Η κολλητή μου θέλει κουταβάκι






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...κάποιος που θέλει πολύ έναν σκύλο -το ψάχνει μόνος του....ειδικά τώρα που με το διαδίκτυο οι περισσότερες πληροφορίες είναι στο πιάτο......

...δεν βάζει τους γνωστούς του να συλλέξουν γνώμες αγνώστων για λογαριασμό του....
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
43
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
προτεινες μας κ απο που να το παρει
http://www.bluemoonlightmaltese.com/

μια φιλη μου το πηρε απο αυτο το εκτροφειο απλα κοστισε κατι παραπανω ομως το σκυλακι το βλεπω μια φορα το μηνα κ ειναι σουπερ κ υγιεστατο τωρα αν σου φαινεται δυσκολο απο εξωτερικο μπορεις απο ελλαδα σε παραπλησια ρατσα οπως Papillon απο Ελλαδα κ συγκεκριμενα
http://www.kamari-mou.webs.com/
 




Efh

Well-Known Member
λοιπονν η φιλη μου τα ξερει ολα αυτα γιατι τις μιλησα εγω για τον δικο μου σκυλο
οπως ειπα και ετσι πεταχτηκε και μου το ειπε
και εγω εχω εξοδα επισης καναμε και υπολογισμο


Αν ο σκύλος είναι περίπου 10 κιλά χρειάζεται (με τις κλασικές προτάσεις των κτηνιάτρων) για ένα χρόνο

1. 130 γραμμάρια τροφής τη μέρα περίπου Χ 365 μέρες = 47.45 κιλά τροφής το χρόνο που σημαίνει αν πάρεις μία καλή ξηρή τροφή ότι θέλεις 4 σακιά των 13 κιλών . 4 σακιά Χ 50 ευρώ (μέχρι 70 ευρώ) σημαίνει 200-280€ το χρόνο για τροφή

2. Μία αμπούλα το μήνα = 12 Χ 10€ = 120 €

3. Ένα χάπι milbemax (το μήνα) ή ένα Drontal (το τετράμηνο) αναλόγως σε τι περιοχή μένεις ας βάλουμε άλλα 8-30€ το χρόνο

4. Ένα κολλάρο scalibor το τετράμηνο νομίζω , εξάμηνο ; Δε θυμάμαι . Βάλε καμιά 30άρα κι από κει .

5. Κτηνιατρικές εξετάσεις κι εμβόλια που δεν τις καλύπτει κανένα ασφαλιστικό ταμείο γύρω στα 150-200€

6. Επιπλέον κτηνιατρικά έξοδα (τσιπάκι και στείρωση τον πρώτο χρόνο , αρρώστιες τα άλλα χρόνια)

Σύνολο 600€ μίνιμουμ για τροφή-κτηνιατρικές εξετάσεις και φάρμακα και μάξιμου τα 1000€ αν ο σκύλος αρρωσταίνει συχνά ή αντιμετωπίσει κάτι δύσκολο .


λοιπον εχετε και εδω κατι να πειτε?????!!!!μηπως δεν τα υπολογισαμε σωστα????!!!!
ναι εχει λεφτα να παρει απ το εξωτερικο
δεν εχει οικονομικα θεματα και ψαχνει σκυλο απο μπιγκλ και κατω οσον αφορα το μεγεθος

αφου εχω σκυλο και τα ξερω αυτα....και οταν ειπα απο ιδιωτη φυσικα δεν εννοουσα με το ματι ελεος!!!!! να εχει κανει ενα κτηνιατρικο ελεγχο!!!!!
μα ποιος ο λογος με το ματι???
καλα για χαζη με περνατε??? -.- απορω δλδ :/
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Front yard breeder? :D Αμέσως να πάει ο νους σου στο κακό... :lol:
Ειρηνη,εισαι πολυ μπροστα...πλακιτσα ηταν αλλα δεν πιστευα να την "επιανε" καποιος ετσι ευκολα...ειδες ο καιρος που -εστω και διαδικτυακα- περνας με καποιον σε κανει να τον αποκρυπτογραφεις πιο ευκολα...και ηταν πολλες οι "night-watch" βαρδιες εδω μεσα :D:D

FYB λοιπον γιατι ειναι αδικο να χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ την πισω αυλη!:p

Μαρια,σπανιοτατα γραφω πια,δεν ξερω τον ακριβη λογο...παντως νιωθω οτι δεν εχω ορεξη πλεον.

Ταρα
,για αλλη μια φορα συμφωνω με το τελευταιο ποστ σου.:)

Πετρο,προσφατα ειδα trailer νεου ντοκυμαντερ στην Νοva σε σχεση -ακριβως- με οτι συζητουσαμε τοτε περι καταγωγης του σκυλου κλπ...που ηταν μια πολυ καλη αναζητηση...απ'ότι καταλαβα θα ειναι "βαθυ" αυτο το ντοκυμαντερ...εαν εχω νεοτερα θα σου πω με pm...εαν εχεις Nova,τοτε δεν με χρειαζεσαι!:D

(sorry για το τελευταιο offtopic στο ποστ)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν μαδάνε τα κανίς και τα γουέστι(και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι τώρα δα στα σίγουρα)
και τα σνάουτσερ μήπως?
αλλά θέλουν έξτρα περιποίηση καθημερινή-και δεν μιλάμε για ένα βούρτσισμα απλά

το κοκόνι μαδάει-αλλά όχι πολύ.σε καμία περίπτωση. πολύ μαδάνε τα λαμπ ας πούμε-ή τα γερμανικά ποιμενικά.τα κοκόνια μαδάνε κανονικά-και με ένα βούρτσισμα την ημέρα δεν συναντάς και πολύ τρίχα μέσα στο σπίτι.και βέβαια συναντάς τρίχα όμως επιπέδου ένα σκούπισμα την ημέρα.
ένα "θετικό" με την τρίχα τους είναι ότι δεν γαντζώνεται στα υφάσματα
και ότι παραμένει εύκολα καθαρή,δηλαδή δεν μαζεύει βρώμα και αντικείμενα(πλην του feathering στα αυτιά το οποίο τζιβιάζει αν τύχει να αρπάξει κανα αγκαθωτό πράμα(καλύτερα στο feathering βέβαια παρά μέσα στο αυτί......)

απο εκτόνωση σε χειμερινή μέρα τα μικρόσωμα είναι σχετικά πιο εύχρηστα καθότι ακόμα και επι της μοκέτας μπορείς άνετα να στήσεις πανηγύρι ολάκερο με ένα μπαλάκι ας πούμε

ο ιδιώτης και ο κτηνιατρικός έλεγχος δεν δίνουν καμία εξασφάλιση επι γονιδιακών προβλημάτων
ή συμπεριφοράς...
 






Giota.l

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
102
1
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι απαραίτητο πως τα Yorkshire είναι νευρικά... Η δικιά μου είναι πολύ ήσυχη και καλόβολη! Υπερκινητική ναι, νευρική όχι! Όσο για το τρίχωμα μπορώ να διαβεβαιώσω πως περισσότερες δικές μου τρίχες βρίσκεις στο πάτωμα και στα έπιπλα παρά της μικρής... και κυριολεκτώ!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπερκινητική φυλή υπάρχει
νευρική φυλή δεν υπάρχει-μόνο νευρικοί άνθρωποι που κάνουν νευρικά τα σκυλιά τους ανεξαρτήτως φυλής :)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
υπερκινητική φυλή υπάρχει
νευρική φυλή δεν υπάρχει-μόνο νευρικοί άνθρωποι που κάνουν νευρικά τα σκυλιά τους ανεξαρτήτως φυλής :)
πες τα ρε Βαγγελη....μα το Θεο....αυτο θα το μαθω "απ'εξω" να το λεω.........
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν είναι απαραίτητο πως τα Yorkshire είναι νευρικά... Η δικιά μου είναι πολύ ήσυχη και καλόβολη! Υπερκινητική ναι, νευρική όχι! Όσο για το τρίχωμα μπορώ να διαβεβαιώσω πως περισσότερες δικές μου τρίχες βρίσκεις στο πάτωμα και στα έπιπλα παρά της μικρής... και κυριολεκτώ!!
Θα συμφωνήσω με τη Γιώτα και θα παρακαλούσα να μην βάζουμε ταμπελίτσες μόνο και μόνο επειδή έχουμε δει σκυλιά τα οποία δεν ξέρουμε καν πως έχουν εκπαιδευτεί, αν έχουν εκπαιδευτεί και ποια χέρια τα χειρίζονται και πως...

υπερκινητική φυλή υπάρχει
νευρική φυλή δεν υπάρχει-μόνο νευρικοί άνθρωποι που κάνουν νευρικά τα σκυλιά τους ανεξαρτήτως φυλής
+1.000.000
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Θα συμφωνήσω με τη Γιώτα και θα παρακαλούσα να μην βάζουμε ταμπελίτσες μόνο και μόνο επειδή έχουμε δει σκυλιά τα οποία δεν ξέρουμε καν πως έχουν εκπαιδευτεί, αν έχουν εκπαιδευτεί και ποια χέρια τα χειρίζονται και πως...
εγω παλι δεν παρεξηγω...ο κοσμος δεν γνωριζει απλα...
ενας τυπος στο κτημα συγγρου προχθες προσπαθουσε να με πεισει οτι το σκυλι μου δεν ειναι γνησιο κοκερ επειδη περπατουσε διπλα μου χωρις να τραβα...κουραστηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια....
ειδικα για μια φυλη που αργοπεθαινει στην Ελλαδα...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τι να σου πω... εγώ πάλι ακόμα δεν το έχω χωνέψει και αρνούμε κατηγορηματικά μία τόσο παρεξηγημένη φυλή να χαρακτηρίζεται με κάθε είδους κοσμητικό (κακιασμένα, στριμένα, κομπλεξικά, νευρικά, τρελαμένα, αιμοβόρικα κ.ο.κ.) μόνο και μόνο γιατί τα 90 τοις εκατό πέφτει σε χέρια ιδιοκτητών που δεν έχουν ιδέα τι σκύλο έχουν πάρει - μη σου πω δεν είναι βέβαιοι αν πήραν σκύλο ή λούτρινο...

Δεν είναι μομφή προς το μέλος που ανέφερε το χαρακτηρισμό προς Θεού, αλλά δεδομένου ότι το forum εξυπηρετεί την ενημέρωση θεωρώ ότι η συγκεκριμένη φυλή (όπως και άλλες παλαιότερα), έχει παρεξηγηθεί, "κακοποιηθεί" αναπαραγωγικά και εκπαιδευτικά και χαρακτηρισθεί όπως πριν από χρόνια τα κανις ή κανίς - γκριφόν (όπως ήταν της μοδας)... και πρέπει να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους.
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
θα ηθελε ενα κουταβι που....
-να εκπαιδευεται ευκολα και απο αρχαριους για να μην κανει ζημιες κλπ
-να μην ειναι εκ φυσεως νευρικο πχ τσιουαουα η γιορκσαιρ(δεν ξερω αν στεκει αυτο που λεω αν οχι διορθωστε)
Ουτε τα Τσιουαουα ειναι νευρικα σκυλια ! :)
Oσο για κουταβακι οποιαδηποτε φυλης, που να μην κανει ζημιες....
Σαν να λεμε παιδι που δεν ειναι ζωηρο ας πουμε ?