ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΡΟΦΗ


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
παιδες τρωει κανας ανθρωπος με δοσομετρητη?ολα αυτα ειναι ενα εμποριο
λεμε περιπου ποσο να φαει ενα σκυλι μην τρελαθουμαι κιολας
αν ενα σκυλιν κοιμαται ολη μερα θα φαει λιγοτερο αν κοινηγαει ολη μερα στο βουνο θα φαει παραπανω,θελει και λιγη ευεληξια:):):)
 






skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Δεν νομιζω πως θα βρει και μεγαλες διαφορες στις τιμες στην κανονικη σειρα απο οτι στην κτηνιατρικη σειρα.Εγω για παραδειγμα που του δινω την royal για ικρα σκυλακια την αγοραζω το 1.5 kg 14,70.εντομεταξυ του πηρα παλι την ιδια που ετρωγε και πριν για την ωρα και ισως πιο μεγαλος θα δοκιμασουμε το αρνι.
Kαλημερα σε όλους.....:)
ο καθένας μας πρέπει να βρει ακριβώς ποια τροφή ταιριάζει στον σκύλο του και γουστάρει να τρώει.... όπως και στους ανθρώπους που δεν τους αρέσουν τα ίδια φαγητά έτσι και τα σκυλιά έχουν διαφορετικές προτιμήσεις. οπότε όπως κάτσει η κάθε τροφή στον σκύλο... η άποψη μου για το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα οι καλές τροφές έχουν τρελές τιμές
πχ 75 € το 15κιλο να μην αναφέρουμε εταιρείες οι περισσότεροι τα ξέρετε
οι εποχές είναι δύσκολες για όλους.
ειδικά οι επώνυμες τροφές είναι πολύ ακριβές.
όλοι θέλουμε να ταΐζουμε το καλύτερο αλλά είπαμε......
στην Κρήτη πλέον ο κόσμος έχει φύγει πλέον από αυτές τις τροφές και έχει πάει σε εξίσου καλές αλλά όχι τόσο γνωστές όπως η arden grange που για εμένα αυτή την εποχή είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει από τις τοπ τροφές και σε ποιότητα και σε τιμή.....
έχω δοκιμάσει αρκετές τροφές και στο παρελθόν αλλά με την arden grange είμαι πολύ ευχαριστημένος το ποιο σημαντικό για εμένα: εκπληκτικό τρίχωμα και τέλεια κόπρανα.....και η τιμή 59€ ο κωδικός lamb/rice adult...οπότε γιατί να αγοράζω και να δίνω τα λεφτά μου μονό και μονό να λέω ότι αγοράζω την......... και ουσιαστικά να πληρώνω την διαφήμιση της τροφής....
δεν ξέρω ακριβώς τι γίνετε στην Αθηνά αλλά πλέον η επαρχία έχει στραφεί προς αυτές τις τροφές.....
παλιά τάιζα την nutro εξίσου πολύ καλή τροφή.....
αλλά πως γίνετε να πηγαίνει ένας φίλος/γνωστός στην Αμερική και να μου λέει ότι σε pet shop βρήκε την nutro σε τιμή 25€ και εδω να είχε 60€......
αυτά είναι τα καλά.....
αλλά ξαναλέω ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός όποτε το θέμα με την τροφή είναι καθαρά θέμα σκυλού όποτε ότι αρέσει στον καθένα......
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γεια σου scoobyala!
Bλεπω λες οτι εισαι ευχαριστημενος με Arden Grange. Ειμαι ακομα στο σταδιο της μελετης για αυτην την τροφη. Το σκευτομαι να δοκιμασω.
Το μονο που με κραταει ειναι πως ολοι σχεδον οι κωδικοι της εχουν καλαμποκι(εκτος απο ocean fish & potato και την premium στην οποια η τιμη ξεφευγει στα 70 περιπου το 15κιλο:rolleyes:).

Θα μπορουσες να μου πεις ποσο καιρο ταιζεις την παραπανω ξηρα και σε ποσα σκυλια? Αν θες φυσικα...:D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα ομως!

Η αγορα κινειται αναλογα με την ζητηση της καθε τροφης!

Σε πολλα μερη πολεις η επαρχεια διαφερουν αναλογα με την ζητηση!Ας πουμε εγω δεν την ξερω την τροφη που λες και δεν την εχω δει πανω στα ραφια!

Τωρα για το αν μπορει να την φερει το Pet Shop απο το οποιο ψωνιζω...μαλλον θα με γραψει...:rolleyes:

Επειτα θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι θα πρεπει να ειναι και συχνη η εισαγωγη της καθε τροφης!Δηλαδη θα πρεπει να βεβαιωθεις οτι βρεξει χιονισει θα ειναι στα ραφια και δεν θα ξεμεινεις χωρις τροφη!

Ειναι πολλα που παιζουν ρολο...
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Σε πολλα μερη πολεις η επαρχεια διαφερουν αναλογα με την ζητηση!Ας πουμε εγω δεν την ξερω την τροφη που λες και δεν την εχω δει πανω στα ραφια!
Ειναι λογικο. Πουλανε οι γνωστες/μεγαλες εταιριες οι οποιες διαφημιζονται αλλα και ''σπρωχνονται'' απο κτηνιατρους. Με την λογικη οτι ο μεσος ιδιοκτητης σκυλου θα εμπιστευτει τον κτηνιατρο του και στο θεμα διατροφης καταληγουμε στο οτι αυτες οι εταιριες καταλαμβανουν το μεγαλυτερο μεριδιο αγορας .
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Νομιζω οτι το βλεπεις λιγο καχυποπτα!

Γιατι να μην το κανουν ρωταω εγω?

Διαθετουν ποικιλια στις περισσοτερες φυλες!
Διαθετουν πολλα "δωρα" στους αγοραστες κυριως των 15κιλων που σκανε τα 70ευρω!

Marketing ειναι αυτο!

Δεν μιλαμε για ποιοτητα ετσι διοτι αν θελεις ποιοτητα μπορεις να στραφεις σε δικες σου μεθοδους αλλα δεν το κανουν πολλοι διοτι δεν εχουν τις γνωσεις!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Νομιζω οτι το βλεπεις λιγο καχυποπτα!
ΛΙΓΟ ? :D

Δεν μιλαμε για ποιοτητα ετσι διοτι αν θελεις ποιοτητα μπορεις να στραφεις σε δικες σου μεθοδους αλλα δεν το κανουν πολλοι διοτι δεν εχουν τις γνωσεις!
Αυτο ειναι σωστο. Αλλα και μεταξυ ξηρων τροφων υπαρχουν διαβαθμισεις στην ποιοτητα που προσφερει καθε εταιρια σε καθε κωδικο της.

Το point μου : επειδη ειναι γνωστη/διαφημισμένη μια εταιρια δεν σημαινει οτι ειναι ''καλυτερη''(αν μπορω να χρησιμοποιησω την λεξη γιατι εχουμε χιλιοπει οτι αυτο παει βαση σκυλου) απο μια αλλη που πωλείται σε λιγα μαγαζια κ δεν εχουν επενδυσει στην προωθηση της κ στο δικτυο πωλησεων.
Αυτο...:D

Επειτα θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι θα πρεπει να ειναι και συχνη η εισαγωγη της καθε τροφης!Δηλαδη θα πρεπει να βεβαιωθεις οτι βρεξει χιονισει θα ειναι στα ραφια και δεν θα ξεμεινεις χωρις τροφη!
Συμφωνω σε αυτο.
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Γεια σου scoobyala!
Bλεπω λες οτι εισαι ευχαριστημενος με Arden Grange. Ειμαι ακομα στο σταδιο της μελετης για αυτην την τροφη. Το σκευτομαι να δοκιμασω.
Το μονο που με κραταει ειναι πως ολοι σχεδον οι κωδικοι της εχουν καλαμποκι(εκτος απο ocean fish & potato και την premium στην οποια η τιμη ξεφευγει στα 70 περιπου το 15κιλο:rolleyes:).

Θα μπορουσες να μου πεις ποσο καιρο ταιζεις την παραπανω ξηρα και σε ποσα σκυλια? Αν θες φυσικα...:D

ναι ταιζω την συγκεκριμενη τροφη περιπου ενα χρονο και κατι, σε τρια σκυλια δυο μικροσωμα και σε ενα μεγαλοσωμο....
δοκιμασμενη εως τελους....
εγγυηση ειναι παιδια....στην κρητη ειδικα στα χανια ειναι παντου....την προωθουν και την πιστευουν...
τωρα οσον αφορα το καλαμποκι δεν ξερω τι γινετε δεν εχω προβλημα και οι κτηνιατροι λενε οτι σε συγκεκριμενες αναλογιες στην τροφη και σε σκυλους που δεν εχουν προβλημα αλλεργιων ειναι οκ....
η arden grange σε συγκριση με royal canin, eukanuba, pro plan, hills το πρωτο της συστατικο ειναι κοτοπουλο η αρνι η ψαρι και μετα ερχονται τα υπολοιπα....(μπορεις να ζητησεις και να διαβασεις το φυλλαδιο της εταιρειας που την εισαγει) στις παραπανω τροφες πρωτο συστατικο ειναι το ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ...(εκτος καποιων κωδικων)
πουλανε ομως δεν πουλανε οι τροφες αυτες, τι παθανε τα σκυλια που της τρωνε??????
ολα αυτα με εκαναν να δοκιμασω την arden και ολα καλα...
οσον αφορα την διαθεσιμοτητα της απ΄οτι ξερω η εταιρεια που την φερνει ειναι μεγαλη και δεν υπαρχει θεμα... τωρα υπαρχουν και τα θεματα με μαγαζια που δεν την φερνουν γιατι δεν εχουν συμφεροντα...δεν σημαινει οτι η τροφη δεν ειναι καλη η δεν λεει.....
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
ολα αυτα που ισχυριζεσαι μπορει να τα ισχυριστει ο καθενας με την τροφη που ταιζει το δικο του σκυλο και συμφωνα με την εμπειρια που εχει αποκτησει απο αυτη την ιστορια. Χωρις να θελω να υπερασπιστω καποια τροφη, δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη εχει κατι το παραπανω.
Εχουν γινει αμετρητες συζητησεις πανω σε τετοια θεματα και σχεδον παντα καταληγουμε οτι πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το πως δεχεται την καθε τροφη ο οργανισμος του καθε σκυλου...
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
ολα αυτα που ισχυριζεσαι μπορει να τα ισχυριστει ο καθενας με την τροφη που ταιζει το δικο του σκυλο και συμφωνα με την εμπειρια που εχει αποκτησει απο αυτη την ιστορια. Χωρις να θελω να υπερασπιστω καποια τροφη, δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη εχει κατι το παραπανω.
Εχουν γινει αμετρητες συζητησεις πανω σε τετοια θεματα και σχεδον παντα καταληγουμε οτι πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το πως δεχεται την καθε τροφη ο οργανισμος του καθε σκυλου...

οτι αρεσει στον καθε σκυλο....:)
παντως ειναι για εμενα και για τους σκυλους μου ειναι κορυφαιο προιον....;);)
για εσενα ποια τροφη ειναι το κατι ιδιαιτερο??? :confused::confused:
εαν επιτρεπετε......
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Σεβαστο και δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να ειναι.
Εγω παλαιοτερα εδινα Acana και τωρα Royal. Και με τις δυο ειμαι ευχαριστημενος απλα για καποιους λογους τωρα δινω τη Royal Canin Giant Adult(με πρωτο συστατικο κρεας) και αυτην τη στιγμη ταιζω 15 σκυλια με αυτην
 


vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
οσον αφορα την διαθεσιμοτητα της απ΄οτι ξερω η εταιρεια που την φερνει ειναι μεγαλη και δεν υπαρχει θεμα... τωρα υπαρχουν και τα θεματα με μαγαζια που δεν την φερνουν γιατι δεν εχουν συμφεροντα...δεν σημαινει οτι η τροφη δεν ειναι καλη η δεν λεει.....[/quote]

Η μόνη "ένσταση" που έχω, είναι ότι δεν είναι δυνατόν ένα οποιοδήποτε πετ σοπ να μπορεί να διαθέτει όλη τη γκάμα των τροφών που εισάγονται. Βέβαια αν κάποιο κατάστημα δεν έχει την χ τροφή, αυτόματα δεν σημαίνει οτι αυτή η τροφή είναι "κακή" ή και το αντίθετο.
Τα πετ σοπ κάνουν τις επιλογές φαντάζομαι με βάση την εμπορικότητα, την ποιότητα, ή τα περιθώρια κέρδους (ανάλογα με την εκάστοτε εμπορική πολιτική του εισαγωγέα)?
Συγνώμη, γιατί μιλούσαμε για τις τροφές.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω παιδια δεν μπαινω στην διαδικασια να καταλαβω ποια ειναι η ''καλυτερη'' τροφη,γιατι αυτο σαν έννοια δεν υφίσταται.
Απλα διαβαζοντας συστατικα και παρακολουθοντας κενοτομιες και την δουλεια των εταιριων ,προσπαθω να βγαλω συμπερασματα.

:rolleyes:
 




vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Εγω που την δοκιμασα στα σκυλια μου την Arden Grange LAmb & rice δεν εμεινα ευχαριστημενη. Για αυτο και την ξαναγυρισα σε Acana!

Η παλια Nutro πλεον λεγεται Arden Grange!
Καλημέρα παιδιά.
Απ όσο γνωρίζω το μόνο κοινό των δύο παραπάνω τροφών είναι ότι τις εισήγαγε
ο ίδιος αντιπρόσωπος-εισαγωγέας.
Απλά μόλις σταμάτησε να έρχεται η Nutro
την αντικατέστησε με την Arden.