Καθαριότητα (άσχημη μυρωδιά κουταβιού)


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η σωστοτερη διατυπωση ειναι οτι ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ το μπανιο γιατι ο οργανισμος του ειναι ηδη ταλαιπωριμενος μετα το εμβολιο και πολλες φορες οι απειροι κατοχοι δεν μπορουν παντα να εξασφαλισουν οτι το κουταβι θα στεγνωσει καλα και δεν θα κρυωσει
Ειναι η πιο δυσκολη περιοδος για το κουταβι , μια και πρεπει να ζεσταθει μονο του μακρια απο την μανα του και την τοκετο-ομαδα
Θελει λοιπον προσοχη
Ακριβώς αυτό είναι το ζήτημα που μου κίνησε τον ενδιαφέρον!
Αν λοιπόν αλλάξει το απαγορεύται με το αποφεύγεται, αλλάζει τελείως το νόημα....
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
Παιδια μολις γυρισα απο το super πηρα μυλοξιδο αλλα τωρα είδα και τα άλλα ποστς και μπερδευτηκα πολυ πήρα και άλλον γιατρο τηλ μου είπε την δευτέρα να το κάνω μπάνιο...τι να κάνω τωρα μπερδεύτηκα τελείως τωρα περναω και τις φωτο
 




Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
Ναι ήταν γνωστοί μου, τα κουτάβια τα είχαν μαζί με την μάνα και τον πατέρα σε ένα χώρο που είχαν φτιάξει για την αυλή και μολις πήγα άρχισαν να κατουράνε όλα είχε 7 κουτάβια :) και έγιναν όλα μέσα στις βρομιές τα καθαρίσαμε όσο μπορούσαμε αλλα δεν είναι μόνο αυτό οταν την πήρα στο αυτοκίνητο το καημένο έκανε πολους εμετούς και έγινε και εκεί χάλια το καθάρισα όσο μπορούσα αλλα η μυρωδιά έμεινε,μέχρι που το έχω στο σπίτι έχει μειωθεί απο τότε η μυρωδιά την έχω καμια εβδομάδα +.αυτά και μέχρι να μάθει να τα κάνει και στην πάνα είχα 2-3 ατυχήματα και έγινε και εκεί χάλια :) τις φώτο να σας τις βάλω εδώ ή έχει άλλο τόπικ για αυτά?
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
τις βάζω εδώ αν είναι λάθος βάλτετο στο σωστό ευχαριστώ!



Μέσα στην μαυρίλα



και έχει άσπρες τριχούλες στο στέρνο.Καλα με την φυλή έχω πάθει πλάκα είναι σαν είμαι εγώ σε σκύλο γι αυτο επέμεναν και να το πάρω !! μονο που αυτή είναι πολύ νευρική!!
 
Last edited:




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
τα μάτια της είναι πολύ φοβισμένα....

μάλλον τον πραγματικό χαρακτήρα του γκρένενταλ όμως δεν θα τον γνωρίσεις....συνήθως τα κουτάβια που προέρχονται απο τέτοιου είδους γέννες παρουσιάζουν προβλήματα χαρακτήρα.....
οι άνθρωποι που έκαναν την γέννα είναι το λιγότερο ανεύθυνοι ....για να μη πω κάτι χειρότερο....:mad::(

μπράβο σου για τον χώρο που της έχεις....φαντάζομαι σε σχέση με τον προηγούμενο να φαντάζει παράδεισος....:):):):)
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν απαγορεύεται να κάνει μπάνιο. Να κολυμπήσει σε νερά που μπορεί να είναι μολυσμένα πρέπει να αποφεύγουμε.

Η επαφή με το νερό είναι μέσα στο πρόγραμμα κοινωνικοποίησης. Πριν πάνε τα κουτάβια στο καινούργιο τους σπίτι έχουν έρθει σε επαφή με το νερό και το σεσουάρ και όταν το επιτρέπει ο καιρός βάζω παιδική πισινά στο κήπο

IMG_8329..jpg 20110703180144(1)..jpg 260610 (100)..jpg IMG_8314..jpg


[video=youtube;dRz_xgGlW78]http://www.youtube.com/watch?v=dRz_xgGlW78[/video]

ή πάμε σε γνωστούς με πισίνα

[video=youtube;4gWYMSuNRHo]http://www.youtube.com/watch?v=4gWYMSuNRHo[/video]
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
ναι βασικα εγώ φταίω δεν έχει ξαναδεί φλάς και τις το έχωσα μέσα στην μούρη τωρα με απογοήτευσες που μου είπες δεν θα γνωρίσω τα γκρένενταλ αλλα θα προσπαθήσω όσο για την γέννα τα κουτάβια δεν τα πούλησαν..τα χάριζαν αλλα το θέμα το έθιξες μάλλον για την γέννα.εντάξει κοίτα πρώτη φορά γέννησε η σκύλα τους ειναι 3 χρονών και αυτή που το είχε ήθελε τουλάχιστον έναν διάδοχο:) και με το δίκιο της πιστεύω γιατί είναι και νέα κλπ ελπίζω να με καταλαβαίνεις και το έχει πολύ προσεγμένο το σκυλί της και αυτή και η άλλη που είχε το αρσενικό δεν θα τους έλεγα ανεύθυνους,τώρα δενν έχω και άλλη γνώση για το θέμα της αναπαραγωγής,αλλα δέν έγινε με σκοπό το χρήμα η κάτι τέτοιο αυτά.Έχω διαβάσει για τα γκρένενταλ και ακόμα διαβάζω κοιταξε μένω σε εξοχή έχω πολύ χώρο και θάλλασα και όλα δίπλα μου και πιστεύω επειδή γενικά τρέχω κάνω ράνω κλπ κλπ..θα αξιοποιήσω πολλές δυνατότητες.τώρα θέμα χαρακτήρα δεν ξέρω... ρώτησα για τους γονείς ήταν ειλικρινής μαζί μου,μου είπαν ο αρσενικός είναι διάολος!! μου το τόνισε μου είπε στην οικογένεια και στο σπίτι είναι άπαιχτος αλλα με ξένους θα έχεις πρόβλημα,για την θυληκιά μου είπε πολύ καλος χαρακτήρας πανέξυπνη ήρεμη και τρομερός φύλακας(δεν με ενδιαφέρει και πολύ έχω συναργεμό στο σπίτι και φλοπερ :) ) και γενικά τα κακα που κατέληξα είναι οτι απο νωρίς να μάθει τον κόσμο αυτους που έρχονται συνχά σπίτι κλπ..και αυτό κάνω το δικό μου σαν κουτάβι είναι πολύ καλό ήρεμο αλλα νευρικό πολύ αλλα έχει περιοριστεί του το κόβω σιγα σιγά και έχω αποτελέσματα δηλαδη κάτι άσκοπα γαυγίσματα κλπ..έ έχω ακόμα και εγώ και αυτή πολλά να μάθουμε.

Υ.Γ
είδη της έχω μάθει το κάτσε και το μείνε χαχα:p
Αυτά φίλε φίλη ΤΑΡΑ τώρα δεν ξέρω θα δούμε :) όσο για τον χώρο ναι είναι πολύ καλύτερα πιστεύω! και τις έχω και στον κήπο σπέσιαλ σπιτικό για όταν μεγαλώσει αλλα το βράδυ μέσα μαζί μου μην έρθει κανας βλάκας που θέλει να κλέψει και ρίξει καμια φόλα.!αυτα!

Φιλικά,
Αγγελος
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κοίτα μακάρι να έχουμε τον χρόνο (και τα κουράγια ...) και να τα λέμε συχνά απο εδώ και πέρα.......:)
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν μπορείς βάλε μου καμια φώτο απο τον σκύλο σου να δώ γκρένενταλ ειναι έτσι?τελικά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει την αρχική μου απορία ? να το κάνω μπανάκι το σκυλί με σαμπουαν και λοιπά ή όχι?ευχαριστώ
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έχω κάτι παλιές στο άλμπουμ μου...( που είναι πολύ χάλια και πρέπει να τις αλλάξω κάποια στιγμή...:p)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Περιμενε μερικές μέρες ακομα και καντο μετα ενα μπανακι με ειδικό σαμπουάν για σκύλους, σκουπησέ τη καλά να στεγνώσει. Ακομα καλυτερα καντο ολο αυτο μια ηλιολουστη μερα και αστην μετα -σκουπισμενη- να στεγνωσει καλυτερα στον ηλιο.

Γενικά, ο ηλιος της κανει καλό σ' αυτη την ηλικιά γιατι την βοηθα να "παραξει" ασβέστιο που ειναι σημαντικοτατο για την αναπτυξη της. Με μετρο παντα, μη τη βαρεσει κατακουτελα. Μην της δωσεις ποτε συμπληρωμα ασβεστιου απο μονος σου, χωρις να ρωτησεις γιατρο.

Επισης, μην την αφηνεις να τρέχει/παίζει σε λειες επιφανειες (μαρμαρα, πλακακια, παρκε, παγοδρομια...). Κανει κακο στην αναπτυξη των συνδεσμων της και μπορει μετα να σου βγαλει προβλημα. Στρωσε κανα χαλι, αν δεν εχεις ηδη.

Αντε να σε δω.
 






greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
και εγω θα σε συμβουλευα μηλοξυδο με χλιαρο νερο και να περασεις το σκυλακι με ενα πανακι βρεγμενο με αυτο το διαλλυμα.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Ειναι φατσουλα η Ατιμη ψυχούλα να την προσεχείς Φίλε και θα γίνει απαιχτη να σου ζήσει