ΚΟΕ και κυνολογική αναβάθμιση


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Faye said:
Ποιος εκτροφεας που σεβεται τον εαυτο του θα ζευγαρωνε σκυλο με χαρακτηρισμο ΚΑΛΟΣ??????????????(ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ)


Ακριβώς για αυτό δεν τα παρουσιάζουν στις εκτεσις και κάνουν αναπαραγωγή :wink:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oι πιθανότητες μας κάνουν να λέμε ότι δύο σκυλιά που είναι ΠΑΝΤΑ καλός - επαρκής κλπ καλό είναι να μην ζευγαρώνουν ...

αντιπαραδείγματα διαφορα, αλλά αυτό είναι επικίνδυνο να το γενικεύσουμε ...

Dasty συμφωνώ :D
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
ΜΗΠΩΣ λεω ΜΗΠΩΣ νομιζεται πως υπαρχη κανεις σημερα στην Ελλαδα που να νοιαζεται για την Ελληνικη εκτροφη??? Που να βοηθαει ΜΗΠΩΣ? Μη μου πειτε ο ΚΟΕ. Μονο κατι ΤΡΕΛΟΙ σαν και εμας που προσπαθουν να ΕΚΤΡΕΦΣΟΥΝ .
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
O KOE δεν μπορεί να αστυνομεύσει. Η καλύτερη προστασία είναι η ενημέρωση, η πληροφόρηση και η παιδεία.

Το χρησιμοποιώ συχνά σαν παράδειγμα γιατί πιάνει τόπο. Ποιός θα αγόραζε αυτοκίνητο χωρίς άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια και πινακίδες; Κανείς γιατί δεν μπορεί να το χρησιμοποιείσει. Το σκύλο όμως μπορούν.. :cry:
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Λιγο δυσκολο μου φαινεται να ζευγαρωσουν δυο σκυλια με τον χαρακτηρισμο καλος απο ενα νοημονα εκτροφεα! :shock:

Γιατι να το κανει αυτο; Σιγουρα υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις!!!

Αλλωστε δεν φανταζομαι να κραταει κανενας στο εκτροφειο του, ειδικα αρσενικο αυτου του επιπεδου !
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ο καθένας απο εμάς έχει κάτι στο μυαλό του κάθε φορά που μιλάμε. Σεβαστό. Οι εμπειρίες μας είναι.

Κατά την άποψη μου υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είσαι γνώστης, να πάρεις σκύλο άλλης εκτροφής πιστεύοντας ότι θα σε βοηθήσει και τελικά να ή να μην.

Ποιός θα βάλει σκύλο/α που δεν είναι εξαιρετικό στην αναπαραγωγή; Τι θα κερδίσει; καλύτερα κουτάβια; εδω κοιτάμε να βελτιώσουμε, άντε να μείνουμε σταθεροί. Αν είναι να πας πίσω χάλασες ότι έφτιαχνες τόσα χρόνια... Ποιός θα σε εμπιστευτεί μετά αν πουλάς π@@#$#$ρες;
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Gogo said:
Λιγο δυσκολο μου φαινεται να ζευγαρωσουν δυο σκυλια με τον χαρακτηρισμο καλος απο ενα νοημονα εκτροφεα! :shock:

Γιατι να το κανει αυτο; Σιγουρα υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις!!!

Αλλωστε δεν φανταζομαι να κραταει κανενας στο εκτροφειο του, ειδικα αρσενικο αυτου του επιπεδου !
=D> =D>
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
GeorgeK said:
''Ποιός θα βάλει σκύλο/α που δεν είναι εξαιρετικό στην αναπαραγωγή; Τι θα κερδίσει; καλύτερα κουτάβια; εδω κοιτάμε να βελτιώσουμε, άντε να μείνουμε σταθεροί. Αν είναι να πας πίσω χάλασες ότι έφτιαχνες τόσα χρόνια... ''
Ο,τι καλύτερο είναι να βάζεις σκυλιά εξαιρετικά που ταιριάζουν - συμπληρώνονται ή ό,τι άλλο κατά τα κριτήρια του καθενός πάντα, και να βγάζεις εξαίρετα σκυλιά, τυπικά της φυλής τους, υγιή και με τον χαρακτήρα που πρέπει ...

Κάποια στιγμή θα βγεί και ζώο χειρότερης μορφολογικής ποιότητας από τους γονείς του, όχι σπάνια μάλιστα ... δεν μπορεί να βγαίνει συνέχεια καλύτερο ... όταν η ποιότητα που έχεις κάποιο επίπεδο, και η αντιμετωπιση που έχεις προς τον σκύλο είναι σφαιρική και όχι μονοδιάστατη, ακόμα και αυτό το χειρότερο από τους γονείς του ζώο θα είναι ένα αξιοπρεπές δείγμα της εκτροφής σου, και θα έχει την κατάληξη που του ταιριάζει, πχ αν προσέχεις και τον χαρακτήρα και έχεις κάποια στιγμή ένα κουτάβι που ΔΕΝ ... αυτό το ίδιο κουτάβι μπορεί να ικανοποιήσει κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις ενός ιδιοκτήτη, ή να διαπρέψει στην εργασία. Παράδειγμα λέω αν και είμαστε λίγο μακριά από αυτό ακόμα στην χώρα μας ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχετε διαπιστώσει άνιση αντιμετώπιση από τον ΚΟΕ?
Έχουν όλοι οι όμιλοι ίση αντιμετώπιση ή μήπως κάποιοι χαίρουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης?
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Πολυ καλα τα λετε. Εκτρεφης λοιπον λεω εγω και γινεσε Νο 1, για πειτε μου τι φανταζεσται οτι κερδιζει κανεις σε αυτη τη χωρα περα απο τη χαρα που του δινει η ολη φαση. Δεν φανταζομαι να πιστευεται αυτα που ακουω για χοντρα λεφτα.

edit: Σε ΤΙ βοηθαει ο ΚΟΕ τους Ελληνες ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ????????

ΔΟΥΛΕΙΑ του Κ Ο Ε ειναι να εκδιδη πετιγκρι?????????

ROTTY δεν μιλησε κανεις για ομιλους, για εκτροφεις μιλαμε


ROTTIE: Faye, θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις τη μια δημοσίευση κάτω από την άλλη. Εάν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι σε μια δημοσίευση που έχειs υποβάλει, μπορείς να κανείς χρήση του “edit”.
:D
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
ROTTIE said:
Έχετε διαπιστώσει άνιση αντιμετώπιση από τον ΚΟΕ?
Έχουν όλοι οι όμιλοι ίση αντιμετώπιση ή μήπως κάποιοι χαίρουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης?
8-[ 8-[

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Faye said:
ROTTY δεν μιλησε κανεις για ομιλους, για εκτροφεις μιλαμε
Faye, δεν μιλάμε για εκτροφεις μόνο! Ουσιαστικά μιλάμε για τον ΚΟΕ!
Να θυμίσω πως ο τίτλος του θέματος είναι «ΚΟΕ και κυνολογική αναβάθμιση»! :wink:

Έχουν αναφερθεί αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν. Το θέμα είναι γιατί δεν έχουν εφαρμοστεί στην πράξη?
Ρωτάω λοιπόν ευθέως: Δεν επαρκεί το ανθρώπινο δυναμικό, δεν υπάρχει οργανωτικό πλάνο και μακροπρόθεσμο πρόγραμμα, δεν υπάρχουν χρήματα και στόχος ή μήπως σημαντικό ρόλο έχουν παίξει τυχόν πελατειακές σχέσεις με υπευθύνους ομίλων?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
denis said:
GeorgeK said:
''Ποιός θα βάλει σκύλο/α που δεν είναι εξαιρετικό στην αναπαραγωγή; Τι θα κερδίσει; καλύτερα κουτάβια; εδω κοιτάμε να βελτιώσουμε, άντε να μείνουμε σταθεροί. Αν είναι να πας πίσω χάλασες ότι έφτιαχνες τόσα χρόνια... ''
Ο,τι καλύτερο είναι να βάζεις σκυλιά εξαιρετικά που ταιριάζουν - συμπληρώνονται ή ό,τι άλλο κατά τα κριτήρια του καθενός πάντα, και να βγάζεις εξαίρετα σκυλιά, τυπικά της φυλής τους, υγιή και με τον χαρακτήρα που πρέπει ...

Κάποια στιγμή θα βγεί και ζώο χειρότερης μορφολογικής ποιότητας από τους γονείς του, όχι σπάνια μάλιστα ... δεν μπορεί να βγαίνει συνέχεια καλύτερο ... όταν η ποιότητα που έχεις κάποιο επίπεδο, και η αντιμετωπιση που έχεις προς τον σκύλο είναι σφαιρική και όχι μονοδιάστατη, ακόμα και αυτό το χειρότερο από τους γονείς του ζώο θα είναι ένα αξιοπρεπές δείγμα της εκτροφής σου, και θα έχει την κατάληξη που του ταιριάζει, πχ αν προσέχεις και τον χαρακτήρα και έχεις κάποια στιγμή ένα κουτάβι που ΔΕΝ ... αυτό το ίδιο κουτάβι μπορεί να ικανοποιήσει κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις ενός ιδιοκτήτη, ή να διαπρέψει στην εργασία. Παράδειγμα λέω αν και είμαστε λίγο μακριά από αυτό ακόμα στην χώρα μας ...
Φυσικά και στον καλύτερο εκτροφέα κάποια στιγμή μια γέννα δεν θα βγει. Φυσικά και θα βγουν κουτάβια τα οποία δεν πάνε για πρωταθλητισμό.Θα είναι pet ή ανάλογα τη φυλή, μπορούν να είναι αξιοπρεπή σε άλλους ρόλους.

Νομίζω ότι όσο πιο προσεκτική προεργασία γίνεται τόσο καλύτερα. Και πάλι μπορεί να δούμε αποτελέσματα που δεν μας καλύπτουν.

Διαβαθμίσεις και ρόλοι: show, work,reproduction, pet, n/q.

Δεν έχω γνωρίσει τίμιο εκτροφέα που έστω και κάποια φορά μια γέννα δεν του βγήκε. Και το παραδέχτηκε.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
ROTTIE said:
Έχετε διαπιστώσει άνιση αντιμετώπιση από τον ΚΟΕ?
Έχουν όλοι οι όμιλοι ίση αντιμετώπιση ή μήπως κάποιοι χαίρουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης?
Τα πράγματα αλλάζουν, ή τουλάχιστον εγω σαν ρομαντικός θέλω να πιστεύω.

Από μέλη του ΚΟΕ, που ήταν σκυλέμποροι, πρόεδροι σε δεκαπέντε ομίλους φυλών, κριτές Τ.Κ. πετσοπάδες, περνάμε αργά ή γρήγορα σε άλλες καταστάσεις.

Όσοι θέλουν μαθαίνουν, μέρα με τη μέρα μήνα με το μήνα.

Η ταχύτητα με την οποία αλλάζουν τα πράγματα εξαρτάται απο τη δημοτικότητα της κάθε φυλής. Αν και αυτά ίσως είναι αλληλένδετα...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπράβο Γιώργο! Για να συζητήσουμε, λοιπόν, τα πιο ουσιώδη! Λες:

GeorgeK said:
Από μέλη του ΚΟΕ, που ήταν σκυλέμποροι, πρόεδροι σε δεκαπέντε ομίλους φυλών, κριτές Τ.Κ. πετσοπάδες, περνάμε αργά ή γρήγορα σε άλλες καταστάσεις.
Είμαι και εγώ λοιπόν ρομαντική και θέλω να πιστεύω όπως η κατάσταση σιγά σιγά θα αλλάξει. Θα αλλάξει όμως?
Υπάρχουν ή όχι ακόμα σκυλεμποροι, πετσοπάδες, πελατειακές σχέσεις και αδιαφάνεια?

Να θυμίσω μια συζήτηση που είχαμε πριν λίγες ημέρες?
Η φίλη elena, η οποία είναι εκτροφέας Poodle, ξεκίνησε από το Ηράκλειο της Κρήτης για να παραβρεθεί στην γενική συνέλευση του ΚΟΕ στις 27/1. Μετά από λίγες ημέρες μας έγραψε

elena said:
Εγω τελικά μετα χιλίων κόπων - εξόδων & βασάνων καταφερα να πάω, παρόλο που γινόταν σε μέρος σχετικά δυσπρόσιτο .
Ξεκίνησε η τροποποίηση του Καταστατικού, έγιναν οι τροποποιήσεις που εγκρίθηκαν για τα 5 πρώτα άρθρα και μόλις έφτασε η στιγμή να ξεκινήσει η συζήτηση για το επόμενο άρθρο ( που αφορούσε τις Πειθαρχικές Διατάξεις) κάποιοι αποφάσισαν να αποχωρήσουν μαζικά με αποτέλεσμα να χαθεί η απαρτία και η συνέλευση να διακοπεί :evil: :evil: :evil: Κρίμα Κρίμα γιατί ηταν ευκαιρία να συζητηθούν σημαντικά κεφαλαια του καταστατικού και φυσικά άδικο για οποιον είχε ταξιδέψει απο πολύ μακριά για να παρεβρεθεί :twisted: :twisted: :twisted:
Του χρόνου παλι :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Και ρωτάω: Mεχρι πότε θα ανεχόμαστε αυτή τη κατάσταση? Μέχρι πότε θα κλείνουμε τα μάτια? Γιατί δεν ανοίγουν τα στόματα? Γιατί ο ΚΟΕ δεν πετάει έξω από τους κόλπους τους, τους αεριτζήδες, τους απατεώνες και όλους αυτούς που έχουν συμφέρον να μείνει αυτή η χώρα στάσιμη κυνολογικά?
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ποιός από όλους εσάς που μιλάει για τον Κ.Ο.Ε είναι ΕΝΕΡΓΟ μέλος του :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

ΟΝΟΜΑΤΑ