Θετική εκπαίδευση και διόρθωση!


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και παράλογα ενίοτε

τελικά συζητάμε θετική εκπαίδευση και διόρθωση ή όχι?
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
ε ναι :p

αλλα ειναι κατανοητο οτι απο εδω μονο υποθετικα μιλαμε , πχ στο φους το καρφι ειναι αποτελεσματικο γιατι ειναι πιο ευκολο να κολλησεις τον σκυλο πανω σου αφου διορθωνει γρηγορα και κοφτα , με μικρη κινηση απο εσενα
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
φους?
όποιος δεν ξέρει τι είναι ας σηκώσει το χεράκι.
ελληνικά δεν μιλάνε σε αυτά τα σπόρ?
και οκ αν έχεις γερμανικό ποιμενικό το καταλαβαίνω
και στα βέλγικα έτσι μιλάνε όμως?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχουν όμως και παιδιά τα οποία ο σκύλος τους εκτελέι τέλεια το "Δίπλα" χωρίς την χρήση των καρφιών όπως αναφέρεις.
Δεν υπάρχει το σωστό και το λάθος, υπάρχει το δύσκολο/χρονοβόρο και το εύκολο/γρήγορο...
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
τελεια το διπλα σε σχεση με ποιο διπλα ομως ; ;) :)

μιλαω για σπορ και αγωνιστικη υπακοη , για μια πετ υπακοη τελειο ειναι οτι ικανοποιει τον ιδιοκτητη , δεν το συζηταμε
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
υπαρχουν κ σκυλοι παντελως ανεκπαιδευτοι που δε ξεκολανε απο το ιδιοκτητη.
υπαρχουν σκυλοι που κυκλοφορουνε στο κεντρο της αθηνας με το αφεντικο τους χωρις λουρι κ ειναι διπλα.
υπαρχουν σκυλοι χιλιοψημενοι απο το ηλεκτρικο κ αμα τους τη βαρεσει να σεγραψουν θα το κανουν και ας εχουν ηλεκτρικο κολαρο και στα κακαλα!
υπαρχει το διπλα και το αγωνιστικο διπλα.
υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να εκτελει τελεια το διπλα ο σκυλος τους αλλα να μη μπορει να κανει αλλα να μη μπορει να κανει αλλα πραματα χωρις τη βοηθεια εργαλειου
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
αμα ο σκυλος δεν εκτελει χωρις εργαλειο φταιει το σκυλι , το εργαλειο ή η δουλεια ;
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
γεια σας

Μιας και εχει μπει και το " σπορ " στην μεση , λιγη τροφη για σκεψη

Πως θα - κολλησεις - τον σκυλο πανω σου στο φους χωρις καρφι και πως στο καλο ο σκυλος δεν θα συνδυασει την διορθωση με εσενα ; πως θα του βγαλεις τσαμπουκα στην υπακοη χωρις εργαλειο ; πως θα κοψεις τα χαζοκουταβισματα χωρις εργαλειο ; πως θα βγαλεις την μεγιστη μαχητικοτητα στα καθηκοντα προστασιας χωρις εργαλειο ; πως θα φτιαξεις τελειο αους χωρις νευρα , χωρις εργαλεια ; πως θα κανεις εναν σκυλο που γουσταρει τον καβγα να γουσταρει να δουλευει μαζι σου με χαδακια και λιχουδιες μετα απο τον 8-10 μηνα χωρις εργαλειο ;

Πως θα γινεις αρεστος σε εναν σκυλο που γουσταρει την " μανουρα " χωρις εργαλειο αλλα αντιθετως αντι να διορθωσεις μια φορα να καταλαβει ο σκυλος τι λαθος κανει και να επιβρεβευσεις τον εχεις στο πηξιμο χωρις να κινδυνευεις ο σκυλος να "πει" " καλος λαλακας αυτος αλλα παιζει μονος του , παω και εγω να παιξω για παρτυ μου "

Πως μαζευεις μετα εναν σκυλο που απο δικη σου βλακεια εμαθε οτι διπλα σου ζει στο βασιλειο της βαρεμαρας και κοιτα να σε αποφυγει χωρις ηλεκτρικο κολλαρο ;

Μιας και μιλαμε παλι για σπορ , δηλαδη αγωνες , > βαθμους < κλπ πως κανεις το φους - φους , το αους - αους , το πλατς - πλατς , το απορτ - απορτ , το ακινητος - ακινητος με κακαλα , το δαγκωμα - δαγκωμα χωρις να βαλεις τσαμπουκα στην εκπαιδευση δουλευοντας εναν σκυλο που ζει για να μανουριαζει ;

Πως θα φτασεις τον σκυλο στο 1000 % χωρις να τον δυναμωσεις κατα την εκπαιδευση ;
Θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο. Υπάρχουν αρκετοί πολύ αξιόλογοι εκπαιδευτές που δεν χρησιμοποιούν τα εργαλεία που αναφέρεις.


Βλέπω γράφεις απο Τορίνο. Δεν είναι δίπλα αλλά έχει στις 10-11/09/2011 Ολλανδία & 4-5-6/11/2011 Gran Canaria, Ισπανία


Για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει να ξεκινησεις να δουλευεις με το σκυλο σου απο πολυ νωρις... αν ξαφνικα στους 10 μηνες παρεις το σκυλο που εχει αποκτησει ηδη καποιες "κακες" συνηθειες και θελεις να τον κανεις σουπερ σπορ σκυλο ... αστο να παει το παλιαμπελο...
Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο. Και πέντε και έξι χρονών σκύλος έχει ξεκινήσει και πέρασε και με καλές βαθμολογίες .

Επειση ειναι μια δραστηριοτητα που εχει χαρακτηριστει " σπορ " δηλαδη συναγωνισμος και βαθμοι , ο στοχος και το μετρο συγκρισης του απσχολουμενου θα πρεπει να ειναι το Α 100 , Β 100 , C 100 και η Μια σκογκστερ ο Εντγκαρ Σερκλ ο Ροτζερ Σνοαλερτς ο Κνουτ Φουξ και οχι το Α 72 , Β 83 , C 85 και καποιος που καταφερε αυτες τις βαθμολογιες χρησιμοποιωντας κλικερ , αν τα καταφερε καλυτερα τουλαχιστον στο C το κλικερ ειναι φουμαρα
Θηλυκό τεσσάρων ετών ΙΡΟ 1 (88-76-93)
Αρσενικός έξι ετών ΙΡΟ1 για δεύτερη φορά (90-81-88 )
Δεν είναι φούμαρα αγαπητέ.

Καποια στιγμη ακομα και την υπακοη που ξεκινησε χωρις λαθη με φαι και μετα πηγε στο παιχνιδι θα πρεπει να την ξεχοντρυνεις να δωσεις στον σκυλο υφος και να τον πας στο 100% χωρις εργαλεια αυτο δεν γινεται κανενας σοβαρος δεν λεει οτι δουλευει χωρις εργαλεια
Ingmar Sioen, Frank Vandekekhove κ.α. Και είναι πολύ σοβαροί σε διαβεβαιώ.

αμα ο σκυλος δεν εκτελει χωρις εργαλειο φταιει το σκυλι , το εργαλειο ή η δουλεια ;
Ο ιδιοκτήτης, ο εκπαιδευτής και η μεθοδολογία. Ο σκύλος είναι ο μόνος που δε φταίει.
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
σε συγκριση με τα 100αρια και σε σχεση με την αυστηροτητα που κρινεται το ιπο 1 αυτα δεν ειναι βαθμολογιες επιπεδου ... στο ιπο3 τι πηραν και μετα το 3 τι κανανε ;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συγνώμη τώρα
αν πηγαίνεις να πιάσεις το 100 σε αγώνες
μάλλον δεν είναι σωστό να πάς με ότι σκύλο έτυχε να πάρεις-θέλει πολύ ψάξιμο-είναι σαν να λέμε πήρες ένα κουτάβι απο έναν εκτροφέα και θες να πάρει το BIS στα Crufts,δεν γίνεται έτσι απλά αυτό
τώρα
το αν είναι "σωστό" να πονάει ο σκύλος για να πιάσει τα εκατό σε ανθρώπινο διαγωνισμό για "άρτο και θεάματα" είναι άλλο θέμα-δεν θέλω να το θίξω,εννοώ περισσότερο απο όσο το έθιξα ήδη :lol:

εντάξει
διόρθωση και ξεδιόρθωση-για να περνάμε όμορφα με τον σκυλο μας είναι όλα τα IPO και τα ξIPO.....
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
δεν μιλησα να πας να κανεις ιπο με μπορντερ κολυ ειπα για σκυλο που γουσταρει την κατασταση γιατι την αντεχει και γιατι προκαλει για μαχη με το κυναγωγο και τον ανθρωπο που φοραει το μανικι
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
σε συγκριση με τα 100αρια και σε σχεση με την αυστηροτητα που κρινεται το ιπο 1 αυτα δεν ειναι βαθμολογιες επιπεδου ... στο ιπο3 τι πηραν και μετα το 3 τι κανανε ;
Η βαθμολογία είναι των δικών μου σκυλιών, που τα πέρασα εγώ εξετάσεις, χωρίς τα εργαλεία που ανέφερες, μόνο με κλίκερ. Για πρώτη μου φορά, οι βαθμολογίες με ικανοποιούν απόλυτα.

Οι εκπαιδευτές που σου ανέφερα έχουν διψήφιο αριθμό ο καθένας. Αν όντως σε ενδιαφέρει ψάξτο, ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι, και για το σπορ και για το σκύλο.
 


us'ton

Active Member
5 Αυγούστου 2011
35
0
Torino
Μπραβο για την δουλεια σου ειλικρινα οπως και να εχει εχεις ιδρωσει :)

Εψαξα για βιντεο απο αυτους αλλα δεν βρηκα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ δεν μίλησα για "λάθος φυλή" :)
αλλά σκύλος "κέρατο" και "δύσκολος" στην εκπαίδευση δεν είναι "καλή επιλογή" για να χτυπήσεις κατοστάρια σε διαγωνισμούς

πολύ εισαγωγικό ε :D
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μπραβο για την δουλεια σου ειλικρινα οπως και να εχει εχεις ιδρωσει :)

Εψαξα για βιντεο απο αυτους αλλα δεν βρηκα
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα βίντεο που θα βρεις είναι κυρίως απο άλλους ιδιοκτήτες, όχι δικά τους. Ακολουθούν διαφορετική προσέγγιση στην εκπαίδευση, γνωρίζω και τους δύο αλλά έχω δουλέψει μόνο με τον έναν.

[video=youtube;s3QJi88Hm2U]http://www.youtube.com/watch?v=s3QJi88Hm2U[/video]

[video=youtube;DOtgP6fIRgY]http://www.youtube.com/watch?v=DOtgP6fIRgY&feature=related[/video]

http://http://www.boxerkennelsaphoshoeve.be/SP_IPO.htm
 


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Ολοι γιναμε εκπαιδευτες :(

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ TV ΣΤΥΛ"me or the dog " kai " dog whisperer"...διαβαζουμε και κανα βιβλιο και γιναμε εκπαιδυτες




Διορθώσεις ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ λεκτικές με συγκεκριμένο και υψηλό τόνο φωνής και ποτέ χρήση βίας...ΓΕΝΙΚΩΣ...off leash αυτα!! Οn leash εγώ τους δικούς μου και τον μπέμπη τους δουλεύω με τον πνίχτη ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΠΝΙΞΙΜΟ και με χρήση βίας ...Απλά με συνδιασμό ΚΑΙ του λεκτικής διόρθωσης αλλά και τον ήχου του χρρρρρ της αλυσίδας όταν πάει ό πνίχτης να πνίξει μένουν κόκκαλο ;) ;) ;)....Φυσικά όλα αυτα στην αρχή με λειχουδίτσα...Μετά εγώ τις κόβω μαχαίρι για να μπαίνει το ζώο στη διαδικασία από μόνο του να σκεφτεί και να μη το κάνει για τη λειχουδιά αλλά γιατί πρεπει και αυτό είναι το σωστό!!!! Φυσικα εκπαιδεύουμε απ το 2-3 μήνα μέχρι να πεθάνει το ζώο ..γιατί και η χαρά του είναι αυτή αλλα και ο σκοπός του!! Πάντα σε στανταρ ώρα της μέρας και πάντα με μέθοδο και τακτικά διαλλέιματα για να αφωμιόνει το σκυλί σα σφουγγάρι!! όχι δηλαλη σήμερα στις 5 αυριο στις 10 και μεθαύριο στις 7 το πρωί ;) ;)!! Θα αποσυντονιστεί το ζώο και δε θα ξέρει τι να περιμένει!!! Δεν έχω παει σε εκπαιδευτή δεν με έχει κατευθύνει εκπαιδευτης!! Απλά έιμαι σπίτι με σκυλιά 16 χρόνια πλέον και μαθαίνω να ζω μαζί τους!! Ρε περιστέρι μένεις!! Εγώ γαλάτσι!! Αίντε..... :) :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάλι καλά που βλέπουμε έστω αυτά όμως γιατί αλλιώς η εφημερίδα και το τρίψιμο της μουρης στα κακάκια θα πήγαινε σύννεφο ;)

metron ariston & mhden agan όμως :D:D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22