Ινσουλινωμα




Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ιoanna 93,
Θα σε παρακαλουσα να κατσεις λιγο να σκεφτεις την σοβαροτητα της καταστασης η να διαβασεις ελληνικη και ξενη βιβλιογραφια για την παθηση.

Ξαναειπα οτι προκειται για κακοηθεια οταν μιλαμε για σκυλους.
Ο υπερηχος οντως δεν βοηθαει πολυ γιατι προκειται για παρα πολυ μικρους ογκους,βοηθαει ομως σε περιπτωση μεταστασεων.

Ο κτηνιατρος εχει δωσει κορτιζονη για να αυξησει τα επιπεδα γλυκοζης και τα αλλα χαπια για να αναστειλουν την εκκριση ινσουλινης.

Αυτα τα χειρουργεια δεν ειναι ουτε γατα ουτε ζημια οπως εγραψες.
Ειναι κανονικα χειρουργεια οπου ο γιατρος θα πρεπει να ψηλαφισει το παγκρεας και για να ειναι σιγουρος θα πρεπει να χορηγησει ενδοφλεβια ενα μειγμα methylene blue stain mixed with saline.Τα κυτταρα που θα το ¨"σηκωσουν¨" θα ειναι τα καρκινικα.

Πριν προχωρησει θα πρεπει να συνυπολογησει πολλα και κυριως να εχει ρυθμισει το θεμα της υπογλυκαιμιας.

Ορθως λοιπον προχωραει ετσι και δεν ειναι θεμα εκμεταλλευσης......το χειρουργειο κοστιζει

Μα πανω απο ολα μπορει να κοστισει την ζωη του σκυλακου....

εννοειτε πως ξερω την σοβαροτητα της καταστασης !!!! απλα μαλλον δεν ειπα καλα αυτο που ηθελα να πω .... ενας ογκος οπως ολοι γνωριζουμε μπορει να ειναι καλοηθης η κακοηθης .. αυτο φαινεται μεσα απο εξετασεις και φυσικα μεσω βιοψιας .... καρκινικα κυτταρα εχουμε ολοι μεσα μας ... επισης απο την στιγμη που ενας ογκος δεν εχει κανει μετασταση σημαινει οτι ειτε τον προλαβες στην αρχη και μπορει να αφαιρεθει ειτε δεν ειναι υπευθυνος για τα υπολοιπα συμπτωματα .. δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα !!!! πρωτα απο ολα πρεπει να σταθεροποιηθει το σκυλι κι μετα να αφαιρεθει ο ογκος ... τωρα στο θεμα της εκμεταλευσης το ειπα γενικα ... εγω παντα προτεινω να παρει καποιος και δευτερη γνωμη ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
... εγω παντα προτεινω να παρει καποιος και δευτερη γνωμη ...
Βασικά, αυτό που κάνεις, είναι να προτείνεις, να μην ακούνε ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρό, παρά μόνο εσένα.
Οπότε εννοείται, πως σε κάθε σου τέτοιο ποστάρισμα, θα υπάρχει αντίλογος.
Και ευτυχώς, που υπάρχουν στο φόρουμ και πραγματικοί γνώστες [οι οποίοι δεν δηλώνουν ούτε κτηνίατροι, ούτε βοηθοί κτηνιάτρων, ούτε και μπατζανάκηδες κτηνιάτρων], όπως η yasemin αλλά και άλλοι, και ακούγεται και μια σωστή άποψη.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
εξαλλου ο ιδιος ο κτηνιατρος αν διαβασετε ειπε στο παιδι οτι υποθετει πως ειναι ινσουλινωμα !!!! δεν ξερει τι ακριβως ειναι .... οποτε εγω σκεφτομαι .... το σκυλι δεν ειχε τιποτα παρα μονο πεσμενο ζαχαρο σωστα ??? ποια ειναι λοιπον τα συμπτωματα του ινσουλινωματος ?? σωματικη καταρευση , καποια νευρολογικα συμπτωματα γενικα φαινεται οτι κατι δεν παει καλα !!!! το ινσουλινωμα μπορει να αφαιρεθει με λιγα λογια κοβεις το κομματι του παγκρεατος με τον ογκο πανω .... για να ανεβασεις το ζαχαρο δινεις γλυκοζη στο σκυλι !!! ποσο μαλλον οταν παθαινει κρισεις !!! ο κτηνιατρος πρεπει να κανει εξετασεις αιματος οχι μονο μια φορα !!!!! αλλα καθε 10 μερες πχ .. για να επιβεβαιωθει το ινσουλινωμα και φυσικα να το κοιταει μηπως και κανει μετασταση !!! ολα αυτα ισχυουν και στους ανθρωπους .....
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Βασικά, αυτό που κάνεις, είναι να προτείνεις, να μην ακούνε ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρό, παρά μόνο εσένα.
Οπότε εννοείται, πως σε κάθε σου τέτοιο ποστάρισμα, θα υπάρχει αντίλογος.
Και ευτυχώς, που υπάρχουν στο φόρουμ και πραγματικοί γνώστες [οι οποίοι δεν δηλώνουν ούτε κτηνίατροι, ούτε βοηθοί κτηνιάτρων, ούτε και μπατζανάκηδες κτηνιάτρων], όπως η yasemin αλλά και άλλοι, και ακούγεται και μια σωστή άποψη.
δεν ισχυει αυτο που λες ... προφανως και πρεπει να ακους τον γιατρο σου αλλα να παιρνεις και μια δευτερη γνωμη ... και για να μιλησουμε και ποιο ειδικα εχω σπουδασει νοσηλευτρια ζωων (βοηθος κτηνιατρου) δεν το δηλωνω ετσι για να υπαρχει .... !!!!!! και σε παρακαλω επετρεψε μου να ξερω καλυτερα τι κανουν καποιοι κτηνιατροι .....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Γιατί ξέρεις καλύτερα, τι κάνουν κάποιοι κτηνίατροι;
Τι είναι αυτό, που σε καθιστά ειδική;
 




Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Γιατί ξέρεις καλύτερα, τι κάνουν κάποιοι κτηνίατροι;
Τι είναι αυτό, που σε καθιστά ειδική;
το οτι καθε μερα με παιρνουν ιδιοκτητες σκυλων οι οποιοι ειναι εξοργισμενοι με τους κτηνιατρους . το οτι εχω προσωπικες εμπειριες .. το οτι ακουω ασχετα με το αν μιλαω η οχι το οτι βλεπω ... υπαρχουν πολλα πισω απο αυτα που βλεπουμε ... μιλαμε για συμφεροντα για λεφτα για κτηνιατρους που επρεπε να τους παρουν το πτυχιο και τους καλυπτουν .. αλλα να σημειωσω ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ !!!!!
 






Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ποσες φορες πρεπει να γραψω οτι στο σκυλο μιλαμε για κακοηθεια?
Μιλαμε για καρκινο του παγκρεατος με μεταστατικο χαρακτηρα.
δεν εχει επιβεβαιωθει !!! το ινσουλινωμα ναι ειναι κακοηθης !!! αλλα μπορει να μην ειναι ινσουλινωμα !!!!!!!!! ποσες φορες πρεπει να γραψω οτι μπορει οι ογκοι να ειναι καλοηθης ?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
το οτι καθε μερα με παιρνουν ιδιοκτητες σκυλων οι οποιοι ειναι εξοργισμενοι με τους κτηνιατρους . το οτι εχω προσωπικες εμπειριες .. το οτι ακουω ασχετα με το αν μιλαω η οχι το οτι βλεπω ... υπαρχουν πολλα πισω απο αυτα που βλεπουμε ... μιλαμε για συμφεροντα για λεφτα για κτηνιατρους που επρεπε να τους παρουν το πτυχιο και τους καλυπτουν .. αλλα να σημειωσω ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ !!!!!
και δεν έχει τύχη σε κανέναν γνωστό σου να του σώσει ο κτηνίατρος του τον σκύλο ? η να έχει κάνει καλή δουλειά ? πωπωπω πολύ μεγάλη ατυχία :(:D
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
και δεν έχει τύχη σε κανέναν γνωστό σου να του σώσει ο κτηνίατρος του τον σκύλο ? η να έχει κάνει καλή δουλειά ? πωπωπω πολύ μεγάλη ατυχία :(:D
εχω ολοκληρο περιστατικο να σου κανω copy paste να διαβασεις να μου πεις !!!!!!! το εβαλα στην ομαδα που εχω με τους νοσηλευτες ζωων ... πηρα κτηνιατρους γνωστους κοντεψαν να τραβηξουν τα μαλλια τους !!!! και το καθε μερα ηταν υπερβολη !!! ξερεις πως το λεω !!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εχω ολοκληρο περιστατικο να σου κανω copy paste να διαβασεις να μου πεις !!!!!!! το εβαλα στην ομαδα που εχω με τους νοσηλευτες ζωων ... πηρα κτηνιατρους γνωστους κοντεψαν να τραβηξουν τα μαλλια τους !!!!
βρε Ιωάννα άσχημα περιστατικά θα βρεις παντού σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις περιπτώσεις ! καλοί και κακοί στην δουλειά τους υπάρχουν παντού. Αλλα πες μου αν σου συμβεί κάτι σε εσένα θα πεις ότι ΟΛΟΙ η οι περισσοτεροι γιατροί ειναι κλέφτες και άσχετοι και θα ακούσεις τι σου λέει η ξαδέρφη , φίλη γνωστή σου νοσοκόμα ? η θα ψάξεις να βρεις τον γιατρό που εμπιστεύεσαι ?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ioanna93 Αφού λοιπόν έχεις και τις γνώσεις και τα στοιχεία, κάνε επώνυμες καταγγελίες (όχι στο φόρουμ, στον ΠΚΣ) ώστε να υποστούν τις αντίστοιχες κυρώσεις όλοι αυτοί οι άσχετοι και επικίνδυνοι με τους οποίους έχουμε μπλέξει σχεδόν όλοι απ' ό,τι μας λες...
Από την άλλη, αν έχεις να δώσεις κάποια συμβουλή επί του θέματος καλοδεχούμενη, μόνο να στηρίζεται και σε κάποια πρακτική/βιβλιογραφία, όχι "ανεβάζεις το ζάχαρο και κόβεις ένα κομμάτι απ' το πάγκρεας με τον όγκο πάνω" - απλά, καθημερινά πράγματα, σα να αφαιρείς παρανυχίδα ένα πράγμα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
καλησπερα εχω ένα σκύλο 8.5 χρόνων ξαφνικά έπαθε κρίση υπογλυκαιμίας κάναμε εξετάσεις όλες καλές εκτός απο το ζάχαρο που είναι πολυ χαμηλό και ο υπέρηχος έδειξε μια Κουκιδα στο πάγκρεας μπορει Ινσουλινωμα μέσα σε 3 μήνες εχει πάθει δυο σοκ το δεύτερο ποιο βαρύ με τα τόσα γλυκα που περνει και τρώει. Καμία συμβουλή ;;;
Δε ξέρω τι είναι το ινσουλίνωμα αλλά από ότι κατάλαβα επηρεάζει τις τιμές του σακχάρου προς τα κάτω δημιουργώντας υπογλυκαιμίες.

Εφόσον έτσι και γνωρίζοντας αρκετά για τη διατροφή ανθρώπων με διαβήτη αν ήμουν εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα "αντίστροφο" διαιτολόγιο προσθέτοντας τροφές που αυξάνουν τις τιμές σακχάρου.
Θα έδινα αρκετούς απλούς υδατάνθρακες: ρύζι, ζυμαρικά, ψωμί -και αυτά όχι ολικής άλεσης που είναι σύνθετοι υδατάνθρακες.
Έτσι πχ σε αυτό που λέμε συνήθως στο κλασσικό μαγειρεμένο γεύμα για το σκύλο "λίγο ρύζι και κυρίως κοτόπουλο" θα άλλαζα την αναλογία σε μισό-μισό.
Αν τάιζα ξηρά θα έδινα μεταξύ των γευμάτων ψωμί ή ένα φρούτο.
Ίσως να αύξανα και τα γεύματα για να μη μένει για ώρες ατάιστος.

Ένας άνθρωπο που έχει υπογλυκαιμία ιδίως το βράδυ -οπότε θα μεσολαβήσουν αρκετές ώρες μέχρι το επόμενο γεύμα- αντί για πχ μία σοκολάτα είναι προτιμότερο να φάει πχ μία φέτα ψωμί με μερέντα ώστε και να αντιμετωπίσει την υπογλυκαιμία (μερέντα) και να μην ξαναέχει υπογλυκαιμία κατά τη διάρκεια της νύχτας (ψωμί).
Το αναφέρω για να σου δείξω ότι μπορεί με το γλυκό να αυξάνεις άμεσα και απότομα το σάκχαρο όμως ο υδατάνθρακας κρατάει την αυξημένη-φυσιολογική τιμή του.

Αντί των γλυκών που λες (και των πολλών κακών λιπαρών που μάλλον θέλεις να αποφύγει λόγω ηλικίας) θα έλεγα να δίνεις μέλι.

Όλα αυτά εφόσον επιβεβαίωνα ότι το σκυλί παρουσιάζει επαναλαμβανόμενες υπογλυκαιμίες.
Αν οι μετρητές σακχάρου μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο σκύλο, εξέτασε το σαν ενδεχόμενο ώστε μόνος/η σου στο σπίτι να ελέγχεις τις τιμές.

Το 40 είναι πολύ χαμηλή τιμή. Κάθε τιμή κάτω του 70 είναι υπογλυκαιμία.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα υπογλυκαιμίας. Στον άνθρωπο σημάδια είναι το τρέμουλο, η έλλειψη συγκέντρωσης, η πείνα, η κόπωση, η αλλαγή (περίεργη) διάθεσης κα. Στο σκύλο δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.
Προσπάθησε πάντως να τον παρατηρήσεις και να επέμβεις δίνοντας του κάτι γλυκό όταν το σάκχαρο του θα είναι όχι ιδιαίτερα χαμηλά ώστε να ανέβει στα φυσιολογικά επίπεδα και να μην έχετε κανένα θέμα.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
βρε Ιωάννα άσχημα περιστατικά θα βρεις παντού σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις περιπτώσεις ! καλοί και κακοί στην δουλειά τους υπάρχουν παντού. Αλλα πες μου αν σου συμβεί κάτι σε εσένα θα πεις ότι ΟΛΟΙ η οι περισσοτεροι γιατροί ειναι κλέφτες και άσχετοι και θα ακούσεις τι σου λέει η ξαδέρφη , φίλη γνωστή σου νοσοκόμα ? η θα ψάξεις να βρεις τον γιατρό που εμπιστεύεσαι ?
φυσικα και υπαρχουν παντου τετοιοι γιατροι δεν αντιλεγω .. απλα δεν μου αρεσει η αδικια και γι αυτο μου βγαινει τοσο πολυ αυτη η απεχθεια .... δεν μου αρεσει οταν θα παει ενας δικος μου ανθρωπος για χειρουργειο και θα ζητησουν φακελακι δεν μου αρεσει οταν οι κτηνιατροι πασσαρουν κατευθειαν τις τροφες με τις οποιες βγαζουν κερδος !! καλως η κακως το να εισαι γιατρος νοσοκομος κλπ δεν ειναι απλα ενα επαγγελμα επιτελεις εργο εκεινη την ωρα ενα ζωο η ενας ανθρωπος ειναι στα χερια σου ποναει εχει ενοχλησεις καθηκον σου ειναι να τον κανεις καλα και οχι να δεις πως θα βγαλεις περισσοτερα ... δεν μπορεις να εισαι γιατρος και να προσπερνας τα αδεσποτα που ειναι χτυπημενα η να μην τα κανεις καλα γιατι αυτος που στο εφερε δεν εχει 5 ευρω πχ με τρωει το αδικο πως να στο πω ?? εγω σπουδασα βοηθος κτηνιατρου για να παιρνω τον πονο των ζωων για να βλεπω οτι ειναι καλα .. δεν μπορεις λογικα να νιωσεις το πως νιωθω .... και οκ το καταλαβαινω ..
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πότε προλαβαίνει κάποιος στα 22 να καλύψει όλη τη γνώση σε εμπειρία πρακτική και βιβλιογραφία ώστε να έχει τέτοια επιμονή και αυτοπεποίθηση με ξεπερνάει... στην ιατρική κάθε είδους τα περισσότερα λάθη γίνονται από επαγγελματιες με το σύνδρομο του θεού και με ημιμάθεια...απλά το καταθέτω...

Περαστικά στο σκυλάκι του θέματοθετη. Μια δεύτερη γνώμη από κτηνίατρο νομίζω θα βοηθούσε (και ψυχολογικά τους ιδιοκτήτες)
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ioanna93 Αφού λοιπόν έχεις και τις γνώσεις και τα στοιχεία, κάνε επώνυμες καταγγελίες (όχι στο φόρουμ, στον ΠΚΣ) ώστε να υποστούν τις αντίστοιχες κυρώσεις όλοι αυτοί οι άσχετοι και επικίνδυνοι με τους οποίους έχουμε μπλέξει σχεδόν όλοι απ' ό,τι μας λες...
Από την άλλη, αν έχεις να δώσεις κάποια συμβουλή επί του θέματος καλοδεχούμενη, μόνο να στηρίζεται και σε κάποια πρακτική/βιβλιογραφία, όχι "ανεβάζεις το ζάχαρο και κόβεις ένα κομμάτι απ' το πάγκρεας με τον όγκο πάνω" - απλά, καθημερινά πράγματα, σα να αφαιρείς παρανυχίδα ένα πράγμα.
την συμβουλη μου την εδωσα ... να παρει το παιδι μια δευτερη γνωμη ... να ανεβασει το ζαχαρο του σκυλου να του κανει ξανα εξετασεις αιματος και βιοχημικες και ακτινοδραφιες και υπερηχο ... και μολις το ζαχαρο ανεβει να κανει μια βιοψια για να δουν τι ειναι ... μπορει να μην ειναι τιποτα και με το που βγει ο ογκος να σταματησουν ολα τα συμπτωματα ... και το σκυλι να ειναι μια χαρα ...
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Πότε προλαβαίνει κάποιος στα 22 να καλύψει όλη τη γνώση σε εμπειρία πρακτική και βιβλιογραφία ώστε να έχει τέτοια επιμονή και αυτοπεποίθηση με ξεπερνάει... στην ιατρική κάθε είδους τα περισσότερα λάθη γίνονται από επαγγελματιες με το σύνδρομο του θεού και με ημιμάθεια...απλά το καταθέτω...

Περαστικά στο σκυλάκι του θέματοθετη. Μια δεύτερη γνώμη από κτηνίατρο νομίζω θα βοηθούσε (και ψυχολογικά τους ιδιοκτήτες)
εμεις δεν εγχειριζουμε σαν νοσηλευτες και οι γνωσεις μας ειναι τοσες οσες ... οποτε τα πρακτικα που εχουμε να κανουμε ειναι να περνουμε αιμα να κνουμε μια βασικη εξεταση να κανουμε ενεσεις ... γενικα οτι κανει ενας νοσηλευτης για ανθρωπους ... καποια πραγματα ειναι και θεμα λογικης !! :)