Θα πεσει απο το μπαλκονι?


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σίγουρα δεν αυτοκτόνησε!
Το να προσπάθησε να φύγει να βρει καλύτερες συνθήκες, να πάει στην σκιά, στο νερό που είδε ή στο φαί που μύρησε δεν το αποκλείω...:(
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
ακριβως οπως πολυ σωστα ειπε rottie προσεχουμε για να εχουμε! και γατος μου εχει πηδηξει απ'τον δευτερο οροφο πολλες φορες και μαλιστα την πρωτη φορα εσπασε τη σπονδυλικη στηλη και το τσιουαουα που ειχα κοντεψε να βρεθει κατω ακολουθωντας μια πεταλουδα! ευτυχως τον προλαβα και μετα εβαλα πλεγμα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γνωρίζω δύο περιπτώσεις

Στην πρώτη Κανίς - δύο μπαλκόνια με κενό 2 μέτρων ... βγαίνει ο ιδιοκτήτης να πλύνει το ένα και μιλάει στο κανίς που βρισκόταν στο άλλο ... "πού σαι ρε θηρίο? " ... και σαλτάρει το θηρίο από τον πέμπτο :eek:

Στην δεύτερη Ντόπερμαν ταρατσόβιο (γείτονες του Θείου μου όταν ήμουν πιτσιρικάς) το οποίο κυνήγησε μία γάτα, η γατα εκσφενδονίστηκε στο απέναντι πεύκο και ο σκύλος εκσφενδονίστηκε επίσης (χωρίς να μπορεί να γαντζωθεί από το πεύκο βεβαίως) και μάλιστα πέφτοντας (τραγικό) καρφώθηκε στο κάγκελο της περίφραξης :eek: την ώρα που οι ιδιοκτήτες έπιναν τον απογευματινό καφέ τους αμέριμνοι στον κήπο ...

Ο σκύλος δεν μπορεί να υπολογίσει ύψος είναι θέμα ανατομικό ... κανένα σκυλί δεν ξέρειτί υπάρχει πίσω από τα κάγκελα του μπαλκονιού ... είτε είναι στον 20ο όροφο είτε έχει στρώμα στο ίδιο επίπεδο είναι για αυτόν το ίδιο και το αυτό ... έχει πλήρη άγνοια του κινδύνου
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Γνωρίζω δύο περιπτώσεις

...
denis, όταν γυρίζω από τη δουλειά και αν ο μικρός είναι στο μπαλκόνι του μιλάω.

Μέχρι στιγμής το μόνο που κάνει είναι να κουνάει την ουρά του.

Είναι επικίνδυνο αυτό;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Από κάτω ? Εγώ δεν θα το έκανα ...

Τί να πώ ρε παιδιά γενικά δεν θα άφηνα σκυλί στο μπαλκόνι, η πιθανότητα πτώσης με φρικάρει ... ίσως επειδή έχω υψοφοβία :)
 








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν ξέρω αν έχουν υψοφοβία τα σκυλιά..
Δεν έχω διαβάσει πουθενά αν έχουν, ούτε αν δεν έχουν..
Το έχω παρατηρήσει όταν παίρνει τον σκύλο μου ένας ψηλός ανθρωπος αγκαλιά..
Μαγκώνεται και κοιτάει κάτω..
Γραπώνεται με τα νύχια δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις..

Τώρα δεν ξέρω αυτό πως θα μπορούσε να εξηγηθεί..
Εχω παρατηρήσει όμως κάτι τέτοια..
Δεν έχει υψοφοβία στο μπαλκόνι..
Αλλα όταν αυτός ξαφνικά υψώνεται..

Δηλαδή καταλαβαίνει την διαφορα ύψους..
η αν τον βάλεις σε ένα ψιλό τραπέζι..
φοβάται..

Ακροφοβία δεν έχει πάντως γιατι την κεφαλα μια χαρα την βγαζει στο μπαλκονι..

Τώρα δεν ξέρω.., τι ακριβώς είναι αυτό..
Μοιάζει παρα πολύ με υψοφοβία παντως..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Denis, θα συμφωνησω με kango1 και θα παραθεσω την δικια μου εμπειρια με την Ζηνα το πινσερακι που την εχουμε 2,5 χρονια από μωρο και την ξερω παρα πολύ καλα. Αλλα αγχωθηκα πολύ με οσα διαβαζω.

Όταν ειμαστε βολτα στο βουνο και συχνα σκαρφαλωνουμε ή κατεβαινουμε σε αποτομα μερη, η Ζηνα ψαχνει το πιο ομαλο σημειο και καθεται και υπολογιζει από πού θα πηδηξει όπως θα εκανα κι εγω. Το μελεταει πολύ και εκτελει αλματα ακριβειας. Αφου καθομαι και την θαυμαζω. Ποτε δεν ειχε το παραμικρο ατυχημα.

Στους καναπεδες, τα κρεβατια και τις καρεκλες χοροπηδαει ολη μερα.
Αν την ανεβασω πανω στις καρεκλες του μπαρ δεν υπαρχει περιπτωση να πηδηξει. Καθεται και κοιταζει κατω φοβισμενη. Εννοειται ότι το εκανα για τεστ και με επιτηρηση μην τυχον πηδηξει.

Όταν την εχουμε αγκαλια και ειμαστε καθιστοι πχ στον καναπε μπορει να πηδηξει και να φυγει. Όταν την εχουμε αγκαλια ορθιοι δεν προσπαθει να φυγει ποτε.

Και πολλα αλλα τετοια παραδειγματα.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Eμάς από την αγκαλιά μας το τσιουάουα, στον καναπέ, δεν πηδάει στο χαλί. Ούτε τα σκαλοπάτια ανεβοκατεβαίνει. Βέβαια ,με την ταχύτητα και την ευκολια που μαθαίνει, συν τα όσα διάβασα...α πα πα, πλέγμα, πάρκο, κατασκευή...στο μπαλκόνι του τρίτου δεν βγαίνει με τίποτα ο νέος έτσι!
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
πριν απο περιπου 30 χρονια μαζεψα απο το δρομο ενα ημιαιμο γερμανικο ποιμενικο κουταβι τη Λιζα
πιτσιρικι εγω ετρωγα οταν ετρωγε κοιμομουνα οταν κοιμοταν σχολειο ειχα την απαιτηση να την παιρνω μαζι που βεβαια δεν με αφηναν και ακολουθουσαν κλαματα φωνες κλπ το αποτελεσμα ηταν ο πατερας μου να δωσει τη Λιζα σε ενα φιλο του που τα παιδια μου ηταν μεγαλα και ηταν πιο "χαλαρα" με το θεμα σκυλου , την εβαλαν στο διαμερισμα 1ου οροφου που εφτιαχναν και ηταν γιαπι
η Λιζα μεγαλωσε και ενα βραδυ εγινε μεγαλος σαματας καποιος πηγε να κλεψει το μηχανακι του ενος γιου της οικογενειας που ηταν στο πεζοδρομιο , η Λιζα πηδηξε για να τον σκισει το μηχανακι σωθηκε και η Λιζα με 2 σπασμενα μπροστινα ποδια
ολοι μιλουσαν για τον τροπο που εκτελεσε η Λιζα το "καθηκον προστασιας της οικογενειας " κανενας δεν αναλογιστηκε τις ευθυνες που τους βαρεναν μαζι και ο πατερας μου
εγω γινομαι υπερβολικη και κουραστικη αρκει να ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει περιπτωση ο σκυλος να βγει - να πηδηξει -να προκαλεσει κατι στους αλλους η' στον εαυτο του
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Από κάτω ? Εγώ δεν θα το έκανα ...

Τί να πώ ρε παιδιά γενικά δεν θα άφηνα σκυλί στο μπαλκόνι, η πιθανότητα πτώσης με φρικάρει ... ίσως επειδή έχω υψοφοβία :)
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ:eek:

εχω και τραυμα εφηβικο........
ημουν ακομη στην 1η Λυκειου οταν του κολλητου μας οι γονεις του πηραν δωρο ενα Γ.Π. πανεμορφο και στρουμπουλο,οποτε καθε μεσημερι μετα το σχολειο πηγαιναμε να το δουμε και να το παιξουμε....

Οικοδομη....καλοκαιρι...3ος οροφος...3 μηνων κουταβι ,το οποιο ζουσε μαζι τους μεσα στο σπιτι κανονικα και ειχαν ανοιχτη μπαλκονοπορτα να μπαινοβγαινει για διαφορα οσο ελειπε η οικογενεια.

Ενα μεσημερι ομως δεν ετρεξε στην πορτα,δεν μας συναντησε,δεν ηταν εκει.
Βγαινοντας στο μπαλκονι να ψαξουμε ειδαμε το αψυχο κουφαρι του στην πρασιά της οικοδομης,εμφανεστατα για καποιο λογω ειχε πεσει απο το μπαλκονι...καθως ο φιλος μας ηταν χαλια και εκλαιγε επρεπε να το μαζεψω
για να το θαψουμε,οταν εφτασα κατω λοιπον επαθα σοκ απο το θεαμα διοτι ειχε πεσει ανασκελα και "εσκασε" με αποτελεσμα να ανοιξει καθετα ολο του το στερνο:(

δεν θα το ξεχασω ποτε και οταν βλεπω σκυλο σε μπαλκονι εκτοτε τρελενομαι :mad:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Oχι ρε παιδιά..:(:(

Να σημειώσω και εγώ εδώ.., μεγάλη προσοχή στα ηλικιωμένα..

Ενα ηλικιωμένο που συνεπάγεται από κάποιο πιθανό καταρράχτη..και γενικά τα αντανακλαστικά είναι μειωμένα, μεγάλη προσοχή γιατί ατυχήματα από μπαλκόνια που είχαν κενά, δεν είναι λίγα σε τετοιες περιπτωσεις..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Να σημειώσω και εγώ εδώ.., μεγάλη προσοχή στα ηλικιωμένα..

Ενα ηλικιωμένο που συνεπάγεται από κάποιο πιθανό καταρράχτη..και γενικά τα αντανακλαστικά είναι μειωμένα, μεγάλη προσοχή γιατί ατυχήματα από μπαλκόνια που είχαν κενά, δεν είναι λίγα σε τετοιες περιπτωσεις..
ετσι ακριβως πεθανε και το κανισακι της μανας μου:(
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τελικά όλοι έχουμε κι από καμία δύο ιστορίες με σκυλιά που έφυγαν από μπαλκόνια...:(:(
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πω ρε παιδιά..με αυτά που λέτε έχω πάθει πλάκα.

Και την προηγούμενη βδομάδα έβγαλα το πλέγμα από το μπαλκόνι.

Το κεφάλι της το χώνει για να δεί αλλά δεν ξέρω αν χωράει και το σώμα της..
Ουφ το μετάνιωσα τώρα.
Και της μιλάω και από κάτω και αυτή χαίρεται και μιξοκλαίει..](*,)](*,):dohh::dohh:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και της μιλάω και από κάτω και αυτή χαίρεται και μιξοκλαίει..](*,)](*,):dohh::dohh:
Κι εμεις το ιδιο.
Αυτο το θεμα τελικα με γεμισε με αγχος :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3