Θελω να δουλεψω τον σκυλο μου...


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σου εύχομε καλή επιτυχία σε ότι κάνεις με το καινούργιο σου σκυλί (όταν και ότι αποκτήσεις)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ετσι ναι....τωρα τα εθεσες στην σωστη σειρα.....

προχωρα ..και οτι χρειαστεις ειμαστε εδω...
 


anto

Member
10 Ιανουαρίου 2007
11
0
Me olo to sebasmo an kai neo melos sto forum kai palio tou schutzhund club tha hthela na po oti dikaioma sta sport exoun oloi akomh kai oi anaphroi blepe paraolumpiakous kati antistixo sumbainei kai me to schutzhund dikaivma exei kathe skulos kai mporei teleia na ta kataferei.To oti protimoynte kapoies fyles sigoyra einai kati to anamfisbitito to oti omvs dinoyme ton titlo toy "anaphroy" se kapies alles einai megalo lathos.eyxaristw.
 


S

SwkDoG

Guest
anto να σου υπενθυμίσω πως καλό είναι να γράφουμε στα ελληνικά και να σου πώ πως συμφωνώ με τα λεγόμενα σου και δεν μίλησα (εγώ τουλάχιστον) για "ανάπηρα" σκυλιά.
Μπορείς να πάρεις και Καβαλίερ Κίνγκ Τσάρλς και να κάνεις schutzhund,δικαίωμα σου,αλλά οφείλω να σου πώ πως η φυλή δεν ενδύκνειτε και ιδιαίτερα αν είσαι πρωτάρης καλό είναι να πάρεις μία φυλή που θα έχει "κλήση" στο συγκεκριμένο σπόρ (αν αυτό σε απασχολεί).

Βέβαια πάντα "περί ορέξεως...".... :)
 


anto

Member
10 Ιανουαρίου 2007
11
0
Ευχαριστω για την παρατηρηση και συγγνωμη για τα λατινικα μου.

Καταρχην δεν αναφερθηκα προσωπικα σε κανεναν και απλα εκανα μια
αναφορα για καποιες λαθος κατα την γνωμη μου αποψεις που κατα καιρους ακουμε και τπτ αλλο.
Τελος θα ηθελα να ρωτησω γιατι απαραιτητα να ειναι για καποιον πρωταρη πιο ευκολο ενα σκυλι εργασιας που αν αφαιρεσω τον γερμ.ποιμενικο καποια αλλα απο τις φυλες εργασιας θα
ηταν αρκετα "δυστροπα" για τον εν λογο κυριο?
Γιατι πχ ενα ροτβαιλερ να λεμε οτι ειναι ειδικο σκυλι (ας τον αφησουμε τον πρωταρη εδω) και το λεω ως λατρης και πρωην κυναγωγος ενος ροτι απο
τη στιγμη που ειναι ενα σκυλι γεματο δυναμη χαρη αλλα οχι ΑΝΤΟΧΗ.
Ετσι λοιπον κατα την αποψη μου δεν υπαρχει ειδικο γιατι καθε σκυλι εχει τα συν και τα πλην "ειδικος" κυναγωγος υπαρχει που εναρμονιζει τον καθε σκυλο του...
Παντως μου κανει εντυπωση γιατι ανα τον κοσμο οι ειδικες επι το πλειστον φυλες σκυλων(ευτυχως αυτη τη φορα για εμας) ειναι γερμανικες... :? :eek: :shock:
 


S

SwkDoG

Guest
Τελος θα ηθελα να ρωτησω γιατι απαραιτητα να ειναι για καποιον πρωταρη πιο ευκολο ενα σκυλι εργασιας που αν αφαιρεσω τον γερμ.ποιμενικο καποια αλλα απο τις φυλες εργασιας θα
ηταν αρκετα "δυστροπα" για τον εν λογο κυριο?
Για τον πρωτάρη ιδιοκτήτη που θέλει όμως να ασχοληθεί και με το σπόρ.

Παντως μου κανει εντυπωση γιατι ανα τον κοσμο οι ειδικες επι το πλειστον φυλες σκυλων(ευτυχως αυτη τη φορα για εμας) ειναι γερμανικες...
Απλά γιατί αναλογικά οι Γερμανοί έχουν "πολιτογραφήσει" και τα πιο πολλά σκυλιά γενικότερα.
Χώρες όπως η Αγγλία και η Γερμανία έχουν παράδοση στην κυνοφιλία/κυνολογία έχωντας αναπτύξει φυλές για κάθε χρήση (κυνήγι,φύλαξη ζώων,ανθρώπων,απλά συντροφιάς,κλπ.).

Η Γερμανία έχει το Ντόμπερμαν,το Γερμανικό ποιμενικό και το Ροτβάϊλερ.
Το Βέλγιο την τετράδα των Βελγικών ποιμενικών του (Μαλινουά,Γκρένενταλ,Τερβύρεν και Λακενουά).
Η Ολλανδία τον Ολλανδικό ποιμενικό που δεν είναι και "λίγος" για τα συγκεκριμένα σπόρ.

Αν ρωτήσεις εμένα θα σου έλεγα ότι ένα σκυλί από κάθε χώρα από τις παραπάνω βρίσκοντε στις 3 πρώτες θέσεις...χωρίς να είμαι σίγουρος για την κατάταξη...πάντως και τα 3 διαθέτουν από τη φύση όρθια αυτιά :p :wink: :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π