Ιδιώτες σε εκθέσεις μορφολογίας


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εχω πάντως μία αίσθηση ότι ο Ερμής είναι ανάδρομος, τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες...
Εσείς την έχετε, επίσης?
Εγώ πιστεύω πως ο αναδρομος Ερμής (όχι ο δικός μου) σε συνδυασμό με το εαρινο ηλιοστασιο που μετά από 70 και πλέον χρόνια ταυτόχρονα ήταν και πανσέληνος, σε συνδυασμό με τις ζεστές των τελευταίων ημερών αλλά και το μόνιμο ψεκασμα που μας κανουν όπως ισχυρίζεται μεγάλος πολιτικός άντρας που παράλληλα είναι και ολίγον καμένος, έχει επιδράσει αρνητικά στην ψυχολογία και στον τρόπο σκέψης μας και είναι φανερό άλλωστε και στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες.
Βοήθεια μαςo_O:ROFLMAO:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ο,τι έγραψα και πριν.
Εξαίρετος σημαίνει, σε άλλη γλώσσα απλά.
Πρώτος, δεύτερος κλπ στην ίδια κατηγορία πχ ανοικτής.
συγχωράτε με που πετάγομαι αλλα ζητησα την βοήθεια του γουγλη και αυτός μου είπε:
Σε μια εκθεση οι σκύλοι μιας φυλής που παρουσιάζονται μπορούν να χαρακτηριστούν από εξαίρετοι ώς διαολοσταλμένοι:
  • Vorzüglich – V
  • Sehr Gut – SG
  • Gut – G
  • Genügend – Gng
  • Disqualifiziert beziehungsweise ohne Bewertung
  • Außer Konkurrenz
Μετά οι τέσσερις καλύτεροι σκύλοι κάθε φύλου που έχουν παρουσιαστεί κατατάσσονται. πχ V1 V2 V3 V4 ή V1 V2 SG3 SG4(αν ο κριτής δε μοιράζει εξαίρετα με το τσουβάλι )
Ο σκύλος με V1 παίρνει το CAC , ο V2 το αναπληρωματικό.
Ο αρσενικός και ο Θηλυκός V1 συναγωνίζονται μετά για το BOB

τα καταλαβα καλά;
υπάρχει μια πιθανότητα αυτό το τελετουργικό να το τηρούν μόνο οι Γερμανοί
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Καλά κατάλαβες.
Με την διαφορά πως τα CAC CACIB είναι στην διακριτική ευχέρεια του κριτή αν θα τα δώσει ή όχι.
Και επίσης για τον καλύτερο φυλής συναγωνίζεται και το τζουνιορακι αλλά και ο βετεράνος
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ναι εχουμε ξεχωριστούς V1 για τους βετεράνους και ξεχωριστούς για τα μικρά.
(ουαου νιώθω οτι μορφώθηκα)
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@kostillos

Ελπίζω να έγινε αντιληπτό ότι η παρέμβαση μου για τους ορισμούς δεν είχε τυπολατρικά αίτια αλλά ουσιαστικά. Έγινε για να τονισθεί η σημασία του αρσενικού σκύλου στην εκτροφή και συνεπώς δεν είναι προς συζήτηση το αν ο κάθε ιδιοκτήτης του θα πρέπει να τρέχει στις εκθέσεις ή όχι.

Επίσης είναι νόμιμο και ηθικό να αμοίβεται η επίβαση
 
  • Like
Reactions: johnk


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@kοstillos ειπες στην αρχη οτι ρωτας για να μαθεις αλλα ρε φιλε δεν το βλεπω ειλικρινα.προσπαθησα να σου εξηγησω και εγω αλλα και αλλα μελη πολυ καλυτερα απο εμενα μαλιστα...αλλα ακομα κολας με το ιδιωτης ενω στο εχω εξηγησει νομιζω πολλες φορες!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis and east49


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@kοstillos ειπες στην αρχη οτι ρωτας για να μαθεις αλλα ρε φιλε δεν το βλεπω ειλικρινα.προσπαθησα να σου εξηγησω και εγω αλλα και αλλα μελη πολυ καλυτερα απο εμενα μαλιστα...αλλα ακομα κολας με το ιδιωτης ενω στο εχω εξηγησει νομιζω πολλες φορες!!!
χωρις να γινομαι κακος εχω την εντυπωση οτι μας τρολλαρει ολιγον τι ....
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
χωρις να γινομαι κακος εχω την εντυπωση οτι μας τρολλαρει ολιγον τι ....
Εγω τι να πω??που βλεπω τον τιτλο και λεω εδω ειμαστε:mad::mad::mad:και τελικα με τρολαρει και σε αυτα που του λεω!!Τρολαρισμα χ2 τρωω :D
 






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Tωρα σοβαρα:υπαρχει περιπτωση να νομιζουν οσοι δεν ξερουν το σωστο τροπο αποκτησεις οταν λεμε οτι πρεπει να παρεις απο εκτροφειο να νομιζουν οτι πρεπει να ειναι και τα δυο σκυλια εκτροφεα?
Γιατι αν οντως ισχυει θα χρειαζεται ενα θεμα μονο για την αναπαραγωγη αλλα απο το Μηδεν.
 
  • Like
Reactions: east49




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@kostillos, έχει παίξει στο παρελθόν ένα θέμα με τις εκθέσεις μορφολογίας που ίσως να έχει μέσα κι αυτά που σε ενδιαφέρουν. Δεν καταπιάνεται συγκεκριμένα με τους ιδιώτες που συμμετέχουν (εκθέτες, κατά το ορθόν), αλλά καταπιάνεται με τον σκύλο και την ματαιοδοξία και άλλα χαριτωμένα. Ίσως σου κάνει και ως πηγή έμπνευσης http://www.dogforum.gr/community/th...ις-μορφολογία-απλά-καλλιστεία-ομορφιάς.10079/

Υ.γ. Κι εγώ το "ριχ'το Ηλία" βλέπω να έρχεται. Extra bonus το τραγούδι "Θα πάρω φόρα"
.
 
Last edited:


Ioannisfok

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2016
49
5
37
Θάνατος στους ιδιώτες! Είναι εγκληματίες αφού δεν κάνουν γέννα σαν εκτροφείς. Είναι τουλάχιστον Κινέζοι που τρέφονται με ζωάκια!!! Επίσης έχουν διαπράξει κλοπές, είναι εμπρηστές και μέλη της Καμόρα!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Θελω να πιστευω οτι κανεις εδω μεσα δεν θεωρει τον ευατο του ανωτερο επειδη εχει καθαροαιμο με pedigree κτλπ απο καποιον που δεν εχει...Το μονο που θελουν ειναι για το δικο σας καλο και των σκυλων να μαθετε τον σωστο τροπο αποκτησεις τον νομιμο και να αυξησετε τις πιθανοτητες να παρετε την ρατσα που θελετε και να σας βγει οπως την θελετε...Οποτε ΞΕΚΟΛΑΤΕ με την μ@λ@κια που σας πιανει και αντι να ανοιξετε τα ματια σας βγαζετε μονο αμυνα και προσπαθητε οχι μονο να δικαιολογηθητε αλλα να υπερασπιστητε τις παρανομες και τραγικες γεννες...

Και γενικα ηθελα να πω οτι οπως προτεινω σε καποιον οταν θελει να παρει σκυλο να περασει μια βολτα απο κλαμπ εργασιας(αν προκεται για εργασιακες φυλες)αντι να καθεστε εδω μεσα συνεχεια και να τσακωνεστε καλυτερο για εσας θα ηταν να παρετε το αμαξι και να γυρισετε τα κλαμπ που κανουν σπορ ολων των ειδων-εκπαιδευτες-εκθεσεις(μακρυα απο εμας:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:)-ακομα και μια βολτα απο εκτροφεια...Για να βλεπετε με τα ματια σας και οχι να διαβαζετε απο ενα Pc η βιβλιο,ουτε να συζητατε στις πλατειες...

Αυτα πανε και για εσενα @kostillos αν πραγματικα σε ενδιαφερει να μαθεις αυτα πρεπει να κανεις :D
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@Sirkos εσύ πρέπει να έχεις φάει πολύ δούλεμα στη ζωή σου!
Δύο χρόνια το τρολ σε απασχολεί
Πως το ειπες πριν; Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις !!! Ατιμουτσικοοο !! Κοιτα παντως εχεις αναβαθμιστει στα ματια μου τα γουσταρω εγω τα καλα τρολλ !!! Complimenti !!
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Αυτα πανε και για εσενα @kostillos αν πραγματικα σε ενδιαφερει να μαθεις αυτα πρεπει να κανεις :D
Καλημέρα
εγώ ότι ήταν να κάνω το έκανα !
Τα ξαναλέμε σε 12-13 χρόνια...πρωτα ο Θεος ...
Τότε ελπίζω το τρίτο μου (και λογικά τελευταίο μου) σκυλί να είναι κι αυτό που ήθελα από μικρος

... βρε ατιμουτσικο
Ατιμουτσικοοο !!
Από ατιμούτσικο σε ατιμούτσικο με πάτε....
Το εκλαμβάνω ως δείγμα...οικειότητας
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: zenio


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλημέρα
εγώ ότι ήταν να κάνω το έκανα !
Τα ξαναλέμε σε 12-13 χρόνια...πρωτα ο Θεος ...
Τότε ελπίζω το τρίτο μου (και λογικά τελευταίο μου) σκυλί να είναι κι αυτό που ήθελα από μικρος
Καλημέρα,απο τι στιγμη που εκανες οτι ειναι να κανεις γιατι καθεσαι εδω?και εχεις αποριες για να μαθεις πραγματα που στην τελικη ειναι και ανουσια
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καλημέρα,απο τι στιγμη που εκανες οτι ειναι να κανεις γιατι καθεσαι εδω?και εχεις αποριες για να μαθεις πραγματα που στην τελικη ειναι και ανουσια
Ααα δεν το ξερα ότι εδώ υπάρχουν/κάθονται μόνο όσοι δεν έχουν κάνει και προτίθενται να κάνουν....
Άμα είναι ανούσια (για σένα...) υπάρχουν κι άλλα τόπικ να γράψεις.
Εκτός εάν σου αρέσει να τα λέμε και να σε ...τρολάρω... :D

Εγω τι να πω??που βλεπω τον τιτλο και λεω εδω ειμαστε:mad::mad::mad:και τελικα με τρολαρει και σε αυτα που του λεω!!Τρολαρισμα χ2 τρωω :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12