοκτήτες τους.

" Θάλεια, μπες στο τούνελ και θα σε περιμένω στην άλλη πλευρά "
 

Attachments

  • 138,9 KB Προβολές: 83
  • 123,4 KB Προβολές: 83




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μερικές φωτό απο την προπόνησή μας (πρέπει να πάρω έπιπλο για τα κύπελλα :LOL::LOL::LOL: )
 

Attachments











Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf