Θέλω να πάρω σκύλο...


Άγριο Θυρίο

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2012
49
0
iraklis1908salonica.blogspot.gr
Είναι άσχετες γιατί στη καθημερινότητα τους είναι μέρα με τη νύχτα...Τις ίδιες βόλτες χρειάζεται ένα Τσιου με ένα Λαμπ πχ? Το Τσίου χρειάζεται καθηερινή άσκηση και εκτόνωση όπως τα Λαμπ? Το ίδιο κόστος διατροφής? Από που να το πιάσω ? Προσωπικότητα? Ενέργεια? Μέγεθος? Από τα πιο σημαντικά μέχρι τα πιο "μικρά".
Για αυτό ρώτησα αν μπορεί να ζήσει λαμπραντόρ σε διαμερισμα. Ή μάλλον μονοκατοικία αλλά χωρίς κήπο΄.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ρώτησες τα μέλη να σου προτείνουν τι να επιλέξεις ανάμεσα σε μίνι πιν ή μπουλμαστίφ? Εδώ δεν υπάρχουν πολλά ακατάληπτα, αλλά ένα...:rolleyes:
off-topic...

Οχι, είχα ήδη τη Μόκα μου... το κοριτσάκι μου με "έβαλε" στο dogforum...

Ομως, αναφέρω σαν ενδεχόμενο παράδοξο ότι δήλωσα (και έχω δηλώσει επανειλημμένα) πως το μεθεπόμενο σκυλί μου... άντε, το παραμεθεπόμενο... άντε, το τέτρατο κατά σειρά... θα είναι ένα μικρό Κοκονάκι, ή Σιχτσουδάκι, ή ένα μικρούλι ημίαιμο... για να περάσουμε μαζί, στους καναπέδες και στις αγκαλιές... τα χρόνια που δεν θα υπάρχουν "μπράτσα"...
Και δεν με είχαν παρεξηγήσει τότε...
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Σου φάνηκε να ρωτάω για πλάκα;ΕΕ;;; Ν ξέρεις ότι καλύτερη παρομοίωση θα ήταν να πείς ότι είναι σαν να συγκρίνεις πατίνια με αυτοκίνητο
Θα την έκανα, αν μιλούσαμε για σύγκριση ανάμεσα σε....κοκόνι ή τσιουάουα. Ωραία λοιπόν, μπορείς να εξηγήσεις την αρέσκεια σου για 2 ράτσες που έχουν τόση σχέση μεταξύ τους όσο και το παράδειγμά μου?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι άσχετες γιατί στη καθημερινότητα τους είναι μέρα με τη νύχτα...Τις ίδιες βόλτες χρειάζεται ένα Τσιου με ένα Λαμπ πχ? Το Τσίου χρειάζεται καθηερινή άσκηση και εκτόνωση όπως τα Λαμπ? Το ίδιο κόστος διατροφής? Από που να το πιάσω ? Προσωπικότητα? Ενέργεια? Μέγεθος? Από τα πιο σημαντικά μέχρι τα πιο "μικρά".
Κατερίνα αυτά θέλει να μάθει ο φίλος.
Δεν χρειάζεται να νευριάζουμε με την αμάθεια ενός ανθρώπου.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
off-topic...

Οχι, είχα ήδη τη Μόκα μου... το κοριτσάκι μου με "έβαλε" στο dogforum...

Ομως, αναφέρω σαν ενδεχόμενο παράδοξο ότι δήλωσα (και έχω δηλώσει επανειλημμένα) πως το μεθεπόμενο σκυλί μου... άντε, το παραμεθεπόμενο... άντε, το τέτρατο κατά σειρά... θα είναι ένα μικρό Κοκονάκι, ή Σιχτσουδάκι, ή ένα μικρούλι ημίαιμο... για να περάσουμε μαζί, στους καναπέδες και στις αγκαλιές... τα χρόνια που δεν θα υπάρχουν "μπράτσα"...
Και δεν με είχαν παρεξηγήσει τότε...
Αυτό είναι απόλυτα λογικό, κατανοητό και σεβαστό. Κανένας λόγος για παρεξήγηση.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Οι moderators φαντάζομαι μπορούν με ευκολία να διαπιστώσουν αν το Pom έχει κάνει σε αυτήν ή σε άλλη περίπτωση διπλό account, και να ενημερώσουν ώστε να γνωρίζουν και τα υπόλοιπα μέλη. Είναι σύνηθες όταν κάποιος γίνεται ban να ξαναμπαίνει με άλλο όνομα πάντως.

Με σγχωρείτε αν σας παρέσυρα σε πιθανόν λανθασμένα συμπεράσματα αλλά και για το off topic!
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες Άγριο θηρίο...
Πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για την καθημερινότητα σου και τι θέλεις απο ένα σκύλο ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε...

Off topic:Δεν νομίζω να είναι η Pom δεν έχει τόσο μυαλό...Θα είχε αρχίσει τις πατσατσουφιές!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Είναι σύνηθες όταν κάποιος γίνεται ban να ξαναμπαίνει με άλλο όνομα πάντως...
off-topic...

Ναι... και όπως είπα προηγουμένως, συμβαίνει (τουλάχιστον - και μαζικά!) κάθε καλοκαίρι... τέτοια περίπου εποχή... όπου η θερμοκρασία (και η απελπισία) έχει χτυπήσει κόκκινο...
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολύ γρήγορα μαθαίνεις εσύ!!! Μπράβο σου......τότε για τι ακριβώς μπήκες και άνοιξες και θέμα??? Για να κάνουμε ερωτήσεις και να μην απαντάς??
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν νευρίασα...
Λοιπόν, Θυρίο..και τα δύο σκυλιά μπορούν να ζήσουν σε διαμέρισμα, σε μονοκατοικία, σε studio 30τμ...
Αλλά..
Ένα Λαμπ χρειάζεται 1 πολύ μεγάλη βόλτα την ημέρα (ανεξαρτήτως καιρού) για εκτόνωση και άσκηση και άλλες 2 για πιπί κλπ. Το Τσίου δεν χρειάζεται 1 ώρα εκτόνωση σε βουνά και πάρκα...Που λέει ο λόγος, αν μια μέρα δεν μπορέσεις να το βγάλεις βόλτα , δεν χάλασε ο κόσμος...
Τον διαθέτεις αυτόν τον χρόνο?

Τα Λαμπ , λόγω μεγέθους χρειάζονται ένα 15κιλο τροφή το μήνα πάνω κάτω....περισσότερα χάπια αποπαρασίτωσης...(πάνε με τα κιλά), ακριβότερη αμπούλα, μεγαλύτερα κόκαλα, παιχνίδια, λουριά, στρώματα, κλούβα ...Τα Τσίου χρειάζονται 5 κιλά το μήνα...και αν έχεις φτιάξει κεφτεδάκια σπίτι σου..χορταίνουν και με 2 κεφτέδες...
Τα έχεις τα φράγκα?

Το Λαμπ για να το πάρεις μαζί σου κάπου χρειάζεσαι αυτοκίνητο...Το Τσίου μπάινει σε μία τσάντα και πας και με το λεωφορείο που λέει ο λόγος!!!!!


Το Λαμπ αφήνει 5 κιλά τρίχα...το Τσίου αφήνει 50gr.....
Για να καταλάβεις λίγο τι λέμε...Μια φίλη μου, παλιά εκτροφέας Τσιουάουα...ζούσε με 18 Τσίου μέσα στο δωματιό της...18 Λαμπ σε΄ένα δωμάτιο?

Έμπαινε ακόμα και σε Super Market με το σκύλο της σε τσάντα...

Αν θες να μιλήσουμε για προσωπικότητες...εκεί είναι που μιλάμε για μέρα/νύχτα...
 


Άγριο Θυρίο

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2012
49
0
iraklis1908salonica.blogspot.gr
Στην αρχή πήρα απάντηση σε αυτό που ήθελα. Μετά ένας ....... έγραψε πομ πομ και άρχισαν όλοι τις χαζομάρες. Και μετά μου λένε ότι αυτοί είναι σοβαροί και στην ερώτηση που έκανα δεν υπάρχει σοβαρή απάντηση. Οκ.Όπως είπα πριν δεν θέλω άλλες απαντήσεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Στην ερώτηση σου αν ζει σε διαμέρισμα, η απάντηση είναι ναι με προυποθέσεις. Να περπατάει πολύ ώρα, να κολυμπάει όταν έχεις την δυνατότητα, να εκτονώνει δηλαδή την μεγάλη ενέργεια που έχει για να είναι ένα ισορροπημένο σκυλί. Αν δεν μπορείς να του προσφέρεις εκτόνωση καλύτερα να μην στραφείς προς την φυλή αυτή.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στην αρχή πήρα απάντηση σε αυτό που ήθελα. Μετά ένας ....... έγραψε πομ πομ και άρχισαν όλοι τις χαζομάρες. Και μετά μου λένε ότι αυτοί είναι σοβαροί και στην ερώτηση που έκανα δεν υπάρχει σοβαρή απάντηση. Οκ.Όπως είπα πριν δεν θέλω άλλες απαντήσεις.
Κάνε υπομονή λιγάκι... και δείξε λίγο χιούμορ στον εαυτό σου...
Και θυμήσου: Πολλές "μαζικές" σχέσεις έχουν ξεκινήσει δύσκολα... οι περισσότερες.
Αλλά, κάποιες από αυτές εξελίσσονται πολύ καλά...

Αν, όντως, θέλεις να μάθεις, σε βεβαιώνω ότι έχεις να μάθεις πολλά "εδώ μέσα"...
 




Άγριο Θυρίο

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2012
49
0
iraklis1908salonica.blogspot.gr
Δεν νευρίασα...
Λοιπόν, Θυρίο..και τα δύο σκυλιά μπορούν να ζήσουν σε διαμέρισμα, σε μονοκατοικία, σε studio 30τμ...
Αλλά..
Ένα Λαμπ χρειάζεται 1 πολύ μεγάλη βόλτα την ημέρα (ανεξαρτήτως καιρού) για εκτόνωση και άσκηση και άλλες 2 για πιπί κλπ. Το Τσίου δεν χρειάζεται 1 ώρα εκτόνωση σε βουνά και πάρκα...Που λέει ο λόγος, αν μια μέρα δεν μπορέσεις να το βγάλεις βόλτα , δεν χάλασε ο κόσμος...
Τον διαθέτεις αυτόν τον χρόνο?

Τα Λαμπ , λόγω μεγέθους χρειάζονται ένα 15κιλο τροφή το μήνα πάνω κάτω....περισσότερα χάπια αποπαρασίτωσης...(πάνε με τα κιλά), ακριβότερη αμπούλα, μεγαλύτερα κόκαλα, παιχνίδια, λουριά, στρώματα, κλούβα ...Τα Τσίου χρειάζονται 5 κιλά το μήνα...και αν έχεις φτιάξει κεφτεδάκια σπίτι σου..χορταίνουν και με 2 κεφτέδες...
Τα έχεις τα φράγκα?

Το Λαμπ για να το πάρεις μαζί σου κάπου χρειάζεσαι αυτοκίνητο...Το Τσίου μπάινει σε μία τσάντα και πας και με το λεωφορείο που λέει ο λόγος!!!!!


Το Λαμπ αφήνει 5 κιλά τρίχα...το Τσίου αφήνει 50gr.....
Για να καταλάβεις λίγο τι λέμε...Μια φίλη μου, παλιά εκτροφέας Τσιουάουα...ζούσε με 18 Τσίου μέσα στο δωματιό της...18 Λαμπ σε΄ένα δωμάτιο?

Έμπαινε ακόμα και σε Super Market με το σκύλο της σε τσάντα...

Αν θες να μιλήσουμε για προσωπικότητες...εκεί είναι που μιλάμε για μέρα/νύχτα...
Ευχαριστώ πολύ. Αυτή ήταν σωστή απάντηση. Μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά και εμένα επίσης δεν με χαλάει να παίζω με σκυλια,Το αντίθετο τα λατρεύω και αφού είμαι φοιτητής έχω χρόνο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Έμπαινε ακόμα και σε Super Market με το σκύλο της σε τσάντα...
Και κάτι ακόμα, σημαντικό...

Με το Τσιουάουα, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να αλλάζεις σπίτι, γιατί όλοι (σχεδόν) σε δέχονται...
Με ένα Labrador (με μεγάλο σκυλί, δηλαδή) δεν σε δέχονται όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων...
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Είσαι φοιτητής τώρα και έχεις χρόνο.........όταν όμως θα χρειαστεί να φύγεις φαντάρος, ποιος θα κοιτάξει το σκύλο σου 1 χρόνο που εσύ θα λείπεις???

Οι σκύλοι δένονται με τον άνθρωπό τους και μετά πέφτουν σε μελαγχολία αν τον αποχωριστούν για καιρό.....αν δεν ξέρει π.χ. τους γονείς σου ή τους φίλους σου που θα πρέπει να τον αφήσεις τότε θα έχεις μεγάλο πρόβλημα!

Το οικονομικό το σκέφτηκες?? Ένας σκύλος έχει πάρα πολλά έξοδα...μπορείς να αντεπεξέλθεις μιας και είσαι φοιτητής?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Σωστός...Έχω και άλλα αν θες...
Με το Λαμπ γεμίζει η αγκαλιά σου...με το Τσίου άντε να γεμίσεις τη παλάμη σου...!!!
Το Λαμπ το σφίγγεις από αγάπη μέχρι να σκάσει...Το Τσίου σπάει πολύ εύκολα!!!
:):):):):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22