Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά




spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
η δουλεια του ειναι εμπορικη αλλο το αν θα του ζητησω εγω κατι εξτρα η δουλεια του εκτροφεα ειναι εμπορικη? εγω δεν διαφωνω με τον εμπορο-εκτρωφεα εφοσον ειναι σωστος απλα οι περισσοτεροι εδω μεσα θεωρουν την εκτροφη λειτουργημα
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
δεν είναι η δουλειά του αργυροχρυσοχοΐα...
η δουλειά του είναι μανάβης... το χόμπυ του είναι αργυροχρυσοχοΐα!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Δηλαδή βλέπουμε το κόστος της γέννας και στην συνέχεια το κόστος αναλαμβάνεται από τον μελλοντικό ιδιοκτήτη? Αυτη ειναι η ερωτηση που σου εκανε ο προμηθεας φιλε σπυρου και συ απαντας με αμπελοφιλοσοφιες του τυπου η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση, λιγο x-files μου θυμιζει the tuth is out there.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
o gaia lykaia που ανοιξε και το θεμα τοποθετηθηκε σωστα και υπολογισε απο το ζευγαρωμα μεχρι και την ηλικια των 65 ημερων που υποτιθεται αναλαμβανεις το κουταβι. και μαλιστα για σωστή εκτροφή και καλα κουταβια....
το κοστοσ 350-450 κουταβιου λοιπον δεν ειναι μεγαλο αλλα ουτε και απαγορευτικό και μαλιστα πολυ λογικό ...
τωρα απο εκει και περα αν καποιος πουλησει κουταβια 500-700 - 1000- 1500 ευρω διαφερει απο τον χομπιστα εκτροφεα , τον επαγγελματια εκτροφεα ( και οι δυο σωστοι εφοσον εκαναν τα ιδια πραματα...) και φυσικα το ποσο ο καθενας κοστολογει τον χρονο του, τις γνωσεις του, την τρέλα του και το μερακι ώστε να παρεις καλό και σωστό κουταβι....
o φιλος grdane με καλυψε πληρως
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
o gaia lykaia που ανοιξε και το θεμα τοποθετηθηκε σωστα και υπολογισε απο το ζευγαρωμα μεχρι και την ηλικια των 65 ημερων που υποτιθεται αναλαμβανεις το κουταβι. και μαλιστα για σωστή εκτροφή και καλα κουταβια....
το κοστοσ 350-450 κουταβιου λοιπον δεν ειναι μεγαλο αλλα ουτε και απαγορευτικό και μαλιστα πολυ λογικό ...
τωρα απο εκει και περα αν καποιος πουλησει κουταβια 500-700 - 1000- 1500 ευρω διαφερει απο τον χομπιστα εκτροφεα , τον επαγγελματια εκτροφεα ( και οι δυο σωστοι εφοσον εκαναν τα ιδια πραματα...) και φυσικα το ποσο ο καθενας κοστολογει τον χρονο του, τις γνωσεις του, την τρέλα του και το μερακι ώστε να παρεις καλό και σωστό κουταβι....
+1
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
καταρχην.....μια φιλη μου που γεννησε τον περασμενο μηνα, πληρωσε συνολικα 10,000 ευρουλακια, και σε κρατικο νοσοκομειο παρακαλω και χωρις καισαρικη!!!!! αυτο και αν ειναι εμποριο!!!!!! τωρα.....και αλλοι κανουν λειτουργημα πχ. δασκαλοι, ιατροι, παπαδες κτλ αλλα πληρωνονται...δεν κανουν τιποτα δωρεαν. ενας ανθρωπος που καταλαβε οτι αγαπαει υπερβολικα μια ρατσα ετσι ωστε να ασχοληθει με αυτην και να βαλει το λιθαρακι του στην εξελιξη της, καθεται και διαβαζει νυχτα μερα να μαθει τα παντα γι'αυτην, αγοραζει τα σκυλια του, τα εχει σαν κορωνες στο κεφαλι του, σπαταλαει ολο του τον χρονο, και συμβαλει στο να βρειτε εσεις ενα καλο σκυλακι ρατσας να αγορασετε, δεν καταλαβαινω γιατι δεν θα επρεπε να πληρωθει!!!! ολα αυτα τα εχει κανει και ενας ιατρος και ολοι εμεις οχι μονο τον πληρωνουμε αλλα του δινουμε και φακελακι αν η δουλεια ειναι σωστη!!! ας μην λεμε τοτε παρανοιες......και υπογραμιζω πως δεν ειμαι εκτροφεας!!!!
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
βεβαιως και πρεπει να πληρωθει κανεις δεν διαφωνησε σε αυτο οχι ομως να ισχυριζεται οτι μπαινει μεσα
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Και γω παιδια δε πιστευω πως μπαινουν μεσα οι εκτροφεις...Τα εξοδα τους τα καλυπτουν σιγουρα.Εχω διαβασει τα σχετικα ποστς.
Εμεις οταν φιλοξενουμε αδεσποτα κ τους βρισκουμε μετα σπιτι ζηταμε λεφτα για να καλυψουμε τα εξοδα που καναμε;
Γιατι αυτοι να ζητανε τοοοσα χρηματα;
Πολλες φορες τα αδεσποτα τα παμε κ σε γιατρους για θεραπειες,στειρωση,εμβολιασμους...δηλαδη εμεις δεν εχουμε εξοδα;
Με την ιδια λογικη ολοι οσοι χαριζουμε σκυλακια ειμαστε βλακες γιατι ξοδευουμε μονο χωρις να καλυπτουμε κανενα εξοδο.
Δε λεω να τα χαριζουν ,αλλα μη λενε οτι μπαινουν κ με τα κεφαλια μεσα.
Εμενα δε με πειθουν ,ειδικα οσοι εκτρεφουν μικροσωμες φυλες.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εμενα δε με πειθουν ,ειδικα οσοι εκτρεφουν μικροσωμες φυλες.
Μα οι μικρόσωμες έχουν μικρές τοκετομαδες. Από τις γέννες westie που δηλώθηκαν φέτος στον Βέλγικο όμιλο μόνο μια είχε 6 κουτάβια, οι υπόλοιπες 1 με 4.

Δες το ποστ μου σχετικά με τα έξοδα
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
βρε παιδια αλλο τα αδεσποτα και αλλο ενα σκυλι ρατσας. απο την αποψη οτι το αδεσποτο μπορει να μην ειναι μορφολογικα σωστο, να εχει γενετικα προβληματα κτλ. οταν ο αλλος σου δωσει ενα σκυλι που θα ειναι αψογο και ο ιδιος θα εχει κανει μεγαλο αγωνα για να σου δωσει ενα τετοιο σκυλι, φυσικα και θα σου ζητησει χρηματα. βεβαια και εγω πιστευω πως ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ αλλιως ισως να μην το εκαναν (εκτος και εαν εχουν μεγαλη περιουσια). ενα αδεσποτο εχει τα εξοδα αποκαταστασης του απο το χαλι που το βρηκε καποιος. ενα ρατσας ομως, εχει και εξοδα κυησης της μητερας που ειναι ακριβα και αυτα. τωρα οσον αφορα τις τιμες, ειναι αναλογα την εμπειρια και τα βραβεια δυστυχως. ενας πολυ καλος γιατρος, ειναι και φαρμακειο. ενας που ειναι καλος αλλα δεν το εκμεταλευεται, ζηταει και λιγοτερα. ετσι ειναι λοιπον και με τα σκυλια.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
βρε παιδια αλλο τα αδεσποτα και αλλο ενα σκυλι ρατσας. απο την αποψη οτι το αδεσποτο μπορει να μην ειναι μορφολογικα σωστο, να εχει γενετικα προβληματα κτλ. οταν ο αλλος σου δωσει ενα σκυλι που θα ειναι αψογο και ο ιδιος θα εχει κανει μεγαλο αγωνα για να σου δωσει ενα τετοιο σκυλι, φυσικα και θα σου ζητησει χρηματα. βεβαια και εγω πιστευω πως ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ αλλιως ισως να μην το εκαναν (εκτος και εαν εχουν μεγαλη περιουσια). ενα αδεσποτο εχει τα εξοδα αποκαταστασης του απο το χαλι που το βρηκε καποιος. ενα ρατσας ομως, εχει και εξοδα κυησης της μητερας που ειναι ακριβα και αυτα. τωρα οσον αφορα τις τιμες, ειναι αναλογα την εμπειρια και τα βραβεια δυστυχως. ενας πολυ καλος γιατρος, ειναι και φαρμακειο. ενας που ειναι καλος αλλα δεν το εκμεταλευεται, ζηταει και λιγοτερα. ετσι ειναι λοιπον και με τα σκυλια.
andrykor αδέσποτο μπορείς να πάρεις και από καταφύγιο που ήδη το έχουν φροντίσει και δεν είναι σε κακό χαλι. Επίσης δεν είναι όλα τα αδέσποτα σε κακό χάλι γενικώς. Πεινασμένα είναι, και ψάχνουν για αγάπη.
Τι μορφολογικά σωστό λες; Το αδέσποτο συνήθως είναι ημίαιμο, δεν τίθεται θέμα μορφολογίας.
Αν θες σκύλο ράτσας παίρνεις από εκτροφέα, αν δεν έχεις θέμα με αυτό, παίρνεις αδέσποτο.
Δεν σημαίνει ότι τα αδέσποτα είναι του πεταματού, για σκύλους μιλάμε, για ψυχές..
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Μα οι μικρόσωμες έχουν μικρές τοκετομαδες. Από τις γέννες westie που δηλώθηκαν φέτος στον Βέλγικο όμιλο μόνο μια είχε 6 κουτάβια, οι υπόλοιπες 1 με 4.

Δες το ποστ μου σχετικά με τα έξοδα
Το εχω δει αυτο ...αρα με 1000 που εδωσες το καθε κουταβι μια χαρα στα λεφτα σου εισαι ,δε μπηκες μεσα.Αν στην επομενη γεννα κανει 4,θα κατεβει η τιμη ; Θα παει αναλογως, παλι ισα ισα να βγαλεις τα εξοδα;
Απλα κ καποιος που μαζεψε μια εγκυο σκυλιτσα ή βρηκε κουταβια πεταμενα κ τα μαζεψε εχει επισης πολλα εξοδα,αλλα τα κουταβακια θα τα χαρισει δε θα τα πουλησει εννοειτε.Εκεινος ναι ,μπαινει μεσα.
Λεω αυτοι που εκτρεφουν μικροσωμα εχουν πιο πολυ κερδος γιατι ειναι πιο ευκολα στη συντηρηση τα σκυλακια,δε κανουν τοσες ζημιες κτλ...αλλα αν το δεις αναλογικα με το πληθος κουταβιων, οντως εχεις δικιο...γιατι αυτοι που η σκυλα γενναει 8 κουταβια παλι 1000 τα δινουν κ δε κατεβαζουν τη τιμη;
 
Last edited:




katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Αν στην επομενη γεννα κανει 4,θα κατεβει η τιμη ;
Τα εξοδα που δε συμπεριεβαλες κ γραφεις απο κατω στη λιστα, ηταν τα περισσοτερα εξοδα που γινονται μια φορα...δηλαδη στην επομενη γεννα δε θα χρειαστει να τα ξαναγορασεις.
Να καταλαβω προσπαθω δεν ειμαι αρνητικη ,απλα ρωταω,δε θελω να το εκλαβεις αλλιως.
Αν η τιμη ειναι η ιδια στα κουταβια παντα,οταν θα γεννησει 1 ή 2 κουταβια παραπανω θα εχεις κ εσοδα; 'Η θα ριξεις τη τιμη ;
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
σοφουλι εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω....αλλωστε το 2ο σκυλακι (το 1ο ειναι αυτο στην φωτο) που πηρα πριν 3 μηνες ηταν αδεσποτο και το μαζεψα απο τον δρομο. αλλα το θεμα ειναι αλλο...οτι δηλαδη οταν καποιος προσπαθει να κρατησει ή να καλυτερευσει μια ρατσα, αναγκαστηκα ζηταει και χρηματα. τωρα αν ειναι πολλα...πραγμα που το ξερουμε πριν αγορασουμε, απλα δεν αγοραζουμε. το αδεσποτο εχει ηδη γεννηθει και καποιος το εχει βρει..οποτε εχει καποια εξοδα. οταν ομως ο αλλος κανει μια γεννα εχει ακομα αλλα τοσα εξοδα και παραπανω. και γι αυτο αλλωστε και ζηταει πολλλλαααα λεφτα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
εγω πιστευω οτι οι εκτοφεις μονο μεσα δεν μπενουν.βγαζουν ενα καλο δευτερο εισοδημα κανοντας το χομπι τους.δεν το θεωρω κακο αλλα μη μου λενε οτι δε βγαζουν κιολας.αμα ητανε καθαρα χομπιστες ας τα χαριζανε στους ενδιαφεροντες.εγω στα χομπι μου δε βγαζω λεφτα μονο χαλαω.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εξαρτάται, από πόσες γένες κάνει , πόσα σκυλιά έχει , πόσα πουλάει και πόσα δίνει Δεν είναι όλοι οι εκτροφείς το ίδιο
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ρε παιδιά με τέτοια κρίση ποιος δεν θέλει δεύτερο εισόδημα?
τόσες φυλές που δεν υπάρχουν εκτροφεία στην ελλάδα, ο κόσμος ψάχνει και δεν βρίσκει,
άντε βάλτε εμπρός για να έχετε δευτερο εισόδημα και να κάνετε και το χόμπυ σας.

(οποιος πιστευει αυτά που λέει)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22