Ιδιώτες σε εκθέσεις μορφολογίας


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Με το φοβο της ανατριχιλας λοιπον, να ρωτησω και εγω κατι ακομα περι εκθεσεων επειδη αναφερθηκε πιο πριν...Τα εξαιρετος δινονται με το κιλο απο οτι λετε...αρα πχ απο τους 8 μπορει οι 4 να ειναι "εξαιρετος" και οι 3 πολυ καλος κτλ; Δεν υπαρχει 1-2-3-4 κτλ; Τα V1 V2 τι ειναι;
Όντως το "εξαίρετος" δίδεται συχνά, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Είναι ανάλογα τον κριτή.
Ανάμεσα στους εξαίρετους στην ίδια κατηγορία, βγαίνει ο πρώτος, ο δεύτερος κλπ. ανάλογα με το ποιόν σκύλο θεωρεί ο κριτής πως ανταποκρίνεται περισσότερο στο πρότυπο, ή εν πάσει περιπτώσει όπως εκείνος αντιλαμβάνεται το πρότυπο.

Το v1 v2, δεν μου θυμίζει κάτι.
Που το έχεις δει;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πίσω από αυτά που γράφεις βλέπω μια αποδοχή των όσων σου είπα και αυτό είναι ευχάριστο

Ας μείνουμε εδώ καλύτερα
Δεν μπορώ να αποδεχτώ κάτι για το οποίο δεν γνωρίζω!
ΟΜΩΣ...
με τα γράμματα που ξέρω όταν ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ δυο πράγματα πάει να πει ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τα διαχωρίσεις!

Άρα εσύ λες ότι είναι άλλο ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και άλλο ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑ !

ΟΚ!
Αν τύχει ποτέ και μιλήσω με κανένα που δηλώνει εκτροφέας κι έχει στην κατοχή του αρσενικά (επιβήτορες) και θηλυκά σκυλιά, θα του πω χαμογελώντας, ότι ο takisft μου τα είπε αλλιώς....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν μπορώ να αποδεχτώ κάτι για το οποίο δεν γνωρίζω!
ΟΜΩΣ...
με τα γράμματα που ξέρω όταν ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ δυο πράγματα πάει να πει ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τα διαχωρίσεις!

Άρα εσύ λες ότι είναι άλλο ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και άλλο ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑ !

ΟΚ!
Αν τύχει ποτέ και μιλήσω με κανένα που δηλώνει εκτροφέας κι έχει στην κατοχή του αρσενικά (επιβήτορες) και θηλυκά σκυλιά, θα του πω ότι ο takisft μου τα είπε αλλιώς....
Από προηγούμενο ποστ μου στο ίδιο θέμα

"Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως εκτροφέας (αν έχει ΜΟΝΟ αρσενικό) αλλά είναι ο ιδιοκτήτης του επιβήτορα."

Αν δεν το καταλάβεις και τώρα, λυπάμαι
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@kostillos
Αντιλαμβανεσαι ετσι, οτι αν καποιος εχει στην κατοχη του ΜΟΝΟ αρσενικο σκυλο, ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να παραγει κουταβια για να μπορεσει να τα διαθεσει, ωστε να θεωρηθει εκτροφεας.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εκτροφέας είναι αυτός που έχει το θηλυκό. Αν έχει και τον επιβήτορα ...δεν μας πειράζει...
Ιδιοκτήτης επιβήτορα είναι αυτός που έχει μόνο το αρσενικό. Ο συγκεκριμένος μπορεί (αν έχει και το θηλυκό) να είναι κι εκτροφέας !

Όμως ΔΕΝ μπορουμε να τον πούμε ...ιδιώτη...
Οκ

Μια απορία...
Αυτός που έχει θηλυκό και πάει στην έκθεση για τα βραβεία ή για την πλάκα ή για τις μπύρες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΤΗ ΣΚΥΛΑ ΤΟΥ πως τον λέμε κυνολογικά μιλώντας ?

@kostillos
Αντιλαμβανεσαι ετσι, οτι αν καποιος εχει στην κατοχη του ΜΟΝΟ αρσενικο σκυλο, ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να παραγει κουταβια για να μπορεσει να τα διαθεσει, ωστε να θεωρηθει εκτροφεας.
Ναι !
 
Last edited by a moderator:




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μια απορία...
Αυτός που έχει θηλυκό και πάει στην έκθεση για τα βραβεία ή για την πλάκα ή για τις μπύρες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΤΗ ΣΚΥΛΑ ΤΟΥ πως τον λέμε κυνολογικά μιλώντας ?
Εκθετη τον λεμε, ασχετα αν εχει αρσενικο η θυλικο, αν βρισκεται στην εκθεση ασχετως σκοπου που βρεθηκε εκει.......
 
  • Like
Reactions: Orilis and takisft




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όμως ΔΕΝ μπορουμε να τον πούμε ...ιδιώτη...
Οκ
Φυσικα κ μπορουμε να τον πουμε ΚΑΙ ιδιωτη, το οποιο ομως ειναι προσθετος χαρακτηρισμος στο εκτροφεας.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ουσιαστικό
ἰδιώτης αρσενικό
  1. το άτομο, ο ιδιώτης (σε αντίθεση με την πόλη, το γένος, τη φυλή)
  2. ο ιδιώτης, αυτός που δεν ασκεί κάποιο δημόσιο αξίωμα
  3. ο απλός άνθρωπος του λαού
  4. αυτός που δεν έχει επαγγελματική γνώση σε έναν τομέα
  5. αυτός που δεν έχει εμπειρία ή ικανότητες σε έναν τομέα
  6. (ως επίθετο) ιδιωτικός
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ναι η αλήθεια είναι ότι πειράχτηκα!
Αλλά no hard feelings
Καλο ειναι αυτο για μενα....Παραγωγικο δλδ
Ωστοσο...ε οχι και δεκτικος!
δε σε πιστευει ουτε ο Κουρος!


Όντως το "εξαίρετος" δίδεται συχνά, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Είναι ανάλογα τον κριτή.
Ανάμεσα στους εξαίρετους στην ίδια κατηγορία, βγαίνει ο πρώτος, ο δεύτερος κλπ. ανάλογα με το ποιόν σκύλο θεωρεί ο κριτής πως ανταποκρίνεται περισσότερο στο πρότυπο, ή εν πάσει περιπτώσει όπως εκείνος αντιλαμβάνεται το πρότυπο.

Το v1 v2, δεν μου θυμίζει κάτι.
Που το έχεις δει;
Παιζει παντα το ενδεχομενο να εχω καταλαβει κατι λαθος...να κανω κοπι απο 2 εκτροφεια ροτβαιλερ που βρηκα προχειρα εκει που εχω δει τα V που λεω;

edit: Κατι παιζει με το εντιτ...
edit2: που βρηκα προχειρα τα V, οχι τα εκτροφεια! :p
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Φυσικα κ μπορουμε να τον πουμε ΚΑΙ ιδιωτη, το οποιο ομως ειναι προσθετος χαρακτηρισμος στο εκτροφεας.
Αν ο εκτροφέας είναι ιδιώτης, δηλαδή
  1. αυτός που δεν έχει επαγγελματική γνώση σε έναν τομέα
  2. αυτός που δεν έχει εμπειρία ή ικανότητες σε έναν τομέα
άστα να πάνε....

Καλή η κυνολογική διάλεκτος αλλά πάνω από όλα τα Ελληνικά παιδια!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλή η κυνολογική διάλεκτος αλλά πάνω από όλα τα Ελληνικά παιδια!
Σε καθε χωρο κ σε καθε μερος που εχει ενα αντικειμενο οι λεξεις που χρησιμοποιουνται, δεν ειναι αποκλειστικα αυτες που εξηγουν τα λεξικα.

Αν πας σε οποιοδηποτε συνεργειο κ πεις σε μαστορα "ραγισε το χταποδι" ξερει για τι μιλας.
Αν το πεις σε καποιον ασχετο με τον τομεα θα σε κοιταει λες κ επαθε εγκεφαλικο.

Κυνολογικα μιλωντας λοιπον, κλεισε τα λεξικα κ ασε τους ορισμους που ξερεις......
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Αν πας σε οποιοδηποτε συνεργειο κ πεις σε μαστορα "ραγισε το χταποδι" ξερει για τι μιλας.
Αν το πεις σε καποιον ασχετο με τον τομεα θα σε κοιταει λες κ επαθε εγκεφαλικο....
Επίσης:

Αν σε ρωτήσει κάποιος (κατά προτίμηση, ηλικιωμένος-μη-σκυλάς) τι ράτσα είναι το σκυλί σου και απαντήσεις "Μπουρμπούλ"... θα ΞΕΡΕΙ ότι έπαθες εγκεφαλικό... και θα περιμένει να δει να σου τρέχουν ΚΑΙ τα σάλια από το (στραβό) στόμα, για να ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Το "ιδιώτης" το χρησιμοποίησα κι εγώ σε αντιδιαστολή με το "εκτροφέας".
Έτσι υπέθεσα πως το έγραψες κι εσύ, αλλά δεν ξέρω πλέον ειλικρινά που το πας.

Φυσικά όπως πολύ σωστά είπε ο Τάκης, ο σωστός όρος είναι "εκθετης".


και η διαβαθμιση V1 V2 τι σημαινει;
Ο,τι έγραψα και πριν.
Εξαίρετος σημαίνει, σε άλλη γλώσσα απλά.
Πρώτος, δεύτερος κλπ στην ίδια κατηγορία πχ ανοικτής.
 
  • Like
Reactions: takisft






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12