Θετική εκπαίδευση και διόρθωση!


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Υπαρχει κανεις σχετικος με την "υποκακτικη ουρηση"? Τι δεν παει καλα? Ειναι κατι φυσιολογικο ή να ανησυχισω?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είμαι ειδικός!!!
είχα ένα σκυλάκι παλιά που δεν ήξερα τι να κάνω και τα έκανα όλα λάθος
και είχα και ένα σκυλάκι τώρα που τα έκανα όλα σωστά και του πέρασε γρήγορα

αδιαφορία όταν σας πρωτοβλέπει που υποθέτω ότι τα κάνει πάντα πάνω του
αν το βλέπεις ότι είναι έτοιμο να "το πάθει" πάλι αδιαφορία
γενικά αργή προσέγγιση
και σιγά σιγά με την ενηλικίωση θα του περάσει
φαντάσου ότι συγκινείται υπερβολικά και του φεύγουν
αν του δώσεις χρόνο να βιώσει την κάθε περίσταση θα μπορέσει να το ελέγξει-σταδιακά

πόσο είναι τώρα
και πόσο καιρό το κάνει
?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα είναι φυσιολογικό ειδικά στα ενθουσιώδη θηλυκά κουτάβια.... συμφωνώ με τον kokoni δεν θα μπορούσε να τα περιγράψει καλύτερα... και τονίζω το γενικότερο θέμα της προσέγγισης του σκυλιού... το κρατάτε ένα τσακ πριν τον υπερβολικό ενθουσιασμό, ο οποίος και το προκαλεί.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
συγνώμη τώρα
αν πηγαίνεις να πιάσεις το 100 σε αγώνες
μάλλον δεν είναι σωστό να πάς με ότι σκύλο έτυχε να πάρεις-θέλει πολύ ψάξιμο-είναι σαν να λέμε πήρες ένα κουτάβι απο έναν εκτροφέα και θες να πάρει το BIS στα Crufts,δεν γίνεται έτσι απλά αυτό
τώρα
το αν είναι "σωστό" να πονάει ο σκύλος για να πιάσει τα εκατό σε ανθρώπινο διαγωνισμό για "άρτο και θεάματα" είναι άλλο θέμα-δεν θέλω να το θίξω,εννοώ περισσότερο απο όσο το έθιξα ήδη


εντάξει
διόρθωση και ξεδιόρθωση-για να περνάμε όμορφα με τον σκυλο μας είναι όλα τα IPO και τα ξIPO.....
us'ton
εχεις σκυλο?
ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις αν και μου φαινονται πολυ "επαγγελματικα"

 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Καταρχήν αν το κάνει αυτό ΔΕΝ είσαι εσύ ο Alpha leader αλλά αυτός και φυσικά δε σε σέβεται..ένα εκκωφαντικό ΜΗ που θα του κόψει το αίμα και τα τσίσα σε πρώτη φάση και θα τον αποσυντονήσει από αυτό που κάνει για αρχή είναι καλό :) :)...Δοκίμαστο και αν δεν πιάσει τότε λεω μπαρούφες ;)

Στην δικη μου περιπτωση οταν βγαζει τασεις κυριαρχικοτητας(βλεπε Περίεργο δάγκωμα)
και του πω ΟΧΙ οπως μου εχει δειξει ο εκπαιδευτης συμβαινουν τα εξης:
1 Με γραφει κανονικα στα τετοια του.Αυτο συμβαινει οταν ειμαστε μονοι
2 Βαζει την ουρα στα σκελια και παει στο κρεβατι του.Αυτο συμβαινει οταν ειναι ο αντρας μου μαζι.
Τι λαθος εχω κανει και πως διορθωνεται;
Y.Γ:Στις βασικες εντολες με ακουει πχ pass auf, füß. Και ακουει οταν ειμαστε εξω απο το σπιτι(μονη εξαιρεση αν δει ελαφι)
 
Last edited:


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
kokoni μη ξεχνας τη γεφυρωση!!!
μετα τηνδιορθωση παντα μα παντα ερχεται η επιβραβευση.μετα το μη παντα ειναι το μπραβο.
απλα θα ηθελα να μου πει καποιος ρε παιδι μου που ξερει πως γινεται(αν γινεται γιατι εφοσον δεν το χω δει)πως διορθωνει μια ασχημη συμπεριφορα με το μεζε η το παιχνιδι μονο
δεν ειμαι εκπαιδευτής και δεν έχω τρελές γνώσεις στην θετική εκπαίδευση,το συμπέρασμα που έβγαλα είναι....π.χ έχεις έναν σκύλο επιθετικό προς κάποιου τύπου σκυλιά (αν είναι προς όλα τα σκυλιά δεν τον έχεις δουλέψει θετικά απο την αρχή αρα δεν μπορείς να διορθώσεις με θετικό τρόπο)
ξεκινάς και στηνεις το σενάριο επαφής με ενα τέτοιου τύπου σκύλο (ισορροπημένο και καλά δουλεμένο) αφού πρώτα ο σκύλος σου έρθει σε επαφή με σκύλο που δέχεται και έχει δεχτεί επιβράβευση.
αυτό πρέπει να γίνει μόλις εμφανιστεί η συμπεριφορά και όχι όταν έχει εδραιωθεί.
βήμα 1. παίζεις με το σκύλο σου η δουλεύεις β.υ ώστε να έχει την προσοχή του στραμμένη πάνω σου.
βήμα λυσσιάζει ο φίλος σου με τον άλλο σκύλο.
βήμα 3. όσο ο σκύλος σου δεν αποσπά την προσοχή του συνεχίζεις το παιχνίδι, μόλις στραφεί στον άλλο σκύλο διορθώνεις λεκτικά με κοφτό,αυστηρό αλλά χωρίς μεγάλη ένταση ήχο (π.χ μη) και διακόπτεις το παιχνίδι.
βήμα 4.ο άλλος σκύλος απομακρύνετε,εσύ για 2-3 λεπτά δεν δίνεις καμία σημασία στο σκύλο σου.
αυτό το σενάριο επαναλαμβανεται πολλές φορές μέχρι ο σκύλος σου να δοκιμάσει να μην γρυλίσει στον άλλο σκύλο....τότε τον επιβραβεύεις πλούσια με λιχουδιές και παιχνίδι.
η απόσταση που θα πλησιάζει ο άλλος σκύλος δεν θα είναι από την αρχή πολύ μικρή....αλλά σιγά σιγά θα μειώνεται μέχρι να φτάσεις να γνωριστούν τα 2 σκυλιά....και τότε επιβραβεύεις πλούσια με ιδιαίτερα ελκυστική λιχουδιά και τρελό παιχνίδι.

όμως η πραγματική θετική εκπαίδευση όταν ξεκινήσει απο την πρώτη μέρα και γίνετε με σωστό τρόπο,δεν θα αφήσει να δημιουργηθεί τέτοια συμπεριφορά καθώς απο κουτάβι θα μάθει ο σκύλος σου οτι είναι καλό να βρίσκετε με άλλα σκυλιά όλων των τύπων και ηλικιών γιατί όταν βρίσκετε μαζί τους δέχεται χάδια,λιχουδιές και παιχνίδι.
προσωπικά πιστεύω οτι η θετική εκπαίδευση είναι πολύ πιο δύσκολη γιατί απαιτεί πολύ χρόνο και γνώση και πρέπει να ελέγχεις κάθε νεο ερέθισμα στο κουτάβι ξεχωριστά και με σενάρια οχι πραγματικό περιβάλλον ώστε αυτο να μην οδηγείτε σε λάθη αλλά να μαθαίνει οτι σε ολες τις καταστάσεις έχει μονο να κερδίσει και οχι να χάσει κατι.
χρειάζεται ελεγχόμενο περιβάλλον,λαχταριστές λιχουδιές,έλεγχος φαγητού και σωστός τρόπος ανταμοιβής και πρέπει να μην είσαι προβλέψιμος στον τρόπο επιβράβευσης ώστε ο σκύλος πάντα να την αναζητά και να μην την θεωρεί δεδομένη.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
στη θεωρια ειναι ευκολο στην πραξη αλλαζουν πολλα.οπως ας πουμε πχ το να κυνηγησει μια γατα.που μπορει να χεστηκε αν του στερησεις το παιχνιδι η την τροφη.γιατι αυτος απλα θελει να φαει τη γατα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
στη θεωρια ειναι ευκολο στην πραξη αλλαζουν πολλα.οπως ας πουμε πχ το να κυνηγησει μια γατα.που μπορει να χεστηκε αν του στερησεις το παιχνιδι η την τροφη.γιατι αυτος απλα θελει να φαει τη γατα.
Μα τι λέμε τώρα, όταν παίζω με τον Τζιμάκο και μπει άλλος σκύλος στον χώρο δεν θα γυρίσει να κοιτάξει θα φύγει σφαίρα και αφού τον μυρίσει λίγο θα του ορμήσει.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
στη θεωρια ειναι ευκολο στην πραξη αλλαζουν πολλα.οπως ας πουμε πχ το να κυνηγησει μια γατα.που μπορει να χεστηκε αν του στερησεις το παιχνιδι η την τροφη.γιατι αυτος απλα θελει να φαει τη γατα.
Η γάτα είναι πολύ ιδιαίτερη κατάσταση και είναι θέμα κοινωνικοποιησης και οχι εκπαίδευσης....αν δεν έχεις φροντίσει το κουτάβι σου απο πολύ μικρο να έρθει σε επαφή με αρκετές ήρεμες γάτες όσο και να το πνίξεις αυτό πάντα θα τις κυνήγα...και αν κάποιες φόρες σταματάει απο φόβο κάποιες δεν θα σταματήσει.
το δύσκολο όμως είναι να βρεις γάτες σωστές για το φέρεις σε επαφή μικρο χωρίς να του φύγει η μουσούδα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η γάτα είναι πολύ ιδιαίτερη κατάσταση και είναι θέμα κοινωνικοποιησης και οχι εκπαίδευσης....αν δεν έχεις φροντίσει το κουτάβι σου απο πολύ μικρο να έρθει σε επαφή με αρκετές ήρεμες γάτες όσο και να το πνίξεις αυτό πάντα θα τις κυνήγα...και αν κάποιες φόρες σταματάει απο φόβο κάποιες δεν θα σταματήσει.
το δύσκολο όμως είναι να βρεις γάτες σωστές για το φέρεις σε επαφή μικρο χωρίς να του φύγει η μουσούδα.
Παντελώς αβάσιμο....
η δικια μου με μια χαρά παιχνιδιάρες και ηρεμες γάτες μεγαλωσε, αλλά δεν εχει σταματησει να θέλει να ξεσκισει ό,τι γατοφέρνει.... και όχι για παιχνίδι. Οποτε σόρρυ αλλά το να κάνεις σκυλο να αγνοεί γάτα ή να ανεχεται γατα, δεν ειναι θεμα κοινωνικοποιησης.
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Μα τι λέμε τώρα, όταν παίζω με τον Τζιμάκο και μπει άλλος σκύλος στον χώρο δεν θα γυρίσει να κοιτάξει θα φύγει σφαίρα και αφού τον μυρίσει λίγο θα του ορμήσει.
πως δούλεψες τον [FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Τζιμάκο ώστε να μην το κάνει???[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]μήπως μάλιστα με κάποιο τρόπο τον επιβράβευσες να το κάνει??
πολλοί νομίζουν οτι θετική εκπαίδευση είναι παίρνω την λιχουδιά την σηκώνω ψιλά,ο σκύλος κάθετε και του την δίνω......μαύρα μεσάνυχτα δηλαδή.
[/FONT]
 




simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Παντελώς αβάσιμο....
η δικια μου με μια χαρά παιχνιδιάρες και ηρεμες γάτες μεγαλωσε, αλλά δεν εχει σταματησει να θέλει να ξεσκισει ό,τι γατοφέρνει.... και όχι για παιχνίδι. Οποτε σόρρυ αλλά το να κάνεις σκυλο να αγνοεί γάτα ή να ανεχεται γατα, δεν ειναι θεμα κοινωνικοποιησης.
μα γράφω οτι είναι ιδιαίτερη κατάσταση δεν είπα οτι είναι εύκολο..και δεν είναι μονό η γάτα και ένα κουνέλι να δει θα το κυνηγήσει,απλά δεν εχει κουνέλια στο πάρκο αδέσποτα.
εξάλλου αυτό το ένστικτο δουλεύουμε για να τραβήξουμε την προσοχή του σκύλου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μα γράφω οτι είναι ιδιαίτερη κατάσταση δεν είπα οτι είναι εύκολο..και δεν είναι μονό η γάτα και ένα κουνέλι να δει θα το κυνηγήσει,απλά δεν εχει κουνέλια στο πάρκο αδέσποτα.
εξάλλου αυτό το ένστικτο δουλεύουμε για να τραβήξουμε την προσοχή του σκύλου.
και ξαναλέω, δεν ειναι κοινωνικοποιηση το θεμα όπως πιστευεις!
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
και ξαναλέω, δεν ειναι κοινωνικοποιηση το θεμα όπως πιστευεις!
ειναι συνδυασμός κυνηγητικού ενστίκτου και κοινωνικοποίησης ....το να εξαλείψεις τελείως το κυνηγητικό ένστικτο ενός σκύλου ειναι αδύνατο ...αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να εξοικειωθεί με τις γάτες ώστε να μην τις θεωρεί κυνήγι..... πολύ δύσκολο αλλά εχω δει σκύλο χωρίς καμία εκπαίδευση 7 χρονών βέβαια να αδιαφορεί για τις περισσότερες γάτες έστω και αν είναι στο ενα μέτρο.
επίσης υπάρχουν πολλά αδέσποτα που δεν κυνηγούν γάτες...... ίσως γιατί ποτέ δεν κατάφεραν να πιάσουν κάποια και το θεωρούν χαμένες δυνάμεις.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ειναι συνδυασμός κυνηγητικού ενστίκτου και κοινωνικοποίησης ....το να εξαλείψεις τελείως το κυνηγητικό ένστικτο ενός σκύλου ειναι αδύνατο ...αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να εξοικειωθεί με τις γάτες ώστε να μην τις θεωρεί κυνήγι..... πολύ δύσκολο αλλά εχω δει σκύλο χωρίς καμία εκπαίδευση 7 χρονών βέβαια να αδιαφορεί για τις περισσότερες γάτες έστω και αν είναι στο ενα μέτρο.
επίσης υπάρχουν πολλά αδέσποτα που δεν κυνηγούν γάτες...... ίσως γιατί ποτέ δεν κατάφεραν να πιάσουν κάποια και το θεωρούν χαμένες δυνάμεις.
Δεν ειναι θεμα κοινωνικοποιησης... εχεις εκπαιδεύσει σκυλο να το κάνει? Να περνάει γατα και να αδιαφορεί?????????
Ξερω σκυλο που αδιαφορεί εκ φυσεως και ξερω και τη δικιά μου που ενω μεγάλωσε με γάτες, μόλις δει γατα (είτε ακινητη ειτε τρέχει) μπαινει σε mood κυνηγιου, να τη στείλει σε δεντρο....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν ειναι θεμα κοινωνικοποιησης... εχεις εκπαιδεύσει σκυλο να το κάνει? Να περνάει γατα και να αδιαφορεί?????????
Ξερω σκυλο που αδιαφορεί εκ φυσεως και ξερω και τη δικιά μου που ενω μεγάλωσε με γάτες, μόλις δει γατα (είτε ακινητη ειτε τρέχει) μπαινει σε mood κυνηγιου, να τη στείλει σε δεντρο....
Πλεον μπορω να πω οτι το καταφερα με το cane το μικρουλι σε ποσοστο επιτυχιας 100%!
Εντυπωσιαστηκε κ ο εκτροφεας της!
Σε αυτο το σημειο να πω οτι παιζει ρολο σαφως και ο χαρακτηρας του σκυλου, αλλα κ ο τροπος με τον οποιο τον εκπαιδευεις, ο οποιος στην περιπτωση μου καθε αλλο απο αυτα που αναφερονται ηταν!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πλεον μπορω να πω οτι το καταφερα με το cane το μικρουλι σε ποσοστο επιτυχιας 100%!
Εντυπωσιαστηκε κ ο εκτροφεας της!
Σε αυτο το σημειο να πω οτι παιζει ρολο σαφως και ο χαρακτηρας του σκυλου, αλλα κ ο τροπος με τον οποιο τον εκπαιδευεις, ο οποιος στην περιπτωση μου καθε αλλο απο αυτα που αναφερονται ηταν!
Αρα μιλάμε για εκπαιδευση και όχι κοινωνικοποιηση!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αρα μιλάμε για εκπαιδευση και όχι κοινωνικοποιηση!
Καθε αλλο ΠΑΡΑ κοινωνικοποιηση.
Κ μιλαμε για αδιαφορια σε γελοιο βαθμο, να σου πω ενα απλο παραδειγμα:
Εχει περασει σχεδον απο κατω της φρικαρισμενη γατα (που την κυνηγουσε γατος) κ ουτε γυρισε να την κοιταξει, ουτε τραβηξε το λουρι να την ακολουθησει.
Ομοιως εντελως αδιαφορα λειτουργει κ με σκυλια ασχετα αν αυτα γαυγιζουνε/γρυλιζουνε η οτι αλλο, δεν θα γυρισει να κοιταξει καν.
Εδω να σημειωσω οτι δεν ανεχεται επαφες (ουτε εγω) οποτε δεν ξερω τι θα γινοτανε αν καταφερνε σκυλος να με προσπερασει κ να της ανεβει πανω πχ........
Στο χωρο της ειναι εντελως αλλο εργο, πλην του δικου μας γατου κ των λοιπον σκυλων, δεν ανεχεται αλλα ζωα, οπως δεν ανεχομαι κι εγω, γι αυτο δεν εκανα καμια προσπαθεια να της το κοψω εκει.
Αλλα ξαναλεω ειναι καθε αλλο παρα κοινωνικοποιηση!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU