Ιδιωτης Εκτροφεας Λαμπραντορ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Εγώ θα ευχηθώ καλό διάβασμα! (αν κι από ένα παλιό σκονάκι που έχω, ξέρω ότι η mareco ανατριχιάζει, όταν το λένε αυτό!)
:D:D:D

Το έχουμε μετατρέψει σε "καλό ψάξιμο", αλλά κι αυτό άπατο πάει...

Σωστή η τοποθέτησή σου όμως :)
 




Giorgiz

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
63
0
32
Αθηνα,Νεος Κοσμος
Παρ'ολα αυτα εγω εχω δεκαδες φιλους που ζευγαρωσαν τους σκυλους τους με γνωστους (ή ακομα και αγνωστους) και ετσι γεννηθηκαν πανεξυπνα,υγιεστατα και πανεμορφα κουταβια και πανω απο ολα,η μανα ηταν υγιης και πιο ευτυχισμενη απο ποτε.

Γιατι λοιπον να μην θεωρησω πως μπορω και εγω να κανω μια τοσο επιτυχημενη γεννα βασιζομενος στους κανονες τις φυσης αντι να υπποβαλλω τον σκυλο μου σε ενα σωρο εξετασεις,οι οποιες,αν το καλοσκεφτεις,δεν υπηρχαν πριν απο καποια χρονια??????
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Παρ'ολα αυτα εγω εχω δεκαδες φιλους που ζευγαρωσαν τους σκυλους τους με γνωστους (ή ακομα και αγνωστους) και ετσι γεννηθηκαν πανεξυπνα,υγιεστατα και πανεμορφα κουταβια και πανω απο ολα,η μανα ηταν υγιης και πιο ευτυχισμενη απο ποτε.

Γιατι λοιπον να μην θεωρησω πως μπορω και εγω να κανω μια τοσο επιτυχημενη γεννα βασιζομενος στους κανονες τις φυσης αντι να υπποβαλλω τον σκυλο μου σε ενα σωρο εξετασεις,οι οποιες,αν το καλοσκεφτεις,δεν υπηρχαν πριν απο καποια χρονια??????
Ουτε για το συνδρομο down υπηρχαν εξετασεις πριν απο λιγα χρονια , τι παει να πει αυτο? οτι τωρα που υπαρχει δεν θα την κανουμε ??:confused:
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Παρ'ολα αυτα εγω εχω δεκαδες φιλους που ζευγαρωσαν τους σκυλους τους με γνωστους (ή ακομα και αγνωστους)
το ότι υπάρχουν δεκάδες άνθρωποι που στην ουσία δεν έχουν ιδέα τι κάνουν ,δεν είναι λόγος να το κάνει και άλλος ένας......

και ετσι γεννηθηκαν πανεξυπνα,υγιεστατα και πανεμορφα κουταβια
με τι κριτήρια ορίζεις τα: πενέξυπνα,υγιέστατα και πανέμορφα;

η μανα ηταν υγιης και πιο ευτυχισμενη απο ποτε.
αυτά είναι ανθρώπινες επινοήσεις........

Γιατι λοιπον να μην θεωρησω πως μπορω και εγω να κανω μια τοσο επιτυχημενη γεννα βασιζομενος στους κανονες τις φυσης αντι να υπποβαλλω τον σκυλο μου σε ενα σωρο εξετασεις,οι οποιες,αν το καλοσκεφτεις,δεν υπηρχαν πριν απο καποια χρονια??????
και πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ο προγεννητικός έλεγχος στους ανθρώπους....μήπως θα έπρεπε να πετάξουμε αυτό το χρήσιμο εργαλείο και να αφήσουμε την φύση να κάνει απλά την δουλιά της;;;;............
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Παρ'ολα αυτα εγω εχω δεκαδες φιλους που ζευγαρωσαν τους σκυλους τους με γνωστους (ή ακομα και αγνωστους)

Μελλοντικοί ή και τωρινοί πελάτες του φίλου σου του κτηνίατρου;

και ετσι γεννηθηκαν πανεξυπνα,υγιεστατα και πανεμορφα κουταβια

Οπως και χιλιάδες άλλα που βρίσκονται στους δρόμους και τα καταφύγια στις καλύτερες των περιπτώσεων.
Από περιπτώσεις σαν και τις δικές σας.

και πανω απο ολα,η μανα ηταν υγιης και πιο ευτυχισμενη απο ποτε.

Αυτό πως το έχετε συμπεράνει; Κυκλοφορούν οι μάνες, με χαμόγελα ευτυχίας ζωγραφισμένα στα μουτράκια τους;

Γιατι λοιπον να μην θεωρησω πως μπορω και εγω να κανω μια τοσο επιτυχημενη γεννα βασιζομενος στους κανονες τις φυσης αντι να υπποβαλλω τον σκυλο μου σε ενα σωρο εξετασεις,οι οποιες,αν το καλοσκεφτεις,δεν υπηρχαν πριν απο καποια χρονια??????
Το θέμα δεν είναι αν θα κάνεις ή όχι, πετυχημένη γέννα. Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζεται να φέρετε στον μάταιο τούτο κόσμο κι άλλα πανέξυπνα, υγιέστατα και πανέμορφα κουτάβια, που θα καταλήξουν ένας Θεός ξέρει που.

Δηλαδή, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω, τι δεν μπορείς να καταλάβεις από την όλη συζήτηση...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν μπορώ πάντως, κακά τα ψέματα, να καταλάβω τη μανία να ζευγαρώσει κάποιος το σκυλί του. Αγχος και για τον ιδιοκτήτη και για τη σκύλα. Μετά πάλι άγχος αν θα βγουν τα σκυλάκια καλά στην υγεία τους, αν θα βρουν καλά σπίτια... απαπα.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Εγώ δεν μπορώ πάντως, κακά τα ψέματα, να καταλάβω τη μανία να ζευγαρώσει κάποιος το σκυλί του. Αγχος και για τον ιδιοκτήτη και για τη σκύλα. Μετά πάλι άγχος αν θα βγουν τα σκυλάκια καλά στην υγεία τους, αν θα βρουν καλά σπίτια... απαπα.
Berna απλά ΔΕΝ έχουν κανένα άγχος...........η μαμά φύση θα βρεί την ''λύση''...:mad:
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εγώ έχω ήδη φτάσει τα 1.700 ευρώ, έξοδα (κτηνιατρικά και φαρμακείου) αποκλειστικά για αυτήν την γέννα συν πάνω από 500 για πράγματα που θα μεταχειριστώ και σε άλλη γέννα (γεννηστρα, λάμπα, ζυγαριά, ...) και έχω και άγχος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Berna Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν μπορώ πάντως, κακά τα ψέματα, να καταλάβω τη μανία να ζευγαρώσει κάποιος το σκυλί του. Αγχος και για τον ιδιοκτήτη και για τη σκύλα. Μετά πάλι άγχος αν θα βγουν τα σκυλάκια καλά στην υγεία τους, αν θα βρουν καλά σπίτια... απαπα.

Bασικά υπάρχουν δύο κατηγοριες τέτοιων ιδιοκτητων..

Η μία είναι που έχουν το αρσενικό και θέλουν να δώσουν μια βασική παραστατικότητα στον κανακάρη τους και ένα χαζό χαμόγελο ευτυχίας μη υπολογίζοντας τίποτα από τον "παράγοντα" μετά.

και η άλλη που απλά ίσως θέλουν να κάνουν την κοκόνα τους μητέρα οι οποίοι βέβαια θεωρούν πως μία γέννα είναι ανέξοδη και φυσικά δεν κάνουν καμία εξέταση και δεν λαμβάνουν καμία παράμετρο για να γίνει έστω όλη η διαδικασία ασφαλές και φυσικά δεν έχουν καν στο νου τους να έχουν παρόν τουλάχιστον έναν ιατρό ή να μάθουν πέντε πράγματα για το τι να κάνουν αν δεν μπορέσουν εκείνη την ώρα να βρούν κάποιον και εννοείτε πως δεν έχουν σκοπό να δώσουν από την τσέπη τους ούτε φράγκο.

Με λίγα λόγια ..άββυσος το μυαλό ενός κουκουτσιού.
 
Last edited:


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Δεν ξέρω πού να το γράψω αυτό... για να μην ανοίγω καινούριο θέμα άδικα!
ελπίζω να το βάζω καλά!
Μόλις γύρισα από την κτηνίατρο του Ορφέα... για τις προληπτικές εξετάσεις αίματος!
Είχαμε μια κουβέντα... εξαιρετικά τρομακτική για το ποιον ορισμένων κτηνιάτρων!

Αρχίζουμε να μιλάμε για τις τροφές των σκύλων, εταιρείες, υλικά κλπ κλπ (πάλι μου διαφήμιζε τα δικά της!)
Εκεί που μιλάμε τελοσπάντων... καταλήγει να μου λέει την ιστορία ενός φίλου της!

Ο φίλος της... κτηνίατρος στο επάγγελμα, είναι ιδιοκτήτης μιας σκύλας Golden Retriever.
Αποφασίζει να τη βάλει να γεννήσει! :confused:
Πιθανολογώ ότι η σκύλα ήταν υγιέστατη... με όλες τις σχετικές εξετάσεις!
Λέει λοιπόν ο τύπος, θα τη βάλω να ζευγαρώσει, αλλά για να τα δώσω πιο εύκολα τα σκυλιά... θα πάω να βρω έναν εκτροφέα Golden, να τη ζευγαρώσω με έναν καλό αρσενικό, με διακρίσεις!
Πάει λοιπόν δίνει 1500 ευρώ στον εκτροφέα... και τη ζευγαρώνει με ένα καλό αρσενικό!
Αρχίζει η εγκυμοσύνη... και η σκύλα αρχίζει να παρατρώει!
Επειδή, δεν άντεχε ο τύπος οικονομικά με τις τροφές της σκύλας, αποφασίζει να της δίνει μόνο κοτόπουλα με ρύζι...
(ξανατονίζει η κτηνίατρός μας ότι είχε δώσει και 1500 ευρώ στον εκτροφέα βεβαίως βεβαίως! πού να αντέξει μετά)
Τα κουτάβια ήρθαν! κι όλα καλά!
Και επειδή οι κτηνίατροι ξέρουν!
τα μικρά τα πούλησε και τα έδωσε σε οικογένειες όταν ήταν 30 ημερών όπως μου είπε η κτηνίατρος μας.
Και τη ρωτάω εγώ... μα γιατί; πολύ νωρίς δεν είναι;
και μου λέει... όχι! πρέπει να τα χωρίζεις από τη μαμά τους σε αυτή την ηλικία, για να μην της τραυματίζουν τις θηλές! :confused:
όταν δηλαδή σταματήσει το γάλα, το κουτάβι είναι έτοιμο για τον καινούριο ιδιοκτήτη του!


Αναρωτιέμαι εγώ... ο εκτροφέας έδωσε ζευγάρωμα... για τα λεφτά και αδιαφόρησε για τα κουτάβια μετά;

ο κτηνίατρος που από ότι έμαθα δεν είχε σκύλα με "καμία διάκριση", αλλά υγιέστατη... λέει και στους πελάτες του να ζευγαρώνουν τις σκύλες τους ή τον συμφέρει να συμβουλέυει να τις στειρώνουν; Α ξέχασα! υπάρχει και η εναλλακτική! μία γέννα και μετά στείρωση! βολέυει! θα πληρωθεί και για τη γέννα και για την στείρωση! :mad:

Επίσης, αν ορισμένες πληροφορίες είναι τόσο προσβάσιμες στον κόσμο έστω και μέσω ενός φόρουμ... ώστε να μπορείς αν θες να μάθεις ότι το σκυλί δεν πρέπει να βιαστείς να το πάρεις από την ομάδα του... οι κτηνίατροι (όχι όλοι προφανώς) γιατί είναι τόσο άσχετοι; που κι εγώ η ανίδεη... ξέρω έστω και μία πληροφορία παραπάνω;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αναρωτιέμαι εγώ... ο εκτροφέας έδωσε ζευγάρωμα... για τα λεφτά και αδιαφόρησε για τα κουτάβια μετά;
το όνομα του εκτροφείου που έδωσε τον αρσενικό?
η σκύλα που γέννησε είχε πεντιγκρί, τα κουτάβια πήραν πετιγκρί?
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Δεν είχα το θάρρος να ρωτήσω το όνομα του εκτροφείου! εκτός αυτού... όσες ερωτήσεις έκανα... τόσο σοκαριζόταν...
Αλλά και πετιγκρι να έχει όλη η οικογένεια... αρκούν για να είναι τα σκυλιά "σωστά";
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αλλά και πετιγκρι να έχει όλη η οικογένεια... αρκούν για να είναι τα σκυλιά "σωστά";
απλώς ήθελα να γνωρίζω μεχρι που φτάνει η απληστία κάποιων ανθρώπων
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν τελικά.
Κι εγώ πριν "ανοίξουν τα μάτια μου" από όσα διαβάζω και μελετώ αυτόν τον καιρό, πιθανόν να μην υποψιαζόμουν πόσο άθλια είναι αυτή η τακτική.
Επιστήμονες σου λέει, μετά~! Πφφφφ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22