Ιδέα για φτηνές, υγιεινές λιχουδιές


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
την οποία μου τη δώσανε μόλις στο μαγαζί που πήγα για λιχουδιές και φαΐ για το Μουφ. Είναι ένα περίεργο μέρος που πουλάει ζωοτροφές για κάθε ζώον, είδη κάμπιγκ και εργαλεία και μοιάζει με εργοτάξιο, οπότε σου πιάνουνε και την κουβέντα. Είναι από τους λίγους που πουλάνε κάτι πολύ ωραίες λιχουδιές με αποξηραμένο κοτόπουλο και μπανάνα χωρίς συντηρητικά. Τις παίρνω δε για πού και πού διότι είναι ακριβές (7 δολλάρια το σακκούλι). Με είδανε λοιπόν η πωλήτρια και μια κυρία και με συμβουλέψανε να αγοράσω μηχανή που αποξηραίνει τροφές και να το φτιάξω μόνη μου διότι θα μου έρθει φτηνότερα. Η μηχανή κάνει 40 δολλάρια, την πουλάνε όπου πουλάνε κουζινικά και έτσι και κάνει πολλές δουλειές. Ένα από τα ωραία της είναι ότι μπορείς να καπνίσεις επίσης κιμά με μυρωδικά και να τα βγάλει και με ωραίο σχήμα. Οπότε από τώρα και στο εξής, εκτός από τα ψητά ξερατά (σηκώτι κοτόπουλου), θα μπορώ να φτιάχνω και ξερές και υγιεινές λιχουδιές, καπνιστές και μη για το Μουφ.

Με συμβουλέψανε δε να μην φτιάχνω υπερβολικές ποσότητες ώστε να μη χαλάνε και να τις βάζω σε μια σακούλα. Έχω και μηχάνημα συσκευασίας εν κενώ, οπότε θα δω πώς θα τις διατηρήσω. Πάντως το μηχάνημα στοιχίζει λιγότερο από έξι σακούλια λιχουδιές! Αναρωτιέμαι επίσης αν είναι δυνατόν να καπνίσει και κόκκαλα.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και γιατί είπαμε ότι τρωει τόσες λιχουδιές το Μουφ? :confused:
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αλλο η αποξηρανση και αλλο το καπνισμα των τροφων.Ισως θα πρεπει να παρεις και αλλο ενα μηχανημα ακομα!:-k
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Και γιατί είπαμε ότι τρωει τόσες λιχουδιές το Μουφ? :confused:
Γιατί κάνει δίαιτα! :D
Μήπως τις θέλει για εκπαίδευση?


Αναρωτιέμαι επίσης αν είναι δυνατόν να καπνίσει και κόκκαλα.
Η συσκευή που λες, δεν τα καπνίζει. Τα αποξηραίνει, αφαιρεί την υγρασία τους. Το λέω απλά γιατί τα καπνιστά είναι βαριά, δεν είναι το ίδιο.

Σε κόκαλα μου φαίνεται να είναι δύσκολο να πιάσει... Πολύς όγκος και έχει και το μεδούλι μέσα... Τις βλέπω αυτές τις μηχανές να κυκλοφορούν πολύ στα Αμερικάνικα fora για barf & raw, αλλά κόκαλα δεν έχει τύχει ποτέ να δω να αναφέρονται.

Δεν είναι κακό, σίγουρα καλύτερο από τα ετοιματζίδικα... Αλλά απ'την άλλη γιατί τόση φασαρία? Αν θέλω να δώσω κάτι για treat, μπορώ να κόψω λίγο τυρί. Δεν είναι ανάγκη να είναι και ολόκληρο γεύμα... Εκτός αν τα θέλεις και σαν συμπληρώματα στη διατροφή του ή αν εκπαιδεύεις κυρίως με τροφή οπότε θέλεις ποσότητα... (την οποία εννοείται ότι αφαιρείς από την κανονική μερίδα του αργότερα!)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μήπως τις θέλει για εκπαίδευση?
Τις λιχουδιές βρε παιδιά τις χρησιμοποιούμε στην αρχή της εκπαίδευσης (και πάλι με ιδιαίτερη φειδώ).

Όταν ο σκύλος καταλάβει τι του ζητάμε και εκτελεί σωστά, σταδιακά τις μειώνουμε και στο τέλος τις καταργούμε, διότι σε διαφορετική περίπτωση θα έχουμε ένα σκύλο-ζήτουλα που θα εκτελεί μόνο εάν υπάρχει μεζές (διαφορετικά θα κάνει τον «κουφό».)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μπουκώνεται ένας σκύλος με λιχουδιές από την στιγμή που τρωει ξηρά τροφή... :confused:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μπουκώνεται ένας σκύλος με λιχουδιές από την στιγμή που τρωει ξηρά τροφή... :confused:
Μα ούτε εγώ!

Υποθέσεις κάνω μέχρι να μας απαντήσει η Sara :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και οι λιχουδιές ξερές είναι!:D:D Τις θέλω και για training και για συμπλήρωμα διατροφής. Δε θέλω να παίρνω τις ακριβές με τα συντηρητικά και τους υδατάνθρακες. Επίσης δεν εξήγησα σωστά το κάπνισμα. Μια από τις δυνατές συνταγές έλεγε να ανακατέψω τον κιμά ή το κρέας με cure, το οποίο νομίζω πωλείται γι' αυτή τη δουλειά. Δεν προηγείται καμιά άλλη διαδικασία.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Π.χ για απασχοληση,του δινεις ενα αποξηραμενο αυτι και εχεις ησυχια για 1 ωρα με τον δικο μου σκυλο,ειναι καλο για τα δοντια, τα καθαριζει,οπως αποξηραμενες κοιλιες απο μοσχαρι που ειναι υπερ υγειινες και αυτες καλες και για τα δοντια,επειτα αν το σκυλι κανει τρεξιμο,η καποια αλλου ειδους εργασια αναμεσα ενα σνακ δεν το χαλαει,ισα ισα του φτιαχνει το κεφι,υπαρχουν και λαιμοι απο κοτα,η λαρυγκια μοσχαρισια αποξηραμενα.
Ειναι πως εμεις ξυπναμε το απογευμα και θελουμε εναν φραπε περιποιημενο,ετσι και ο σκυλος θελει το σνακ του,ακομα και αν δεν ειναι απαραιτητο,δεν ζουμε στην παλια Σπαρτη,μια ζωη την εχει και αυτο το ερμο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ. Όμως αυτί δε μ' αφήνει να του δίνω η φιλενάδα κτηνίατρος. Δεν ξέρω γιατί αλλά την ακούω διότι ξέρει να μπήγει φωνές.:eek:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι η ίδια κτηνίατρος που σου έβαζε τις φωνές για να πάψεις να μπουκώνεις το σκύλο μπας και χάσει κανα γραμμάριο?
Η κτηνίατρος (η έρμη) τα λέει, αλλά ποιος την ακούει… :rolleyes:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι. Άλλη είναι η Αμερικάνα κτηνίατρος του Μουφ που παίζει το χαρτί της ενοχής μαζί μου και άλλη η Ελληνίδα φίλη κτηνίατρος που δεν ασκεί πλέον το επάγγελμα, ασχολείται με διοίκηση και πειραματόζωα και έτσι και είναι και ειδικός στη γενετική και που μου βάζει τις φωνές.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τις θέλω και για training και για συμπλήρωμα διατροφής
Sara η ξήρα τροφή εμπεριέχει όλα τα θρεπτικά ημερήσια συστατικά που χρειάζεται ένας σκύλος ανάλογα τα κιλά του και τον τρόπο ζωής του (μιας και εσύ την επιλεγεις).

Τα περιττά σνακ που δίνεις πολύ μεγάλη έμφαση, είναι εκ περισσού..

Εχεις σκεφτεί ποτε πως με αυτά του δίνεις τσάμπα θερμίδες και λίπος?

Ενα μικρό άπαχο λευκό τυράκι είναι μια χαρά και πολύ υγιεινό αν θέλεις να κανεις training..(όπως λες).:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, καλά, εσείς λέτε κι εγώ προσπαθώ. Αλλά εδώ οι επαγγελματίες δεν τα κατάφεραν, τι να κάνω εγώ η κακομοίρα?

Ακούτε εδώ φάση προ βδομάδας που πήγα στην κτηνίατρο για τα ετήσια εμβόλια του Μουφ. Μιλάμε τώρα για το μέρος που μου είπανε αυστηρότατα να μην του δίνω πολύ φαΐ κλπ. κλπ. κλπ. Και να πιάσουνε τώρα ΟΛΟΙ εκεί μέσα τα "γούτσου-γούτσου" (τα αντίστοιχα αμερικάνικα) και "τι ωραίος που είναι και το ξέρει ο άτιμος" και "τι ωραίο Μουφάκι, πάρε ένα μπισκοτάκι"!:eek::eek: Και το Μουφ έπαιρνε πέντε μπισκοτάκια διότι τους τούμπαρε όλους!:eek::eek::eek::eek::eek: ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ! Διότι εγώ η κακομοίρα δεν είχα μπισκοτάκια και λιχουδιές και έτσι. Και ΔΕΝ το κάνανε διότι το Μουφ αντιστεκόταν στα εμβόλια. Αντίθετα, καθότανε. Το κάνανε διότι τους τούμπαρε το απαίσιο!:eek::cool::p:D:D

Θέλω να σας δω ΕΣΑΣ μπροστά στο Μουφ και έχοντας πρόσβαση (ΕΣΕΙΣ, όχι το Μουφ) σε μπισκοτάκια.:p:p:D:D
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αν δε μπορείς να αντισταθείς στο να του δίνεις μεζεδάκια, μείωσε του τη τροφή (υποθέτω ότι τη ζυγίζεις). Είναι κρίμα να πάθει τίποτα το Μουφ επειδή είναι παραπάνω κιλά από όσα θα έπρεπε.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, όντως, το Μουφ έμεινε νηστικό το βράδυ αφού είχε χλαπακιάσει άλλα πράματα προηγουμένως. Την τροφή δεν τη ζυγίζω διότι το σακούλι λέει 3-3 1/2 φλυτζάνια τη μέρα για τα ιδανικά κιλά του και με βάση τη μεζούρα που έχει μέσα. Το Μουφ τρώει 2 φλυτζάνια συν ό,τι του δώσω από πράσινα φασολάκια και σκυλομεζέδες. Χτες έκανα εξαίρεση και του έδωσα μια κονσέρβα από το ίδιο φαΐ με την ξηρή τροφή του διότι έτσι συμβούλεψε η κτηνίατρος για πού και πού. Οι συνήθεις μεζέδες είναι μπαστουνάκια τυρί μοτσαρέλλα που ο κύριος θέλει να τα τρώει καθιστός μπροστά μου και να τα κόβω στα δυο: ένα κομμάτι να το τρώω εγώ και ένα αυτός!! Είναι όπως με το μήλο και το πορτοκάλι, μόνον έτσι τα τρώει. Τις υπόλοιπες τροφές θέλει να τις τρώει μόνος του. Οι υπόλοιποι μεζέδες είναι για πού και πού και για training.

Πάντως σας το ξαναλέω, είναι δύσκολο να τον κρατήσω στη δίαιτά του. Εδώ στην κτηνίατρο πήγε και τους έφαγε τουλάχιστον είκοσι μπισκοτάκια με τις γαλιφιές του.
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οι συνήθεις μεζέδες είναι μπαστουνάκια τυρί μοτσαρέλλα που ο κύριος θέλει να τα τρώει καθιστός μπροστά μου και να τα κόβω στα δυο: ένα κομμάτι να το τρώω εγώ και ένα αυτός!! Είναι όπως με το μήλο και το πορτοκάλι, μόνον έτσι τα τρώει.
Αν του το δώσεις όλο θα πει όχι? :D:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
έλω να σας δω ΕΣΑΣ μπροστά στο Μουφ και έχοντας πρόσβαση (ΕΣΕΙΣ, όχι το Μουφ) σε μπισκοτάκια.
Kάπως έτσι αυξήθηκε η παιδική παχυσαρκία στην Eλλάδα..
μπούκωναν τα παιδιά..

Kάπως έτσι παχαίνουν και τα σκυλιά η τα στειρωμένα "κοπρακια"..
δεν αντέχουν να μην τους δίνουν..;)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
sara αν ειναι κανενας βασιλιας του καναπε και υπερβαρος,σκεψου τι του κανεις,η μαλλον στα ισα το κανεις για να εχεις ησυχη την συνηδησει σου ενω θα επρεπε να εχεις τυψεις.
Αυτα τα δινω εγω αν ειμαι στο βουνο,και ο σκυλος εχει καταναλωσει ενεργεια και ειναι κουρασμενος,και γυρισουμε το απογευμα πισω τους δινω στο βουνο κανα τετοιο μεχρι να γυρισουμε,γιατι αν φανε και με την ζεστη δεν θα τους κανει καλο,τα δινω δηλαδη σαν σνακ ενεργειας.
Στο σπιτι κανα αυτι,αλλα αν εχει τασεις παχυσαρκιας με τιποτα.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απαγορεύονται τα εντόσθια εδώ και δεν μπορώ να του δίνω τίποτα εκτός από σηκώτι (μπλιαχχ!). Το βάρος πάντως το έβαλε όταν τον άφηναν να τρώει όσο θέλει και ασύδοτα στην ανάδοχο φάρμα μετά το καταφύγιο όταν τον ανακάλυψαν αδέσποτο. Επίσης έχει τεράστια όρεξη, μέχρι και στο ξενοδοχείο-φάρμα που τον έστειλα έχουν φρίξει κι εκεί του κάνουνε δίαιτα. Και όχι δεν είναι σκύλος του καναπέ, άμα εξαρτώνταν μάλιστα απ' αυτόν θα έτρεχε στα βουνά και τα λαγκάδια όλη μέρα και όλη νύχτα. Μην ξεχνάτε κιόλας ζούμε στην εξοχή και τη βλαχιά και τα καλαμπόκια. Έχω κυνηγήσει Μουφ μέσα σε λαβύρινθο καλαμποκιών εγώ......:p Σαν την ταινία του Hitchcock North By Northwest και τον Cary Grant να τρέχει μες στα καλαμπόκια ήμουνα. Μόνο το αεροπλάνο να μας ψεκάζει από πάνω μας έλειπε....:eek::eek:

Και όχι: ολόκληρο το τυρί δεν το θέλει. Το αφήνει κάτω. Το θέλει μισό-μισό. Το ίδιο και τις φράουλες.:D:D:D