Η κτηνιατρική ως επάγγελμα


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Ξέρετε είμαι στην τελευταία τάξη του σχολείου και αναρωτιέμαι εάν θα πρέπει να δηλώσω κτηνιατρική..

Αλήθεια ποια είναι η γνώμη σας για το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα? Νομίζετε πως θα εξελιχθεί ή θα παρακμάσει επειδή η Ελλάδα <<δεν αγαπάει>> τα ζώα της ?

Σκέφτομαι αυτό το επάγγελμα γιατί, ναι πραγματικά νομίζω ότι τρέφω κάποια συναισθήματα για τα ζώα, δεν σιχαίνομαι ΚΑΘΟΛΟΥ τα αίματα και όσο νάναι έχω μια κλίση προς τις ιατρικές/παραιατρικές σχολές
Από την άλλη μεριά έχω τους γονείς μου που είναι και οι 2 γιατροί να λένε πως η κτηνιατρική ΚΑΙ είναι πιο δύσκολη από την ιατρική και είναι κορεσμένο επάγγελμα..



Τι γνώμη έχετε εσείς γενικά?
Κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη

"Η κτηνιατρική ως επάγγελμα, εάν είναι δυνατόν"
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κάθε άποψη είπες
ε άκου την άποψη του πλέον άσχετου καθότι μόνο ώς πελάτης ξέρω απο κτηνιατρική

Αν σου αρέσει και το έχεις σκεφτεί σοβαρά μην ακούς κανέναν
κάνε αυτό που σε τραβάει περισσότερο γιατί μετά θα λές γιατί δεν το έκανα:)

η κτηνιατρική είναι γεμάτη αποτυχημένους γιατρούς-εννοώ ήθελαν να γίνουν γιατροί (κυρίως για την κονόμα) αλλά δεν τα κατάφεραν και "ξέπεσαν" κτηνίατροι ή φαρμακοποιοί. ξέπεσαν σε "" γιατί δεν είναι ξεπεσμός ,απλά αυτοί το βλέπουν έτσι

εφόσον σου αρεσει τράβα μπρός, πιο ευκολο θα σου φανεί απ την ιατρική, αφού σου αρέσει

αφού σου αρέσει ,θα επεκτείνεις και τις σπουδές σου με ειδικευση στα μικρά ζώα και ίσως και κανα σεμινάριο για φίδια/αράχνες και άλλα τινά εξωτικά καθώς απο ότι βλέπω πολύ κόσμος έχει και τέτοια κατοικίδια...

γενικά αν θές διάβασε και το if του κίπλινγκ:)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πλέον πιστεύω ότι όταν κάνεις αυτό που αγαπάς δε μπορεί παρά να πετύχεις και να είσαι ευτυχισμένος.
Ακόμα το χτυπάω στους γονείς μου που με αποθάρρυναν έντονα από το να πάω ιατρική. Να κάνεις αυτό που θέλεις!
Και προσωπικά θεωρώ καλύτερη την κτηνιατρική για πολλούς λόγους. Η ιατρική έχει πράγματι απίστευτο κορεσμό, αλλά η κτηνιατρική δε νομίζω και τόσο..
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
την καλησπέρα μου σε όλους!

Diogenes μου πιστεύω οτι πρέπει να ακολουθήσεις τ ο θ έ λ ω σ ο υ !
Να κάνεις ως επάγγελμα αυτό που πραγματικά αγαπάς, για να το κάνεις με ευχαρίστηση~ με την ψυχή σου... και κακά τα ψέματα εάν ακολουθήσεις κάποιο επάγγελμα που δεν σου αρέσει και τόσο`, πίστεψε με οτι δεν θα το κάνεις καθόλου καλά γιατί πολύ απλά δεν θα ήταν το όνειρο σου!:)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Kokoni if του κίπλινγκ τι εστί?

Παιδιά το κακό με εμένα και νομίζω και με τους περισσότερους νέους είναι οτι δεν έχουμε λάβει σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό και ακολοθούμε τους γονείς μας..Ειδικότερα εμένα μου λένε να γίνω φαρμακοποιός, ντάξει καλή ζωή, όνομα υπάρχει , κακά τα ψέμματα είμαι και καλός με δημόσιες σχέσεις(δεν πουλάω και παγάκια σε Εκσιμώο) αλλά δεν ξέρω με τραβάει και η κτηνιατρική..
Αυτό που με προβληματίζει είναι εάν πρόκειται για ένα βίτσιο της εφηβείας ή για μια όρεξη/πάθος που εάν μείνει ακαλλιέργητο θα είναι ένα μεγάλο μείον...:rolleyes:

Αυτή το κάτι με την κτηνιατρική προέκυψε όταν μπήκα στην φιλοζωική..Λένε πως εάν γίνεις κτηνίατρος ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ ΦΙΛΟΖΩΟΣ είτε γιατί δεν θα μπορείς π.χ να στειρώνεις τσάμπα-λεφτά είναι όλα- είτε διότι δεν μπορείς να αντιτίθεσαι με άλλα νομικά πρόσωπα/ιδεολογίες γιατί έτσι ο κόσμος δεν σε προτιμάει..
Τι πιστεύετε πάνω σε αυτό?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το if του κιπλινγκ είναι ποίημα
θα σου απαντήσει διάφορα. πιές το σαν σφηνάκι και κάτσε σκέψου τι γεύση είχε:)


και το επάγγελμα είναι επάγγελμα και περιέχει και τους συμβιβασμούς του

υπάρχει κόστος που πρέπει να βγαίνει και χρειάζεσαι και κέρδος για να τρώς και κανα πιάτο φαί....(δεη οτε τεβε μαιευτήρια φροντιστήρια γυμναστήρια κλπκλπκλπ)

και η επανάστατικότητα δεν εκφράζεται μόνο διατυμπανίζοντας την αντίθεση σου με οτιδήποτε απο δώ κι απο κεί

η επαναστατικότητα εκφράζεται με καινοτομίες με πρωτοπορίες με ουσιαστική προσφορά

και σαν κτηνίατρος θα μπορείς να κάνεις τέτοια κόλπα
ώς φιλόζωος είναι άλλα τα κόλπα που κάνεις;););)

διάβασε το if
λέει
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Το διάβασα το ΙΦ καλή φάση..

Αν να κρατάς μπορείς το λογικό σου όταν γύρο σου όλοι
το ‘ χουνε χαμένο και ρίχνουνε γι’ αυτό το φταίξιμο σε σένα,
Αν να εμπιστεύεσαι μπορείς τον εαυτό σου,
όταν για σένα αμφιβάλλουν όλοι, αλλά να βρίσκεις ελαφρυντικά ακόμα
και για την αμφιβολία τους αυτή,
Αν να προσμένεις το μπορείς δίχως από την προσμονή ετούτη ν’ αποσταίνεις,
ή Αν και σε συκοφαντούν εσύ να μη βυθίζεσαι στο ψέμα,
ή Αν και σε μισούν το μίσος μέσα σου να μην αφήσεις να φουντώνει,
κι ωστόσο να μην δείχνεσαι πάρα πολύ καλός κι ούτε με πάρα πολλή σοφία να μιλάς,
Αν να ονειρεύεσαι μπορείς δίχως το όνειρο να κάνεις δάσκαλό σου,
Αν να στοχάζεσαι μπορείς δίχως να κάνεις το στοχασμό σκοπό σου,
Αν το μπορείς το Θρίαμβο και την Καταστροφή να αντικρίσεις
και σε αυτούς τους δυο αγύρτες όμοια να φερθείς,
Αν να ακούς αντέχεις την αλήθεια που εσύ είχες ειπωμένη
από πανούργους νοθευμένη ώστε παγίδα για τους άμυαλους να γίνει,
ή να θεωρείς όλα αυτά οπού ‘χεις της ζωή σου αφιερώσει, τσακισμένα,
και πάλι ν’ αρχινάς να τα στυλώνεις με εργαλεία φαγωμένα,
Αν να στοιβάζεις το μπορείς σ’ ένα σωρό όλα εκείνα που ‘χεις κερδισμένα.
Και όλα να τα παίξεις κορόνα γράμματα μεμιάς,
και να χάσεις, και κείθε που έχεις ξεκινήσει πάλι ν’ αρχινήσεις
κι ούτε μπορείς καρδιά και νεύρα και μυώνες ν’ αναγκάσεις
πάλι να σου δουλέψουνε κι ας είναι από καιρό αφανισμένα,
κι έτσι ολόρθος να κρατιέσαι μόλο που τίποτα
δε έχει μέσα σου απομείνει
εξόν από τη θέληση που τους μηνά: «Βαστάτε!»
Αν να μιλάς μπορείς με το λαό κι ωστόσο να κρατάς την αρετή σου,
με βασιλιάδες όντας μη χάνοντας το απλό το φέρσιμό σου,
Αν μήτε εχθροί μήτε και φίλοι ακριβοί μπορούν να σε πληγώσουν,
Αν όλοι οι άνθρωποι σε λογαριάζουν, όμως πάρα πολύ κανένας,
Αν το μπορείς την ώρα που ο θυμός σου θέλει να ξεσπάσει να κρατηθείς νηφάλιος
και την γαλήνη σου την πρώτη να ξαναβρείς, δικιά σου τότε θα ‘ ναι η Γη
κι όλα εκείνα πλου κατέχει, και – ό,τι αξίζει πιο πολύ-
Άντρας σωστός τότε θε να ‘σαι, γιε μου!





Ορίστε μία από τις μεταφράσεις..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πολύ ωραία! Αν βρεις μετάφραση και για το Gunga Din, στειλ’ τη μου σε pm!

Παιδιά, η συζήτηση αφορά την "κτηνιατρική ως επάγγελμα" και όχι το έργο του Kipling. Θα παρακαλέσω να μείνουμε εντός θέματος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
:)
εντάξει
ήταν υπερβολή να βάλει και το ποίημα ολόκληρο στο τόπικ:D
αλλά ταίριαζε ε?δεν μπορείς να πείς
θα γίνει πρώτος κτηνίατρος ο διογένης αν πάει με τέτοιες συστατικές:D:D:D
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Εγω παρολο που λατρευω τα ζωα και οτι και να ακολουθησω θελω να εχει σχεση με ζωα δεν θα μπορουσα να γινω κτηνιατρος..(εκτος το θεμα των βαθμων)..Δεν θα μπορουσα να γυρναω σπιτι καθε φορα μεσα στη στεναχωρια και στην ψυχοπλακωση απο αυτα που αντικρισα στο ιατρειο...Ναι μεν θα προσπαθουσα ως κτηνιατρος το καλυτερο για το καθε ζωο...Αλλα αν δεν τα καταφερνε ?Θα ειχα παντα τυψεις...
Για αυτο προτιμω να ασχοληθω με τον καλλοπισμο σκυλων...:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο καθένας όπου μπορεί

άλλοι στις επάλξεις με τόξα άλλοι με σπαθιά
και άλλοι πλέκουν κάλτσες για το μέτωπο

επίσης χρήσιμο
και από ότι λένε για την ελληνοιταλική σύρραξη ο βασικός λόγος της νίκης μας ήταν ότι υπήρχε τεράστια βοήθεια στα μετόπισθεν

:)
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
μεσα στη στεναχωρια και στην ψυχοπλακωση απο αυτα που αντικρισα στο ιατρειο...Αλλα αν δεν τα καταφερνε ?Θα ειχα παντα τυψεις...
Αν μιλισεις "off the record" με νοσοκομειακους γιατρους, νοσοκομους, εκαβιτες θα σου πουν εκτος απο απιστευτες ιστοριες - που πιθανον να σε εξοργισουν - οτι ολα ειναι μια συνηθεια. Απο μια αποψη εχουν και ενα δικιο στο οτι αν δεν θωρακιστεις ψυχικα, δεν μπορεις να δουλεψεις, και αν κρατας μεσα σου οτι βλεπεις στο τελος θα διαλυθεις.
Απο την αλλη ειναι και λιγο στον ανθρωπο. Αλλος μπορει να σφαξει μια κοτα ανετα, και αλλος δεν μπορει ουτε να το βλεπει.
Παιζει μεγαλο ρολο ομως η συνηθεια
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Ήταν το όνειρό μου να γίνω κτηνίατρος αλλά μετά από το θάνατο του προηγούμενου σκυλάκου μου το μετάνιωσα! Είδαν διάφορα τα μάτια μου και δεν θα άντεχα!!!Γενικότερα ότι αφορά ιατρικά θέματα είμαι πολύ δειλή!:shock:

Όσο για σ'ένα αν αγαπάς πραγματικά τα ζώα και αν αντέχεις να βλέπεις διάφορες ασθένειες ζώων, εγχειρίσεις, ατυχήματα κλπ...και να είσαι πρόθημη να τα βοηθάς όσο περισσότερο μπορείς...τότε ΚΑΝ'ΤΟ! Σε καμία περίπτωση όμως μην βάλεις στο μυαλό σου ότι: ¨θα σπουδάσω κτηνιατρική για να κερδίσω πολλά χρήματα¨ είναι λάθος!!!

Να είσαι σίγουρη πως αν αγαπάς την δουλειά σου θα πας μπροστά...και αυτός είναι κανόνας για όλα τα επαγγέλματα!!! :)
 


nikos di

Member
1 Οκτωβρίου 2008
9
0
Κορινθος
1 στην θεσαλονίκη υπάρχει μια σοβαρή σχολή και κλινική για τα ελληνικά δεδομένα
2 αλλά έχουμε και ελλιπή παιδία και καλλιέργεια και μάλιστα σοβαρή και στους κτηνιατρους άρα υπάρχει έλλιψη και ειδικά στην επαρχία*sick**sick**sick**sick*
 
Last edited by a moderator:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Diogenes(εσυ εισαι ο Διογενης η ο σκυλος σου? Δεν πιστευω να ζει σε πιθαρι ε?:D)

Λοιπον...Οι γονεις σου εχουν δικιο υπο την εννοια οτι θα κανεις τη δουλεια σου ΣΩΣΤΑ και οχι στο περριπου γιατι πχ στα νοσοκομεια ολλα εναι χωρισμενα σε ειδικοτητες και τομεις... αρα εχουμε εξειδικευση αρα μαθαινεις ενα πραγμα ΚΑΛΑ-ΤΕΛΕΙΑ.

Αντιθετα στην κτηνιατρικη πρεπει να τα μαθεις ΟΛΛΑ απο τα ορθοπεδικα του σκυλου ως τα παθολογικα ως τα οδοντιατρικα ως τα χειρουργικα κατι το οποιο ειναι παααρα πολυ δυσκολο και για αυτο υπαρχουν πολλοι κακοι κτηνιατροι.

Αρα νομιζω οτι για να γινεις πραγματικα καλος σε αυτη τη δουλεια θελει @@ υπομονη και μερακι πανω απ ολλα:). Για αυτο βεβαια παντα ενας καλος κτηνιατρος παντα εχει θεση στην αγορα και το λεω ετσι γιατι περα απο το ηθικο της δουλειας εεε πρεπει και εσυ να βγαλεις καμια δραχμη να ζησεις:)


Βεβαια και το φαρμακειο εχει λεφτα και εκει κανεις δεν μπορει να σου πει τι να κανεις...
Εγω θα σου ελεγα μακαρι να μπορουσες να τα κανεις και τα 2.:D

Σκεψου καλα και αποφασισε.:rolleyes:
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Ναι βασικά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να τα βάλω κάτω και να το σκεφετώ κανονικά..
Μέχρι στιγμής είμαι πιο πολύ Φαρμακευτική αλλά δεν μου βγαίνει από το μυαλό η κτηνιατρική..

Αλήθεια ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ?

ΥΓ:Είναι ψευδώνυμο φίλε giorgos kriti , με λένε Αλέξανδρο
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Oτι αγαπας θα κανεις. Ενας φιλοζωος γιατρος μπορει σιγουρα να βοηθαει σωματεια και να συνεργαζεται με αυτα. Ισως αμα εστελνες ενα μεηλ σε καποια να σε διαφωτιζαν. Εγω αυτο θα κανα παντως. Σιγουρα καλοι κτηνιατροι -και οχι αποτυχημενοι γιατροι- ειναι απαραιτητη σε αυτη τη χωρα!:)
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Αλήθεια ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ?
Υπομονή!...(Κατά το " Ζωή είναι , θα περάσει " του Αρκά)

Το θέμα είναι " Κτηνιατρική ως επάγγελμα ", άρα επαγγελματική αποκατάσταση , συνθήκες/ωράριο εργασίας , κέρδος .

Μη μπλέκεις συναισθήματα , χόμπυ , " αγάπες ".

Το να είσαι φιλόζωος , να ασχολείσε και να προσφέρεις στα ζώα και να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στη ζωή σου , μπορείς να το κάνεις ακόμα και αν είσαι υδραυλικός.

Ταπεινή μου άποψη...Αν πραγματικά το ήθελες το θέμα θα είχε τον τίτλο " Οι λόγοι που διάλεξα την Κτηνιατρική ".

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις! :)
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Ταπεινή μου άποψη...Αν πραγματικά το ήθελες το θέμα θα είχε τον τίτλο " Οι λόγοι που διάλεξα την Κτηνιατρική ".Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις! :)
Ναι συμφωνώ , όπως είπα είμαι ήδη στο ψάξιμο..

Ρε παιδιά συμφέρει όμως στην πραγματικότητα έναν ιδιώτη να συνεισφέρει για το κοινό καλό?
Εγώ βλέπω εδώ τους κτηνίατρους που δυστυχώς δεν είναι επίσημα μέλη της φιλοζωικής και απλά απαιτούν λιγότερα λεφτά για στειρώσεις κτλ..