Ιδιοκτήτης ή Φίλος???

τι πιστεύετε ότι είστε???


  • Total voters
    219

ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Με αφορμή ΄αντιπαράθεση ΄σε άλλο θέμα

εσείς τι πιστεύεετε ότι είστε προς τον σκύλο σας?????

καταρχήν να ξεκαθαρίσω για τους μπερδεμένους ότι

το να φέρομε όμορφα-σωστά στον σκύλο μου δεν με κάνει φίλο του.

με κάνει σωστό ΑΠΕΝΑΝΤΙ του

περιμένω απαντήσεις ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ πρώτος να μην λέτε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ένα κουτάβι - σκύλο (ήτε από τον δρόμο , ήτε από το μαγαζί , ήτε από εκτροφέα , ήτε από άσυλο-ζωοοφιλικό

έχει λοιπόν ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ η υπόλοιπη ζωή του

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το μέρος που θα κοιμηθεί

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το πόσο θα φάει

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το τι θα φάει

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το πότε θα ασκηθεί

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το πόσο θα ασκηθεί

του ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ το που θα ασκηθεί

του δίνουμε την ΜΗΤΡΑ ή τους ΟΡΧΕΙΣ στο χέρι για το καλό του

του κόβουμε αφτιά και ούρα για να το φέρουμε στην αισθητική μας

το κουρεύουμε - βάφουμε

αν αυτά δεν μας κάνουν ιδιοκτήτες του τότε τι μας κάνει

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
ψηφησα ιδιοκτητης γιατι εγω καθοριζω την ζωη των σκυλιων μου.αλλα το να ειμαι σωστος και υπευθυνος ιδιοκτητης απεναντι τους με κανει και φιλο αν και αυτα ειναι πιο πιθανο να με βλεπουν απλα σαν αρχηγο :-k :-k
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Συγγνώμη, αλλά εγώ το θεωρώ δυσδιάκριτο το όριο.

Εγώ ψηφίζω ιδιοκτήτρια και φίλη.

Μάκη συμφωνώ, εγώ τα ορίζω όλα αυτά που λες.

Αλλά χωρίς να θέλω να ξεφύγω από το θέμα, τα παιδιά μου με τον ίδιο τρόπο δε θα τα ορίσω?

εγώ δε θα του ΕΠΙΒΑΛΩ το μέρος που θα κοιμηθεί?

εγώ δε θα του ΕΠΙΒΑΛΩ το πόσο θα φάει και τι
θα φάει?

εγώ δε θα του ΕΠΙΒΑΛΩ το πότε θα ασκηθεί - παίξει?

εγώ δε θα του ΕΠΙΒΑΛΩ το πόσες ώρες θα ασκηθεί - παίξει?

εγώ δε θα του ΕΠΙΒΑΛΩ το που θα ασκηθεί?

του δίνουμε την ΜΗΤΡΑ ή τους ΟΡΧΕΙΣ στο χέρι για το καλό του - καλά, αυτό δε θα το κάνω :wink:

του κόβουμε αφτιά και ούρα για να το φέρουμε στην αισθητική μας -ούτε αυτό βέβαια, χωρίς όμως να σημαίνει ότι για κάποιο διάστημα εγώ θα καθορίζω την εξωτερική του εμφάνιση (τι ρούχα θα βάλει και πότε θα τα βάλει, πως θα είναι τα μαλλιά του κοκ)

Αυτό εμένα με κάνει ιδιοκτήτρια των μελλοντικών μου παιδιών?

Εσύ τι νομίζεις ότι κάνει ο φίλος που δεν το κάνει ο ιδιοκτήτης?

Μια μικρή διόρθωση. Μια και μιλάμε για υιοθεσία σκύλου, ίσως είναι σωστότερο να θεωρώ τον εαυτό μου κηδεμόνα τους. Δεδομένου όμως ότι για το κράτος ο σκύλος είναι αντικείμενο που το κατέχεις, είμαι και θεωρώ τον εαυτό μου ιδιοκτήτη τους, θέλω δε θέλω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνω και εγω με τους προλαλισαντες αλλα θελω να προσθεσω κατι ..
Συμφωνω και εγω οτι προτιμω να θεωρω τον εαυτο μου "κηδεμονα" αλλα οπως και στα παιδια ετσι και στα σκυλια ο τροπος "διαπαιδαγωγισης"μπορει να απεχει απο ατομα σε ατομα..απο αντιλιψεις σε αντιλιψεις..

Ας πουμε για καποιους θεωρουν οτι τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν αυστηρα και με πειθαρχια..,καποιοι αλλοι με συζητηση και να τα αντιμετοπιζουμε σαν ενηλικες να τους μιλαμε..

Ετσι και στα σκυλια ο τροπος εκπεδευσης χωριζεται σε "στρατοπεδα"και ο καθε εκπεδευτης πρεσβεβη αναλογα με τα πιστευω του τον τροπο εκπεδευσης..

Τι θελω να πω..

Οτι ο τροπος που μεγαλωνουμε τα σκυλια μας η τα παιδια μας με καποιους θα συμφωνει με καποιους αλλους οχι..

Εγω προσωπικα θελω να θεωρω τον εαυτο μου κηδεμονα επιβαλοντας στο σκυλι μου καποια πραγματα λογικα οπως μην γαυγιζεις μεσα στην νυχτα ,η μην παιζεις μετα το φαγητο..,η μην καθεσαι στον ηλιο με τις ωρες για να μην παθεις ηλιαση ,τρωγε σε αυτο το σημειο που ειναι το πιατο σου και φαε τοσο φαγητο γιατι αν σε αφησω να φας και αλλο θα σκασεις ..και τετοια..
δεν του επιβαλω που θα κοιμηθει, οπου θελει κοιματε..
δεν του επιβαλω να ασκηθει ,οποτε θελει τρεχε..ι
αν δεν θελει δεν τρεχει..
αν θελει κανει μπανιο στην θαλασσα θα κανει..αν δεν θελει δεν θα μπει..
δεν θα εκοβα ποτε στο σκυλι μου τα αυτια και την ουρα η οτιδηποτε για αισθητικους λογους..
δεν θα εβαφα ποτε τα μαλια του σκυλου μου ,ουτε θα εβαζα φακους επαφης ..και τετοια αθλια πραγματα..
οπως δεν θα τρυπαγα ποτε τα αυτια σε ενα μικρο παιδι ,οπως πολυ συνηθιζουν η θα του εκανα τατου..
Το τι πρεπει και το τι δεν πρεπει με την πιο καλοπροερετη σκεψη εχει να κανει με το τι πιστευει ενας γονεας-ιδιοκτητης..

Εγω προσωπικα δεν θα εχριζα ποτε τον εαυτο μου ιδιοκτητη ενος εμψυχου ζωου..
αν με ρωτησουν δικο σου ειναι θα πω ναι..
αν μου πουνε εισαι ιδιοκτητης θα πω ναι..εφοσον ετσι αντιμετοπιζουν τα πραγματα..
αλλα εγω θεωρω το σκυλο μου φιλο που με εχει και θα με εχει για παντα αναγκη..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν υπάρχει φιλία στον σκύλο ...
Ούτε ιδιοκτησία βέβαια ...

Οπότε είναι ότι εμείς γουστάρουμε να είναι ...

Τόσο απλά ...

Ψήφισα ιδιοκτήτης ... :wink:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
denis said:
Δεν υπάρχει φιλία στον σκύλο ...
Ούτε ιδιοκτησία βέβαια ...

Οπότε είναι ότι εμείς γουστάρουμε να είναι ...

Τόσο απλά ...

Ψήφισα ιδιοκτήτης ... :wink:
Denis, συμφωνώ ότι ο σκύλος δεν αντιλαμβάνεται την έννοια της φιλίας.

Δε ξέρω αν κατάλαβα καλά αυτό που θες να πεις. Ότι ο σκύλος δε σε θεωρεί φίλο του γιατί δεν καταλαβαίνει την έννοια, ή ότι εσύ δε θεωρείς το σκύλο φίλο σου?

Και σε κάθε περίπτωση δεν έχω καταλάβει πως ορίζει κανείς το φίλο. Ως κάποιον που κάνει όλα τα χατίρια στο σκύλο του?

Γιατί για μένα υπάρχουν καλοί και κακοί φίλοι. Και οι καλοί δεν είναι σε καμμία περίπτωση αυτοί που μου κάνουν τα χατίρια.

Εγώ θεωρώ ότι είμαι σωστή φίλη και ιδιοκτήτρια για το σκύλο μου.

Και ότι καμμία από αυτές τις δυο έννοιες δε μπορεί να αποδόσει σωστά τη σχέση μας, γι αυτό και χρησιμοποίησα τον όρο κηδεμονία.

Εγώ πάλι δεν ψήφισα τίποτα.
 




chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
μιας που τη μικρη την υιοθετησα και μιας που ειναι κοντα στην ηλικια της κορης μου, κι εγω θα ψηφισω κηδεμονας και φιλη. τον ορο ιδιοκτητης τον χρησιμοποιουμε ολοι μας, κι εγω μαζι με σας, ποσο τον εννοουμε και τον νιωθουμε ομως στ αλήθεια? ελαχιστα η καθολου νομιζω! αλλα ας μην κολλαμε και τοσο στις λεξεις, κι εγω πρωτη απ ολους. τις λεξεις τις παιρνει ο αερας, οι πραξεις μενουν. σωστοι ιδιοκτητες, σωστοι φιλοι, σωστοι κηδεμονες, σωστοι συντροφοι, αυτο ειναι που ειπατε και εχει τη μεγαλυτερη σημασια. καλυνηχτα σε ολους :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οπως δεν μπορείς να είσαι φίλος του αυτοκινήτου σου, δεν μπορείς να είσαι και του σκύλου σου ...

Αν νοιώθεις έτσι, δικαίωμα σου ... αλλά δεν δικαιολογείται με τίποτα ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω πει και ξανάλεω, πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στη σχέση με το σκύλο μας προκύπτει όταν προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε την συμπεριφορά του με ανθρώπινα κριτήρια.
Τα σκυλιά δεν γνωρίζουν την έννοια «φιλία» ούτε την έννοια «ιδιοκτησία».
Εμείς για το σκύλο μας είμαστε η αγέλη του και γνωρίζει πολύ καλά σαν κοινωνικό ζώο που είναι, (είναι γραμμένο στα γονίδια του), πως χωρίς την αγέλη του και τη σιγουριά που του προσφέρει, ο θάνατος είναι κοντά.
Κατά συνέπεια, εγώ δεν είμαι ούτε η «φίλη» του σκύλου μου, ούτε η «ιδιοκτήτρια του». Είμαι η αγέλη του.

Δεν ψήφισα τίποτε.
 


chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
rottie μου, οκ, στη γλωσσα του ζωου δεν υπαρχει φιλος, το συναισθημα του <δεσιματος> ομως με τα μελη της αγελης υπαρχει, ετσι δεν ειναι? μιας που εγω ειμαι ανθρωπος και μιλαω τη γλωσσα μου, αυτο το δεσιμο καπως πρεπει να το περιγραψω. γι αυτο, χρησιμοποιω τη λεξη φιλος, συντροφος, κηδεμονας, αδερφος, κλπ κλπ, γιατι αυτες τις λεξεις εχω στη γλωσσα μου. το η αγελη μου για μενα σημαινει η οικογενεια μου. για το σκυλο σημαινει το ιδιο η κανω λαθος και μπορει να σημαινει απλα η ομαδα μου? κταλαβαινεις τι θελω να πω? δεν εχω και μεταδοτικοτητα γαμωτο. denis αυτο για το αυτοκινητο πες το σε παρακαλω του φιλου μου που ειναι κολλημενος με το δικο του, ειναι λεει ο καλυτερος κι ο πιο πιστος του φιλος, το αγαπαει και το προσεχει σαν τα ματια του και τρεμει μην του παθει τιποτα, το χαιδευει και του μιλαει! Mακη μου ασε με να κοιμαμαι και να ονειρευομαι οτι ο σκυλος μου με νιωθει μαμα και φιλη του, εγω ειμαι η κολλημενη μακη μου, το ξερω, ασε με να ζησω με το κολλημα μου αφου μ ευχαριστει τοσο πολυ, δεν βλαπτει κανεναν, και σιγουρα δεν θα βλαψει το σκυλι! :)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ούτε φίλος, ούτε ιδιοκτήτης. Γονιός του.

Όπως ακριβώς θα προσέχαμε τα παιδιά μας και θα πράτταμε για το καλό τους, έτσι κάνουμε και τα σκυλιά μας.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
:D κι εγω none of the above γιατι αισθανομαι το ιδιο ζωο με το σκυλι μου και επειδη τα παιδια μου τα σκυλια τα θεωρουν αδερφακια τουs αρα εγω ειμαι η μαμα ολων.Επειδη το σκυλι απολαμβανει την ιδια ζωη παντου μαζι μαs θεωρω δεν ειμαι ιδιοκτητηs,διοτι θα αυτοματωs θα ημουν ιδιοκτητηs και των παιδιων μου.Στην οικογενεια μαs δεν υπαρχει η εννοια ιδιοκτησια οποτε μαλλον συμφωνω με την εννοια τηs αγεληs...μαλλον.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
chrisadult said:
rottie μου, οκ, στη γλωσσα του ζωου δεν υπαρχει φιλος, το συναισθημα του <δεσιματος> ομως με τα μελη της αγελης υπαρχει, ετσι δεν ειναι?
Αυτό που εσύ ονομάζεις «συναίσθημα δεσίματος», κάποιος άλλος «αγάπη», «αφοσίωση» κτλ. για το σκύλο μας είναι εκδήλωση υποταγής στον άνθρωπο που του εξασφαλίζει τροφή.
Άλλο να ονομάζουμε αυτή την συμπεριφορά με λέξεις που μας είναι οικείες και άλλο να προσπαθούμε να κατανοήσουμε την συμπεριφορά του σκύλου μας με βάση την έννοια των λέξεων αυτων.

Αυτό είναι ασέβεια στη φύση του ζώου.
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
βασικα καπου στην μεση.λεω ιδιοκτητης απο την αποψη οτι θα ασχολιθω για να μαθει τι θελω και τι πρεπει να κανει και σιγουρα θα του τα ξαναδειξω αν κανει κατι λαθος
απο την αλλη φιλος γιατι το σκυλι δεν ειναι σε ενα συνεχες "στρατοπεδο" αν μπορω να το πω ετσι.οποτε φιλος γιατι θελω να περναω καλα με τον σκυλο μου
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι..οκ συμφωνω με ολα ..εγω ειμαι καπου στην μεση..

μαρεσει να λεω πως ειμαι κηδεμονας..


τωρα δεν θα χρεωνα ποτε ενα σκυλι..για πραξεις που θα εκανε η οχι,αποδικοποιωντας τις σαν πραξεις για το μυαλο μου ως φιλια..

αλλα με την αληγορικη ενοια..θα μου αρεσε να ειχα ενα φιλο να με κοιταει ετσι στα ματια..
θα μου αρεσε να ηταν τοσο πιστος οσο εκεινο..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
kango1 said:
αλλα με την αληγορικη ενοια..θα μου αρεσε να ειχα ενα φιλο να με κοιταει ετσι στα ματια..
θα μου αρεσε να ηταν τοσο πιστος οσο εκεινο..
:? :roll:
 


chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
rottie, προσπαθω να μαθω τη γλωσσα της, μην ξεχνας ειμαι καινουργια ακομα, αυτο δεν με εμποδιζει ομως να νιωθω εγω οτι την αγαπαω, ετσι? ας νιωθει μονο υποταγη, ας μη με φοβαται, ας με νιωθει σωστο μελος της αγελης της, κι εγω ας προσπαθησω να την κανω να περναει οσο μπορει πιο σκυλισια. ονειρα γλυκα σε ολους :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981