Θετική εκπαίδευση και διόρθωση!


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Και ξαναλέω για τον πνίχτη προσωπικά τον χρησιμοποιώ ως εξής όπου θα περιγράψω παρακάτω!!! Το bullmastiff γενικά ΔΕΝ αναγνωρίζει και δεν καταλαβαίνει μεταλλικούς ήχους και γι αυτο παραξενεύεται οταν ακούσει κάτι ''μεταλλικό''... Πάσης φύσεως δε ξέρω αν είναι ετσι τα ροτβαιλερ και ΔΕΝ με νοιάζει :D :D....Εγώ συγκεκριμένα όταν θέλω να διορθώσω τον μικρό που μπορεί να ξεπεράσει λιγάκι κάποιο όριο και λεκτικα ίσως να μην ακούσει χρησιμοποιω συνδιασμο του πνιχτη με τον ήχο της αλυσίδας δηλαδη το γνωστό σε όλους μας χχχχχχχχρρρρρρρρρρρρρρρρρτττ λίγο πριν πνίξη μαζί με έντονη λεκτικη επίπληξη!! Αλλωτε Ε Ε Ε και άλλοτε ΜΗ πιο εκκωφαντικο και άλλωτε πιο κοφτο και σιγανο!! Εξαρταται πάντα το που και το πως!!! Τον πνίχτη δεν τον έχω για να ''πνίγω'' αλλα επωφελούμαι απ τον μεταλλικό ηχο συνδιάζω φωνη και τον έχω όπως θέλω όπου θέλω on leash !!!! Off leash τον έχω πάντα έτσι όπου θέλω και όπως θέλω πάλι!! Μη γελάσετε έιναι πιο ερασιτεχνικο απο ερασιτεχνικο και ο μικρός μόνο 6 μηνων :D :D :D :

http://www.youtube.com/watch?v=HRW_3NyUwBA
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παιδιά
στην θετική εκπαίδευση που είναι και το θέμα μας
ο πνίχτης λείπει.
:)
μην μπερδεύεσται
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
σωστα,εγω λεω κοκονε απλα,οτι μπορει καποιος εκπαιδευτης να χρησιμοποιει κ τις δυο μεθοδους.αναλογα τον σκυλο.μπορει ο μιλαν δλδ να ειναι θετικος,αλλα αναλογα την περιπτωση ,να χρησιμοποιει αλλη μεθοδο η να συνδιαζει μεθοδους.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
τα λινκ τΑ διαβασαμε κ στο παρελθον.αλλα εγω αλλο ρωταω,
πως διορθωνεις μια λαθος συμπεριφορα με θετικη εκπαιδευση κ μονο
τον πνιχτη το ξερω και γω οπως και πολυ αλλοι
Στο σπίτι και την καθημερινή ζωή, ένα κοφτό Νο αρκεί. Στο σπορ σχεδιάζω και εκτελώ το τμήμα της άσκησης γύρω απο συμπεριφορές που ήδη έχω επιβραβεύσει. Το πιο απλό παράδειγμα είναι η ιχνηλασία. Για να φτάσεις να εκτελείς την άσκηση με ιμάντα 6,8,10 μέτρων έχεις δουλέψει πρώτα την υπόδειξη του αντικειμένου μέσα στο σπίτι, με επιβράβευση μόνο όταν γίνεται με τον επιθυμητό τρόπο και ξεχωριστά την ανεύρεση. Στη πορεία τα συνδυάζεις.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Στο σπίτι και την καθημερινή ζωή, ένα κοφτό Νο αρκεί. Στο σπορ σχεδιάζω και εκτελώ το τμήμα της άσκησης γύρω απο συμπεριφορές που ήδη έχω επιβραβεύσει. Το πιο απλό παράδειγμα είναι η ιχνηλασία. Για να φτάσεις να εκτελείς την άσκηση με ιμάντα 6,8,10 μέτρων έχεις δουλέψει πρώτα την υπόδειξη του αντικειμένου μέσα στο σπίτι, με επιβράβευση μόνο όταν γίνεται με τον επιθυμητό τρόπο και ξεχωριστά την ανεύρεση. Στη πορεία τα συνδυάζεις.
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ , ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΟΤΑΤΟΣ!! :D :D :D...Koκόνι μην ψάξεις μακριά πολύ , ηδού ο αντικαταστάτης σου :D...Ήρθε η αλλαγή σου!! :) :p
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα συμφωνησω μονο με την προυποθεση οτι δεν υπαρχουν εκπαιδευτες αποκλιστικα "θετικοι".Ειναι λαθος για καποιον εκπαιδευτη να τασεται σε καποια μεθοδο καθως η μεθοδοι εκαπαιδευσης πρεπει να επιλεγονται κατα περιπτωση και οχι κατα φιλοσοφια εκαπιδευτη -ετσι ωστε οι "ευκολες" περιτωσεις σκυλων να μην ταλαιπωρουνται και οι "δυσκολες" να εκπαιδευονται.
Εκτος αν ο ταγμενος θετικος εκαπιδευτης εχει το σθενος να πει φιλε μου δεν αναλαμβανω τον σκυλο σου γιατι τα περιθωρια επιτυχιας με την τακτικη μου ειναι λιγοτερα ή αντιθετα ο ταγμενος "μη θετικος" να πει φιλε μου δεν θελω να ταλαιπωρησω τσαμπα το σκυλο σου πηγαινε σε καποιον που ακολουθει "θετικη εκαπιδευση".Αν ομως με σκοπο το χρημα οι εκπαιδευτες τασονται και δεν εκπαιδευουν κατα περιπτωση τοτε καλυτερα η θετικη εκπαιδευση να γινεται απο τους ιδιοκτητες.
Γιάννη συμφωνώ πως ο εκπαιδευτής δεν πρέπει να είναι ταγμένος σε ένα τρόπο διότι όλοι έχουν προτερήματα και μειονεκτήματα κατά περίπτωση και πρέπει να έχει την ευθυκρισία και την ευλυγισία να επιλέξει την καταλληλότερη μορφή προσέγγισης.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Στο σπίτι και την καθημερινή ζωή, ένα κοφτό Νο αρκεί. Στο σπορ σχεδιάζω και εκτελώ το τμήμα της άσκησης γύρω απο συμπεριφορές που ήδη έχω επιβραβεύσει. Το πιο απλό παράδειγμα είναι η ιχνηλασία. Για να φτάσεις να εκτελείς την άσκηση με ιμάντα 6,8,10 μέτρων έχεις δουλέψει πρώτα την υπόδειξη του αντικειμένου μέσα στο σπίτι, με επιβράβευση μόνο όταν γίνεται με τον επιθυμητό τρόπο και ξεχωριστά την ανεύρεση. Στη πορεία τα συνδυάζεις.
ναι αλλα αυτο δεν ειναι διορθωση λαθους συμπεριφορας.
κ φανταζομαι κ συ οπως κ γω εχεις δει σκυλους που δε ακουνε σε νο κ μη αν τους σφηνωθει κατι αυτα θελω να μαθω πως διορθωνονται μονο θετικα
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
ναι αλλα αυτο δεν ειναι διορθωση λαθους συμπεριφορας.
κ φανταζομαι κ συ οπως κ γω εχεις δει σκυλους που δε ακουνε σε νο κ μη αν τους σφηνωθει κατι αυτα θελω να μαθω πως διορθωνονται μονο θετικα
Δεν ξέρω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι. Δεν είμαι ούτε ειδικός σε θέματα συμπεριφοράς ούτε εκπαιδευτής, απλά εφαρμόζω ευλαβικά όσα έχω μάθει. Κάποιες φορές χρειάζεται να έχουμε φαντασία και ευρηματικότητα για να αντιμετωπίσουμε μια μη επιθυμητή συμπεριφορά αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που απλά αποδεχόμαστε ενα στοιχείο του χαρακτήρα ως έχει. Ασχολούμαι με μια φυλή που χαρακτηρίζεται για το πείσμα της και η συμβίωση με έξι σκυλιά στο σπίτι θα ήταν αδύνατη αν δεν υπήρχε έλεγχος. Αυτό που αποδίδει στη δική μου περίπτωση είναι η συνεχής εξάσκηση στην υπακοή. Δεν έχω βρει τίποτα πιο χρήσιμο απο τις εντολές του ΒΗ.
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Δεν ξέρω σε τί ακριβώς αναφέρεσαι. Δεν είμαι ούτε ειδικός σε θέματα συμπεριφοράς ούτε εκπαιδευτής, απλά εφαρμόζω ευλαβικά όσα έχω μάθει. Κάποιες φορές χρειάζεται να έχουμε φαντασία και ευρηματικότητα για να αντιμετωπίσουμε μια μη επιθυμητή συμπεριφορά αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που απλά αποδεχόμαστε ενα στοιχείο του χαρακτήρα ως έχει. Ασχολούμαι με μια φυλή που χαρακτηρίζεται για το πείσμα της και η συμβίωση με έξι σκυλιά στο σπίτι θα ήταν αδύνατη αν δεν υπήρχε έλεγχος. Αυτό που αποδίδει στη δική μου περίπτωση είναι η συνεχής εξάσκηση στην υπακοή. Δεν έχω βρει τίποτα πιο χρήσιμο απο τις εντολές του ΒΗ.
αναφερομαι οτι αφου εχεις εκπαιδευσει σκυλο σε ιπο με θετικη μονο τοτε σιγουρα δεν ηταν ολα μελι γαλα στην εκπαιδευση του,κ σιγουρα η συμβιωση με 6 σκυλια παλι δεν ειναι μελι γαλα.
εκτος τι να πω αν τα σκυλια σου ηταν κυριοι γενικοτερα σε συμπεριφορες.
κ οταν λεω τετοιες συμπεριφορες δεν αναφερομαι στο πως να διορθωσουμε το σκυλο να μην ανεβαινει στο καναπε.
αλλα ενα σκυλο επιθετικο σε αλλα σκυλια η σε αλλους ανθρωπους,ενα σκυλο που δεν κανει αους,ενα σκυλο που τσιμπαει το μανικι στο ρεβιρ κ.α

ξερω οτι εκπαιδευονται σκυλια οχι στην ελλαδα βεβεα μονο με κλικερ κ χωρις εργαλεια,δυστυχως δεν το χω δει και αυτο θελω να μαθω πως μπορεις να διορθωσεις μια ασχημη συμπεριφορα χωρις τη χρηση εργαλειου
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κατ'αρχάς: πως μαθαίνεις το Νο μόνο με θετική και χωρίς βία σε έναν σκύλο με ισχυρό ταμπεραμέντο, αν τον πας και για εργασία, ή φύλαξη?
Γιατί το γράψιμο, αργά η γρήγορα θα στο ρίξει, και δεν μπορείς να το επιτρέψεις....(ειδικά στην φύλαξη...)

(Έλα, πες την αλήθεια....θες να διορθώσεις τον Μπάμπη......ξέρεις σε τι....
Αλλά δεν γίνεται με θετική....η Άουρα είναι πιο γλυκιά επιβράβευση....)
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
στην θετικη εκπαιδευση εξορισμου δεν υπαρχει διορθωση....
οχι με την εννοια που θελετε...
να κάτι τέτοια διαβάζω και μπερδεύομαι πάλι.
Δεν λες δηλαδή ποτέ στο σκυλί σου ΟΧΙ με έντονο ύφος όταν πχ σου τρώει την παντόφλα?
συγγνώμη άμα φαίνονται σαχλές οι ερωτήσεις μου :p
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
να κάτι τέτοια διαβάζω και μπερδεύομαι πάλι.
Δεν λες δηλαδή ποτέ στο σκυλί σου ΟΧΙ με έντονο ύφος όταν πχ σου τρώει την παντόφλα?
συγγνώμη άμα φαίνονται σαχλές οι ερωτήσεις μου :p
Φυσικά θα το πεις. Έχει παρεξηγηθεί η έννοια και υπάρχει σύγχυση ακόμα και σε έμπειρους κυναγωγούς. Εγώ πάντα μιλάω για positive reinforcement, ούτε για μεζεδομηχανές, ούτε όμως για πνίχτες.

Φοράω πνίχτη στα σκυλιά μου στις εκθέσεις, αλλά είναι πάντα στο νεκρό.

Στο άους και στο ρεβιερτ δεν έτυχε να αντιμετωπίσω ιδιαίτερο πρόβλημα, πρόβλημα είχα στο brings και στο hopp καθώς και στο παρατεταμένο κάτω όταν υπήρχε αντιπερισπασμός, ή όταν το έδαφος ήταν βρεγμένο. Κάθε σκύλος μου είχε τα δικά του θετικά και αρνητικά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ δεν ξέρω
αλλά υποθέτω
με βάση τις αρχές της θετικής εκπαίδευσης
ότι αποφεύγεις τις ευκαιρίες του σκύλου να κάνει ανεπιθύμητη συμπεριφορά
και δείχνεις τεράστια επιμονή και υπομονή στην βασική υπακοή
και τελικά ο σκύλος έχει την βασική υπακοή σε τέτοιο βαθμό που ακόμα κι αν "λοκάρει" σε κακιά φάση
με δύο τρία παραγγέλματα απο Βασική Υπακοή και την επιβράβευσή του μετά
τελικά θα ξελοκάρει και θα μπορέσεις να συνεχίσεις

δηλαδή
στην κλασσική εκπαίδευση τον πνίγεις για να ξελοκάρει και τελικά μαθαίνει ότι "για να μην πνιγώ θα περάσω αδιάφορα ανάμεσα σε αγνώστους"
στην θετική του θυμίζεις τι καλά που τα περνάτε οι δυό σας και πόσο πολύ τον αγαπάς ώστε να τον πείσεις ότι είναι ωραία να περνάει ανάμεσα σε αγνώστους μαζί σου χωρίς να αγριεύει

ας πούμε.....

το άους και το τσίμπημα στο μανίκι είναι όντως ασκήσεις για πολύ δυνατούς λύτες κι εγώ μόνο κατ όνομα τα ξέρω αυτά τα δύο
αλλά στην θετική αποκτάς πολύ μεγάλο βαθμό συνεργασίας με τον σκύλο αρχικά με την Βασική υπακοή βέβαια
και έτσι αξιοποιώντας τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του σκύλου αλλά και της σχέσης σου με τον σκύλο προχωράς και πάρακάτω

δεν είναι όμως τυφλοσούρτης να σου πεί κάποιος απο το φόρουμ πώς μαθαίνεις με θετική εκπαίδευση το άους

υποθέσεις κάνω με όσα έχω δεί και όσα έχω διαβάσει-και δεν είναι καν πολλά
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
ετυχε να παρευρεθω αυτεσ τισ μερες στην θεσσαλονικη , στην εκπαιδευση ενος ντογκο του φιλου μου, Το ειναι 9 μηνων και το μαθαινε να περπαταει διπλα , το σηκωνε στην κυριολεξια στον αερα με τον πνιχτη , μικρες διορθωσεις τις ελεγε, και το σκυλι ακουγοταν σαν να πνιγεται , πολλεσ μαζι και κοφτες , το σκυλι ακουγοταν να διαματυρεται , ενα χρ χρ ακουγαμε οποτε εκανε το δικο του Αυτο τι ειδους εκπαιδευση ειναι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.655
7.765
ετυχε να παρευρεθω αυτεσ τισ μερες στην θεσσαλονικη , στην εκπαιδευση ενος ντογκο του φιλου μου, Το ειναι 9 μηνων και το μαθαινε να περπαταει διπλα , το σηκωνε στην κυριολεξια στον αερα με τον πνιχτη , μικρες διορθωσεις τις ελεγε, και το σκυλι ακουγοταν σαν να πνιγεται , πολλεσ μαζι και κοφτες , το σκυλι ακουγοταν να διαματυρεται , ενα χρ χρ ακουγαμε οποτε εκανε το δικο του Αυτο τι ειδους εκπαιδευση ειναι
Όχι θετική πάντως. :rolleyes: