Η πρώτη προίκα του κοριτσιού μας!


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Παντως το τσουβαλι σε προσφορα εχει 58 ευρω και κανονικα 78-79ευρω.
Τιπ...όσο καλύτερη η τροφή, τόσο λιγότερη ποσότητα χρειάζεται να δίνεις. Αρα το κόστος δεν υπολογίζεται ακριβώς εκ πρώτης όψεως

Λεει Farmina pet food αλλα καμία σχεση με αυτα που βρίσκω
:unsure:
 
  • Like
Reactions: Judi2021


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Παντως ακριβως η ιδια τροφη αλλα οχι για στειρωμενα εχει 31% κοτοπουλο
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Τιπ...όσο καλύτερη η τροφή, τόσο λιγότερη ποσότητα χρειάζεται να δίνεις. Αρα το κόστος δεν υπολογίζεται ακριβώς εκ πρώτης όψεως


:unsure:
Απο αυτη που της δινουν μου ειπα 300 γρ την μερα.
Εγω να την μειωσω επειδη θεωρητικα θα εχω καλυτερη ποιοτικα τροφη?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Απο αυτη που της δινουν μου ειπα 300 γρ την μερα.
Εγω να την μειωσω επειδη θεωρητικα θα εχω καλυτερη ποιοτικα τροφη?
ξαναπαραθετω το λινκ με τον μαθηματικο τυπο για υπολογισμο τροφης How to calculate your pet's calorie needs σιγουρα δεν ειναι πανακεια αλλα προσωπικα με εχει βοηθησει αρκετα
 
  • Like
Reactions: Judi2021


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Παντως ακριβως η ιδια τροφη αλλα οχι για στειρωμενα εχει 31% κοτοπουλο
Ναι αλλά πολλά σιτηρά και άλευρα αυτών

Απο αυτη που της δινουν μου ειπα 300 γρ την μερα.
Εγω να την μειωσω επειδη θεωρητικα θα εχω καλυτερη ποιοτικα τροφη?
Οχι. Σε κάθε τροφή έχει πινακάκι με μπούσουλα δοσολογίας. Το συμβουλεύεσαι λοιπόν ως προτεινόμενη δοσολογία ανάλογα το βάρος/μέγεθος σκύλου.
Οσο πιο ποιοτική είναι η τροφή μειώνονται και τα γραμμάρια που έχεις να δώσεις και βάσει πίνακα.
 
  • Like
Reactions: Judi2021


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλα γιατι εκεινη η κυρια μου ειπε καθε μηνα οτι της δινει χαπι??? Τρελο δεν ειναι? Καλα θα επισκεπτουμε την κτηνιατρο και θα μας πει οτι πρεπει.
αν είσαι προς βόρεια ....θεσσαλία, μακεδονια κ.τ.λ ναι δίνουν κάθε μήνα milbemax.
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@TheBestBoi προσπάθησε να σκεφτείς ότι είναι πολύ αρχή ακόμα και οι πολλές λεπτομέρειες που σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίες αρχικά, μπορεί να πελαγώσουν τον άλλον. Μην κρίνεις εξ ιδίων που έχεις μπόλικη εμπειρία ;)
Ενα κυπελλάκι μετρητής ή άντε ζυγαριά με γνώμωνα τι προτείνει η κάθε εταιρία αρχικά, μια χαρά θα είναι.
Ανάλογα με τον τρόπο ζωής τους, πόσο πιο αθλητική ή όχι θα είναι, θα κάτσει και η ισορροπία της ποσότητας, χώρια που θα μιλήσουν και τα κόπρανα εγκαίρως :p
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi προσπάθησε να σκεφτείς ότι είναι πολύ αρχή ακόμα και οι πολλές λεπτομέρειες που σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίες αρχικά, μπορεί να πελαγώσουν τον άλλον. Μην κρίνεις εξ ιδίων που έχεις μπόλικη εμπειρία ;)
σε καμια περιπτωση δεν θελω να πεγαλωσω την θεματοθετρια, απλως λεω οσα πραγματα θα ελεγα και αν μου ελεγε ενας κολλητος μου οτι θα παρει σκυλακι. καταλαβαινω βεβαια οτι εχω μπει σε πολλες λεπτομερειες, αλλα προσωπικα ευχομαι καποιος να μου τα ειχε πει και εμενα ολα αυτα οταν ειχα πρωτοπαρει το πρωτο μου σκυλι, ετσι ωστε να μην ειχα κανει τα λαθη που εκανα
 
  • Like
  • Love
Reactions: Judi2021 and zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Κατανοητό και το νοιάξιμο και οι προτάσεις σου απλά πάντα καλό είναι να δίνουμε χρόνο και να ξεκινάμε με τα απαραίτητα βασικά
 
  • Like
Reactions: Judi2021


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
ξαναπαραθετω το λινκ με τον μαθηματικο τυπο για υπολογισμο τροφης How to calculate your pet's calorie needs σιγουρα δεν ειναι πανακεια αλλα προσωπικα με εχει βοηθησει αρκετα
Μπήκα δεν σας εγραψα αλλα δεν καταλαβαινω γρι δυστυχως!
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
αν είσαι προς βόρεια ....θεσσαλία, μακεδονια κ.τ.λ ναι δίνουν κάθε μήνα milbemax.
Καμια σχέση δροσια Αττικης βρισκομαι! Και το καταφυγιο Λαμια!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@Judi2021 γενικά, ψάξου πόσα πετ σοπ έχεις κοντά στην περιοχή σου πλην των pet city, που γενικά στις τροφές δεν έχουν την καλύτερη ποικιλία. Προσωπική μου γνώμη αυτό.

Κράτα απο όσα σου είπαμε εδώ τις άμεσες λύσεις σε σχέση με αρχικά αξεσουάρ, πατούσια, σαμπουάν, τροφές, ταυτότητες κλπ αλλά το σπουδαιότερο είναι το πως θα τη δεχτείτε και πόσο εύκολα θα προσαρμοστεί κι εκείνη. Πόσο πιο ομαλά θα κάνετε τα στάδια προσαρμογής και εξοικείωσης της με εσάς και το περιβάλλον σας.

Εχει πολλά τέτοια θέματα εδώ αν έχεις χρόνο να ψάξεις λίγο (δεν είμαι καλή στο να δίνω λινκς). Σου είπε και πιο πίσω κάποια σημαντικά πχ το μέλος @Pepev50 .
 
  • Like
Reactions: medusa


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
@Judi2021 γενικά, ψάξου πόσα πετ σοπ έχεις κοντά στην περιοχή σου πλην των pet city, που γενικά στις τροφές δεν έχουν την καλύτερη ποικιλία. Προσωπική μου γνώμη αυτό.

Κράτα απο όσα σου είπαμε εδώ τις άμεσες λύσεις σε σχέση με αρχικά αξεσουάρ, πατούσια, σαμπουάν, τροφές, ταυτότητες κλπ αλλά το σπουδαιότερο είναι το πως θα τη δεχτείτε και πόσο εύκολα θα προσαρμοστεί κι εκείνη. Πόσο πιο ομαλά θα κάνετε τα στάδια προσαρμογής και εξοικείωσης της με εσάς και το περιβάλλον σας.

Εχει πολλά τέτοια θέματα εδώ αν έχεις χρόνο να ψάξεις λίγο (δεν είμαι καλή στο να δίνω λινκς). Σου είπε και πιο πίσω κάποια σημαντικά πχ το μέλος @Pepev50 .
Δυστυχως δεν εχω πολλά και το pet city το επελεξα λόγω προσφοράς και κυριως επειδη ειχε e-shop .
Προτιμω να βοηθαω τα μικρα μαγαζακια!
 


Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Να σας ρωτσηω κατι που εχω δει και μου φανηκε ενδιαφερον.
Εχω δει αρκετους που βαζουν στο σκυλακι τους να φαει την κροκετα κανονικα και ψεκαζουν με λιγο νερο και μια κουταλιτσα λαδι... Γιατι το κανουν αυτο? και βοηθαει σε κατι?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ναι οταν ελεγα πανακι αυτο με τις μικροινες σκεφτηκα που πλενετε κιολας ναι ειναι κομπλε!
Αυτό.

Καλα γιατι εκεινη η κυρια μου ειπε καθε μηνα οτι της δινει χαπι??? Τρελο δεν ειναι? Καλα θα επισκεπτουμε την κτηνιατρο και θα μας πει οτι πρεπει.
Ποιό χάπι ; Ο/Η κτηνίατρος είναι ο κατάλληλος γ' αυτά, χωρίς να σημαίνει πως δεν παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλον κτηνίατρο αν μας φανεί κάτι "περίεργο". Τι θα πω εγώ ή ο καθένας είναι απλά εμπειρικό, ο κτηνίατρος αντιμετωπίζει τα περιστατικά κάθε μέρα.

βασικα για να ξερεις κιολας, το χαπι για τα ενδοπαρασιτα (Drontal, Milbemax etc.) δεν λειτουργει ως προληψη.
@TheBestBoi άλλο το ένα χάπι άλλο το άλλο. Milbemax δεν δίνεις χωρίς εξετάσεις, απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον.

Ας πάει με το καλό το σκυλί στο σπίτι και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@Judi2021 Με το καλό να σας έρθεί η κοπελούδα σας, να περάσετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί!

Πάμε να κάνουμε μια ασκησούλα τώρα, η οποία πραγματικά είναι απαραίτητη για ανθρώπους με σκύλο. Ή και χωρίς σκύλο.
Κλείσε τα μάτια, εισπνοή από τη μύτη μετρώντας μέχρι το τέσσερα. Εκπνοή από το στόμα μετρώντας μέχρι το οκτώ. Επανάληψη. Κι άλλη επανάληψη. Όσες επαναλήψεις χρειαστούν μέχρι να ηρεμήσεις.

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι τροφή - όποια πήρες, είναι καλή, σταμάτα! - και καλή διάθεση.
Τίποτε άλλο. Και όλα θα πάνε καλά :)

Α, και μην ξαναπεράσεις ούτε απ'έξω από πετ σίτι, ή οποιοδήποτε άλλο πετ σοπ πουλάει ζώα.

Με το καλά!
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Να σας ρωτσηω κατι που εχω δει και μου φανηκε ενδιαφερον.
Εχω δει αρκετους που βαζουν στο σκυλακι τους να φαει την κροκετα κανονικα και ψεκαζουν με λιγο νερο και μια κουταλιτσα λαδι... Γιατι το κανουν αυτο? και βοηθαει σε κατι?
το νερο μαλλον θα ειναι ζεστουλι νερο για να βγαλει το αρωμα της τροφης και να την κανει πιο ελκηστικη... το λαδι, και το λαδι σολομου, το βαζουμε για να βοηθησουμε στο να εχουν λαμπερο και υγιες τριχωμα, κανει θαυματα.
 
  • Like
Reactions: Judi2021


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@Judi2021 αυτό με το χάπι με είχε μπερδέψει πολύ κι εμένα στην αρχή. Η εκτροφέας μου μου έλεγε να το δίνω κάθε μήνα, η κτηνίατρος κάθε 3.

Το milbemax το δίνουμε για τα ενδοπαράσιτα κάθε 3 μήνες. Μπορούμε όμως να το δίνουμε και ανά μήνα, αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε και την προληπτική του δράση κατά της διροφιλαρίωσης (σκουλήκι της καρδιάς).

Αν διακόψεις την μηνιαία χορήγηση, δεν μπορείς να την ξαναρχίσεις αν δεν προηγηθούν εξετάσεις, γιατί στην περίπτωση που ο σκύλος έχει προσβληθεί, η μηνιαία χορήγηση ενδέχεται να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3