Θέλω να υιοθετήσω σκύλο


bibidi

Member
10 Ιανουαρίου 2008
5
0
Γεια σας!!
Είναι φοιτήτρια στο 3ο έτος και θέλω να υιοθετήσω ένα σκύλο!
Θα ήθελα απλά τη βοήθεια σας…

Ειλικρινέστατα δεν είμαι και ειδήμων στο να έχω σκύλό… στο σπίτι που έμενα με τους γονείς μου είχαμε 4 rottweilers (η αγαπημένη μου ράτσα) ..στον κήπο σε ένα πολύ μεγάλο χώρο με όλες τις ανέσεις τους… Σίγουρα αυτό που ζητώ δεν είναι ένα τέτοιο μεγαλόσωμο ζώο .. λόγω του ότι δεν έχω και τη μεγαλύτερη άνεση χώρου… θέλω ένα mini σκυλί που να μη μεγαλώνει. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι το θέμα του σπιτιού…Δηλαδή δεν έχω ζήσει με τα σκυλιά μου μέσα στο σπίτι… και έτσι είμαι τελείως πρωτάρα στο να ζήσω με ένα σκυλάκι στο σπίτι. Έχω όμως κατά νου τι είναι αυτό που χρειάζεται…

Τώρα θα μου πείτε… φοιτήτρια και θέλεις και σκυλί??
Θα είχατε δίκιο.. αλλά γι’ αυτό περίμενα… η φύση της σχολής μου δεν θα μου επέτρεπε να πάρω ένα σκυλί νωρίτερα λόγω των πολλών εργαστηρίων και των ατελείωτων ωρών απουσίας. Τώρα όμως έχω ξεμπλέξει…τελείωσαν αυτά και είμαι έτοιμη να τα δώσω όλα σε ένα σκυλάκι. Μου έχει λείψει πολύ η έννοια του να φροντίζεις ένα σκυλί. Είναι εκπληκτικό να το έχεις από μικρό και να του μαθαίνεις τόσα και (αν θέλετε) να σου μαθαίνει τόσα..

Έχω ρωτήσει.. έχω ψάξει… και από τα σκυλιά mini που μου έδειξαν και είδα… συμπάθησα πολύ το to pug… Είναι υπέροχο με τη μουσουδιτσα του!
Γενικά, αν αυτό βοηθάει, θέλω ένα σκυλί με κοντή τρίχα.. και το θέλω από μικρό όχι ιδιαίτερα μεγάλο σε ηλικία
μμμμ….δεν ξέρω… χώρο έχω…χρόνο έχω…σκυλί δεν έχω :(


ROTTIE: Το κείμενο διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο Forum. Θα σας παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις σας να είναι γραμμένες με πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες.
Ευχαριστώ εκ των πρότερων.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα bibidi! Καλώς ήρθες στο Dogforum! :D

Δεν έχω καταλάβει τι ζητάς… Θέλεις να σου χαρίσουν pug, να αγοράσεις pug ή να υιοθετήσεις ένα ημιαιμο μικρόσωμο αδέσποτο σκυλάκι?
 


bibidi

Member
10 Ιανουαρίου 2008
5
0
ωωω συγνώμη για τη γλώσσα..δεν θα ξαναγίνει..

Θέλω να υιοθετήσω ένα σκυλάκι μίνι..στυλ πάγκ..
Βάσικα ξέρω πως τα συγκεκριμένα σκυλιά με την πάροδο του χρόνου μπορεί να αποκτήσουν αναπνευστικό πρόβλημα λόγω της μουσούδας τους, έτσι αν είναι ημίαιμο μπορεί να αποφευχθούν τέτοιες καταστάσεις.
Σίγουρα, όμως, δεν θέλω να το αγοράσω..θα προτιμούσα να πάρω κάποιο το οποίο έχει σωθεί από το δρόμο ή από άλλους ιδιοκτήτες..
Ή ακόμα και αν δεν είναι παγκ..τουλάχιστον να έχει κοντό τρίχωμα.. :?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ρίξε μια ματιά εδώ: Χαρίζονται (0-6 μηνών)
Υπάρχουν πολλά κουτάβια (μεταξύ των οποίων πολλά μικρόσωμα) που δίνονται για υιοθεσία!
Ελπίζω να βρεις αυτό που θα σου κλέψει την καρδιά! :D
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Ρίξε μια ματιά εδώ: Χαρίζονται (0-6 μηνών)
Υπάρχουν πολλά κουτάβια (μεταξύ των οποίων πολλά μικρόσωμα) που δίνονται για υιοθεσία!
Ελπίζω να βρεις αυτό που θα σου κλέψει την καρδιά! :D
Πρόσεξε Μπιμπιντι,
η ανθρωπιά έχει χαθεί στις μέρες μας,
φτάνει πια,
όχι άλλη μια άκαρδη γυναίκα,
και μάλιστα γιατί κάποιο σκυλάκι θα της έχει κλέψει την καρδιά!!!
:shock:
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ναι ναι! να παρεις ιμιαιμακι! δες στο "ζητηση" εκει που λεει "ζητειται φιλοξενια sos" για 2 γκριφονακια π παρατησαν χτες, στο δρομο, και εχουν μεγαλη αναγκη. Με κοντο τριχωμα :wink: