Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αναδημοσίευση από άλλο thread βάση παρότρυνσης μέλους:

ΚΟΣΤΟΣ ΤΥΠΙΚΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ:

Pedigree από ΚΟΕ 20€
Microchip 50€
Pet Passport 30-50€
2 εμβόλια μέχρι την ηλικία των 2 μηνών 2χ30€=60€
3 αποπαρασιτώσεις -"- 3χ7€=21€
-----------------------------------------
Έξοδα κουταβιού: 181-201€ (χωρίς να υπολογίσουμε τροφή, ζημιές, διάρροιες, μικρο-μολύνσεις, αναλώσιμα, παιχνίδια, εξτρα επισκέψεις σε κτηνίατρο, κλπ)

1 σκύλα που κατά μέσο όρο για τους 4 μήνες (2 εγκυμοσύνη & 2 θηλασμός/αποκατάσταση) τρώει 1 κιλό super premium κροκέτα=120 κιλά ή 8 σακιά 15 κιλών χ 55-65€=440-520€
2-3 υπέρηχοι=90-200€
1 ακτινογραφία=30-50€
-----------------------------------------
Σύνολο γέννας: 560-770€ (χωρίς κόστος καισαρικής (που μπορεί να χρειαστεί), χωρίς κόστος αγοράς σκύλας (1.000-2.500€), κόστος επίβασης αρσενικού (400-1.200€), εκθέσεις μορφολογίας για να αποκτήσει η σκύλα τις αναγκαίες πιστοποιήσεις ώστε να καταστεί αναπαραγωγική (900 μέχρι 2.500€)
-----------------------------------------------------------------------------------
Τέστ δυσπλασίας (ανά 2-3 χρόνια): 150-450€ (Αθήνα/εκτός Αθηνών)
Τέστ οφθαλμών (ανά 2-3 χρόνια): 50€
Σύνολο τεστ: 200-500€ ανά 2-3 χρόνια ή 70-250€ ανά έτος/γέννα
-----------------------------------------------------------------------------------
Σύνολο σκύλας: 630-1.020 ανά γέννα
Γέννα αρκτικών σκυλιών τύπου spitz: 2-7 κουτάβια, συνήθως 4-6
-----------------------------------------------------------------------------------
Κόστος γέννας ανά κουτάβι: 126-204€

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ: 307-405€ (και πάλι ΧΩΡΙΣ κόστος αγοράς σκύλας (1.000-2.500€), κόστος επίβασης αρσενικού (400-1.200€), εκθέσεις μορφολογίας για να αποκτήσει η σκύλα τις αναγκαίες πιστοποιήσεις ώστε να καταστεί αναπαραγωγική (900 μέχρι 2.500€)

Αν μιλάμε για εκτροφή και σεβασμό στα ζώα μας καί όχι για την "ελληνικού" τύπου εκτροφή, έχω 2 σκυλιά στο οικόπεδο/μάντρα/γκαράζ/βιοτεχνία και ούτε ξέρω που γέννησε η σκύλα κάποια στιγμή είδα κάτι κουτάβια, ούτε ξέρω πόσα γέννησε (πολλές φορές ούτε που ξέρω ποιός είναι ο πατέρας "αλλά υποπτεύομαι"-θα το ανακαλύψει ο νέος ιδιοκτήτης), ζήσανε 4-5, "θα τα εμβολιάσεις εσύ", η μάνα έχει γίνει πετσί και κόκκαλο, "σιγά μην την πάω για υπέρηχο μην έχει μείνει κανένα μέσα, τη βλέπω, είναι μιά χαρά", "δεν χρειάζεται παραπάνω τροφή, ούτε παραπάνω ζέστη ή κρύο, Η ΜΑΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!"......

Χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω......?

 
Last edited by a moderator:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ (ξανα) σιγοντάρω ... :D

Ξέχασες τιμές των σκύλαρων που ''όλοι θέλουν ένα τέτοιο'' που δεν είναι 1.000 - 2.500 ευρώ, αλλά 5-6-7 ... 17 ... 27 ... χιλιάδες ... τα πρώτα νούμερα παίζουν πολύ σε σοβαρους εκτροφείς ... αλλά και τα τελευταία αρχίζουν να κυκλοφορούν ... επίσης εκθέσεις στο εξωτερικό ... 1000 - 2000 ΕΚΑΣΤΗ ... και δεν έχεις βάλει κανέναν σκύλο να αρρωσταίνει - να κάνει εγχειρήσεις - να ΜΗΝ γεννάει ...
Αυτό είναι η εκτροφή ... δεν χρειάζεται φυσικά ελεημοσύνη ... μόνο να μην πετιούνται μαργαριτάρια ''εγώ πήρα ράτσας πρώτη διαλογή με 200 ευρώ'' χρειάζεται ... τα υπόλοιπα ρυθμίζονται ...
 






Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Συμφωνώ με τα παραπάνω...:)
Ας υποθούν επίσης και:
το θέμα χαρακτήρα στα αίματα των γονιών...;)
το θέμα της ιστορικότητας σε προηγούμενες γέννες...:)
το θέμα των τυχόν εκπαιδεύσεων που μπορεί να έχουν γίνει στους γοννείς...;)
το θέμα των τυχόν εκθεσιακών-μορφολογικών βραβείων...;)
το θέμα της κοινωνικοποίησης των κουταβιών απο τον εκτροφέα...:rolleyes:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Δε νομιζω οτι ειναι καπου ελλειπες το παραπανω post και αυτα που αναφερεις τα περιελαμβανει και ειναι και αυτοματως ευκολως εννοουμενα....

το ολο θεμα εστιαζει στην τιμη και στο κοινο αν καταλαβες ...δεν ειναι υμνος του τελειου εκτροφεα ή ιδιωτη που αναπαραγει τα με διακρισεις σκυλια του........

το ποστ απο κατω του denis το διαβασες?

αν καταλαβαινω εγω κατι λαθος ,διορθωστε με:)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Συγνώμη αλλα δεν καταλάβαινω την αντίδραση - απάντηση σου.

Είναι κακό να γίνοντε τέτοια σχόλια? Δεν νομίζω να έγραψα κάτι για τα περί ύμνου εκτροφέα ή ιδιώτη και γενικά να ευλογάμε τα γένια μας...!

Συγνώμη για τα ευκόλως εννοούμενα. Μπορείτε να το διαγράψετε τα ποστ μου.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
δεν αντεδρασα καθολου,λαθος καταλαβες....

παρενθεση εκανα στην δικη σου παρενθεση

φιλικα....:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ με τα παραπάνω...:)
Ας υποθούν επίσης και:
το θέμα χαρακτήρα στα αίματα των γονιών...;)
το θέμα της ιστορικότητας σε προηγούμενες γέννες...:)
το θέμα των τυχόν εκπαιδεύσεων που μπορεί να έχουν γίνει στους γοννείς...;)
το θέμα των τυχόν εκθεσιακών-μορφολογικών βραβείων...;)
το θέμα της κοινωνικοποίησης των κουταβιών απο τον εκτροφέα...:rolleyes:
Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό αυτό το ποστ.
Όντως ο περισσότερος κόσμος κοιτάει μόνο την τιμή, αλλά και αυτά που ανέφερες κοστίζουν ΚΑΙ σε ευρώ αλλά ΚΑΙ σε κόπο.

Αν θέλεις πραγαματικά καλό σκύλο, θα ΠΡΕΠΕΙ να προσέξεις και αυτήν την λίστα πολύ... συν το πόσα χρόνια εμπειρία έχει ο εκτροφέας στη φυλή.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
σορυ αλλα η τιμη ειναι μεγαλητερη απο τη γεννα παιδιου ,αυτο μαλλον ειναι εμποριο
 




jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
μα να μην αναλυσω ενα-ενα τα εξοδα ,1500ε για εξοδα επιβασης?
κατα τα ελληνικα προτυπα παιρνεις δυο αρσενικα και σταματας τη δουλεια
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
μα να μην αναλυσω ενα-ενα τα εξοδα ,1500ε για εξοδα επιβασης?
400-1.200 γράφει
Αν είσαι τυχερός και είναι γείτονας την βγάζεις με 500...

εμένα πάντως, και δεν πήγα στην άλλη άκρη του κόσμου, η επιβαση με τα έξοδα ξενοδοχείου μου στοίχισε πάνω από € 1.000 και μπορεί να μην είναι καν έγκυος. Ούτως η άλλως τα μικρόσωμα δεν κάνουν μεγάλες γέννες.

Η εκτροφεας της δικιάς μου πήγε με την αδερφή της στην Ισπανία (από Βόρεια Ολλανδία) και δεν έμεινε εγκυος, δικαιούται βέβαια δεύτερη επιβαση δωρεάν αλλά τα έξοδα του ταξιδιού δεν τα γλυτώνει.

κατα τα ελληνικα προτυπα παιρνεις δυο αρσενικα και σταματας τη δουλεια
Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι εκτροφή
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
δεν ειπα οτι ειναι αλλα το θεμα μας ειναι η αγορα σκυλου ρατσας απο εκτροφεα.
αν εγω θελω να παω τη δικια μου στην αμερικη για ζευγαρωμα ειναι αλλο καπελο
αλλα...........και παλι ..........γιατι αρνεισαι οτι και δω εμποριο γινεται και οι τιμες ειναι φουσκωμενες?
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ξέρω αν η τιμή είναι μεγαλύτερη από γέννα παιδιού διότι δεν ξέρω τις ελληνικές τιμές για παιδιά. Ξέρω όμως τις αμερικάνικες. Δεν έχει πάντως σημασία. Τώρα όταν εγώ πήγα πρόσφατα στο γιατρό με κρίση γαστρίτιδας που παραλίγο να το γυρίσει σε γαστροραγία, πλήρωσα περί τα 300 συνολικά δολλάρια συμμετοχή, ενώ τις υπόλοιπες άπειρες χιλιάδες (γαστροσκόπηση, σκαννάρισμα των σωθικών μου, γιατροί) τα πλήρωσε η ασφάλειά μου. Για τα φαρμακάκια μου τα άπειρα που πήρα και που συνεχίζω να παίρνω πλήρωσα άντε 100 δολλαριάκια. Σύνολο 400. Εγώ όμως είμαι ασφαλισμένη και δουλεύω. Το Μουφ τώρα που είναι σκύλος το πήγα στην κτηνίατρό του να το δει μπας και έχει δυσπλασία και να κάνει ακτινογραφίες. Τις έκανε, έχει ελαφρά δυσπλασία και του γράψανε βιταμινούλες. Όχι βαρβάτα φαρμακάκια που παίρνω εγώ η κακομοίρα για το στομάχι μου. Για τα ως άνω έξοδα του Μουφ πλήρωσα 680 δολλάρια!!!! Γιατί? Διότι το Μουφ δεν είναι ασφαλισμένο.

Τηρουμένων των αναλογιών και με τη λογική που μας εισαγάγεις εσύ, θα είναι λογικό να τα βάλω με την κτηνίατρο και να λέω ότι με έκλεψε και κάνει εμπόριο διότι πλήρωσα λιγότερα για μένα απ' ό,τι για το Μουφ (που σημειωτέον δε φαίνεται να το ενοχλεί η δυσπλασία και τρέχει σα να το κυνηγάνε ένα εκατομμύριο διάολοι)? Θα πρέπει επομένως να αρνούμαι στο μέλλον περίθαλψη στο Μουφ διότι είναι πιο ακριβή από τη δική μου?

Η σωστή απάντηση εις τα ως άνω είναι:

ΠΟΤΕ
ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ
ΤΑ ΠΟΤΑ
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΟΤΑ!!!!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άσχετο, αλλά, μακάρι να ήταν στ' αλήθεια λιγότερα από 1500€ τα εξοδα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και της λοχείας μιας γυναίκας!
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ο τροπος υπολογισμου της γεννας ειναι εξολοκληρου λαθος.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εμπεριστατωμενη αποψη...
σπυρου, ωρες ωρες(σχεδον παντα δηλαδη) μου φαινεται πως γραφεις κατι, μονο για να πεις οτι κατι εγραψες.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
η εκτροφη ειναι επαγγελμα? εγω νομιζα οτι ειναι χομπι λογο της αγαπης για μια φυλη και με σκοπο της βελτιωσης της φυλης αυτης δεν γινεται να υπολογιζεις αγορα σκυλων κοστος διατροφης γονεων εξοδα εκθεσεων κλπ αυτα τα υπολογιζεις σε μια επιχειριση και οχι σε ενα μια ασχολια στην οποια θα ξοδεψεις λεφτα για να πετυχεις κατι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU