ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπερα,

Μπορειτε να μου προτεινετε κονσερβες για να τις χρησιμοποιησω σαν topper μαζι με την ξηρα τροφη;
Ειναι για σκυλο που ειναι δυσκολος με τις ξηρες τροφες . Θα φαει μονο αν στην ξηρα τροφη υπαρχει καποιο topper-κονσερβα, αλλα και εκει εχει βγει δυσκολος . Εχω χρησιμοποιησει κονσερβα της platinum , naturea και yoggies...πιο πολυ του αρεσει η yoggies με μοσχαρι αλλα δεν υπαρχει παντα αποθεμα .
Αν μπορειτε πειτε μου ποιες εχετε δωσει εσεις στα σκυλια σας και εχετε παρατηρησει οτι τρελενονται με αυτες .
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Γενικά το κομμάτι των κονσερβών,όσο καλή κονσέρβα και να δώσεις πάλι junk δίνεις οπότε χαμηλώνεις και την ποιότητα της τροφής.
Θα σου πρότεινα φυσικούς τρόπους ενίσχυσης της γευστικότητας της τροφής. Όπως ζωμούς, smoothies και διάφορα τέτοια.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπερα,

Μπορειτε να μου προτεινετε κονσερβες για να τις χρησιμοποιησω σαν topper μαζι με την ξηρα τροφη;
Ειναι για σκυλο που ειναι δυσκολος με τις ξηρες τροφες . Θα φαει μονο αν στην ξηρα τροφη υπαρχει καποιο topper-κονσερβα, αλλα και εκει εχει βγει δυσκολος . Εχω χρησιμοποιησει κονσερβα της platinum , naturea και yoggies...πιο πολυ του αρεσει η yoggies με μοσχαρι αλλα δεν υπαρχει παντα αποθεμα .
Αν μπορειτε πειτε μου ποιες εχετε δωσει εσεις στα σκυλια σας και εχετε παρατηρησει οτι τρελενονται με αυτες .
Καλησπέρα σας!
Δεν την έχω πάρει ακόμα την συγκεκριμένη μαρκα αλλά σίγουρα θα την πάρω και θα την βρειτε και σε 800 gr.
Raw paleo με μοσχάρι έχει και σε κροκέτα τέτοια γεύση ..είναι vet expert είναι ωραία σειρά ..
Αλλιώς σε μοσχάρι είχαμε πάρει lily’s kitchen ..μετά ωραία ήταν κ η essential ..αλλά δεν έχει μοσχάρι
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Γενικά το κομμάτι των κονσερβών,όσο καλή κονσέρβα και να δώσεις πάλι junk δίνεις οπότε χαμηλώνεις και την ποιότητα της τροφής.
Θα σου πρότεινα φυσικούς τρόπους ενίσχυσης της γευστικότητας της τροφής. Όπως ζωμούς, smoothies και διάφορα τέτοια.
Τα έχω δοκιμάσει όλα!...και ζωμούς και smoothies και μαγειρευτό και μεθόδους εκπαίδευσης...τίποτα!!!...αν τον αφήσω, μπορεί να μείνει νηστικός και να φάει ένα στα πέντε γεύματα. Μια καλή κονσέρβα πιστεύω ότι δεν είναι junk, απλά δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό...για αυτό και τη χρησιμοποιώ σαν topper.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα σας!
Δεν την έχω πάρει ακόμα την συγκεκριμένη μαρκα αλλά σίγουρα θα την πάρω και θα την βρειτε και σε 800 gr.
Raw paleo με μοσχάρι έχει και σε κροκέτα τέτοια γεύση ..είναι vet expert είναι ωραία σειρά ..
Αλλιώς σε μοσχάρι είχαμε πάρει lily’s kitchen ..μετά ωραία ήταν κ η essential ..αλλά δεν έχει μοσχάρι
Σε ευχαριστώ!! Θα τις κοιτάξω.
 
  • Love
Reactions: Mava


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Τα έχω δοκιμάσει όλα!...και ζωμούς και smoothies και μαγειρευτό και μεθόδους εκπαίδευσης...τίποτα!!!...αν τον αφήσω, μπορεί να μείνει νηστικός και να φάει ένα στα πέντε γεύματα. Μια καλή κονσέρβα πιστεύω ότι δεν είναι junk, απλά δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό...για αυτό και τη χρησιμοποιώ σαν topper.
Με διατροφολόγο που μίλησα,σε αυτούς όλες οι κονσέρβες θεωρούνται junk. Απλά ο διαχωρισμός στις κονσέρβες είναι καλές κονσέρβες και κακές κονσέρβες.
Ενώ η ξηρά χωρίζεται σε basic-premium+super premium & holistic.
Ουσιαστικά είναι με τις κονσέρβες σα να τρως σουβλάκι απλά με τις κακες είναι σα να παίρνεις από την γειτονιά σου που να στάζει λαδιλα κλπ. Ενώ οι καλές κονσέρβες είναι σαν να παίρνεις από ένα καλό σουβλατζίδικο περιποιημένο σουβλάκι με αρκετά καλά υλικά. Και στις δύο περιπτώσεις όμως τρως junk.
Γενικά αν δε μπορείς να ξεφύγεις από το topper της κονσερβας να κοιτάξεις να περιέχουν μέσα όσο πιο πολύ φρέσκο κρέας μπορούν και όσο μεγαλύτερη αναλογία(%). Οι πιο πολλές είναι τίγκα στην γλυκοπατάτα.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καλή μη πλήρης κονσέρβα που είναι μόνο κρέας έχει η belcando, η monoprotein γραμμή τους έχει πολλές γεύσεις αλλά δεν είναι πλήρης τροφή, η δικιά μου τρελαίνεται για σολομό, βουβάλι και αρνί! Μετά στις πλήρης κονσέρβες οι αγαπημένες μου είναι της carnilove που είναι υπέροχες και για σκυλιά με αλλεργίες γιατί δεν έχουν τόσο συνηθισμένες πρωτεΐνες (ταρανδοες/ελάφι, παπια/Φασιανός, αγριογούρουνο/αρνί, κλπ) μετά έχω δοκιμάσει και της farmina N&D, ακριβές, υπέροχη ποιότητα, η μικρή τρελάθηκε αλλά είναι κομμάτια και δεν με βόλεψε στα lickmat που τις χρησιμοποιώ.
 
  • Like
Reactions: GSD92


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κυκλοφορούν πια, διάφορα τέτοια προιόντα. Δοκίμασε. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Λεφτά να 'χεις! :p
Εχεις δοκιμάσει και γιαουρτάκι ή να την μουλιάσεις λιγάκι την ξηρά; Είπες ζουμάκι από το δικό σας φαγητό δοκίμασες και δεν πιάνει ε; Αλλη μάρκα ξηράς; Πόσες έχεις δοκιμάσει; :ROFLMAO:

374183192_816626457133447_2973811760983151668_n.jpg
 
  • Like
Reactions: GSD92 and spyv




Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Τελευταία έχει αρχίσει και ο δικός μου να κάνει νερά με την τροφή και θέλει κάτι για να γλυκαθει, να ξεκινήσει να τρώει. Δεν πήγα στη λύση της κονσέρβας γιατί βάζω πολύ λίγο ( μισό κουταλάκι) και δεν ηθελα να μενει τόσο πολύ ανοιχτή στο ψυγείο. Παίρνω υγρή τροφή σε φακελάκια και με έχει βολέψει μεχρι στιγμης γιατί κάθε εβδομάδα του δίνω και κάτι διαφορετικό. Βέβαια δεν συμφέρει οικονομικά αν θες να βάζεις μεγάλη ποσότητα.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
θυμάμαι τάιζα κονσέρβες τις γατούλες όταν είχα και ξετρελαινόντουσαν.
είναι πολύ ποιοτικά ό,τι έχουν.
η ξηρά τους όμως λόγω του ότι έχει πολύ πρωτεΐνη δεν τους καθόταν καλά (και δεν κάναμε και σωστή προσαρμογή).
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τροφη για σκέψη, Με 10-12 ευρω (που θα δωσεις για 2-3 κονσερβες καλες) περνεις μοσχαρι ή αρνι ή κοτοπουλο ή οτι θες τελοσπαντων κιμα (για να μη παιδευεσαι με ξεκοκαλισμα), βαζεις και λιγα λαχανικα στο μιξερ πετας και λιγο ρυζι τα βραζεις, ριχνεις μεσα και κανα λινελαιο, κουρκουμα, κανα τσοφλι κτλ μοιραζεις σε ταπερακια και ετοιμος. Βγαινει σαν πολτος ανακατατευεται καλα με κροκετα. Μου τρωει 1 ωρα το μαγειρεμα οκ, αλλα πέρνω την ευχαρίστηση οτι τρωνε κατι καλυτερο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GSD92


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Τελευταία έχει αρχίσει και ο δικός μου να κάνει νερά με την τροφή και θέλει κάτι για να γλυκαθει, να ξεκινήσει να τρώει. Δεν πήγα στη λύση της κονσέρβας γιατί βάζω πολύ λίγο ( μισό κουταλάκι) και δεν ηθελα να μενει τόσο πολύ ανοιχτή στο ψυγείο. Παίρνω υγρή τροφή σε φακελάκια και με έχει βολέψει μεχρι στιγμης γιατί κάθε εβδομάδα του δίνω και κάτι διαφορετικό. Βέβαια δεν συμφέρει οικονομικά αν θες να βάζεις μεγάλη ποσότητα.
Την κονσέρβα αν δίνεις τόσο λίγο μπορείς να την χωρίζεις και να τη βάζεις σε παγοκυστες και στην κατάψυξη! Μετά το βάζεις πάνω από την κροκετα και το ξεπαγωνεις με λίγο ζεστό νερό
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Επίσης μιας κ μιλάμε για κονσέρβες καλό είναι να μην μένουν στο τενεκεδένιο κουτί γιατί βγάζει μια τοξίνη ,εκτός αν καταναλώνεται σε 24 ώρες .
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Τροφη για σκέψη, Με 10-12 ευρω (που θα δωσεις για 2-3 κονσερβες καλες) περνεις μοσχαρι ή αρνι ή κοτοπουλο ή οτι θες τελοσπαντων κιμα (για να μη παιδευεσαι με ξεκοκαλισμα), βαζεις και λιγα λαχανικα στο μιξερ πετας και λιγο ρυζι τα βραζεις, ριχνεις μεσα και κανα λινελαιο, κουρκουμα, κανα τσοφλι κτλ μοιραζεις σε ταπερακια και ετοιμος. Βγαινει σαν πολτος ανακατατευεται καλα με κροκετα. Μου τρωει 1 ωρα το μαγειρεμα οκ, αλλα πέρνω την ευχαρίστηση οτι τρωνε κατι καλυτερο.
Το έκανα παλιά για έναν θείο, 1 κιλό στομάχια κοτόπουλο, 1 κιλό συκωτάκια με καρδιές κοτόπουλο, 2 κιλά λαχανικά εποχής, ρίγανη, κουρκουμας, μια κονσέρβα σαρδέλα, 40-50 λεπτά σε χαμηλή φωτιά και έτοιμο! Το σκυλί τρελαινονταν!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Κυκλοφορούν πια, διάφορα τέτοια προιόντα. Δοκίμασε. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Λεφτά να 'χεις! :p
Εχεις δοκιμάσει και γιαουρτάκι ή να την μουλιάσεις λιγάκι την ξηρά; Είπες ζουμάκι από το δικό σας φαγητό δοκίμασες και δεν πιάνει ε; Αλλη μάρκα ξηράς; Πόσες έχεις δοκιμάσει; :ROFLMAO:

View attachment 77650
Τροφες πάνω από 10...τώρα δίνω markus muhle.
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Τροφες πάνω από 10...τώρα δίνω markus muhle.
Πρόσφατα την είδα και εγώ αυτή τη τροφή στο zooplus χαζεύοντας. Στην αρχή όσο διάβαζα την περιγραφή αρκετά ενδιαφέρον τροφουλα,ψυχρής εκθλιψης,μη grain free. 20% κρέας.
Σα χώρα έχουμε θέμα με την εισαγωγή ψυχρής εκθλιψης και με τα χρόνια θα μειωθεί κι άλλο λόγο ανατιμήσεων και αύξηση κόστους.
Ίσως θα ήθελα λίγο παραπάνω κρέας για να πω ένα ουαου. Αλλά καθόλου κακός κωδικός. Ελπίζω να μη δυσκολευτείς να την βρίσκεις μελλοντικά.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Άλλη μια κονσερβα που μας άρεσε, κ ειδα έχει κωδικό μοσχάρι (είχαμε πάρει άλλη γεύση)αλλά έχει ωραία συστατικα είναι η granatapet ..
 
  • Like
Reactions: GSD92