Θελω να δουλεψω τον σκυλο μου...






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δεν ξερω τι ακριβως γιατι δεν ξερω τι ειναι το καθενα

στην ελλαδα κανουν απο οσο ξερω SchH αλλα δεν ξερω τι ειναι ακριβως

ειδα στο marathon land τους κανονες αλλα δεν εχω καταλαβει καλα καλα τι παιζει.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Θέλεις να δουλέψεις τον σκύλο σου αλλά δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.
ωραία.
εμείς πώς ακριβώς θέλεις να σε βοηθήσουμε όταν εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις?????????
γίνε πιο συγκεκριμένος, πές τι θα ήθελες εσυ και ο σκύλος σου να κάνει (τι σκυλι έχεις???) και ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ΜΑΚΗΣ said:
Θέλεις να δουλέψεις τον σκύλο σου αλλά δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.
ωραία.
εμείς πώς ακριβώς θέλεις να σε βοηθήσουμε όταν εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις?????????
γίνε πιο συγκεκριμένος, πές τι θα ήθελες εσυ και ο σκύλος σου να κάνει (τι σκυλι έχεις???) και ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
δεν εχω δουλεψιμο σκυλο

αλλα αμα ειχα ας πουμε ενα αμερικανικο μπουλτογκ και ηθελα να το δουλεψω
τι θα επρεπε να κανω. εκτος των SchH γινεται τπτ αλλο στην ελλαδα.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
κανε ενα search Μονο σου στο google...ξεκινα απο καπου ....διαβασε 5 πραματα να καταλαβεις τι γινεται και οτι απορια εχεις ..ολοι εχουν την καλη διαθεση να σε βοηθησουμε...

καπου εδω πρεπει να εχει ενα sticky για το schutzhund ελλειπες βεβαια αλλα ειναι μια αρχη ...μπες net και surfare θα βρεις χιλιαδες site για να καταλαβεις για το τι ειναι sch.

καλη αρχη...

ps Μου θυμιζεις τι σκυλο εχεις και ηλικια δικια σου και του σκυλου?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
oscar said:
ps Μου θυμιζεις τι σκυλο εχεις και ηλικια δικια σου και του σκυλου?
εχω αιμοσταγη :lol: κοπρακο και εγω ειμαι 26.

αλλα αυτον δεν εχω σκοπο να τον δουλεψω!!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Λοιπόν για να εξηγούμαστε.
Άλλη ράτσα ειναι κατάλληλη για SchH, άλλη για Weightpulling, άλλη για διαγωνισμούς υπακοής, άλλη για έλκυθρα και άλλη για ................................
Με ίσως, μπορεί, και εαν, απάντηση (σοβαρή) δεν θα πάρεις.
Πές μας ΤΙ ΣΚΥΛΟ ΕΧΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ,ΕΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΕΝΕΡΓΑ Ή ΟΧΙ, Θες διασκέδαση ή ‘δόξα’ ????
και τότε και μόνο τότε ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις.
Όσο και να προσπαθήσεις και να δουλέψεις ένα golden ΔΕΝ ΘΑ ΓΊΝΕΙ ένας αθλητής SchH . ούτε ένα μαστίφ θα καταφέρει να τρέξει τα 20 χλμ του τέστ αντοχής.
Επίσεις ένα Dobermann σίγουρα δεν θα κάνει φέρμα και άπορτ σε κυνήγι καμπίσιας μπεκάτσας και σε αγώνες μεγάλης έρευνας.
Επίσης μορφή εργασίας είναι και το κυνήγι.
Σε ενδιαφέρει?????????????????????
Το αμερικανικο μπουλντογκ που αναφέρεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για SchH
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Το αμερικανικο μπουλτογκ που ανφέρεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για SchH
δυστηχως συμφωνω και εγω φιλε sir erlic.... :(

κατι ελεγε ο admin....παλαιότερα....anyway...μηπως τωρα που μπαινει αλλος ενας παραγοντας....και για μενα δεν ειναι μονο το sch αλλα και η εκπαιδευσιμοτητα του σκυλου ...πρεπει να τα ξαναβαλεις κατω και να δεις τι ακριβως θελεις..?

ισως ετσι βοηθησεις τον εαυτο σου περισσοτερο να αποφασισει....δεν ξερω...τι λες?
 


S

SwkDoG

Guest
Τα σκυλιά,η κυνολογία,ο κόσμος του σκύλου γενικότερα είναι αρκετά μεγάλος για να σε μπερδέψει και να μη ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις και με τι να πρωτοασχοληθείς... :)

Βάλε μια αρχή!...Ή στο "τι σκύλο θέλω?" ή στο "τι θέλω να κάνω με το σκύλο?" ή ακόμα και στο "να πάρω σκύλο?!"...
Αφού λοιπόν βρείς την "αφετηρία" σου μπορούν και οι άλλοι να σε βοηθήσουν.
Το σίγουρο είναι ότι όλα μαζί δεν γίνοντε...

Τώρα όσον αφόρα την εργασία γενικότερα θα συμφωνήσω με τους "από πάνω".Βέβαια το όλο "ζουμί" κρύβετε σε αυτά τα λόγια του ΜΑΚΗΣ:

Θες διασκέδαση ή ‘δόξα’ ????
Αν είναι το πρώτο πάρε και Μπλάντ Χάουντ και "πάλεψε το" για Μόντιορινγκ!...Αν όμως θες κάτι παραπάνω και θές να ασχοληθείς σοβαρά με κάτι χρειάζεσε την κατάλληλη φυλή και μάλιστα όχι ένα οποιοδήποτε δείγμα της φυλής αλλά συγκεκριμένες γραμμές αίματος.

Βέβαια έχε πάντα στο νού σου πως με Φόρντ Φόκους δεν έχεις καμία πιθανότητα να κερδίσεις το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Φόρμουλα 1 ακόμα και αν είσαι ο Σουμάχερ...αλλά επίσης δεν θα καταφέρεις τίποτα ακόμα και αν έχεις το μονοθέσιο της Φεράρι και απλά κάνεις το "Γλυφάδα-Βουλιαγμένη" σε 5΄...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Η δοξα δεν με ενδιαφερει ποιο πολυ το βλεπω σαν κατι επικοδομητικο να κανω με τον σκυλο μου.

Στην αμερικη παντως τα δουλευουν και εχουν και καλα αποτελεσματα
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ημερομηνια/σκυλος/χειριστης/μερος/κριτης/τιτλος/βαθμολογια
11.06 /Chestnut's Little Dreamcatcher at Churchills aka Luke/ Glyn Andrew/ Sheffield Sch Club England/Judge: Don Harrison BSA/SCH I 78-80-80a

10.06/ Shriver/ Ellis' Levi/ John Bochenek OG/ Landseite Sch Club/judge: Mike Hamilton/SCH I 88-87-70a

7.06/ Shriver's Chevez 07/ Paige Shriver/ Virginia Beach Schutzhund Club/Judge: Mike West GSDC/WDA/SCH II 97-75-73a =245

4.06/ Shriver's Chevez 07 /Paige Shriver/ Dutch East Schutzhund Club
/Judge: Nikki Banfield USA/SCH I 95-81-80 =256

10.05/ Pumehana's Cowgirl/ Richard Tom
Schutzhund Hawaii/Judge: Vic Wilms/Sch I 72-70-80

10.05/ Ch.Chestnut's Little Cherokee of SAB/
Gesa Fenge/ SV OG Burgwedel/Judge: Wolfgang Rouk SV/SCH III 70-88-93a 1st III in Europe

10.05/ Topline's Little Miss Honky Tonk/
Eileen Quinn/ Empire Working Dog Club/USA Judge Mark Przblyski, Apprentices Greg Groh & Karen McIntyre/SCH I 95-81-78a

3.05/ Ch.Chestnut's Little Cherokee of SAB/
Gesa Fenge/ SV OG Burgwedel/judge:/SCH II 94-93-83a SG

2.05/ KIWS' Bulldog Icon/ Tracey Delin/ Hundesport Schutzhund Club of Florida/Bogden Sergo SV/Sch II 88-82-88

11.04/ Boyd's Coal Chamber/ Josh Markow/ Mid Island Schutzhund Club
/Bill Szentmiklosi USA/SCH III 92-86-90

11.04/ Sloan's Bronco/ Dave Snope/ Orange County Schutzhund Club/Vic Wilms/Sch III 89/74/95

αυτα τα λιγα στα γρηγωρα
 


S

SwkDoG

Guest
Με την ίδια λογική θα μπορούσα να σου πω να δείς αυτό:

http://www.workingpitbull.com/activities.htm

...και να "πάρεις πίσω" ότι έχεις γράψει και νομίζεις για το Πίτ-μπούλ και ότι τελικά είναι ένα τέλειο all around σκυλί... :)

Ή ακόμα να σου βρώ δεκάδες ημίαιμα που έχουν κάνει Sch ή IPO και να σου πω "Αυτά είναι σκυλιά για εργασία!".

Δεν είναι έτσι όμως...
Για να δείς ποιά σκυλιά κάνουν για τι να κοιτάξεις τα παγκόσμια πρωταθλήματα του κάθε σπόρ,εκεί θα καταλάβεις ποιό σπόρ αντιπροσωπεύει την κάθε φυλή.
Τι σημαίνει Ring και Μαλινουά,τι είναι Schutzhund και Γερμανικός ποιμενικός,τι σημαίνει Agility και Μπόρντερ Κόλι,κ.ο.κ.

Φαντάσου να σου παρέθετα τα πρωταθλήματα και τα ντάμπλ του Ολυμπιακού και να σου έλεγα "Μα γιατί μου λες ότι ο Ολυμπιακός δεν είναι καλή ομάδα?!!...Κοίτα τίτλους που έχει!".
Άλλο όμως Superleague και άλλο Champions League... :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS




Chestnut's Little Dreamcatcher at Churchills aka Luke

για να μην ψαχνουν και αλλοι.....σαν και εμενα.....


ωραιααααα βρηκες λοιπων οτι τα am.bul ...κατεβαινουν σε αγωνες εργασιας....

και τα συγκεκριμενα εχουν και πολυ καλη βαθμολογια....

τωρα κανε και ενα search δεν ξερω που....μπες στο dvg και πες μου τι φυλες κατεβαινουν....στους nationals

δες και αυτην ....ασχετο....bearded collie CH.GR. MEIKI VON E. UND R.

SchH3 / IPO3
The one and only Bearded Collie of the world with SchH3 and IPO3!!!
7. place at the DHV German Championships Turnierhundesport 1994
Greek Champion
Best Sch3: 93/96/94
3x BOB / 3x CACIB / 3x CAC


εκπαιδευμενη απο την αξιαγαπητη...κατερινα




τι θελω να πω.....

και?? τι εγινε....αφου σου αρεσει....γιατι δεν προχωρας?

εχω δει ημιαιμα σε αγωνεςςς ...ουυυυυυ .....δεν μου λεει κατι....απλα οταν πεις στον αλλον εχω am bul. και θελω να ασχοληθω....το πρωτο που θα σου πει ειναι......με τι??? με την ελξη???
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θα με τρελανετε :twisted:
στην αρχη μου λετε οτι δεν δουλευονται
οταν ποσταρω αποτελεσματα
μου λετε οτι δεν κανουν για διεθνη πρωταθλητισμο

και μια που μας αρεσουν οι ποδοσφαιρικοι παραληλισμοι

παιζει μπαλα παιδια ο ολυμπιακος?
οχι δεν παιζει
παιδια να στοιχεια ολυμπιακος παιζει μπαλα
αα ναι παιζει μπαλα αλλα δεν ειναι καλος για τον τριτο γυρω του CL.
 


S

SwkDoG

Guest
Όχι!...Προς Θεού!...Σκοπός μας δεν είναι να παίξουμε με την ψυχική σου υγεία!... :p

Μάλλον δεν είμασταν αρκετά σαφείς...δικό μας το λάθος... :?

Λοιπόν με απλά λόγια...
Είσαι αρχάριος ή άπειρος ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονομάσεις,στο θέμα σκύλος (και ναι...πίστεψε με δεν παίζει ρόλο το ότι είχες παλιά ένα κοκεράκι,μετά ένα λαμπραντόρ και τώρα ένα "αιμοσταγές κοπράκι"... :) ).

Θές να ασχοληθείς (όπως λες...γιατί μπορεί απλά να θες κουβεντούλα...δεν είναι κακό και αυτό... :wink: ) με "δύσκολα" σκυλιά παρότι η λογική (και εμείς εδώ στο φόρουμ... :) ) σε προτρέπουμε προς το αντίθετο.

Δε φτάνει λοιπόν που παρά τα όσα προστάζει η λογική επιμένεις σε αυτή σου την ιδέα θες με αυτόν το σκύλο...εσύ...να ασχοληθείς με κάποιο σπόρ!!... :shock:
Εδώ οι περισσότερες προβλέψεις τείνουν στο ότι θα δυσκολεύεσε να τον βγάζεις βόλτα και εσύ θές να τον κάνεις και εργασιακό?!...

Τίποτα δεν είναι αδύνατο αλλά είναι δυνατόν να βλέπουμε τις εξαιρέσεις για να βγάζουμε ένα κανόνα?!...

Και τέλος εάν νομίζεις ότι έχεις δίκιο και γνωρίζεις κάτι παραπάνω (παρόλο που μπήκες ώς αρχάριος για να σε βοηθήσουμε να πάρεις απόφαση... :? ) προχώρησε στην αγορά του Αμέρικαν Μπούλντογκ και σε 2 χρόνια (είμαι σίγουρος πολύ συντομότερα θα υπάρχουν...εξελίξεις... :) ),αν και εφόσον υπάρχει το φόρουμ,δημοσίευσε τις εμπειρίες σου και τα "κατορθώματα" σου... :D
Με χαρά θα τα φιλοξενήσουμε... :)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
SwkDoG said:
Μάλλον δεν είμασταν αρκετά σαφείς...δικό μας το λάθος... :?

Λοιπόν με απλά λόγια...
Είσαι αρχάριος ή άπειρος ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονομάσεις,στο θέμα σκύλος (και ναι...πίστεψε με δεν παίζει ρόλο το ότι είχες παλιά ένα κοκεράκι,μετά ένα λαμπραντόρ και τώρα ένα "αιμοσταγές κοπράκι"... :) ).

Θές να ασχοληθείς (όπως λες...γιατί μπορεί απλά να θες κουβεντούλα...δεν είναι κακό και αυτό... :wink: ) με "δύσκολα" σκυλιά παρότι η λογική (και εμείς εδώ στο φόρουμ... :) ) σε προτρέπουμε προς το αντίθετο.

Δε φτάνει λοιπόν που παρά τα όσα προστάζει η λογική επιμένεις σε αυτή σου την ιδέα θες με αυτόν το σκύλο...εσύ...να ασχοληθείς με κάποιο σπόρ!!... :shock:
Εδώ οι περισσότερες προβλέψεις τείνουν στο ότι θα δυσκολεύεσε να τον βγάζεις βόλτα και εσύ θές να τον κάνεις και εργασιακό?!...

Τίποτα δεν είναι αδύνατο αλλά είναι δυνατόν να βλέπουμε τις εξαιρέσεις για να βγάζουμε ένα κανόνα?!...

Και τέλος εάν νομίζεις ότι έχεις δίκιο και γνωρίζεις κάτι παραπάνω (παρόλο που μπήκες ώς αρχάριος για να σε βοηθήσουμε να πάρεις απόφαση... :? ) προχώρησε στην αγορά του Αμέρικαν Μπούλντογκ και σε 2 χρόνια (είμαι σίγουρος πολύ συντομότερα θα υπάρχουν...εξελίξεις... :) ),αν και εφόσον υπάρχει το φόρουμ,δημοσίευσε τις εμπειρίες σου και τα "κατορθώματα" σου... :D
Με χαρά θα τα φιλοξενήσουμε... :)
βασικα συζηταμε, φορουμ ειναι, για αυτο υπαρχει.
δευτερο το εχω δηλωσει οτι οι γνωσεις μου στα σκυλια ειναι βασικες .
τριτον οταν θα παρω αυτο το σκυλι (οταν) θα παμε παρεα σε εναν εκπαιδευτη να κανουμε βασικη υπακοη, για να μπορω οπως λες να τον βγαζω βολτα και να μην ειναι liability και μετα αφου εκπαιδευτουμε,αγαπηθουμε και μεγαλωση να δω τι ρολο βαραει μπορει να κανουμε και κανα σπορ για να μην βαριομαστε. ολα αυτα οταν καταφερω να εχω τον χρονο και κυριως τα λεφτα για να τον παρω. μεχρι τοτε θα το ψαχνω, θα το συζηταω και γενικα θα σας 'ενοχλω". οταν το παρω με χαρα θα μοιραστω τις εμπειριες μου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf