Η ιστορία μιας υιοθεσίας


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν το είχα ξανακούσει το όρος Μαρόσα, το έψαξα λίγο και το βρήκα, είστε τυχεροί άνθρωποι που ζείτε εκεί. Πώς είναι η περιοχή από κοπάδια και κυνηγούς αυτή την εποχή;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
H αληθεια ειναι με προβληματισε ο τροπος που βουτηξε το κουταβι. Οχι οσο οτι το επιασε και το τιναξε... οσο οτι ηταν σε κατασταση ηρεμιας και δεν ενοχληθηκε.
Παντως θεωρω οτι ενα συντρηπτικα μεγαλο ποσοστο σκυλων (ή γατων) μπορει να μαθει να συμβιωνει εαν δωθει ο καταλληλος χρονος και τροπος. Και δεν πιστευω οτι η Θαλεια αποτελει εξαιρεση.
 
  • Like
Reactions: mareco


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@dimitris-skg
Θα μασταν πολύ τυχεροί αν ζούσαμε εκεί όντως. Εκδρομή είχαμε πάει το καλοκαίρι. Βασικά έχουμε πάει καμιά 10αριά εκδρομές :LOL:

Απο κοπάδια στο βουνό, μόνο γελάδια ελευθέρας βοσκής.
Υπάρχουν ψηλά στο βουνό 2 μαντριά. Έχουν απο λίγες κότες και μερικά γίδια. Τα μοσχάρια είναι διασκορπισμένα παντού. Έτσι και τα ποιμενικά σκυλιά.
Απο την εμφάνιση των σκύλων απογοητεύτηκα, καμία ομοιομορφία. Η πλειοψηφία ημίαιμα, όρθια αυτιά, παρδαλά χρώματα κλπ Μόνο έναν ωραίο αρσενικό τσοπάνο είδα και σου παραθέτω την φωτό του.
Ωστόσο σε αυτά τα μέρη υπάρχουν λύκοι και πολλές αρκούδες άρα τα σκυλιά για να υπάρχουν λογικά κάνουν την δουλειά τους. Εχω βρει κουφάρια απο γελάδια σε άκυρα σημεία, χωμένα σε πολύ πυκνή βλάστηση, οχι πάνω πάνω στο βουνό. Πιστεύω οτι είναι θύματα άγριων ζώων. Η μύτη της Θάλειας τα βρίσκει δλδ οχι εγώ. Αγριογούρουνα έχουμε δει κ ακούσει μερικές φορές. Εχουμε βρει ίχνη απο αρκούδες λύκους κλπ.
Για κάποιο λόγο μαγευόμαστε εκει πάνω

Κυνηγούς δεν είδα. Εχω την εντύπωση οτι εκεί απαγορεύεται το κυνήγι.
 

Attachments



Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οχι οσο οτι το επιασε και το τιναξε... οσο οτι ηταν σε κατασταση ηρεμιας και δεν ενοχληθηκε.
Αυτό ξέρεις, έρχεται και δένει με τις περιγραφές μιας μελέτης που είχα ποστάρει πριν καιρό, για την ζήλια.

" η πλειοψηφία των σκύλων (78%) έσπρωχνε ή ακουμπούσε τον ιδιοκτήτη όταν η προσοχή του τελευταίου ήταν εστιασμένη στο ομοίωμα σκύλου, ενώ μόλις το 42% και το 22% επέδειξε τέτοια συμπεριφορά όταν οι ιδιοκτήτες τους ασχολούνταν με το άλλο αντικείμενο και το βιβλίο, αντίστοιχα. Επιπρόσθετα, το 30% των σκύλων προσπάθησε να παρέμβει μεταξύ ιδιοκτήτη και ομοιώματος σκύλου, ενώ το 25% άρπαξε το ομοίωμα. "

Μήπως τελικά η στάση των ανθρώπων (τιμωρία, αδιαφορία κλπ) απέναντί της, την έκανε να δει τον κούταβο σαν απειλή;;;
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Αυτό ξέρεις, έρχεται και δένει με τις περιγραφές μιας μελέτης που είχα ποστάρει πριν καιρό, για την ζήλια.

" η πλειοψηφία των σκύλων (78%) έσπρωχνε ή ακουμπούσε τον ιδιοκτήτη όταν η προσοχή του τελευταίου ήταν εστιασμένη στο ομοίωμα σκύλου, ενώ μόλις το 42% και το 22% επέδειξε τέτοια συμπεριφορά όταν οι ιδιοκτήτες τους ασχολούνταν με το άλλο αντικείμενο και το βιβλίο, αντίστοιχα. Επιπρόσθετα, το 30% των σκύλων προσπάθησε να παρέμβει μεταξύ ιδιοκτήτη και ομοιώματος σκύλου, ενώ το 25% άρπαξε το ομοίωμα. "

Μήπως τελικά η στάση των ανθρώπων (τιμωρία, αδιαφορία κλπ) απέναντί της, την έκανε να δει τον κούταβο σαν απειλή;;;
Δεν ξερω εαν ειναι ζηλια με την εννοια που την ξερουμε ή διαφυλαξη των κεκτημενων- πόρων. Σιγουρα η αδιαφορια , διορθωση, τιμωρια κλπ δε βοηθαει αλλα χειροτερευει την κατασταση. Ειδικα οταν δε γεφυρωνεις με το ζωο σου αμεσα, για να θυμησω παλιες καλες εποχες του φορουμ. Αντιθετως, απο προσωπικη εμπειρια εχω καταλαβει οτι η επιβραβευση και η αυξηση των προνομιων σε τετοιες περιπτωσεις κανει μονο καλο. Δε φανταζεσαι τι ζωαρα εζησε ο Ντιεγκο (ενηλικο dogo που οι γατες ηταν κοκκινο πανι γι αυτον) για 2 μηνες, μεχρι να αγαπησει τον Τομμυ (γατος ενηλικος που ειχα χτυπησει στο δρομο). Γενικα αυτη τη συνταγη ακολουθω. Κατα βαση προσεχω ΠΟΛΥ ωστε να μη δημιουργησω κακο προηγουμενο , δεν αναγκαζω κανενα ζωο σε κατι που βλεπω οτι δε θελει με τιποτα, ωστε να χρειαστει να το διορθωνω συνεχεια. Μολις καταλαβαινω οτι πεφτουν οι αμυνες ελαχιστα αρχιζω να δωροδοκω :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατα βαση προσεχω ΠΟΛΥ ωστε να μη δημιουργησω κακο προηγουμενο , δεν αναγκαζω κανενα ζωο σε κατι που βλεπω οτι δε θελει με τιποτα, ωστε να χρειαστει να το διορθωνω συνεχεια.
ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προσπαθώ κι εγώ με τους δικούς μου.
Επίσης προσπαθώ (προσπαθούμε οικογενειακώς) πάντα να μην κάνουμε κανέναν να στρεσαριστεί ή να νοιώσει αδικημένος έναντι του άλλου. Από την αρχή και για πάντα.

Παρόλα αυτά , έχουν υπάρξει στιγμές που ήταν στο τσακ να γίνει στραβή από δικιά μας ψιλομαλακιούλα και ευτυχώς το διόρθωσα με αντιπερισπασμό χωρίς να μανουριάσουν. Είναι σχετικά λεπτές οι ισορροπίες και δεν θέλει πολύ να κάτσει στραβή. Ξέρω από φίλες πως απαξ και γίνει, είναι πολύ πιθανό να υπάρξει αυτό που λες "προηγούμενο" και να μανουριάζουν για ψύλλου πήδημα.

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό, είναι πως ουδέποτε έχω επέμβει σε μεταξύ τους "δουλειές". Ποιός θα κάτσει που, ή ποιός θα φάει πρώτος ή δεν ξέρω και γω τι.
Το ίδιο και όσον αφορά σκυλίσιες αλληλεπιδράσεις (ψιλοδαγκωματάκια ή καβαλήματα ή διάφορα παιχνίδια). Παρόλο που αρχικά μπορεί να δείχνουν "επικίνδυνα" και να θες να τα κόψεις, τόσα χρόνια έχω καταλάβει πλέον πως μόνον όταν δω αίμα θα χρειαστεί να επέμβω (ή όταν έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση).
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να πω και κάτι άλλο που το έζησα, το ζω και θεωρώ πως έχει σημασία να αναφέρω (ίσως θέλει και δικό του θέμα).
Σκύλος και παιδί (επειδή διάβασα πως σκέφτεστε κάτι τέτοιο).
Έχει τεράστια διαφορά να έχεις σκύλο και να έρθει ένα μωρό στο σπίτι, από το να έχεις ήδη ένα παιδί και να φέρεις σκύλο στο σπίτι. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρατήσεις τις ισορροπίες και να μην στρεσαριστει ο σκυλος από την τεράστια διαφορά που θα βιώνει στην καθημερινότητά του.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Επειδή είναι λεπτό κ ευαίσθητο το θέμα με το παιδί κ το σκυλί θα κάνω την ερώτησή μου προσπαθώντας να μην μου ξεφύγει καμία χοντράδα.

Φαντάζομαι @Yorkaddict για να το λες έχεις προσωπικές εμπειρίες.
Άρα όντως ο σκύλος ¨ζηλεύει¨ και μπορεί να κάνει κακό στο παιδί?
Γιατί δεν πιστεύω οτι δεν είναι ο κανόνας. Ωστόσο δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία. Και απο φίλους με σκυλιά κ παιδιά δεν έχω καμία πληροφορία που λέει το αντίθετο. Συνήθως ο σκύλος λατρεύει το παιδί.
Μήπως να γίνει ένα θέμα να καταθέσουν τις εμπειρίες τους οι έχοντες παιδιά κ σκυλιά ?!
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Yorkaddict δεν το είπα με αρνητική χρεια το τσιγκλάς. Πάντα το τσιγκλιμα γαι διάλογο είναι θετικό.
Μάλλον θα ανοίξω το θέμα το ώρα που θα έχω χρόνο.
Επίσης αν μπορείς δώσε αυτό που ανέβασες για την ζήλια να το διαβάσω ολόκληρο, όταν μπορέσεις, γιατί φαντάζομαι κι εκεί θα έχω να πω...
Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
όντως ο σκύλος ¨ζηλεύει¨ και μπορεί να κάνει κακό στο παιδί?
Οχι, δεν έχω βιώσει κάτι τέτοιο.
Παρόλα αυτά δεν το αποκλείω να συμβεί (όχι σε μένα, γενικά μιλάω).
Εξαρτάται υποθέτω από τον σκύλο αλλά και πως εμείς οι ίδιοι θα το διαχειριστουμε.

Παρόλα αυτά μόλις άνοιξα ένα θέμα, να το συζητήσουμε

Βασιλική, στο πιο πάνω μήνυμά μου, έχει το λινκ με την μελέτη περί ζήλιας
 






Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Δεν μπορεί να τις πιάσει γιατί κάθονται ψηλά στις ελιές :LOL:
Σε αντίθεση με τις 18ούρες - καρακάξες που βόσκουν στο έδαφος :cautious:
 




Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Στην αρχή δεν τις προλάβαινε. Μετά απο κανα 2μηνο, άλλαξε τεχνική.
Δεν πάει κατευθείαν πάνω τους, πάει προς το μέρος τους και καλά αδιάφορη, όταν φτάσει στα 4-5 m γυρνάει τρέχει και μερικές φορές πιάνει στον αέρα κατά την απογείωσή τους. Έχει πιάσει συνολικά 7-8.
Βέβαια την βοηθάει και το έδαφος το οποίο έχει μικρά λοφάκια και κοιλάδες και έτσι την βλέπουν τελευταία στιγμή. Τις περισσότερες φορές δεν βλέπω καν οτι υπάρχουν πουλιά, τα φτερουγίσματα ακούω.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μισή βλακεία των πουλιών και μισή δικιά μου.
Αυτά άρχισαν να πίνουν νερό απο το μπολ της και έτσι ξεκίνησε το κυνηγητό.
Εγω απο την πλευρά μου δεν πίστευα οτι θα τα έπιανε ποτέ και απλά την άφηνα να τα κυνηγάει.
Τώρα δεν μπορώ να την μαζέψω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... Οι καρακάξες θρηνούν θύματα κι εδώ, κατεβαίνουν στο φαϊ, στο νερό, σε άσχετα σημεία στον κήπο. Τις έχω κυνηγήσει ούτε ξέρω πια πόσες φορές, αλλά δε σταματάνε να έρχονται.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
θα ήθελα να ρωτήσω :
και όταν πιάσουν ένα πουλί ..? τι γίνεται ? σταματάνε εκεί ή έχει και παραπέρα?
Αλλά δεν θα το κάνω γιατί νομίζω θα γραφτούν περίεργα και μάλλον δεν πρέπει
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Στην αρχή δεν τις προλάβαινε. Μετά απο κανα 2μηνο, άλλαξε τεχνική.
Δεν πάει κατευθείαν πάνω τους, πάει προς το μέρος τους και καλά αδιάφορη, όταν φτάσει στα 4-5 m γυρνάει τρέχει και μερικές φορές πιάνει στον αέρα κατά την απογείωσή τους. Έχει πιάσει συνολικά 7-8.
Βέβαια την βοηθάει και το έδαφος το οποίο έχει μικρά λοφάκια και κοιλάδες και έτσι την βλέπουν τελευταία στιγμή. Τις περισσότερες φορές δεν βλέπω καν οτι υπάρχουν πουλιά, τα φτερουγίσματα ακούω.
Δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... Οι καρακάξες θρηνούν θύματα κι εδώ, κατεβαίνουν στο φαϊ, στο νερό, σε άσχετα σημεία στον κήπο. Τις έχω κυνηγήσει ούτε ξέρω πια πόσες φορές, αλλά δε σταματάνε να έρχονται.
Killers..... θα καλεσω τους φιλοζωους. Εχετε δει κατι ποστ που λενε μη δινετε γατακια για υιοθεσία γιατι τα θελουν να ταιζουν φίδια και να αγριευουν σκυλια.
Θα γραψω "προσοχη επικινδυνοι ταίζουν τα σκυλια τους με ζωντανες καρακαξες" :LOL::ROFLMAO: 666 και τετοια

θα ήθελα να ρωτήσω :
και όταν πιάσουν ένα πουλί ..? τι γίνεται ? σταματάνε εκεί ή έχει και παραπέρα?
Αλλά δεν θα το κάνω γιατί νομίζω θα γραφτούν περίεργα και μάλλον δεν πρέπει
Ναι δωσε και αλλο υλικό για το αρθρο :LOL:
 
  • Haha
Reactions: sis




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3