Η οδύσσεια μιας μη διάγνωσης?


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
αν τρωει το σαρδελακι, αλεσε κανα σαρδελακι στο μιξερ και ανακατεψε μεσα στο φαι. Ιδιως αν ειναι ωμα δε θα μυριζει τπτ αλλο μετα :LOL:

εκτος τα παραπανω που σου ειπαν.....
μπορεις να βαλεις κολοκυθα, γλυκοπατατα αντι για υδατανθρακες , βοηθανε και στο στομάχι και καπου ειχα δει τοι τα χρησιμοποιουν σε τετοιοιυ σκοπου συνταγες .
Επίσης μικρες ποσοτητες μπλουμπερις, μπροκολο, Kale ....τα παραπανω υποτιθεται επίσης οτι βοηθανε ως αντιφλεγμονωδη, δε ξέρω μηπως του φανουν πιο νόστιμα?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Στο τέλος θα τρώω από το φαγητό του! Σολομό δεν τρώει αντίθετα ο τόνος κονσέρβα που του είχε δώσει λίγο του άρεσε... με τις σαρδέλες θα δούμε από εβδομάδα... προσπαθώ να μην τα μπλέξω όλα γιατί θα μπλεχτω κι εγώ μαζί!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Το μυλοξυδο σκετο που βοηθάει παιδιά? Το έχω πάρει για να του φτιάξω τον ζωμό από τα κόκαλα.
Καταπολεμά βακτήρια, ισορροπεί το pH, βοηθάει στην πέψη.

Ωμό, όχι μαγειρεμένο. Δύο-τρεις σταγόνες στο νερό του δεν θα τις καταλάβει, θα το πιεί.


 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Του έβαλα Ναι και ήπιε μια χαρά! Ένα κουταλάκι γλυκού και βλέπουμε!

Έκανα και κάτι απλό... άλλαξα που του βάζω να φάει δωματιο εννοώ! Το έφαγε σχεδόν όλο!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Παιδιά απορία... χτες έδωσα συκώτι μοσχαρίσιο ρυζάκι και ποδαράκια αρνίσια μαγειρεμένα.
Σήμερα έκανε μαλάκα καφέ και πρασινομαυρα κόπρανα (μισο μισο)... να ανησυχήσω η οχι?
Απο οτι καταλαβαίνω ειναι το σιδηρο στο συκωτι?

Επίσης απορία τα συμπληρώματα μαζί με φαγητό απορροφούνται καλύτερα?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδιά απορία... χτες έδωσα συκώτι μοσχαρίσιο ρυζάκι και ποδαράκια αρνίσια μαγειρεμένα.
Σήμερα έκανε μαλάκα καφέ και πρασινομαυρα κόπρανα (μισο μισο)... να ανησυχήσω η οχι?
Απο οτι καταλαβαίνω ειναι το σιδηρο στο συκωτι?

Επίσης απορία τα συμπληρώματα μαζί με φαγητό απορροφούνται καλύτερα?
ναι τα σκούρα κόπρανα είναι από το συκώτι , καλό είναι να μην το δίνεις σαν βασικό φαγητό. Στο μαγειρευτό βάζουμε 10 % και ζυγισμένο ωμό αντίθετα με το άλλο κρέας που το ζυγίζουμε μαγειρεμένο.Εγώ όλα τα συμπληρώματα τα δίνω μαζί με το φαγητό για ευκολία:giggle:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τον διέλυσα τον κακομοίρη... βρήκα ένα θέμα για μαγειρευτό στο φόρουμ και θα κάτσω να το ξεψαχνησω κι αυτό! Σε ευχαριστώ κορίτσι!
 
  • Like
Reactions: vek


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Τον διέλυσα τον κακομοίρη... βρήκα ένα θέμα για μαγειρευτό στο φόρουμ και θα κάτσω να το ξεψαχνησω κι αυτό! Σε ευχαριστώ κορίτσι!
Έχει 2-3 θέματα για μαγειρευτό Μαρία, ψάξε λίγο ακόμα. Είναι όλα καλά, με αυτό που άνοιξε η @l.Kyveli να είναι το πιο πρόσφατο (άρα σε μερικά πράγματα έχει καλύτερη ενημέρωση).
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Έχει 2-3 θέματα για μαγειρευτό Μαρία, ψάξε λίγο ακόμα. Είναι όλα καλά, με αυτό που άνοιξε η @l.Kyveli να είναι το πιο πρόσφατο (άρα σε μερικά πράγματα έχει καλύτερη ενημέρωση).
Αυτό ξεκίνησα να διαβάζω... πελαγωσα ρε γαμωτο... πολλά λάθη... από ότι κατάλαβα πέρα από το συκώτι που θέλει πολύ λίγο... με μπέρδεψε το θέμα της ταύρινης και του ασβεστίου! Αυτά καλύπτονται από το συκώτι και τις σαρδέλες? Σαρδέλες δεν πήρα ακόμα ας φτιάξει το πεπτικό και βλεπουμε

Από ότι κατάλαβα εν ολίγοις πρέπει να το πάω αργά... Τον μπουκωσα! Ας πούμε ένα είδος κρεατος ανά 2-3 εβδομάδες...


Ευτυχώς από διάθεση όλα καλά!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Με ταυρίνη δεν έχω ασχοληθεί. Το ασβέστιο από τις σαρδέλες ναι, φτάνει, σε μας όοοοταν τρώει (με το ζόρι, δεν τις τρώει γενικά) δεν του βάζω άλλο. Από το συκώτι όχι, δεν καλύπτεται. Όλα τα κρέατα θέλουν συμπλήρωμα ασβεστίου. Και γιατί μόνο η πρωτεϊνη (του κρέατος) χωρίς ασβέστιο θα δίνει μαλακά κακά αλλά κυρίως γιατί χρειάζεται ισορροπία φωσφόρου (που έχει το κρέας μπόλικο, ανάλογα με το είδος κρέατος) και ασβεστίου για τα νεφρά τους.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Οπότε πρέπει να αρχίσω να μαζεύω κελύφη από αυγά... υποθέτω με τον καιρό θα μπω στο πρόγραμμα του γιατί όλα μου φαίνονται βουνό ακόμα!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Αυτό το site το έχει δώσει η υπέρτατη @vek στο παρελθόν για διατροφή για θέματα με νεφρά, αλλά γενικά αν και παλιό έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για ζητήματα υγείας+διατροφής σκύλων. Ίσως το κομμάτι για την αρθρίτιδα να σε βοηθήσει: http://dogaware.com/health/arthritissupps.html
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Α τέλεια! Μιλάμε με την vek! Της το έχω πει είναι ηρωίδα στα μάτια μου! Θα το μελετήσω πάραυτα!
 
  • Like
  • Wow
Reactions: vek and Estranged


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό το site το έχει δώσει η υπέρτατη @vek στο παρελθόν για διατροφή για θέματα με νεφρά, αλλά γενικά αν και παλιό έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για ζητήματα υγείας+διατροφής σκύλων. Ίσως το κομμάτι για την αρθρίτιδα να σε βοηθήσει: http://dogaware.com/health/arthritissupps.html
αχ πως φαίνονται τα νιάτα !! δεν ξεχνάνε ποτέ :p
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό ξεκίνησα να διαβάζω... πελαγωσα ρε γαμωτο... πολλά λάθη... από ότι κατάλαβα πέρα από το συκώτι που θέλει πολύ λίγο... με μπέρδεψε το θέμα της ταύρινης και του ασβεστίου! Αυτά καλύπτονται από το συκώτι και τις σαρδέλες? Σαρδέλες δεν πήρα ακόμα ας φτιάξει το πεπτικό και βλεπουμε

Από ότι κατάλαβα εν ολίγοις πρέπει να το πάω αργά... Τον μπουκωσα! Ας πούμε ένα είδος κρεατος ανά 2-3 εβδομάδες...


Ευτυχώς από διάθεση όλα καλά!
πρώτα από όλα μην ψάχνεις τόσο την λεπτομέρεια. Η ποικιλία διορθώνει τα λάθη.Βάλε 3 + διαφορετικές πρωτείνες, όπου μπορείς να παίξεις με ολόκληρο ζώο πχ κοτόπουλο γαλοπούλα παίξε με όλόκληρο. Αρνί μοσχάρι δώσε ότι βρεις και έχει την λιγότερη φύρα στο μαγείρεμα. Μην ξεχνάς καρδιά και συκώτι σημαντικά και τα 2 όπως και συκώτι καρδούλες κοιλίτσες στο κοτόπουλο.Βάλε μία μία πρωτείνη στην αρχή για ένα δύο μαγειρέματα και μετά αν θες ανακατεψετες (εγώ με τα πιτμπουλοειδες δεν τις μπερδευω ποτέ)Ασβέστιο υπάρχει σχεδόν παντού δεν είναι μόνο στα κόκαλα. Συμπλήρωσε και κέλυφος αυγού και θα είσαι μια χαρά. Στο 3μηνο κάνε εξετάσεις και ζήτα και ασβέστιο. Ο σκύλος σου είναι 8 χρονών δεν θα πάθει κατι αν πάρει λιγότερο ασβέστιο. Μην ψάχνεις περίεργες συνταγές μην νομίζεις οτι το περίεργο ή γκουρμεδιά και τα 3000 συστατικα είναι παντα το καλυτερο. Μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη με το μαγείρεμα θα του μαγειρέυεις του μουργου για πολλάααααααααα χρόνια ακόμα ;)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Βάλε 3 + διαφορετικές πρωτείνες, όπου μπορείς να παίξεις με ολόκληρο ζώο πχ κοτόπουλο γαλοπούλα παίξε με όλόκληρο.
Δεν καταλάβα τι εννοεις... Σε ενα γευμα 3+ πρωτεινες?

πχ μπουτια στηθος εντοσθια απο κτοτοπουλο μιξ σε ενα γευμα?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Δεν καταλάβα τι εννοεις... Σε ενα γευμα 3+ πρωτεινες?

πχ μπουτια στηθος εντοσθια απο κτοτοπουλο μιξ σε ενα γευμα?
απο δικη μου παρατηρηση επίσης συμφωνω με το παραπανω... ολοκληρο ζωο ή τμηματα απο διαφορα σημεια του καθονται καλυτερα και στο στομαχι .
Το μονο πραγμα που πειραζει λιγο το παμγφαγο γκρεμλιν ειναι το σκετο στηθος .
Γενικα απο κοτα δινω μονο κοκορι ιταλιας εχει καλυτερη γευση, εικονα, χρωμα .

π.χ εγω βαζω
2 μπουτια , παιδακια και στηθος γαλοπουλας
ή
ολοκληρο κοκόρι συν λιγες καρδιες στομαχακια
ή
βραζω σε σιγανη φωτια για 2 ωριτσες ολοκληρο χερι γιδας και ξεκοκαλιζω
ή
προβατακι με λιγο συκωτακι
κ.τ.λ


Τσόφλι ρίχνω με το ματι πλεον και λαχανικα , συμπληρωματα κ.τ.λ αναλογα με το τι εχω στο ψυγειο και για μενα.
φρουτα χωριστα για σνακ, οτι εχω και για μενα.

Η πρωτη βδομαδα ειναι δύσκολη, μετα ολα γινονται μηχανικα , ακομα και το ξεκοκαλισμα αχαχαχαχ
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν καταλάβα τι εννοεις... Σε ενα γευμα 3+ πρωτεινες?

πχ μπουτια στηθος εντοσθια απο κτοτοπουλο μιξ σε ενα γευμα?
όχι δεν λεω 3 + σε ένα γεύμα λέω γενικά. Εγώ δεν ανακατεύω ποτέ διαφορετικές πρωτεΐνες αλλά ξέρω ένα σωρό σκυλιά που δεν έχουν θέμα. Ξεκινάς με μία πρωτεΐνη και μετά από κάποιο διάστημα 5-10 μέρες δίνεις μία άλλη. Μην αγχώνεσαι κάθε γεύμα να είναι 100% σε εύλογο διάστημα θα πάρει τα πάντα. Το ίδιο με τα λαχανικά βάζεις ένα ένα και βλέπεις αν κάτι τον ενοχλεί. Πολλά σκυλιά έχουν θέμα κάποια λαχανικά τους φέρνουν αέρια και πρόβλημα στο στομάχι. Ότι τον ενοχλεί το μειώνεις η το βγάζεις. Ότι θα έκανες και στην δική σου διατροφή.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ήρθε η κτηνίατρος μας χτες και μου έκανε την καρδιά περιβόλι! Μου είπε από μόνη της ότι πρέπει να χάσει κάνα 5ρι κιλά... και πολλά πολλά άλλα... βγάλαμε και παπιλομα στα χείλη... Μου είπε λογικά θα πέσει μόνο του. Και αυτό που συζητήσαμε όσον αφορά το το pain management ήταν να βρω μια δόση που να τον ανακουφίζει μεν αλλά να μην του επιτρέπει να κάνει σαν κατσίκι... το μείωσα πάλι το χάπι από 3/4 σε μισό κι αυτό του το δίνω βράδυ να κοιμάται χωρίς ενοχλήσεις... την ημέρα που κινείται τα πράγματα είναι πάντα πιο εύκολα!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Είμαστε στην μισή δόση αντιφλεγμωνοδους και μόλις την μείωσα ακόμα λίγο... για να δούμε... εδώ κατσικιαζει στην παραλία! Έχει χάσει και βάρος και συνεχίζουμε!!


 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf