Ιδιοκτήτες Σκύλων στο Χαλάνδρι


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Αν μιλάμε για προηγούμενους εκπαιδευτές, απολύτως τίποτα δεν μάς έδωσαν ως οδηγία εν γένει. Μόνο για εκτόνωση μάς έκαναν κήρυγμα και τίποτα άλλο. Καμιά οδηγία ως προς το ποιες τεχνικές/ασκήσεις μπορούμε να κάνουμε για να μειώσουμε την αντιδραστικότητα του Cayenne. Ο πιο πρόσφατος εκπαιδευτής που δυστυχώς είναι «εκτός μάχης» λόγω μυο-σκελετικών θεμάτων αυτή την εβδομάδα κάπως εστίασε στη συμπεριφορά του Cayenne ως προς την αντιδραστικότητα του με ξένους. Αυτόν τον Στέφανο καθόλου δεν τον ξέρω αλλά θα επικοινωνήσω μαζί του και μακάρι να βρούμε φως στο τούνελ! Γενικά δηλαδή καθόλου δεν ξέρω το puppies park και τους ανθρώπους του.
Γιατι σας εκαναν κυρηγμα για την εκτονωση ποσες ωρες βγαινει βολτα? Και επισης για mental stimulation κανεις κατι? Το να περπαταει η και να τρεχει ακομα δεν ειναι αρκετο για ενα τετοιο σκυλι πρεπει να δουλευει το μυαλο του.
 
  • Like
Reactions: mareco


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
125
33
Για μένα επιθετικός είναι σχετικό. Αν έχεις ένα μαλινουα πχ πρέπει να είσαι δραστήριος άνθρωπος. Έτσι το βλέπω. Σε συνάρτηση βέβαια με εκπαίδευση. Για μένα ένας σκύλος οποιαδήποτε ράτσας ή ημίαιμος που ζει μονιμως στο σπίτι και την αυλή αν τυχόν βγει εκτός αυλής θα είναι απρόβλεπτος υπερδραστήριος και επειδή μπορεί να μην έχει τύχει να έχει επαφή με άλλον σκύλο στην ζωή του να του βγαίνει μια ας πούμε επιθετικότητα. Εμένα αν του γρυλιζουν γρυλιζει. Αν πάνε να του επιτεθούν επιτιθεται. Αλλιώς θέλει να παίξει. Οι ράτσες που είναι έμφυτα επιθετικές για μένα προέρχονται από γενεές κυνομαχιων και λόγω αυτού διαμορφώθηκαν έτσι για να επιβιώσουν. Ενα πχ Πιτ Μπουλ ( που θεωρείται σχετικά τρομακτική ράτσα από την πλειοψηφία) αν προέρχεται από γενεές που δεν έχουν αξιοποιηθεί για επιθετικούς λόγους δεν θα είναι έμφυτα επιθετικό. Αν κάνω λάθος διορθώσετε με
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Βγάλε το φίμωτρο. Προδιαθέτει πάρα πολύ αρνητικά τον κόσμο, άνευ λόγου [εικάζω].
Βάλτου σωστό σαμαράκι, αν και...γιατί του φοράς σαμαράκι και όχι κανονικό κολλάρο;
Φρόντισε εννοείται, να μην σου φεύγει. Φοράει ταυτότητα;
Αν ο σκύλος σου ήταν επιθετικός [απ' ότι ξέρω, δεν προβλέπεται από την φυλή] θα το ήξερες ήδη με σιγουριά.
Δούλεψέ τον σωστά όσο είναι ακόμη μικρός. Μη χάνεις χρόνο αναρωτόμενος τι χαρακτήρα έχει. Επρεπε δηλαδή, να είσαι ήδη απόλυτα σίγουρος ξαναλέω, και να δουλεύεις τις λεπτομέρειες.
Παρόλα αυτά, και όσο περιμένεις τον εκπαιδευτή σου, στο pp μπορείς να δοκιμάσεις να πας, για να τσεκάρετε την αλληλεπίδρασή του, χωρίς εσένα στην άλλη άκρη του λουριού, με κόσμο και άλλους σκύλους, σε ασφαλές περιβάλλον. Δεν χάνεις τίποτα.
Τώρα πια μόνο το κολάρο έχει. Ταυτότητα δεν έχει αλλά θα πρέπει να του βγάλουμε μια οσονούπω· το συζητούσαμε κιόλας αυτή την εβδομάδα.
Γιατι σας εκαναν κυρηγμα για την εκτονωση ποσες ωρες βγαινει βολτα? Και επισης για mental stimulation κανεις κατι? Το να περπαταει η και να τρεχει ακομα δεν ειναι αρκετο για ενα τετοιο σκυλι πρεπει να δουλευει το μυαλο του.
Ιδέα δεν έχω, μιλώντας τίμια. Ίσως επειδή περίμεναν έναν ποιμενικό με χαρακτήρα λούτρινου...Για mental stimulation ενδιαφέρομαι κι εγώ πάρα πολύ!! Αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω...μάς έχει πει μάλιστα μια Σουηδή εκτροφέας ότι μια ώρα από ασκήσεις οσμής/ανίχνευσης αξίζει όσο τρεις ώρες περίπου από τρέξιμο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ιδέα δεν έχω, μιλώντας τίμια. Ίσως επειδή περίμεναν έναν ποιμενικό με χαρακτήρα λούτρινου...Για mental stimulation ενδιαφέρομαι κι εγώ πάρα πολύ!! Αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω...μάς έχει πει μάλιστα μια Σουηδή εκτροφέας ότι μια ώρα από ασκήσεις οσμής/ανίχνευσης αξίζει όσο τρεις ώρες περίπου από τρέξιμο.
Τώρα θα σε μαλλώσω όμως!
Νομίζω [με αρκετή σιγουριά] ότι σε είχαν...προειδοποιήσει, για την σωστή συγκατοίκηση με ένα Βέλγικο. Σίγουρα η @TARA Καλά δεν θυμάμαι; Οταν ρώταγες για γκρένενταλ. Να μην κάθομαι τώρα να ψάχνω post. Είχε καταθέσει την εμπειρία της, ενημερώνοντάς σε, ότι θα χρειαστεί να κάνει "εργασία". Είναι απόλυτα εργασιακή φυλή. Μπορεί να ζήσει ως pet εννοείται, αλλά...όχι ήρεμα και ανώδυνα. Αν αυτό, το ζήσεις για 10-15 σου εύχομαι χρόνια, εσύ...στην καλύτερη...θα γεράσεις πριν την ώρα σου. Στο υπογράφω!

Με τόσους εκπαιδευτές που έχεις μιλήσει, δεν είχε κάποιος να σου προτείνει, που μπορεί το κουτάβι σου, να εξασκήσει τα εργασιακά του προσόντα; Κι εδώ να ρωτήσεις, σίγουρα θα σου προταθούν αρκετά ονόματα, για να έχεις να διαλέξεις. Πρέπει ο σκυλάκος σου, να κάνει πράγματα, για να είστε και οι δυό χαρούμενοι. Αλλιώς, θα ζήσετε με γκρίνια.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Τώρα θα σε μαλλώσω όμως!
Νομίζω [με αρκετή σιγουριά] ότι σε είχαν...προειδοποιήσει, για την σωστή συγκατοίκηση με ένα Βέλγικο. Σίγουρα η @TARA Καλά δεν θυμάμαι; Οταν ρώταγες για γκρένενταλ. Να μην κάθομαι τώρα να ψάχνω post. Είχε καταθέσει την εμπειρία της, ενημερώνοντάς σε, ότι θα χρειαστεί να κάνει "εργασία". Είναι απόλυτα εργασιακή φυλή. Μπορεί να ζήσει ως pet εννοείται, αλλά...όχι ήρεμα και ανώδυνα. Αν αυτό, το ζήσεις για 10-15 σου εύχομαι χρόνια, εσύ...στην καλύτερη...θα γεράσεις πριν την ώρα σου. Στο υπογράφω!

Με τόσους εκπαιδευτές που έχεις μιλήσει, δεν είχε κάποιος να σου προτείνει, που μπορεί το κουτάβι σου, να εξασκήσει τα εργασιακά του προσόντα; Κι εδώ να ρωτήσεις, σίγουρα θα σου προταθούν αρκετά ονόματα, για να έχεις να διαλέξεις. Πρέπει ο σκυλάκος σου, να κάνει πράγματα, για να είστε και οι δυό χαρούμενοι. Αλλιώς, θα ζήσετε με γκρίνια.
Μα δεν αμφέβαλα ποτέ ότι κάνει για εργασία! Και ποτέ δεν θέλαμε εμείς τον Cayenne για απλό κατοικίδιο του καναπέ...:X3: Σίγουρα κάτι θα μού είχε προταθεί, απλά εγώ έχω μνήμη χρυσόψαρου πολλές φορές. Οι τρεις πρώτοι εκπαιδευτές όμως που τον είδαν, και το λέω τίμια, δεν μας πρότειναν το παραμικρό ως σύσταση/ιδέα για το τι δραστηριότητες μπορούμε να κάνουμε--εγώ εννοώ πληρωμένα μαθήματα εκπαίδευσης για ανίχνευση κ.λπ. Το μόνο που μας έλεγαν είναι να τον πηγαίνουμε βόλτες. Ε, ναι, οκ, βόλτες. Και τι με αυτό; Κάτι νοητικά πιο απαιτητικό; Συν το ότι οι τρεις πρώτοι εκπαιδευτές--ένας μόνος και ένα ζευγάρι--μετά την πρώτη τους επίσκεψη έκαναν με το πάσο τους να επικοινωνήσουν μαζί μας μετά την πρώτη τους επίσκεψη.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Μα δεν αμφέβαλα ποτέ ότι κάνει για εργασία! Και ποτέ δεν θέλαμε εμείς τον Cayenne για απλό κατοικίδιο του καναπέ...:X3: Σίγουρα κάτι θα μού είχε προταθεί, απλά εγώ έχω μνήμη χρυσόψαρου πολλές φορές. Οι τρεις πρώτοι εκπαιδευτές όμως που τον είδαν, και το λέω τίμια, δεν μας πρότειναν το παραμικρό ως σύσταση/ιδέα για το τι δραστηριότητες μπορούμε να κάνουμε--εγώ εννοώ πληρωμένα μαθήματα εκπαίδευσης για ανίχνευση κ.λπ. Το μόνο που μας έλεγαν είναι να τον πηγαίνουμε βόλτες. Ε, ναι, οκ, βόλτες. Και τι με αυτό; Κάτι νοητικά πιο απαιτητικό; Συν το ότι οι τρεις πρώτοι εκπαιδευτές--ένας μόνος και ένα ζευγάρι--μετά την πρώτη τους επίσκεψη έκαναν με το πάσο τους να επικοινωνήσουν μαζί μας μετά την πρώτη τους επίσκεψη.
Ναι δεν χρειαζεται εκπαιδευτη να σου πει να κανεις κατι διαδραστικο για το σκυλι σου αν εχεις κανει ερευνα στη ρατσα και το απαιτει. Οχι οτι ειναι σωστο να μην στο πουν αλλα μπορει και να στο ειπαν και να μην το καταλαβες η να το ξεχασες οπως λες. Εχεις ψαξει στο ιντερνετ για mental stimulation ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Εσύ μωρέ τους έχεις ανάγκη. Εκείνοι θα σε ψάξουν; Εσύ πρέπει. Μπορεί ξέρω γω, να μην θέλουν να σε πιέσουν και να σε αφήνουν να πάρεις εσύ, την πρωτοβουλία της επικοινωνίας. Μπορεί να μην ήσουν ξεκάθαρος στο τι ζητάς και το τι προτίθεσαι να κάνεις, με τον σκύλο σου.
Βάλτο στο πρόγραμμά σου. Είναι κρίμα να έχεις (μετά από ψάξιμο) εναν εν δυνάμει πολύ [συγκεκριμένα] δραστήριο σκύλο, και να μην έχεις μπει ακόμη στον κόσμο αυτό. Αφού το θέλεις κι εσύ δηλαδή, όχι ντε και καλά. Αλλά αν δεν το ήθελες, δεν θα έβαζες στην ζωή σου, ένα βέλγικο. Ελπίζω!

Μπες στο site του ΚΟΕ, να παρακολουθείς πχ, πότε γίνονται εξετάσεις εργασίας:
Να αρχίσεις να μπαίνεις στο πνεύμα.

Μπες στην σελίδα του Ομίλου:

Μια ερώτηση να κάνεις, σίγουρα, θα πάρεις πολλές κατευθύνσεις.

Σήκωωω...τώρα...κάνε κάτιιιιι...μην καθυστερείς :p:D
 
  • Like
Reactions: J_Marius


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Δεν ειναι μονο οι βολτες ουτε μονο η ανιχνευση. Του μαθαινεις τρικ? Τα κανει? Κανετε impulse control? Εχετε παιχνιδια για φαγητο που να ειναι σαν παζλ? Παιζετε με δημιουργικους τροπους?
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Δεν ειναι μονο οι βολτες ουτε μονο η ανιχνευση. Του μαθαινεις τρικ? Τα κανει? Κανετε impulse control? Εχετε παιχνιδια για φαγητο που να ειναι σαν παζλ? Παιζετε με δημιουργικους τροπους?
Του έχουμε πάρει ένα Tikr Kong. Την πρώτη φορά που το είδε το λάτρεψε αν και δεν το χρησιμοποιήσαμε σωστά γιατί εγώ--καθότι μπουνταλάς κάποιες φορές--άργησα να καταλάβω πώς δουλεύει. :X3: :X3: Κεντρίζει την προσοχή του σκύλου και τον κάνει να ψάχνει για το φαγητό του.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Του έχουμε πάρει ένα Tikr Kong. Την πρώτη φορά που το είδε το λάτρεψε αν και δεν το χρησιμοποιήσαμε σωστά γιατί εγώ--καθότι μπουνταλάς κάποιες φορές--άργησα να καταλάβω πώς δουλεύει. :X3: :X3: Κεντρίζει την προσοχή του σκύλου και τον κάνει να ψάχνει για το φαγητό του.
Τα αλλα που σου ειπα?
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Τα αλλα που σου ειπα?
Ντρέπομαι να το πω αλλά από impulse control έχω πλήρη άγνοια. Προς το παρόν μόνο να κυνηγάει και να μάς φέρνει πίσω παιχνίδια τον έχουμε μάθει. Το frisbee του το λατρεύει και αυτό που λες με το παζλ του φαγητού ήθελα κι εγώ να του το πάρουμε. Κι επειδή συν Αθηνά και χείρα κίνει, μού μίλησαν από το puppies park και θα τον πάω μια βόλτα απόψε για πρώτη γνωριμία :eek:
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Ντρέπομαι να το πω αλλά από impulse control έχω πλήρη άγνοια. Προς το παρόν μόνο να κυνηγάει και να μάς φέρνει πίσω παιχνίδια τον έχουμε μάθει. Το frisbee του το λατρεύει και αυτό που λες με το παζλ του φαγητού ήθελα κι εγώ να του το πάρουμε. Κι επειδή συν Αθηνά και χείρα κίνει, μού μίλησαν από το puppies park και θα τον πάω μια βόλτα απόψε για πρώτη γνωριμία :eek:
sorry σημειώστε λάθος· αύριο!
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
για mental stimulation μπορειτε να κανετε πολλα. δες βιντεακια dog dancing και προσπαθησε να αντιγραψεις κινησεις. παιξε κρυφτο μαζι του στο σπιτι - τον βαζεις να περιμενει σε ενα δωματιο κι εσυ κρυβεσαι και τον φωναζεις να σε βρει. μαθε του να βρισκει κρυμμενα αντικειμενα, οπως μπαλα, καλτσα, οτι αλλο θες. το "κρυφτο" και το "βρες" το κανα πολυ με το μπελλακι μου (γκολντεν) και της αρεσε παρα πολυ.
 
  • Like
Reactions: J_Marius


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Ντρέπομαι να το πω αλλά από impulse control έχω πλήρη άγνοια. Προς το παρόν μόνο να κυνηγάει και να μάς φέρνει πίσω παιχνίδια τον έχουμε μάθει. Το frisbee του το λατρεύει και αυτό που λες με το παζλ του φαγητού ήθελα κι εγώ να του το πάρουμε. Κι επειδή συν Αθηνά και χείρα κίνει, μού μίλησαν από το puppies park και θα τον πάω μια βόλτα απόψε για πρώτη γνωριμία :eek:
Impulse control μπορεις να κανεις με την εντολη αστο. Αναλογα το σκυλι μπορει να ειναι δυσκολο η σχετικα ευκολο. Με παιχνιδι φαι κτλ σπιτι στην αρχη. Και στη συνεχεια αυτο περναει και στη βολτα για να μην τρωει απο κατω μην αντιδραει κτλ
 
  • Like
Reactions: J_Marius


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
για mental stimulation μπορειτε να κανετε πολλα. δες βιντεακια dog dancing και προσπαθησε να αντιγραψεις κινησεις. παιξε κρυφτο μαζι του στο σπιτι - τον βαζεις να περιμενει σε ενα δωματιο κι εσυ κρυβεσαι και τον φωναζεις να σε βρει. μαθε του να βρισκει κρυμμενα αντικειμενα, οπως μπαλα, καλτσα, οτι αλλο θες. το "κρυφτο" και το "βρες" το κανα πολυ με το μπελλακι μου (γκολντεν) και της αρεσε παρα πολυ.
Το κρυφτο επισης αν ειστε 2 ατομα σπιτι ειναι καλο να τον κρατησει το αλλο ατομο και μετα να σε ψαξει απο μονος τους μην ακουσει τη φωνη σιυ δηλαδη. Ενα αλλο ωραιο ειναι να μαθει τα ονοματα απο τα παιχνιδια του η χρωμα γενικα οτι ειανι πιο ευκολο σαν λεξη και να του λες να σου φερει το συγκεκριμενο. και να μαζευει τα παιχνιδια του αν το καταφερεις
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν ειναι μονο οι βολτες ουτε μονο η ανιχνευση. Του μαθαινεις τρικ? Τα κανει? Κανετε impulse control? Εχετε παιχνιδια για φαγητο που να ειναι σαν παζλ? Παιζετε με δημιουργικους τροπους?
αγχώθηκα τώρα... όλοι πρέπει να τα κάνουμε αυτά?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
αγχώθηκα τώρα... όλοι πρέπει να τα κάνουμε αυτά?
Σιγουρα ειναι καλο για ολα τα σκυλια αλλα αν εχεις ρατσα εργασιας ειναι απαραιτητο
 
  • Like
Reactions: Aliki V.