Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Με συγκινείτε με τα καλά σας λόγια. Σας ευχαριστώ θερμά όλες/όλους.

@l.Kyveli και @Karla_8 με κάνετε και κοκκινίζω. Η φυσική άμυνά μου σε αυτό είναι τα «σεντόνια». Προσέξτε !!

@HolywoodBrn και @Yorkaddict Ενάντια στον τίτλο ενός κεφαλαίου ενός αμερικάνικου πιτμπουλοβιβλίου που είναι : «Gooddogsarewhereyoucanfindthem” προσωπικά πιστεύω ότι τα σκυλιά είναι σαν τα μωρά και σαν τους παραδοσιακούς δασκάλους : Τα μωρά επιλέγουν τους γονείς τους, οι δάσκαλοι τους μαθητές και οι σκύλοι τις ανθρωποοικογένειές τους. Οπότε μάλλον ο Γκούναρ με «βρήκε» κι ελπίζω να μην έχει κάνει λάθος !!
Πιο πεζά και ορθολογικά, ο μικρός έχει από τα καλύτερα αίματα που θα μπορούσε ένα «ημίαιμο» της τάξης του να έχει. Από υπόβαθρο είναι μία χαρά αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι. Κι εμείς καταγόμαστε από τους αρχαίους Έλληνες, αλλά αντί για Παρθενώνες και Θερμοπύλες υπογράφουμε μνημόνια και στηνόμαστε στις ουρές για 50 € …..

@mareco

Είπα ότι εδώ έμαθα για τα bullykuta(μεταξύ άλλων) που αγνοούσα και την ύπαρξή τους, όχι ότι θα έπαιρνα. Αν και όταν έρθει τρίτος σκύλος, υποψιάζομαι ότι θα μας διαλέξει κάποιο από ελληνική φυλή, ή πειρατής bullterrier που θέλει ο γιός, ή μπουρμπούλι που θέλω εγώ για το μέλλον ;)

 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μπουρμπούλι που θέλω εγώ για το μέλλον ;)
ω σουίτ μπέιμπυ τζίζας γιατί;
τι στο καλό σας εχετε πάθει όλοι και θελετε ''τετοια σκυλια'' ?:p
μην απαντησεις , καλύτερα ξεκίνα με την ιστορία του Μπρουνο.
ή εστω φορτωνε φωτογραφιες των μικρων
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Johnk, πρεπει να βελτιωσεις την πειθω σου! Ακου μας παρακολουθει χρονια! :p
Ελένη μου, δεν μπορώ να σου το υποσχεθώ αυτό... ειδικά σε τέτοιες εποχές... νιώθω τελευταία σαν στυμμένη λεμονόκουπα (και νομίζω ότι αυτό - πλέον - φαίνεται)

Ένα να σου πω, όμως: ΔΕΝ το βάζω κάτω... Ας μπορέσουμε να επιβιώσουμε και "να μας έχει ο Θεός γερούς, πάντα ν' ανταμώνουμε και να ξεφαντώνουμε", εδώ μέσα...:)

1) Είπα ότι εδώ έμαθα για τα bullykuta(μεταξύ άλλων) που αγνοούσα και την ύπαρξή τους, όχι ότι θα έπαιρνα...

2) Αν και όταν έρθει τρίτος σκύλος, υποψιάζομαι ότι θα μας διαλέξει κάποιο από ελληνική φυλή, ή πειρατής bullterrier που θέλει ο γιός, ή μπουρμπούλι που θέλω εγώ για το μέλλον ;)
1) Και άριστα λες ότι δεν θα έπαιρνες...:cool: παρόλα αυτά, μιλάμε ότι... ας μπει ο κλέφτης στο διαμερισματάκι σου - ξέρεις, στην ταράτσα - των 56τ.μ....:D

2) Now you are talking... THIS is my man!!!(y)

Υ.Γ. Σου ευχήθηκα, αλήθεια, το καλωσόρισες?:)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Όχι δεν μου ευχήθηκες, αλλά δεν έχει σημασία. Αρκεί που γράφεις τόσο ωραία posts και σου αρέσουν τα μπουρμπούλια (y)
Παρεμπιπτόντως, η ιστορία σου με τον Κάσπερ με ανάγκαζε να μπαίνω συνεχώς εδώ για να διαβάζω τη συνέχεια. Κρίμα που έπαιξε η season final (έπαιξε ;; ).
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Όχι δεν μου ευχήθηκες, αλλά δεν έχει σημασία....

2) Κρίμα που έπαιξε η season final (έπαιξε ;; ).
1) ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ, λοιπόν και καλές συζητήσεις - τσακωμούς - διαφωνίες - γνώσεις!!!:)

2) Γιατί να παίξει, δηλαδή?:cool:
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Μέσα στα πολλά ενδιαφέροντα, χρήσιμα και όμορφα που περιέχοντα στο νήμα http://www.dogforum.gr/community/threads/cane-corso-η-μηπως-οχι.24621/ - ένα νήμα που πρέπει να διαβάσουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για μολοσσοειδείς φυλές και γι’ αυτό ευχαριστώ τον νηματοθέτη @east49 και όσους σχολίασαν, υπάρχουν πολλά που θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ αλλά δύο τουλάχιστον δεν μπορούν να περιμένουν. Για να μην το ξεχειλώσω άλλο εκεί, τα αναφέρω συνοπτικά (λέμε τώρα) εδώ :

Το πρώτο είναι η «επανάσταση» που κάνουν οι τετράποδοι φίλοι, κυρίως όταν είναι στην εφηβεία. Χρησιμοποιώ με την πλήρη έννοιά της τη λέξη επανάσταση, γιατί περί αυτού ακριβώς πρόκειται : Ο νεαρός σκύλος μας αμφισβητεί τη μέχρι τότε θέση του ως κουτάβι στην αγέλη μας, που ήταν στη χαμηλότερη βαθμίδα με βίαιο τρόπο που ξεκινά από την άρνηση στις εντολές μας, συνεχίζει με γρυλλίσματα και ξεγύμνωμα δοντιών εναντίον του υπό αμφισβήτηση ανθρώπου (ή ζώου, αν υπάρχουν) και μπορεί να συνεχίσει σε ευθεία και ολοκληρωτική επίθεση (ειδικά εναντίον του όποιου αρχηγού της αγέλης). Οι σκύλοι μεταξύ τους θα τα βρούν εύκολα με μικροαμυχές (ας είναι καλά η φύση και όλη η διαδικασία του threatdisplay) με εξαίρεση πολύ λίγες φυλές (αυτές με κυνομαχικό παρελθόν και κυρίως τα ΑΡΒΤ) οι οποίες μπορεί να φτάσουν δυστυχώς μέχρι το θάνατο. Ο σκύλος λοιπόν επαναστατεί γιατί θέλει να ανέβει στις βαθμίδες της ιεραρχίας της αγέλης όσο πιο πολύ μπορεί και ει δυνατόν να γίνει αυτός ο αρχηγός της αγέλης. Στο τέλος της επανάστασής του όμως θα πρέπει να έχει μείνει σε σχέση με τους ανθρώπους της αγέλης στη βαθμίδα που ήταν πριν, δηλαδή στην απολύτως χαμηλότερη. Σε σχέση με τα τυχόν άλλα ζώα, στη θέση που του αξίζει. Απλά σκεφτείτε έναν οποιοδήποτε σκύλο να είναι στην ιεραρχία μιας οικογένειας πάνω από τη γυναίκα ή το/τα παιδιά ….

Πιστεύω ότι η ένταση και η διάρκεια αυτής της επανάστασης έχει να κάνει με τη φυλή, το φύλο και το άτομο.Wannabe alpha males κυριαρχικών και μεγαλόσωμων φυλών θα κάνουν πολύ πιο βίαιη επανάσταση από θηλυκά wannabe beta females μικρόσωμων και ήρεμων φυλών. Για να μη μακρηγορώ και θεωρητικολογώ (εξ άλλου αυτά είναι κοινός τόπος, χιλιοειπωμένα και χιλιογραμμένα εδώ μέσα) θα σας μεταφέρω τα δύο άκρα της δικής μου προσωπικής εμπειρίας :

Το ένα άκρο είναι ο Ματαντόρ, ένα ενήλικο πλέον γουέστι 4 ετών που το έχουμε από 3 μηνών. Δεν έκανε ΠΟΤΕ επανάσταση. Δεν αμφισβήτησε ποτέ κανέναν, δεν κινήθηκε ποτέ απειλητικά με οποιονδήποτε τρόπο εναντίον κανενός στην οικογένειά μας. Η μόνη αγριάδα που βγάζει είναι όταν τον παίρνουμε αγκαλιά και δεν θέλει, μερικές φορές κάνει ένα σιγανό γκρρρρ για 2-3 δευτερόλεπτα αλλά πάντα κοιτάζει αλλού. Απλά μας λέει «αφήστε με, δεν θέλω να με τραβολογάτε». Κι αυτό είναι όλο. Δεν έχει κάνει ποτέ καμία ζημιά στο σπίτι, μένει μόνος του πάντα εκτός crate από 6 μηνών, τρομερά καλόβολος και ήσυχος μέχρις αορατότητας, ανεξάρτητος, υπναράς και χαλαρός, απόλυτα ισορροπημένος και ιδανικός για οικογένεια και παιδιά. Επανάσταση όμως δεν έκανε ποτέ και δεν έχει καμία βίαιη όψη στον χαρακτήρα του.

Το άλλο άκρο είναι (ήταν) ο Μπρούνο. Τον πήρα 6 μηνών (το γιατί τον πήρα τότε είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία) και μέχρι 18 μηνών περίπου ήταν όπως είναι περίπου τώρα ο Ματ. Αρνί. Γέλια, παιχνίδια και χαρές με όλους και όλα, ενεργητικός, δραστήριος, πανέξυπνος, βασική υπακοή με την πρώτη και άψογα και από αγριάδα μηδέν. Μερικά βράδια, αντί για την καθιερωμένη μεγάλη βόλτα μας τον πήγαινα σε έναν περιφραγμένο χώρο 2 στρέμματα περίπου, όπου έτρεχε και έπαιζε με μία μικρόσωμη πιτμπουλίτσα 13 κιλών ενώ εγώ με τον φίλο που είχε τη θηλυκιά καθόμασταν, μιλούσαμε και θαυμάζαμε τα καμάρια μας. Ο δικός μου ήταν τότε περίπου 30+ κιλά. Ένα βράδυ λοιπόν, μετά από 1 ½ - 2 ώρες τρελού παιχνιδιού και τρεξίματος κι αφού έχουν έρθει τα βλαμμένα κι έχουν αράξει δίπλα μας, παίρνω τον οδηγό του και του λέω «έλα Μπρούνο, ώρα για το σπίτι». Ενώ μέχρι τότε, όταν έφτανε εκείνη η στιγμή, ερχόταν χαρούμενος κι ανυπομονούσε να επιστρέψει σπίτι (φαγητό γαρ), εκείνη τη φορά και για πρώτη φορά στη ζωή του, ξαφνικά εντελώς και χωρίς καμία αιτία, μου γρύλλισε άγρια κι επιθετικά. Αν και ξαφνιάστηκα, νόμισα ότι το κάνει για παιχνίδι (ήταν πολύ εφευρετικός), ή ότι θέλει να μείνει κι άλλο. Δεν έδωσα σημασία και συνέχισα με τον οδηγό, προσπαθώντας να τον περάσω στο περιλαίμιό του. Και τότε μου όρμησε. Όχι απειλητικά, αλλά ουσιαστικά. Για να με δαγκώσει στο χέρι. Ευτυχώς πρόλαβα και το τράβηξα πίσω και ενστικτωδώς του έριξα μια γονατιά. Από εκείνη τη στιγμή άρχισε η μάχη. Ο Μπρούνο έκανε κύκλους γύρω μου προσπαθώντας να βρει κενό και να επιτεθεί, εγώ είχα διπλώσει τον οδηγό στα δύο και τον χτυπούσα όπου και όσο μπορούσα, ειδικά όταν επιχειρούσε την επίθεσή του, με κλωτσιές και με το μεταλλικό άκρο-κρίκο του οδηγού καθώς τον έλουζα στα «γαλλικά». Αυτό, αν θέλετε το πιστεύετε, κράτησε 15-20 λεπτά περίπου. Αυτός ήθελε να με φάει κι εγώ να επιβιώσω. Δεν το σκέφτηκα, αλλά δεν είχα και επιλογή. Ο φίλος τα χρειάστηκε τόσο που πήρε τη δικιά του αγκαλιά κι ανέβηκε σε ένα δέντρο για να σωθεί !! Κάποια στιγμή, ενώ είχαμε παίξει το ξύλο της μαϊμούς, σταμάτησε ξαφνικά. Έκλεισε διακόπτες, ξανάγινε κουτάβι από killingmachine και ήρθε σαν να μην είχε συμβεί τίποτε για να του βάλω τον οδηγό. Για μια εβδομάδα περίπου, δεν έτρεχε τίποτε, ήταν σαν και πριν. Περιττό να σας πώ ότι κι εγώ είχα χ%$εί. Φοβόμουν μην επιτεθεί στη γυναίκα μου, σε άλλον κ.λ.π. Όποιον είχα ρωτήσει (εκπαιδευτές, φίλους εκτροφείς κ.λ.π.) μου σύστηναν όλοι σχεδόν την ευθανασία. Φυσικά αυτό ήταν το μόνο που δεν θα έκανα – όπως και το να το δώσω, γι’ αυτό και δεν έκανα τίποτε κι άφηνα τον χρόνο να περνάει και να παρατηρώ. Τον ξαναπήγα στο ίδιο μέρος με τις ίδιες συνθήκες άλλες τρεις φορές αλλά αυτός κύριος. Άψογος. Την τέταρτη φορά, ακριβώς όπως και την προηγούμενη, όταν του είπα να φύγουμε, έγινε το δεύτερο ημίχρονο. Ακριβώς όπως και την προηγούμενη φορά, γρυλλίσματα, δόντια, κύκλοι, επιθέσεις, ξύλο. Η μόνη διαφορά ήταν ότι αυτή τη φορά κράτησε πολύ λιγότερο, ούτε 5 λεπτά. Μετά από αυτές τις 2 «επαναστάσεις» ο Μπρούνο δεν με αμφισβήτησε ποτέ ξανά και υπέμενε τα πάντα : Έτρωγε με εντολή, σταματούσε και συνέχιζε με εντολή, του έπαιρνα το φαγητό από το στόμα κ.λ.π. Ούτε και έκανε ποτέ τίποτε με τη γυναίκα μου ή τα παιδιά που ήρθαν αργότερα.
Η μόνη διαφοροποίηση ήταν ότι εμένα δεν με προστάτευε ποτέ. Ενώ με τη γυναίκα μου και τα παιδιά ήταν ΥΠΕΡπροστατευτικός, όταν ήμασταν μαζί, τίποτε. Ένα άλλο βράδυ είχα βάλει έναν άλλο φίλο σε έναν ερημικό δρόμο να μου επιτεθεί με φωνές στη βόλτα μας. Ορμάει ο βαζιβουζούκος με φωνές και ουρλιαχτά, έρχεται κοντά μας, αρχίζει να με χτυπάει στην πλάτη και να ουρλιάζει και η αντίδραση του Μπρούνο ; ΤΙΠΟΤΕ απολύτως. Γυρνάει, τον βλέπει, και συνεχίζει να τραβάει το λουρί για τη βόλτα σαν να μην έτρεχε τίποτε !!! Προφανώς μου έλεγε «είσαι πιο δυνατός, βγάλτα πέρα μόνος σου». Αυτό του το είχα ξανακάνει 2-3 φορές με άλλα σενάρια αλλά η αντίδρασή του ήταν η ίδια : απόλυτη αδιαφορία (δεν μπορώ να πω ότι τότε δεν μου πέρασε από το μυαλό η ευθανασία !! LOL).

Αντίθετα, με τη γυναίκα μου και τα παιδιά ήταν το ακριβώς αντίθετο. Χωρίς καμία απολύτως εκπαίδευση φύλακα (συνειδητά), ήταν ο τέλειος φύλακας. Παρ’ όλο δε που τα παιδιά ήρθαν μετά, όχι μόνο δε ζήλεψε ποτέ αλλά τα αγαπούσε παθολογικά και υπέμενε τα μύρια όσα. Όταν κάποιο μωρό έκλαιγε, έκλαιγε κι αυτός αν δεν τον αφήναμε να πάει να το γλύψει για να το ηρεμίσει. Δεν τα έχανε από τα μάτια του, ξάπλωνε κάτω για να μην τα φοβίζει κι έκανε όλα αυτά που δεν πέρναγαν από κανενός το μυαλό όταν με αμφισβήτησε τόσο βίαια και επικίνδυνα. Η κόρη μου 3 χρόνων ήταν δεν ήταν όταν την έπιασα κάποια στιγμή να τον έχει πιάσει αγκαλιά από το λαιμό με το ένα χέρι και με το άλλο να προσπαθεί να του βγάλει το μάτι. Ο καημένος το μόνο που έκανε ήταν το κλείνει σφιχτά για να μην πληγωθεί. Ούτε καν προσπάθησε να μετακινηθεί. Άλλη μια φορά, η ίδια αγκαλιά από την κόρη αλλά τώρα προσπαθούσε να του βγάλει τη γλώσσα τραβώντας την !! Κι ο Μπρούνο δεν έκανε απολύτως τίποτε Το υπέμενε πιο στωικά κι από μοναχό του ζεν.

Ανάμεσα στον Ματ και στον Μπρούνο, το άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν οι 50 αποχρώσεις του γκρι !

Ηθικό δίδαγμα ; Όσο πιο ψηλό είναι ένα δέντρο, τόσο πιο μεγάλη σκιά ρίχνει (Γιουγκ). Αυτός που είναι ικανός για τα καλύτερα, είναι ικανός και για τα χειρότερα. Τα «γαμόσκυλα» ή θα γίνουν τέλεια σκυλιά ή θα γίνουν ο εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες. Διάβασμα, ψάξιμο, ΓΝΩΡΙΜΙΑ από κοντά με τη φυλή που θέλουμε να πάρουμε, με τους γονείς και τους συγγενείς του κουταβιού που θέλουμε να πάρουμε, αποδοχή των ιδιαιτεροτήτων της φυλής και της οικογένειας, εμπειρία για δύσκολες ράτσες, πολύς χρόνος, υπομονή, επιμονή και τόσα άλλα που αν το καλοσκεφτείς δεν θα πάρεις ποτέ σκύλο !!

Αυτό δεν βγήκε σεντόνι αλλά πανί ιστιοφόρου και γι’ αυτό κάπου πρέπει να το κλείσω, παρ’ όλο που μπορώ να γράφω με τις ώρες. Το δεύτερο που θα ήθελα να γράψω είναι για το τι κάνουμε όταν δύο σκυλιά τσακώνονται, αλλά προφανώς θα πρέπει να περιμένει.

Είστε ελεύθεροι/ες να ρωτήσετε, αμφισβητήσετε, βρίσετε όσο θέλετε !!!

Υ.Γ. 1 Η κόρη, 15 χρόνια πριν, στα πρώτα της βήματα ως νεαρή χειρίστρια τεράτων !!M + Br cr.jpg M + Br 2! cr.jpg
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
στο φορουμ οπως μαλλον εχεις καταλαβει ολοι αγαπάμε τους γραφιαδες.
ειναι πολλα κομματια του κειμενου που μου φαινονται περιεργα αλλα θελω μια διευκρίνιση μονο σε αυτο. alpha females θεωρεις οτι δεν υπαρχουν ή οτι ειναι εξαιρετικα σπανια;
υπεροχες οι φωτογραφιες:love:
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
στο φορουμ οπως μαλλον εχεις καταλαβει ολοι αγαπάμε τους γραφιαδες.
ειναι πολλα κομματια του κειμενου που μου φαινονται περιεργα αλλα θελω μια διευκρίνιση μονο σε αυτο. alpha females θεωρεις οτι δεν υπαρχουν ή οτι ειναι εξαιρετικα σπανια;
υπεροχες οι φωτογραφιες:love:
ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχουν alpha females. Νομίζω οτι το λέω καθαρά :

Wannabe alpha males κυριαρχικών και μεγαλόσωμων φυλών θα κάνουν πολύ πιο βίαιη επανάσταση από θηλυκά wannabe beta females μικρόσωμων και ήρεμων φυλών.

Εννοώ οτι αν κάποιος δεν θέλει να αντιμετωπίσει μεγάλη επανάσταση από το σκύλο του, αν επιλέξει beta female κουτάβι πιθανότατα θα έχει πολύ πιο εύκολα διαχειρίσιμη αντίδραση στην εφηβεία.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως εκπαιδεύτηκε ο Μπρούνο, μέχρι να φτάσει στην πρώτη αντίδραση.
Πώς δηλαδή τον καθοδηγησατε, πως του δείξατε αυτά που επιτρέπονται και αυτά που δεν επιτρέπονται.
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό.


Επίσης προσωπικά, έχω μια άλλη θεώρηση σχετικά με την ανθρωποσκυλισια αγέλη και την ιεράρχηση αυτής.
Η άποψή μου είναι πως αφενός είμαστε διαφορετικά είδη, κάτι που ο σκύλος το αντιλαμβάνεται πολύ νωρίς και αφετέρου ελέγχουμε εκ των πραγμάτων τους απαραίτητους πόρους για την επιβίωσή του.

Συνεπώς και κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν τίθεται θέμα αναρρίχησης, αλλά ανεξαρτητοποίησης. Ειδικά στην εφηβεία. Κάτι που έχει παρατηρηθεί και στις σκυλισιες ελεύθερες αγέλες.

Πολλές φορές δε, οι αντιδράσεις μας και η αντιμετώπισή μας, έχοντας στο νου αυτή την διαρκή προσπάθεια αμφισβήτησης, είναι τέτοιες που μπερδεύουν τον σκύλο και βγάζουν μια ανασφάλεια με τις αντίστοιχες αντιδράσεις.

Με απλά λόγια νομίζω πως εμείς οι ίδιοι βγάζουμε αυτή τη συμπεριφορά από τους σκύλους μας. Άθελά μας.
Για αυτό και αρχικά ρώτησα τον τρόπο εκπαίδευσης, καθοδήγησης του Μπρούνο.

Με όλο το σεβασμό και με κάθε διάθεση για συζήτηση:)
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@Yorkaddict
γι' αυτό γράφουμε για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και απόψεις, για να μάθουμε και να γίνουμε καλύτεροι. Απαντώ κατ' ευθείαν στις ερωτήσεις σου :

Ο Μπρούνο ήρθε σε μας όταν ήταν έξι μηνών κι όπως έγραψα και στο ποστ μου, για ένα χρόνο ακόμα, δλδ μέχρι 18 μηνών ήταν πιο ήσυχος και από αρνί. Δεν είχε βγάλει καμμία απολύτως επιθετικότητα σε άνθρωπο ή ζώο.
Από 7 μηνών περίπου (λίγο αφ' ότου ήρθε στο σπίτι) κάναμε βασική υπακοή με επαγγελματία εκπαιδευτή και εκτελούσε αμέσως και άψογα. Ρομπότ. Αργότερα συνεχίσαμε και με προχωρημένη υπακοή όπου επίσης ήταν άψογος.
Από την πρώτη στιγμή ζούσε μέσα στο σπίτι, κανονικό μέλος της οικογένειας, με τους κανόνες που έχω ακολουθήσει σε όλα μου τα σκυλιά μέχρι τώρα χωρίς όμως κανένα άλλο να έχει αυτήν την αντίδραση. Πίστεψέ με, ούτε ήθελα, ούτε ποτέ περίμενα τέτοια συμπεριφορά, ούτε και την προκάλεσα εγώ καθ' οιονδήποτε τρόπο, τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω. Μπορεί να δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις, κι εγώ αν δεν το ζούσα το ίδιο θα ένιωθα, αλλά η αντίδρασή του ήταν κεραυνός εν αιθρία, γι' αυτό και την καταθέτω εδώ. Σαν μια ακραία αντίδραση που πρέπει να έχει κάποιος υπ' όψιν του σαν πιθανή με συγκεκριμένες φυλές και κυρίαρχα άτομα.

Σεβαστή η άποψή σου για ανεξαρτητοποίηση, αλλά επέτρέψε μου να κρατήσω τη δική μου για αναρρίχηση στην ιεραρχία, την οποία ιεραρχία και εσύ δέχεσαι. Οπότε σειρά μου να σε ρωτήσω : Ποιός και πότε καθορίζει αυτή την ιεραρχία στην ανρωποσκυλοαγέλη ; Κι αυτή η ιεραρχία από τη στιγμή που δημιουργείται είναι στατική ; Δεν αλλάζει ποτέ ;
Περιμένω τις απαντήσεις σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά, έκανα "like" στο post σου, αγαπητέ @AGRIAN , γιατί πραγματικά "καταθέτεις ψυχή"!

Όμως κι εγώ έχω ορισμένα κενά - απορίες (και "ελάχιστες" διαφωνίες:cool: ), τις οποίες θα διατυπώσω από αύριο (μιάς και τώρα γράφω βιαστικά - μιάς και θα αρχίσω τη διαδικασία "βόλτας" με τα αγγελούδια μου)...

Το σίγουρο είναι ένα: Εριξες το σπόρο και νομίζω ότι θα ανθίσει... σε αυτό το θέμα θα γίνουν μερικοί ακόμα "επικοί" γύροι κατάθεσης απόψεων... ειδικά δε, που είναι αρχές Αυγούστου και η δουλειά θα είναι λιγότερο απαιτητική...:)
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Προσωπικά, έκανα "like" στο post σου, αγαπητέ @AGRIAN , γιατί πραγματικά "καταθέτεις ψυχή"!

Όμως κι εγώ έχω ορισμένα κενά - απορίες (και "ελάχιστες" διαφωνίες:cool: ), τις οποίες θα διατυπώσω από αύριο (μιάς και τώρα γράφω βιαστικά - μιάς και θα αρχίσω τη διαδικασία "βόλτας" με τα αγγελούδια μου)...

Το σίγουρο είναι ένα: Εριξες το σπόρο και νομίζω ότι θα ανθίσει... σε αυτό το θέμα θα γίνουν μερικοί ακόμα "επικοί" γύροι κατάθεσης απόψεων... ειδικά δε, που είναι αρχές Αυγούστου και η δουλειά θα είναι λιγότερο απαιτητική...:)
Ανυπομονώ αγαπητέ @johnk !!

Ες αύριον τα σπουδαία, λοιπόν !
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Χμ.... Προσπαθεις να μου διασπασεις το θεμα μου κ καλα για να μην το ξεχυλωσεις ε;;; :whistle:
Τεσπα... Αφου θεςεδω, εδω!

Δυο πραγματα θα προσθεσω στο αρχικο σου κειμενο, το δευτερο θα το βρεις ποιο ενδιαφερον:
Πρωτον, ναι συμφωνω μαζι σου συμβαινει ως "κεραυνος εν αιθρια" κ ξαφνικα το κατα τ'αλλα γλυκητατο ζωακι μας μετατρεπεται στο κοριτσακι του εξορκιστη κ σηκωνεται στον αερα κ γυρναει κ το κεφαλι γυρω γυρω!!!
Εγω πριν το κανει αυτο το.... ξεσπασμα, την ειχα ηδη δοκιμασει με ερεθιστη και ναι οκ ειχε ενα "νευρο" και δαγκωμα, αλλα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτο που εκδηλωσε σε μενα.
Αυτη της η αντιδραση ειχε ΠΟΛΥ νευρο αλλα και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΑΘΟΣ.
Πραγματικα πιστευε σε αυτο που εκανε.!

Παμε τωρα στο δευτερο:
Αφου το κοριτσακι του εξορκιστη εμφανιστηκε μια φορα, προς τους αλλους δεν εφυγε ποτε!
Απο τοτε που τσακωθηκα μαζι της εγω (και κατα το σκυλισιο μυαλο της την κερδισα μαλλον) πιθανολογω οτι ο εγκεφαλος της συνδιασε κατι σαν "αν παθεις κατι εσυ, θα παθω κιεγω" κ απο τοτε με φυλαει παθολογικα.
Την ειδα να βγαζει το ιδιο παθος που εβγαλε οταν τσακωνοτανε μαζι μου, οταν ο ερεθιστης πηγε να με ακουμπησει γθα πρωτη φορα, παρακαμπτωτας τον σκυλο.
Ηταν η πρωτη φορα που επεσε πανω του με μισος, ολοκληρωτικα.
Απο τοτε το κανει παντα.
Αυτοβουλα κ χωρις εντολη. Σε μενα δεν πρεπει να φτασει τιποτα.....
Εντολη πλεον θελει για να το αγνοησει......
Επισης παντα μα παντα οπου κι αν ειμαστε καθεται αναμεσα, πανω η ακριβως μπροστα στα ποδια μου και δεν ειναι κατι που της εμαθα εγω.....

Ο μονος αστειος τροποςνα περιγραψω αυτη την συμπεριφορα ειναι σαν να λεει "αφου βρηκα και υπαρχει κατι τοσο σπανιο που μπορει να νικησει εμενα, θα το προστατεψω με την ζωη μου"

Αντιθετως την μανα μου πχ που την εχει μετατρεψει η σκυλα σε προσωπικο της σκλαβο δεν την προστατευει...... γιατι ως γνωστον, σκλαβους βρισκεις πολλους!!!!
 
  • Like
Reactions: zenio


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποιός και πότε καθορίζει αυτή την ιεραρχία στην ανρωποσκυλοαγέλη ; Κι αυτή η ιεραρχία από τη στιγμή που δημιουργείται είναι στατική ; Δεν αλλάζει ποτέ ;
Καταρχάς να πω πως δεν πιστεύω στην ύπαρξη ιεραρχίας ανάμεσα σε μένα και τα σκυλιά μου. Το μεταξύ τους είναι άλλο θέμα ας κάνουν ο,τι θέλουν.

Οι θέσεις μας είναι ξεκάθαρες.
Είμαστε διαφορετικά είδη, η φύση η ίδια φρόντισε για αυτό.

Μυρίζουμε διαφορετικά, λειτουργούμε διαφορετικά, αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά.
Όπως δεν θα κάνω τον σκύλο άνθρωπο και να του δώσω ανθρώπινες συμπεριφορές, έτσι δεν θα κάνω και τον εαυτό μου σκύλο για να του δώσω σκυλίσιες συμπεριφορές.

Συνεπώς αυτόματα οποιαδήποτε ανυπακοή ή τσιριμονια του σκύλου δεν θα την μεταφράσω σε προσπάθεια αμφισβήτησης ή αναρρίχησης.
Να αμφισβητήσει τι;
Το χέρι που τον ταΐζει;

Και ας αναρριχηθεί....
Θα πάει που;;;
Μπορεί να επιβιώσει;

Εμείς οι άνθρωποι ελέγχουμε τον έναν και μοναδικό πόρο που χρειάζονται για να επιβιώσουν.
Εμείς οι άνθρωποι εκ των πραγμάτων, λόγω φύσης, κρατάμε τη ζωή τους στα χέρια μας. Από εμάς εξαρτώνται.

Συνεπώς δεν θεωρώ δόκιμο να τους κυριευσουμε και άλλο επειδή απλά μπορούμε.

Αν παρόλα αυτά ο σκυλος μου πάρει τον στραβό δρόμο:

Θα ψάξω να δω πρώτα πόσο πραγματικά τον δίδαξα να κινείται στον κόσμο μου κάτω από όλες τις συνθήκες και πόσο συνεπής ήμουνα.

Θα αναρωτιόμουν αν έχτισα μια σχέση που στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και όχι στον εξαναγκασμό και τον φόβο μην μου πάρει τη θέση.

Τέλος θα τον κοίταζα στα μάτια να δω αν αυτό που νοιώθει είναι αγάπη και όχι υποταγή και φόβος.

Άλλο υπακοή, άλλο υποταγή.
Το μεν διδάσκεται, το άλλο επιβάλλεται.
Από την υπακοή απορρέει εμπιστοσύνη, από την υποταγή φόβος.

Νομίζω έχει τεράστια διαφορά.
:)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
1.Οι θέσεις μας είναι ξεκάθαρες.
Είμαστε διαφορετικά είδη, η φύση η ίδια φρόντισε για αυτό.

Μυρίζουμε διαφορετικά, λειτουργούμε διαφορετικά, αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά.
Όπως δεν θα κάνω τον σκύλο άνθρωπο και να του δώσω ανθρώπινες συμπεριφορές, έτσι δεν θα κάνω και τον εαυτό μου σκύλο για να του δώσω σκυλίσιες συμπεριφορές.

2.Τέλος θα τον κοίταζα στα μάτια να δω αν αυτό που νοιώθει είναι αγάπη και όχι υποταγή και φόβος.

Άλλο υπακοή, άλλο υποταγή.
Το μεν διδάσκεται, το άλλο επιβάλλεται.
Από την υπακοή απορρέει εμπιστοσύνη, από την υποταγή φόβος.

Νομίζω έχει τεράστια διαφορά.
:)
1.Και ο σκυλος με τον γατο ειναι αλλο ειδος, μυριζει κ λειτουργει διαφορετικα, αλλα υπαρχει ιεραρχια στις μεταξυ τους σχεσεις.
Νομιζω οτι για τα σκυλια μας ειμαστε απλα "ενα διαφορετικο ζωο" κι οχι κατ αναγκην κατι ανωτερο!
Επισης τουλαχιστον στη δικη μου φαση, οταν κυλιεμαι μαζι τους κ τα δαγκωνω κι ολας, ε δεν νομιζω οτι εχουνε κ βασιμο λογο να πιστευουνε οτι ειμαστε κατι πολυ διαφορετικο.....

2.Απο την υποταγη ομως απορρεει κ ασφαλεια.
Την δε αγαπη δεν την αντιλαμβανονται οπως εμεις.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Aπό το αντρίκειο σταυροπόδι στον ύπνο θεωρώ αν είχες βγάλει τον Γκούναρ "Βάγγο" ή "Μάγκα" ή κάτι αντίστοιχο όλοι θα καταλαβαίναμε τους λόγους...Είναι ένας πανέμορφος μικρός θεούλης,καλωσήρθες και να χαίρεσαι την όμορφη οικογένεια!
 
  • Like
Reactions: d-friend and Aslan