Η καινούρια μας αγάπη!!


KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Καλησπέρα σε όλους!!!
Πριν ένα μήνα υιοθετήσαμε την παρακάτω σκυλίτσα από φιλοζωική! Είχε βρεθεί 2 ημερών μέσα σε μία σακκούλα μαζί με τα 5 αδερφάκια της όπου τελικά επέζησαν μόνο τα 2. Εμείς την πήραμε όταν ήταν 2 μηνών (1η φωτό) και στην τελευταία είναι σήμερα.
Είναι απίστευτα γλυκιά, αγαπησιάρα, σκανταλιάρα και μας έχει πάρει τα μυαλά!!
Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν έχετε ιδέα τι ράτσα (ες) μπορεί να έχει μέσα της και τι ανάπτυξη πιστεύετε ότι θα έχει? 2,5μηνών ήταν 5+ κιλά. Στις 20 Απριλίου κλείνει τους 3 μήνες ζωής!
Ο πρώτος κτηνίατρος είχε πεί θα γίνει μικρόσωμη, ο δικός μας μας είπε μικρομεσαία αλλά όλοι όσοι την βλέπουν μας λένε πως θα γίνει τεράστια!!


eksofylo photo.jpg
 

Attachments



theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα χωρίς να μπορώ να καταλάβω της ράτσες φενεται ότι θα γίνει αρκετά μεγάλη θα έλεγα 40-45 κιλά ίσως κανω και λάθος κάνεις δεν μπορεί να είναι σίγουρος το μόνο που ξέρω ότι είναι μια κούκλα να σας ζήσει και να την χαίρεστε!!
 
  • Like
Reactions: KaterinaG


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.774
Είναι μια κούκλα, να την χαίρεστε. Ενα ημιαιμάκι δε μπορείς να ξέρεις τι εχει, μπορεί αν εχει και 10 ράτσες μέσα πχ. Σημασία έχει να είναι υγειής και να περνάτε καλα!

Για το μέγεθος μην πανικοβαλεσαι, οσο και να γίνει θα σου φαίνεται πάντα ενα μωρό. Πάντως λογικα ούτε μικρόσωμη θα γίνει ούτε κανα τέρας. Μοιαζει ενα κλασσικό μεσαίου μεγέθους σκυλάκι . Σκεψου ενα λαμπραντόρ που δε το λες και τέρας είναι ήδη 8 κιλα 2 μηνων.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: KaterinaG


KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Καλησπέρα χωρίς να μπορώ να καταλάβω της ράτσες φενεται ότι θα γίνει αρκετά μεγάλη θα έλεγα 40-45 κιλά ίσως κανω και λάθος κάνεις δεν μπορεί να είναι σίγουρος το μόνο που ξέρω ότι είναι μια κούκλα να σας ζήσει και να την χαίρεστε!!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! 40 κιλά???? Ουιιιι Πααΐα μουυυ!! χαχαχα
 
  • Haha
Reactions: BiggBilly


KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Είναι μια κούκλα, να την χαίρεστε. Ενα ημιαιμάκι δε μπορείς να ξέρεις τι εχει, μπορεί αν εχει και 10 ράτσες μέσα πχ. Σημασία έχει να είναι υγειής και να περνάτε καλα!

Για το μέγεθος μην πανικοβαλεσαι, οσο και να γίνει θα σου φαίνεται πάντα ενα μωρό. Πάντως λογικα ούτε μικρόσωμη θα γίνει ούτε κανα τέρας. Μοιαζει ενα κλασσικό μεσαίου μεγέθους σκυλάκι . Σκεψου ενα λαμπραντόρ που δε το λες και τέρας είναι ήδη 8 κιλα 2 μηνων.
Ευχαριστώ πολύ!!! Προφανώς έχει πολλές ράτσες και κάθε φορά που την κοιτάμε όλο και κάτι άλλο μας βγάζει..! Δεν το συζητάω στις βόλτες μας που ο καθένας μας λέει κάτι διαφορετικό...ξεκινήσαμε από ημιαίμο κοκόνι που το εγκαταλείψαμε νωρίς και τώρα υπερισχύουν (στον δρόμο) το ημίαιμο ελληνικό ποιμενικό, τσοπανόσκυλο κλπ κλπ...!
Αρκεί να χωράμε στο διαμέρισμα μωρέ αλλά όλοι οι καλοί χωράνε, έτσι δεν λένε??
 
  • Like
Reactions: medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Όλοι οι καλοί χωράνε, άλλωστε όσο μεγάλο και να είναι το σπίτι πάντα θέλουν να είναι δίπλα μας. Είναι μια κουκλίτσα κι εύχομαι να περάσετε τέλεια μαζί της!!
 
  • Love
Reactions: KaterinaG






KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Όλοι οι καλοί χωράνε, άλλωστε όσο μεγάλο και να είναι το σπίτι πάντα θέλουν να είναι δίπλα μας. Είναι μια κουκλίτσα κι εύχομαι να περάσετε τέλεια μαζί της!!

Ευχαριστούμε πολύ!!! Θα σας πώ σε λίγους μήνες αν ψάχνουμε για μεγαλύτερο σπίτι!! χαχαχαχαχα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολυ ομορφο κουταβι! Να σας ζησει :)
Δεν εχει σημασια ποσα κιλα θα γινει, ουτε χρειαζεστε μεγαλυτερο σπιτι.. ισως λιγο πιο γυμνασμενα μπρατσα να χρειαστειτε:ROFLMAO:. Απο τις πατουσες φαινεται για καμια 30αρια κιλακια , ζωη να χει.
 
  • Haha
Reactions: KaterinaG




KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Πολυ ομορφο κουταβι! Να σας ζησει :)
Δεν εχει σημασια ποσα κιλα θα γινει, ουτε χρειαζεστε μεγαλυτερο σπιτι.. ισως λιγο πιο γυμνασμενα μπρατσα να χρειαστειτε:ROFLMAO:. Απο τις πατουσες φαινεται για καμια 30αρια κιλακια , ζωη να χει.
Χαχαχαχαχα!! Ευχαριστώ για την απάντηση! 30, ε????? Όντως ζωή να 'χει!!
Ξέρω πως ακούγονται κουραστικές ερωτήσεις του τύπου "τι ράτσα είναι" "με τι μοιάζει" και "πόσα κιλά θα γίνει" αλλά έπεσα και εγώ στην λούμπα. Θέλαμε ένα σκυλάκι μέχρι μεσαίου μεγέθους αρχικά λόγω χώρου και κατά δεύτερον γιατί τα μεγαλώσωμα σκυλιά έχουν ανάγκη από πολύ άσκηση κάτι που δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να του παρέχω κάθε μέρα. Δεν θέλω να νιώθω ένα σκυλί εγκλωβισμένο στο διαμέρισμα χωρίς να έχει την εκτόνωση που του χρειάζεται. Έχω μεγαλώσει με μεγαλόσωμα σκυλιά και η αλήθεια είναι πως τα λατρεύω αλλά έμενα σε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο και έτσι εκτός από τις βόλτες τους είχαν και τον χώρο όλη μέρα να τρέχουν. Τώρα δυστυχώς δεν...
Και γελάω γιατί ξεκίνησε από την φιλοζωική σαν μικρόσωμο, πήγαμε σταδιακά στο μικρομεσαίο και βλέπω να καταλήγουμε στο ΜΕΓΑΛΟ!!
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Χαχαχαχαχα!! Ευχαριστώ για την απάντηση! 30, ε????? Όντως ζωή να 'χει!!
Ξέρω πως ακούγονται κουραστικές ερωτήσεις του τύπου "τι ράτσα είναι" "με τι μοιάζει" και "πόσα κιλά θα γίνει" αλλά έπεσα και εγώ στην λούμπα. Θέλαμε ένα σκυλάκι μέχρι μεσαίου μεγέθους αρχικά λόγω χώρου και κατά δεύτερον γιατί τα μεγαλώσωμα σκυλιά έχουν ανάγκη από πολύ άσκηση κάτι που δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να του παρέχω κάθε μέρα. Δεν θέλω να νιώθω ένα σκυλί εγκλωβισμένο στο διαμέρισμα χωρίς να έχει την εκτόνωση που του χρειάζεται. Έχω μεγαλώσει με μεγαλόσωμα σκυλιά και η αλήθεια είναι πως τα λατρεύω αλλά έμενα σε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο και έτσι εκτός από τις βόλτες τους είχαν και τον χώρο όλη μέρα να τρέχουν. Τώρα δυστυχώς δεν...
Και γελάω γιατί ξεκίνησε από την φιλοζωική σαν μικρόσωμο, πήγαμε σταδιακά στο μικρομεσαίο και βλέπω να καταλήγουμε στο ΜΕΓΑΛΟ!!
Μη σε αγχωνει αυτο. Η αναγκη για εκτονωση δεν παει με το μεγεθος. Πχ δες Μεγαλο Δανο ή Νεας Γης και στον αντιποδα ενα τεριε ή μπιγκλ. Δεν παει με τα κιλα!
 


KaterinaG

Member
19 Απριλίου 2021
11
11
41
Μη σε αγχωνει αυτο. Η αναγκη για εκτονωση δεν παει με το μεγεθος. Πχ δες Μεγαλο Δανο ή Νεας Γης και στον αντιποδα ενα τεριε ή μπιγκλ. Δεν παει με τα κιλα!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Όπως μου είπε και μία φίλη αυτό είναι το λιγότερο καθώς το πιο σημαντικό είναι πως αυτό βρήκε μία οικογένεια που θα πάρει πολύ αγάπη και εμείς φυσικά που έχουμε αυτή την φατσούλα σπίτι μας και μας γεμίζει ευτυχία!!
 
  • Like
  • Love
Reactions: Amaliaz and mareco