Ιδιωτης Εκτροφεας Λαμπραντορ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
alexan2dre, τα pet shop είσαι από τους ανθρώπους που έμαθαν με τον κακό τρόπο, να μην θέλουν να τα βλέπουν. Σου εύχομαι για 250 ευρώ, να μην σου συμβεί το ίδιο και με έναν byb, ο οποίος βεβαίως και θα το κάνει για τα χρήματα και μόνο. Εκτός αν στο χαρίσει. Και αξιόλογο σκύλο ράτσας, με την σωστή έννοια, δεν χαρίζει κανείς. Ούτε είναι απλή και επιθυμητή υπόθεση, να βάζεις σκυλιά να ζευγαρώνουν...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τι σχέση έχει το λαμπ με το σπιτζ που θέλεις...?
Και γιατί πρέπει να το πάρεις από Αμερική? Στη Σουηδία έχει καλύτερα εκτροφεία...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ηθελα να 'ξερα αμαξι παιρνουμε και λεμε ποσά και χρηματα κτλ κτλ!

Τι ειναι ρε παιδια ο σκυλος αυτοκινητο με abs,ηλιοροφη,φωτα ομιχλης κτλ για να ανεβοκατεβαινει η τιμη του!

Τι ειναι αυτο πια!Δεν μπορουμε να σκεφτουμε πιο περα λιγο?Μελλοντικα?

Εχεις δει φιλε μου Λαμπραντορ απο εκτροφεα και Λαμπραντορ απο ιδιωτη?

Ο εκτροφεας ερχεται και σου λεει,κυριος εγω εχω αφιερωσει χρονο,κοπο,προσωπικη αγαπη,εκθεσεις,γιατρους,γεννες,τροφες και ξεσκατισμα μεχρι 2 μηνων για να ερθεις εσυ να το παρεις 200-300 ευρω!

Ειμαστε σοβαροι?Θελετε να παιξουμε με τους νομους της αγορας?Δεν εχω προβλημα!

Εχουμε συνηθισει εμεις οι Ελληνες να λεμε, αααααααα ειναι ακριβο δεν ειναι για το πορτοφολι μου!Ναι αλλα μ@#%κα Ελληνα για να κανει τοσο αυτος ο σκυλος σημαινει κατι!Εχει απο πισω πολυ κοπο η δουλεια φιλαρακο!Εχει γονεις σωστους σε μορφολογια,χαρακτηρα,εκπαιδευση!Δεν ειναι ετσι!

Δεν προνοουμε για καποια πραγματα και δεν σκεφτομαστε μακροπροθεσμα!Ζουμε για το τωρα γι αυτο παμε κατα διαολου,να παρουμε κατι τωρα χωρις ενημερωση και δεν γ@%#@ται!

Θα πρεπει να μαθουμε να ενημερωνομαστε για να εξαλειφονται προβληματα και να ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες να παρουσιαστει καποιο προβλημα!
Οχι μονο στο κεφαλαιο "Σκυλος" αλλα γενικα στην ζωη μας...
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Δεν σου φαίνεται χρήσιμο, πρώτα να αποφασίσεις τελικά, ποια ράτσα θέλεις; Δηλαδή η εισαγωγή σκύλου από την Αμερική, θα σου κοστίσει μόνο 1.100 τα οποία όπως λες είναι ήδη πολλά για σένα; Και τελικά τι σχέση έχει ένα λαμπραντόρ με ένα Norrbottenspets;
Δηλαδη αν μου αρεσει μια ρατσα δεν μπορω να συμβιβαστω με μια αλλη?????? Ελεος. . . Απο την στιγμη που θα δωσω 1000 ευρω για ενα λαμπραντορ γιατι να μην δωσω κατι παραπανω και να παρω μια εξισου ξεχωριστη ρατσα απο εξισου εμπιστο εκτροφεα?Ειχα πει οτι 1000 ειναι πολλα για την αγορα και μονο του σκυλου( ιδιαιτερα στις μερες μας) αλλα δεν ρισκαρω με την υγεια του κιολας για 600 ευρω παραπανω.....
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
εγω προσωπικα θα επερνα σκυλο ρατσας απο ιδιωτη.. αφου ομως εχω δει οτι δεν το κανει για χρημματα αλλα απλα εβαλε τα σκυλια να ξευγαρωσουν.. βεβαια για 200 ευρω διαφορα θα το επερνα απο εκτροφεα.. αλλα αν εβρησκα καποιον να μ το δωσει 250 ευρω πες(διαφορα 600 ευρω και βαλε) θα το επερνα..

Συμφωνω,αλλα σε αυτο το φορουμ με εχουν φοβισει λιγο
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
γιατι να μην δωσω κατι παραπανω και να παρω μια εξισου ξεχωριστη ρατσα απο εξισου εμπιστο εκτροφεα?QUOTE]
τι ακριβως εννοεις ξεχωριστης ρατσας?
:confused:νομιζα οτι ολοι οι σκυλοι ειναι ξεχωριστοι ασχετα με την ρατσα τους!
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
τι ακριβως εννοεις ξεχωριστης ρατσας?
:confused:νομιζα οτι ολοι οι σκυλοι ειναι ξεχωριστοι ασχετα με την ρατσα τους!
Το ελεος συνεχιζεται...Ακριβως αυτο η8ελα να πω....Ειτε λαμπραντορ(που ειναι απο τα πιο διαδεδομενα) ειτε nordic spitz(που ειναι απο τα πιο σπανια) ειναι το ιδιο ξεχςριστα...
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
σε ευχαριστω πολυ που μου το ξεκαθαρισες!
ελεος! υπαρχουμε και εμεις που δεν τα πιανουμε με την πρωτη!ελεος!ελεος!
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
σε ευχαριστω πολυ που μου το ξεκαθαρισες!
ελεος! υπαρχουμε και εμεις που δεν τα πιανουμε με την πρωτη!ελεος!ελεος!
Μην στενοχωριεσαι....Παλι καλα που υπαρχουμε και εμεις που τα πιανουμε με την πρωτη!!Απλα δεν επρεπε να το γυρισεις στο τοσο συναισθηματικο με τουσ σκυλους.Εννοειται πως οποιοδηποτε του dogforum.gr υπεραγαπα τα σκυλια. Αυτη ειναι ,εξαλλου, η βασικη αρχη πανω στην οποια στηριχτηκε η δημιουργια του....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Απλα δεν επρεπε να το γυρισεις στο τοσο συναισθηματικο με τουσ σκυλους.

Ευτυχώς για τους σκύλους, που κάποιοι τους βλέπουν και λίγο έως πολύ συναισθηματικά.

Εννοειται πως οποιοδηποτε του dogforum.gr υπεραγαπα τα σκυλια. Αυτη ειναι ,εξαλλου, η βασικη αρχη πανω στην οποια στηριχτηκε η δημιουργια του....
Οσοι για παράδειγμα ψάχνουν να βρουν σκύλο να τους φυλάει τον ηλιακό στην ταράτσα ή τα συρματοπλέγματα στο κτήμα ε;
Μιλάμε για αγάπη, όχι αστεία.

 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δηλαδη αν μου αρεσει μια ρατσα δεν μπορω να συμβιβαστω με μια αλλη?????? Ελεος. . . Απο την στιγμη που θα δωσω 1000 ευρω για ενα λαμπραντορ γιατι να μην δωσω κατι παραπανω και να παρω μια εξισου ξεχωριστη ρατσα απο εξισου εμπιστο εκτροφεα?Ειχα πει οτι 1000 ειναι πολλα για την αγορα και μονο του σκυλου( ιδιαιτερα στις μερες μας) αλλα δεν ρισκαρω με την υγεια του κιολας για 600 ευρω παραπανω.....
Δεν μου λες!Να σε ρωτησω κατι τωρα!

Εχουμε 2 κουταβια...

Γερμανικος Ποιμενικος 1000 ευρω!

Μαλτεζ 800 ευρω!

Πιο θα παιρνες?

Εχει καμια σχεση ο ενας σκυλος με τον αλλον και θα διαλεξεις την φυλη αναλογα με το πορτοφολι σου?

Ο ενας σκυλος ειναι μια απαιτητικη φυλη που θελει φραντιδα,εχει εντονο ταπεραμεντο,θελει προσοχη και ψαξιμο γιατι καραδοκουν δυσπλασιες!Θελει αλλους χειρισμους,θελει εντονη και διαρκη εκπαιδευση,θελει εκτονωση,θελει 1 σακι περιπου 60 ευρω το μηνα φαι!

Η μονη κοντινη διαφορα που βλεπω εγω ειναι τα 200 ευρω διαφορα στην αρχικη τιμη οταν θα τσιμπισεις απο τον εκτροφεια!

Με αυτα που σου εγραψα θελω να σου πω οτι και η επιλογη της φυλης ειναι μεγαλο κομματι!Δεν μπορεις να προχωρας με γνωμονα παντα το κερδος και τι θα κερδισεις εσυ 200 η 300 ευρω το κερδος αρα θα παρω μια αλλη φυλη!Επιλεγεις την φυλη του σκυλου που θα αποκτησεις αναλογα με τους δικους σου ανθρωπινους ρυθμους!Δεν μπορεις να παρεις σκυλο ο οποιος θελει εκτονωση 2-3 ωρες την μερα και εσυ να μην παιρνεις τον κωλο σου απο τον καναπε!Γενικα μιλαω!

Αρα καλο θα ηταν να αναθεωρησουμε λιγο και στο πως βλεπουμε τα πραγματα!

Και μην σε φοβιζει το forum!

Μπηκες εδω μεσα να μας πεις και να σου πουμε!Εσυ διαλεγεις και παιρνεις!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, ρε Στέλιο, είπε όμως ότι του αρέσουν και τα δύο..δεν είπε ότι θα πάρει Μαλτεζ πχ, που είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τον ΓΠ...λόγω οικονομικής διαφοράς...
Τέλος πάντων, ας πάρει ότι θέλει και όποια ράτσα του αρέσει αρκει :
1. Να μην το πάρει από pet shop
2. Να μην το πάρει από BYB
3. Να διαλέξει ΣΩΣΤΟ εκτροφέα
4. Και να έχει ενημερωθεί καλά για τη φυλή που παίρνει και τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος ώστε να μην ψάχνει να του βρει σπίτι σε ένα χρόνο.

Προσωπική άποψη...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και να μην το ζευγαρώσει! Επίσης να μη συμφωνεί με τον Αλέξανδρο περί ζευγαρώματος σκυλιών από ιδιώτη...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγω προσωπικα θα επερνα σκυλο ρατσας απο ιδιωτη.. αφου ομως εχω δει οτι δεν το κανει για χρημματα αλλα απλα εβαλε τα σκυλια να ξευγαρωσουν.. βεβαια για 200 ευρω διαφορα θα το επερνα απο εκτροφεα.. αλλα αν εβρησκα καποιον να μ το δωσει 250 ευρω πες(διαφορα 600 ευρω και βαλε) θα το επερνα..
](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)](*,)
Αλέξανδρε πόσο πιά;;;;;;;;;;
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Δεν μου λες!Να σε ρωτησω κατι τωρα!

Εχουμε 2 κουταβια...

Γερμανικος Ποιμενικος 1000 ευρω!

Μαλτεζ 800 ευρω!

Πιο θα παιρνες?

Εχει καμια σχεση ο ενας σκυλος με τον αλλον και θα διαλεξεις την φυλη αναλογα με το πορτοφολι σου?

Ο ενας σκυλος ειναι μια απαιτητικη φυλη που θελει φραντιδα,εχει εντονο ταπεραμεντο,θελει προσοχη και ψαξιμο γιατι καραδοκουν δυσπλασιες!Θελει αλλους χειρισμους,θελει εντονη και διαρκη εκπαιδευση,θελει εκτονωση,θελει 1 σακι περιπου 60 ευρω το μηνα φαι!

Η μονη κοντινη διαφορα που βλεπω εγω ειναι τα 200 ευρω διαφορα στην αρχικη τιμη οταν θα τσιμπισεις απο τον εκτροφεια!

Με αυτα που σου εγραψα θελω να σου πω οτι και η επιλογη της φυλης ειναι μεγαλο κομματι!Δεν μπορεις να προχωρας με γνωμονα παντα το κερδος και τι θα κερδισεις εσυ 200 η 300 ευρω το κερδος αρα θα παρω μια αλλη φυλη!Επιλεγεις την φυλη του σκυλου που θα αποκτησεις αναλογα με τους δικους σου ανθρωπινους ρυθμους!Δεν μπορεις να παρεις σκυλο ο οποιος θελει εκτονωση 2-3 ωρες την μερα και εσυ να μην παιρνεις τον κωλο σου απο τον καναπε!Γενικα μιλαω!

Αρα καλο θα ηταν να αναθεωρησουμε λιγο και στο πως βλεπουμε τα πραγματα!

Και μην σε φοβιζει το forum!

Μπηκες εδω μεσα να μας πεις και να σου πουμε!Εσυ διαλεγεις και παιρνεις!
To Norrbottenspets ειναι μια ιδιαιτερη φυλη την οποια ακομα και οι πιο ειδικοι του dogforoum.gr δεν ηξεραν μεχρις οτου να ποσταρω να αντιστοιχο thread.Αυτο για μενα δειχνει το ποσο μεγαλη ερευνα εχω κανει για την καταλληλη για μενα ρατσα.Ωστοσο,και τις δυο τις ρατσες τις "υπεραγαπω" και εχω διαβασει παρα πολλα και για τις δυο.Ετσι λοιπον ειναι ενα διλλημα ποια απο τις δυο 8α επελεγα,το οποιο ομως καθε αλλο παρα επικινδυνο ειναι για την σχεση μου με το κουταβι....
 


Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Ναι, ρε Στέλιο, είπε όμως ότι του αρέσουν και τα δύο..δεν είπε ότι θα πάρει Μαλτεζ πχ, που είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με τον ΓΠ...λόγω οικονομικής διαφοράς...
Τέλος πάντων, ας πάρει ότι θέλει και όποια ράτσα του αρέσει αρκει :
1. Να μην το πάρει από pet shop
2. Να μην το πάρει από BYB
3. Να διαλέξει ΣΩΣΤΟ εκτροφέα
4. Και να έχει ενημερωθεί καλά για τη φυλή που παίρνει και τις ανάγκες που έχει ένας σκύλος ώστε να μην ψάχνει να του βρει σπίτι σε ένα χρόνο.

Προσωπική άποψη...
Αν πρεπει να πω ενα ευχαριστω,τοτε αυτο ειναι σε σενα για τον ξεχωριστο τροπο που εχεις να εκγραζεις την αποψη σου...
 






ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Έχω τον εξής προβληματισμό. :p
Χωρίς παρεξηγήσεις!

Μπαίνουμε σε ένα φόρουμ και γραφόμαστε.
Ανοίγουμε μία σελίδα να γνωριστούμε με τους χρήστες του φόρουμ και να πούμε "γεια χαρά νταν μάγκες" κλπ κλπ,
να μιλήσουμε για το σκύλο μας ή για να μάθουμε για το πού θα πάρουμε ένα καλό σκύλο.

Άλλα θέματα να διαβάσουμε δεν υπάρχουν;
8.009 για την ακρίβεια (μέχρι τώρα που γράφω)!

Γιατι να μην το ζευγαρωσω????Ουτε με σκυλο απο εμπιστο φιλο μου?
Αντί να ρωτάς λοιπόν και να μας γράφεις,
μπορείς άνετα εύκολα και στο χώρο σου, :D
να κάτσεις να διαβάσεις άλλες συζητήσεις και να ενημερωθείς. ;)

Άλλωστε γι' αυτό μπαίνουμε και σε ένα φορουμ!
Επικοινωνία, ενημερώση, κοινοί ή σχετικά κοινοί προβληματισμοί!

Εγώ θα ευχηθώ καλό διάβασμα! (αν κι από ένα παλιό σκονάκι που έχω, ξέρω ότι η mareco ανατριχιάζει, όταν το λένε αυτό!)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κανε μια καλη ερευνα και μια καλη ενημερωση γυρω απο τον σκυλο και τα ξαναλεμε!

Καλο διαβασμα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22