Η σκυλίτσα μου έχει ξανά πρόβλημα με το στομάχι της


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Γεια σας, είχα ανοίξει εδώ ένα thread για το στομάχι της σκυλίτσας μου που είχε πρόβλημα.
Όπως είχα γράψει στο τελευταίο μήνυμα που είχα αφήσει, άρχισε να καλυτερεύει και μάλιστα μετά από μια εβδομάδα έγινε εντελώς καλά, έτρωγε κανονικά, της είχε ανοίξει η όρεξη, ήταν μια χαρά.

Τώρα όμως το πρόβλημα επανήλθε, είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν και πριν.
Εντελώς ξαφνικά!

Δε μπορώ να τη βλέπω έτσι και δε θέλω να καθυστερήσω πάλι με κτηνίατρους στο νησί, οπότε θέλω σας παρακαλώ να μου προτείνετε έναν καλό κτηνίατρο για τέτοιες περιπτώσεις στην Αθήνα.
Όσο θα είμαι Αθήνα θα μένω Πατήσια, αν γνωρίζετε κάποιον κοντά στην περιοχή ή στο κέντρο πείτε μου (θα με βόλευε μιας και δεν ξέρω να κινούμαι καλά στην Αθήνα), αλλιώς δε με πειράζει να είναι και πιο μακρυά.

Σας ευχαριστώ!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Κάνει εμετό κοντά στα γεύματα? Δηλαδή μέσα στις επόμενες 1-2 ωρες αφού φάει? Και κυρίως μετά απο γευμα κροκέτας?
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Κάνει εμετό κοντά στα γεύματα? Δηλαδή μέσα στις επόμενες 1-2 ωρες αφού φάει? Και κυρίως μετά απο γευμα κροκέτας?
Ναι, κάνει εμετό οτιδήποτε κι αν φάει στις επόμενες 1-2 ώρες όπως είπες.
Το θέμα είναι ότι δεν έχει όρεξη να φάει τίποτα, πολύ σπάνια τρώει κάτι.
Γι' αυτό και ο κτηνίατρος μας έχει πει να της δίνουμε υπερβολικά μικρή ποσότητα τροφής.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ναι, κάνει εμετό οτιδήποτε κι αν φάει στις επόμενες 1-2 ώρες όπως είπες.
Το θέμα είναι ότι δεν έχει όρεξη να φάει τίποτα, πολύ σπάνια τρώει κάτι.
Γι' αυτό και ο κτηνίατρος μας έχει πει να της δίνουμε υπερβολικά μικρή ποσότητα τροφής.
Δοκίμασε να της δίνεις μόνο υγρή μαλακή τροφή (π.χ. κονσέρβες που τις τρωνε ολα τα σκυλια) σε όρθια στάση δηλαδή στα δυο πίσω της πόδια και να κάθεται έτσι για κανένα 10λεπτο μετα αν αυτο είναι εφικτό ακομη κι αν χρειαζεται να την κρατας αγκαλια. Κι εννοείται περιορισμένη για καμια ώρα σίγουρα μετα το γεύμα. Έχω την υποψία για μεγαοισοφάγο.
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Δοκίμασε να της δίνεις μόνο υγρή μαλακή τροφή (π.χ. κονσέρβες που τις τρωνε ολα τα σκυλια) σε όρθια στάση δηλαδή στα δυο πίσω της πόδια και να κάθεται έτσι για κανένα 10λεπτο μετα αν αυτο είναι εφικτό ακομη κι αν χρειαζεται να την κρατας αγκαλια. Κι εννοείται περιορισμένη για καμια ώρα σίγουρα μετα το γεύμα. Έχω την υποψία για μεγαοισοφάγο.
Μεγαοισοφάγο; Απ' ότι είδα στο google είναι πολύ σοβαρό δηλαδή.
Θα δοκιμάσω αυτό που είπες και θα γράψω αύριο τα αποτελέσματα, σ' ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εξετάσεις αίματος (βιοχημικές) έχει κάνει η μικρή? Πολλές φορές, σοβαρά προβλήματα "μασκαρεύονται" και χτυπάνε στομάχι.

Εγώ που μένω Πατήσια, δεν μου είχε κάνει κλικ κάποιος γειτονικός (να μην τους τσουβαλιάζω, δεν είχαμε πάει και σε όλους), και ξενιτευόμασταν αμπελόκηπους και πέρα.
 
  • Like
Reactions: elpinor


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Μίλησα με κτηνίατρο στην Αθήνα που μου σύστησαν κάποιοι γνωστοί μου με σκυλάκι, από τα συμπτώματα που του περιέγραψα μου είπε πως το πιθανότερο είναι να έχει νεφρική ανεπάρκεια.
Είμαι χάλια. Πραγματικά.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Με το μάτι κάνει διαγνώσεις αυτή η φοβερή κτηνίατρος? :cautious:

Μάι γκοντ δηλαδή, ναι θα μπορούσε να είναι νεφρική ανεπάρκεια, όπως θα μπορούσε να είναι και χίλια δυο, κυριολεκτικά, άλλα πράγματα. Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι εξετάσεις αίματος, και ίσως έναν υπέρηχο κοιλίας. Σήκω πάγαινε ως κανα σωικό κτηνίατρο, ως την Αθήνα ήρθες, ήμαρτον!

Σωικοί κτηνίατρος: Λιαπής, Κέστης, Μαραγκός, Χατζόπουλος, ξέρω γω, με μια αναζήτηση θα βρεις άλλους 5-6. Ο Αρβανίτης έχει καλά μηχανήματα για υπερήχους.

Άντε τρέχα. Η δικιά σου σε χρειάζεται μάγκα :cool: και όχι χάλια :cry:.
 


Eatos

Member
8 Απριλίου 2017
11
2
33
Με το μάτι κάνει διαγνώσεις αυτή η φοβερή κτηνίατρος? :cautious:

Μάι γκοντ δηλαδή, ναι θα μπορούσε να είναι νεφρική ανεπάρκεια, όπως θα μπορούσε να είναι και χίλια δυο, κυριολεκτικά, άλλα πράγματα. Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι εξετάσεις αίματος, και ίσως έναν υπέρηχο κοιλίας. Σήκω πάγαινε ως κανα σωικό κτηνίατρο, ως την Αθήνα ήρθες, ήμαρτον!

Σωικοί κτηνίατρος: Λιαπής, Κέστης, Μαραγκός, Χατζόπουλος, ξέρω γω, με μια αναζήτηση θα βρεις άλλους 5-6. Ο Αρβανίτης έχει καλά μηχανήματα για υπερήχους.

Άντε τρέχα. Η δικιά σου σε χρειάζεται μάγκα :cool: και όχι χάλια :cry:.
Αυτό θα κάνω.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για τους κτηνιάτρους που μου ανέφερες.
Της έχουν πάρει ήδη αίμα στο νησί και το έχουν στείλει στην Αθήνα για ανάλυση γιατί εκεί δεν το κάνουν.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Aιμα για τι? Πρεπει να κανει γενικες αιματος αλλα και βιοχημικες με δεικτες για νεφρα συκωτι. Ακομη ενας εξαιρετικος γιατρος στο θεμα των υπερηχων ειναι ο κ.Βενιζελος Λεβεντογιαννης και ειναι σχετικα κοντα στα Πατησσια (Φιλοθεη κοντα)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf