Κάλλιο αργά.. παρά αργότερα..


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Μάλιστα. Πάντως 2 από όσους μίλησα, στη συζήτηση επάνω σχολίασαν πως έχουν 2ψηφιο αριθμό σκύλων και άλλοι 2 μου είπαν ξεκάθαρα, ότι με τη θηλυκιά μου θα κάνουν τουλάχιστον 1 γεννά αν όλα πάνε καλά. Υποθέτω πως το ίδιο γίνεται και με τους υπόλοιπους 'πελατες' τους, συνεπώς δεν μου κάνει εντύπωση ο αριθμός των ετήσιων κουταβιων τους.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Μάλιστα. Πάντως 2 από όσους μίλησα, στη συζήτηση επάνω σχολίασαν πως έχουν 2ψηφιο αριθμό σκύλων και άλλοι 2 μου είπαν ξεκάθαρα, ότι με τη θηλυκιά μου θα κάνουν τουλάχιστον 1 γεννά αν όλα πάνε καλά. Υποθέτω πως το ίδιο γίνεται και με τους υπόλοιπους 'πελατες' τους, συνεπώς δεν μου κάνει εντύπωση ο αριθμός των ετήσιων κουταβιων τους.
Στο ανέφερα γιατί πιστεύεις οτι δεν υπάρχουν πολλά American Akita στην Ελλάδα. Είναι μια μοδάτη φυλή...Σου είπα μια κουβέντα... είναι όλοι" παραγωγοί" καί όχι εκτροφείς.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Σεβαστή η άποψη σου. Προφανώς και γνωρίζεις περισσότερα από τον υποφαινομενο στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Είναι κάτι που με ιντριγκάρει και σίγουρα, θα αρχίσω να παρακολουθώ κι εγώ πιο στενά, ώστε να μπορώ να εκφραστώ σχετικά με το αν την ασπάζομαι ή όχι.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Σεβαστή η άποψη σου. Προφανώς και γνωρίζεις περισσότερα από τον υποφαινομενο στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Είναι κάτι που με ιντριγκάρει και σίγουρα, θα αρχίσω να παρακολουθώ κι εγώ πιο στενά, ώστε να μπορώ να εκφραστώ σχετικά με το αν την ασπάζομαι ή όχι.
Σου εύχομαι όλα τα καλά σε εσένα και την μικρή σου .. δώσε μια όμορφη ζωή στην κουταβα σου και δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα...θα χαθείς στη μετάφραση.οτι χρειαστείς υπάρχουν πολλά παιδιά που μπορούν να σε βοηθήσουν εδώ μέσα καί τό ξέρεις.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μου έκανε εντύπωση ότι ό εκτροφέας ήξερε από την δεύτερη κιόλας εβδομάδα ποιο θηλυκό θα κρατήσει.
Η μορφολογία του κουταβιού φαίνεται περίπου στη όγδοη εβδομάδα.
Καταρχήν μαρεσε η αναλυτική περιγραφή της Goofy. Αυτό με το πιο θα κρατήσει ο εκτροφέας όντως είναι υπερβολή. Επειδή με τον δικό μου μιλάμε αρκετά, πολλές φορές πάμε σε πολύ αναλυτικά θέματα. Αυτός οπως και άλλοι, θα κρίνουν την προοπτική των κουταβιων βάση των προηγούμενων κουταβιων από τα συγκεκριμένα σκυλιά. Δηλαδή ένα θηλυκό και ένα αρσενικό που δεν έχουν ζευγαρώσει ποτέ, σπάνια θα "κλείσουν" κουτάβι. Αν όμως έχουν στο μυαλό δείγματα τότε θα κρατήσουν κουτάβι που συνήθως λείπει από τα σκυλιά του. Όπως κάποιος χρωματισμός, τα μάτια, η συμπεριφορά. Αλλά αν θα πάει προς αναπαραγωγή θα δείξει στους 6μηνες. Επίσης πολλοί εκτροφείς μπορεί να σου ζητήσουν συνιδιοκτησία ώστε σε μελλοντική γέννα να περαστεί η εκτροφή επωνυμία τους.

Goofy, πάνω κάτω ότι περιγράφεις γίνονται σε όλες τις φυλές. Εγώ πάλι είμαι από αυτούς που προτιμούν τον επαγγελματία και ας σου βγάζει το "κρύο" τύπο παρά τον συναισθηματικό πωλητή.
Επίσης δεν ήταν τυχαίο που όταν μίλαγα με υποψήφιο εκτροφέα (δηλαδή έπαιρνε το ΟΚ από μένα, ότι είχα αποφασίσει ότι θα ήθελα δικό του κουταβι) όλοι είχαν κλεισμένες γέννες. Δεν υπήρχαν "διαθέσιμα" με τίποτα. Πράγμα που έβλεπα θετικά αλλά έπρεπε να μάθω να διαχειριστώ την υπομονή μου
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Δεν υπήρχαν "διαθέσιμα" με τίποτα. Πράγμα που έβλεπα θετικά αλλά έπρεπε να μάθω να διαχειριστώ την υπομονή μου
Δεν είχα ποτέ απαίτηση να βρω άμεσα διαθέσιμο κουτάβι. Ίσα ίσα που μου έκανε εντύπωση που οι περισσότεροι μου είπαν ότι είχαν ετοιμόγεννες ή κουτάβια 10 - 15 ημερών!
Από υπομονή, άλλο τίποτα!
Α επίσης είμαι ο @goofy :p
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν εννοούσα ότι δεν είχες υπομονή. Ήθελα να πω ότι όταν έψαχνα, τύχαινε όσους "συμπαθούσα" να είχαν κλείσει κουτάβια πριν καν γίνει ζευγάρωμα. Τυχαίο; Το έβλεπα θετικά αυτό ως ένδειξη καλής αναγνωρισμένης εκτροφής.
 
  • Like
Reactions: _Goofy


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Εεεεε τι εγινε, μας ξεχασες ??? Φωτογραφια της πριγκιπεσας:love:. Και καλως την δεχτηκατε