Η JOY της ζωής μας


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Γειά σας και από εμάς τους νέους "σκυλογονείς".
Με την σύζυγο μου αποφασίσαμε να υιοθετήσουμε πριν από λίγο καιρό ένα σκυλάκι για συντροφιά μιας και δεν έχουμε παιδιά και λόγο της δουλειάς μου είμαστε και οι δύο σχεδόν όλη μέρα στο σπίτι.
Έτσι λοιπόν πριν 8 μέρες φέραμε στο σπίτι μας το 3.5 μηνών κορίτσι που βλέπετε.
JOY photo1.jpg
Στο καταφύγιο που την είδαμε δεν της είχαν δώσει όνομα οπότε την ονομάσαμε JOY (Χαρά) και έτσι λοιπόν έγινε η νέα "χαρά" της ζωής μας.

Πρώτη φορά υιοθετούμε σκύλο οπότε σχεδόν όλα αυτά περί εκπαίδευσης σκύλου είναι καινούργια για εμάς.
Έχω ρίξει πολύ διάβασμα και στο forum εδώ τις τελευταίες μέρες και έχω δει αρκετά βίντεο για το τι πρέπει να κάνουμε από τις πρώτες μέρες που την έχουμε.
Να αναφέρω ότι ζούμε σε σπίτι που διαθέτει δική του αυλή οπότε ήδη μετά από 8 μέρες η εκπαίδευση της "τουαλέτας" πάει καλά και η JOY πηγαίνει στην πόρτα και περιμένει για να την πάμε έξω για την τουαλέτα της. Ακόμα και το βράδυ.
Δεν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια της και έτσι δεν μπορούμε να την βγάλουμε έξω στο δρόμο για "τουαλέτα" και βόλτα και έτσι όλα τα κάνουμε στην αυλή, παιχνίδι στα πλακάκια, τουαλέτα στο χώμα (εννοείται τα "κακάκια" τα μαζεύουμε επιτόπου).

Σε ένα μήνα περίπου θα είμαστε έτοιμοι για βόλτες. Μέχρι τότε έχουμε εκπαίδευση και πάλι εκπαίδευση.

Καλώς σας βρήκαμε λοιπόν και μιας και είμαστε κοντά στο Πάρκο Τρίτση ελπίζω να είμαστε στην επόμενη Συνάντηση να τα πούμε και από κοντά.

Kosmas.
JOY Photo2.jpg
 
Last edited:




















KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Εδώ και δύο μέρες η JOY πλέον ξαπλώνει ανάσκελα για ...χαδάκια. :)
Επίσης την βλέπουμε και την ώρα του ύπνου να κοιμάται και ανάσκελα.
Αυτό δείχνει πλέον ότι το σκυλί είναι ευτυχισμένο και μας το δείχνει με την γλώσσα του σώματος.

JOY Photo3.jpg

Τώρα θέλουμε να μάθουμε να μην φοβόμαστε το αυτοκίνητο γιατί εδώ και 4 μέρες που την βάζουμε μέσα για να πάμε είτε στην Κτηνίατρο είτε για ψώνια φοβάται και μας κάνει κακάκια.
Την βάζουμε στο πορτμπαγκάζ με βγαλμένη την εταζέρα και την γυναίκα μου να κάθετε στο πίσω κάθισμα να την χαιδεύει για να την ηρεμεί.
Υπάρχει κάποιο σχετικό topic που να αναφέρεται σε αυτό με κάποιες συμβουλές?
Ή απλά θέλει υπομονή και κάθε μέρα μικρές βόλτες μέχρι να το συνηθίσει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ή απλά θέλει υπομονή και κάθε μέρα μικρές βόλτες μέχρι να το συνηθίσει?
Δεν θυμάμαι αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αυτή η ιδέα σου όμως, από μόνη της, είναι πολύ καλή. Μπορείς ακόμη και να την βάζεις μέσα για λίγο, με αναμμένη μηχανή, χωρίς να πηγαίνετε απαραιτήτως κάπου. Να συνηθίζει τον σαματά και την αίσθηση.
 
  • Like
Reactions: KosmasJOY


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Δεν θυμάμαι αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αυτή η ιδέα σου όμως, από μόνη της, είναι πολύ καλή. Μπορείς ακόμη και να την βάζεις μέσα για λίγο, με αναμμένη μηχανή, χωρίς να πηγαίνετε απαραιτήτως κάπου. Να συνηθίζει τον σαματά και την αίσθηση.
Το κάναμε αυτό στην αρχή. Και πάλι όμως μετά από 4 μέρες φοβάται και κάνει κακάκια.
Συνήθως την βγάζουμε έξω αφού έχει κάνει την ανάγκη της την τελευταία ώρα γιαυτό τον λόγο.
Να μην τα κάνει στο αυτοκίνητο. Δεν την έχουμε πάει κάπου με το αυτοκίνητο για να παίξει ή να τρέξει αφού δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα και ίσως γιαυτό φοβάται.
Οπότε θέλει υπομονή και συχνές εξόδους για να συνηθίσει.
Αν την βάζαμε σε κλουβί μεταφοράς θα ήταν χειρότερο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Αν την βάζαμε σε κλουβί μεταφοράς θα ήταν χειρότερο?
Σε δικό μου σκύλο, που δεν τον είχα βέβαια από κουτάβι και ίσως παίζει ρόλο, του πήρε περίπου 3 χρόνια, να μην παθαίνει πανικό στο αμάξι, ο οποίος μεταφραζόταν, σε ατελείωτους εμετούς και ενίοτε κακάκια.
Με μεγάλη μου έκπληξη, σε κάποιο ταξίδι 3 περίπου ωρών, που μπήκε υποχρεωτικά σε crate, ήταν μια χαρά. Ανέλπιστα καλά.
Πιθανότατα το box να λειτουργήσει θετικά. Μια δοκιμή θα σε πείσει.
 
  • Like
Reactions: KosmasJOY


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γεν πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο θεμα αλλα ει συζητηθει σιγουρα πολλες φορες στο φορουμ...
ελπιδαγια βελτιωση χωρις να ισυει παντα ειναι
εν σταση και σβηστο το αυτοκινητο μπαινετε μεσα και καθεστε λιγο μαζι με παιχνιδια κι αλλα αγαπημενα πραγματα
καθεστε ελαχιστα μλις δειτε να δυσανασχετει την κοπανατε
επαναληψεις μεχρι να αυξηθει ο χρονος που αισθανεται καλα
μετα σιγα σιγα μικρες βολτες γυρω απο το τετραγωνο και σταδιακα αυξανετε την διαρεια βολτας....
δεν εγγυωμαι οτι θα χεις 100% αποτελεσμα αλλα τουαχιστον θαχεις προσπαθησει...
να σας ζησει να την χαιρεστε!!!
καλως ηλθες
 


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Μιας και δεν υπάρχει προφανώς σχετικό topic θα ήταν καλό και για τους υπόλοιπους νέους σκυλογονείς να γίνει ένα update στο topic σου mareco:
Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
Είναι σίγουρα ένα ζωτικής σημασίας θέμα ειδικά για τα κουτάβια να μάθουν να μην φοβούνται την μεταφορά με το αυτοκίνητο.
Σε ευχαριστώ πάντως προσωπικά mareco για αυτόν τον πολύ χρήσιμο οδηγό.
3 χρόνια είναι πολύς καιρός πάντως. Οπότε θα κοιτάξω και για crate.

Σε ευχαριστώ πολύ GRDANE, να είσαι Καλά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Μιας και δεν υπάρχει προφανώς σχετικό topic θα ήταν καλό και για τους υπόλοιπους νέους σκυλογονείς να γίνει ένα update στο topic σου mareco:
Be my guest (y)


3 χρόνια είναι πολύς καιρός πάντως. Οπότε θα κοιτάξω και για crate.
Μην κρίνεις όμως, από την δική μου περίπτωση. Δεν είναι συγκρίσιμες οι καταστάσεις. Το ανέφερα απλώς ενδεικτικά. Προσωπική μου θέση, ότι καλό είναι να μάθει το box και στο αμάξι, για πολλούς λόγους ασφαλείας κυρίως [και καθαριότητας του αμαξιού παραπλεύρως :p].

Οπότε, όταν ολοκληρωθεί το πείραμα, συμπληρώνεις και το άνω topic, με τα συμπεράσματά σου :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες. Και εγώ παρόλο που το σκυλί δεν έχει κανένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο...η μετακίνησή του γίνεται πάντα με το box. Είναι καλύτερο για όλους...ούτε τσαλαπατά κάποιον, ούτε γεμίζει τρίχα το αυτοκίνητο και είναι και εκείνος στην ησυχία του.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλώς ήρθατε, να την χαίρεστε την ''χαρά σας", επείδη είδα παιχνίδι στα πλακάκια καλό είναι να προσέχετε τα πλακάκια γιατί γλυστράνε πολύ και καλό είναι να μην επιβαρύνονται τα ποδαράκια της.:)
 
  • Like
Reactions: KosmasJOY


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Γεια κι από εμένα!! Η μετακίνηση με το αυτοκίνητο κι εμένα με προβλημάτισε κάποια στιγμή, κυρίως γιατί ο Έντζο μου αναμένεται να γίνει μεγαλούλης οπότε τα box για το μέγεθός του 1) είναι αρκετά ακριβά και 2) είναι μεγάλα για το αυτοκίνητό μου. Η λύση που βρήκα είναι ειδικό κάλυμμα στο πίσω κάθισμα και ειδική ζώνη. Φέτος ταξιδέψαμε με +2 συνεπιβάτες και πήγε καλά το εγχείρημα αλλά ακόμα είναι στην ανάπτυξη δεν ξέρω τί θα γίνει όταν φτάσει φουλ μέγεεθος...
 
  • Like
Reactions: KosmasJOY


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf