Καθαριότητα (άσχημη μυρωδιά κουταβιού)




Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
λοιπον μαγκες και μαγκισες πήρα και γαμώ τα μωρομάντηλα το έκανα το χτένισα το σκούπισα ακομα βεβαια μυρίζει αλλα οκ απο πριν πολύ καλύτερα!!Ρε παιδια αλλα τώρα μου βάλατε άλλες αμφιβολίες και επειδή έχω χάσει ένα σκυλάκι ξέρετε είμαι πολύ ζαλαρχ.. δεν αφήνω το σκυλί για πολλά πολλά μην πάθει τίποτα..και το έχω μόνο μέσα στο σπίτι μέχρι κανα μήνα ακόμα να κάνει ολα τα εμβόλα και το βγάζω στην αυλή που έχει πλακακια:S:S πφφ τι να κάνω τώρα γι αυτό?? το προηγούμενο μου πέθανε απο τύφο(ενώ είχε κάνει τα εμβόλια..μεγάλη ιστορία εφαγε πολύ κόσμος ξύλο εκείνη την περίοδο) και γι αυτό δεν το αφήνω στο οικόπεδο μέχρι να κάνει εμβόλια το έχω πολύ άγχος το χαλί μου το είχα βγάλει για να μην μου τα κατουρίσει και φρίξουν εδω στο σπίτι και δεν τα έχω καλα με το να καθαρίζω οποτε το έβγαλα :) προσπαθώ να το κοινωνικοποιήσω το πέρνω αγκαλιά το πάω καμια γύρα ή με το αμάξι αλλα όχι πολλά πολλά γιατι φοβάμαι όπως σας είπα μέχρι να κάνει και τα άλλα εμβόλια που είναι στις 12/3 ε θα κάνουμε όλη υπομονή τι να κάνω εκτός καν αν έχετε να με συμβουλεύσετε κάτι εσείς θα το εκτιμούσα!αλλα του αρέσει και εδώ του παίζω κιθαρούλα τραγουδάμε έχω μειώσει και το κάπνισμα καλα είμαστε αλλα αυτο με τα κόκκαλακια του που είπατε τώρα με τάραξε θα μπορούσα να έχω συμβουλές παρακαλω????

Μάθατε...
'Αγγελος :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν οι συνθήκες που γεννήθηκε η μικρούλα ήταν διαφορετικές θα σου έλεγα να πάρεις ΤΩΡΑ λουράκι και να ξεκινήσετε βόλτες...(εγώ αυτό έκανα και αυτό θα ξανακάνω...)
εσύ πάρε την μικρή παραμάσχαλα-μην την αφήνεις κάτω !- και ξαμολήσου σε δρόμους και πλατείες, σχολεία, σούπερ-μάρκετ,λαικές κλπ.
να έχει όσο περισσότερα ερεθίσματα και ευχάριστες εμπειρίες....:)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δαγκωσε το τωρα που ειναι μικρο,γιατι αμα μεγαλωσουν δεν......
είμαι σίγουρος πως κάποιοι από 'δω μέσα μπορούν να σου επιβεβαιώσουν ότι και τώρα που είναι μεγάλη άμα λάχει κυκλοφορώ και την έχω στην αγκαλιά μου :D

Γριφε σου χει λειψει η κουταβοπεριοδος ε?
πολύ χαλαρά αν ήταν κάπως καλύτερες οι συνθήκες έπαιρνα μερικά κουταβάκια με μια αναλογία 1 χάσκι προς 3 γκρένια *demonio*
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτό με την κιθάρα... έχω λιώσει στο γέλιο! :D
Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω λαλήσει που λέω παραμύθια (μπούρδες δηλαδή) την ώρα που μπανιάρω τις δικές μου...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
λοιπον μαγκες και μαγκισες πήρα και γαμώ τα μωρομάντηλα το έκανα το χτένισα το σκούπισα ακομα βεβαια μυρίζει αλλα οκ απο πριν πολύ καλύτερα!!Ρε παιδια αλλα τώρα μου βάλατε άλλες αμφιβολίες και επειδή έχω χάσει ένα σκυλάκι ξέρετε είμαι πολύ ζαλαρχ.. δεν αφήνω το σκυλί για πολλά πολλά μην πάθει τίποτα..και το έχω μόνο μέσα στο σπίτι μέχρι κανα μήνα ακόμα να κάνει ολα τα εμβόλα και το βγάζω στην αυλή που έχει πλακακια:S:S πφφ τι να κάνω τώρα γι αυτό?? το προηγούμενο μου πέθανε απο τύφο(ενώ είχε κάνει τα εμβόλια..μεγάλη ιστορία εφαγε πολύ κόσμος ξύλο εκείνη την περίοδο) και γι αυτό δεν το αφήνω στο οικόπεδο μέχρι να κάνει εμβόλια το έχω πολύ άγχος το χαλί μου το είχα βγάλει για να μην μου τα κατουρίσει και φρίξουν εδω στο σπίτι και δεν τα έχω καλα με το να καθαρίζω οποτε το έβγαλα :) προσπαθώ να το κοινωνικοποιήσω το πέρνω αγκαλιά το πάω καμια γύρα ή με το αμάξι αλλα όχι πολλά πολλά γιατι φοβάμαι όπως σας είπα μέχρι να κάνει και τα άλλα εμβόλια που είναι στις 12/3 ε θα κάνουμε όλη υπομονή τι να κάνω εκτός καν αν έχετε να με συμβουλεύσετε κάτι εσείς θα το εκτιμούσα!αλλα του αρέσει και εδώ του παίζω κιθαρούλα τραγουδάμε έχω μειώσει και το κάπνισμα καλα είμαστε αλλα αυτο με τα κόκκαλακια του που είπατε τώρα με τάραξε θα μπορούσα να έχω συμβουλές παρακαλω????

Μάθατε...
'Αγγελος :)
Eισ' ωραίος. Δε σε φοβαμαι.
Απ' αυριο λεπτομερειες. Τωρα υπνο.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
λοιπον μαγκες και μαγκισες πήρα και γαμώ τα μωρομάντηλα το έκανα το χτένισα το σκούπισα ακομα βεβαια μυρίζει αλλα οκ απο πριν πολύ καλύτερα!!
.... θα μπορούσα να έχω συμβουλές παρακαλω????

Μάθατε...
'Αγγελος :)

Το προβλημα δεν ειναι τοσο στο τριχωμα αλλα στο δερμα του σκυλου
(αυτο ειναι που μυριζει εντονα )
Το μωρομαντηλο απλως "σκεπαζει" την μυρουδια προσωρινα.
Μετα το πρωτο μπανιο τα πραγματα πιθανον να ειναι καλλιτερα ,μια και οπως φαινεται στις photo ειναι μακρυτριχο και το τριχωμα του ,πιθανον, να μην εχει τοσο λιπαροτητα ...
να σου ζησει και να το χαιρεσαι ...
 
Last edited:


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Λοιπον ο δικος μου ειναι απο τα σκυλιά που μυρίζουν εντονα ακομα και να "ζεσταθει".Και τι εννοω δηλαδή οταν παιζει ή και κοιμάται κουλουριασμένος μετά πάλι μυρίζει.Οπως μου ειπε η κτηνίατρος ειναι σαν τους ανθρώπους κάποια μυριζουν περισσοτερο.Εγώ βρήκα τη λύση στα εξής:
* Aκομα και κάθε μέρα σχεδον που τον πάω στο άλσος και λερώνεται με χώματα και πασαλειβεται με σάλια, σε ένα τάπερ νερο με λιγο μηλοξυδο και τον τριβω με το βιτεξ του.
*Μπάνιο με το σαμπουάν του καθε μήνα και ενδιάμεσα μια φορά μονο με νεράκι σκέτο
*Οχι κοκαλα με έντονη μυρωδιά οπως αυτά της πάπρικας
*Ολιστικες τροφές που δεν έχουν συντηρητικά και δεν επηρεάζουν το δέρμα
Με αυτά μπορω να σου πω οτι δεν μυριζει σχεδον καθολου ή και καθολου.

Εγώ μπανιο τον ειχα κάνει στα εμβολια δεν μου ειχε πει κάτι η κτηνιατρος, ισως επειδή ηταν αδέσποτο και ειχε ήδη αντισωματα.
 
Last edited:


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Καταρχην να σου ζησει η κουκλιτσα σου!Καλως ηρθες και χαιρομαι που σε "ακουω" τοσο ενθουσιασμενο και συναμα υπευθυνο!
 
Last edited:




jowow

New Member
1 Φεβρουαρίου 2014
3
0
Καλησπέρα παιδιά εδώ και μια βδομάδα έχω ενα βέλγικο ποιμενικό θηλυκό ειναι 2 μηνών το έχω μέσα στο σπίτι.έχω το εξής πρόβλημα ( συγνώμη αν έχει γίνει πάλι αυτο το θέμα αλλα τα βρίσκω λίγο περίπλοκα αυτα τα φόρουμ δεν ξέρω πολλά!!,ελπίζω να είμαι σωστό τόπικ) το σκυλάκι μυρίζει πολύ άσχημα την δευτέρα έκανε το πρώτο εμβόλιο έβαλε μια αμπουλίτσα σε αλοιφή και πήρε το χαπάκι για να σκουλίκια. ο γιατρός μου είπε μετα απο 3 μερες κάντο μπάνιο...και πήρα και αλλον έναν μου είπε μετά απο μια βδομάδα. και έχω μπερδευτεί παλιά που είχα και άλλα σκυλιά θυμάμαι στην αρχή δεν τα έκανα καθόλου μπάνιο οσο ήταν κουτάβια αλλα δεν με ενοχλούσε και η μυρωδιά! αυτή εδώ μυρίζει πολυ ρε παιδι μου :) πήρα αυτα τα μαντιλάκια αλλα τίποτα δεν φεύγει η μυρωδια είδα εδώ λετε κατι αυγά να κανω μασαζ δεν τα πολυ κατάλαβα να πω την αλήθεια μπορείτε να με βοηθήσετε τελικά ποτε να την κάνω μπανιο μηπως φύγει αυτη η δυσοσμία! ευχαριστώ

Φιλικά,
Αγγελος
κ γω εχω παρει κουταβακι κ ο γιατρος μου πε μετα απο 10 μερες να τ κανω μπανιο, σημερα ειναι η 11η και θα γινει :) εε ειχε κ μενα μια μυρωδια γενικα αλλα ηταν απο τ σκυλοτροφη του, οποτε κοιτα να τ χεις σ χωρο που ν μν μυριζει, ανοιχτο ή κλεισε τ σακουλα, και μετα τ μπανιο θα μυριζει καλυτερα σιγουρα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
κ γω εχω παρει κουταβακι κ ο γιατρος μου πε μετα απο 10 μερες να τ κανω μπανιο, σημερα ειναι η 11η και θα γινει :) εε ειχε κ μενα μια μυρωδια γενικα αλλα ηταν απο τ σκυλοτροφη του, οποτε κοιτα να τ χεις σ χωρο που ν μν μυριζει, ανοιχτο ή κλεισε τ σακουλα, και μετα τ μπανιο θα μυριζει καλυτερα σιγουρα.
επειδη δεν βγάζω νόημα τι εννοείς?
επισης αν δεν κάνω λάθος 1 ή 2 σύμφωνα μόνα τους δεν αποτελουν λέξη, και δεν βγάζουμε ακρη τι γράφεις.:rolleyes:
 


Giannaros

New Member
27 Ιανουαρίου 2016
2
1
40
Καλησπέρα σας, εχω και εγω ενα θεματακι μυρωδιας με το σκυλάκι μου.
Ας τα παρουμε απο την αρχή... Υοθέτησα ενα σκύλακι (η ρατσα του δεν εχει σημασια), όταν γυρίζουμε απο την βόλτα του πλένω τα ποδια με σαπουνι fissan (αυτο μου συστησαν απο την φυλοζωικη),το πιπι (με το σαμπουαν της), μουρη με νεράκι και μετα με μωρομαντηλο. Παρατήρησα τις τελευταιες 10 μέρες μετα το μπάνιο της τα πόδια της βρώμανε σαν καλαμποκίλας... μια περιεργη μυρωδια... μπάνιο δεν μπορώ να το κάνω ακομή, γιατί μου είπαν μια φόρα το μήνα και έκανε στις αρχές Γενάρη... τι να κάνω;;;
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Καλησπέρα σας, εχω και εγω ενα θεματακι μυρωδιας με το σκυλάκι μου.
Ας τα παρουμε απο την αρχή... Υοθέτησα ενα σκύλακι (η ρατσα του δεν εχει σημασια), όταν γυρίζουμε απο την βόλτα του πλένω τα ποδια με σαπουνι fissan (αυτο μου συστησαν απο την φυλοζωικη),το πιπι (με το σαμπουαν της), μουρη με νεράκι και μετα με μωρομαντηλο. Παρατήρησα τις τελευταιες 10 μέρες μετα το μπάνιο της τα πόδια της βρώμανε σαν καλαμποκίλας... μια περιεργη μυρωδια... μπάνιο δεν μπορώ να το κάνω ακομή, γιατί μου είπαν μια φόρα το μήνα και έκανε στις αρχές Γενάρη... τι να κάνω;;;
Προσωπικη άποψη, όσο πιο πολύ τα πλένεις, τόσο πιο πολύ μυρίζουν...
Μπορείς να διαβάσεις ένα ωραίο άρθρο σχετικά με το πλύσιμο των σκύλων.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλησπέρα σας, εχω και εγω ενα θεματακι μυρωδιας με το σκυλάκι μου.
Ας τα παρουμε απο την αρχή... Υοθέτησα ενα σκύλακι (η ρατσα του δεν εχει σημασια), όταν γυρίζουμε απο την βόλτα του πλένω τα ποδια με σαπουνι fissan (αυτο μου συστησαν απο την φυλοζωικη),το πιπι (με το σαμπουαν της), μουρη με νεράκι και μετα με μωρομαντηλο. Παρατήρησα τις τελευταιες 10 μέρες μετα το μπάνιο της τα πόδια της βρώμανε σαν καλαμποκίλας... μια περιεργη μυρωδια... μπάνιο δεν μπορώ να το κάνω ακομή, γιατί μου είπαν μια φόρα το μήνα και έκανε στις αρχές Γενάρη... τι να κάνω;;;
Η ρατσα οπως λες,εχει σημασια.Η μυρωδια που αναδυεται απο μερικες φυλες ειναι εντονοτερη σε σχεση με αλλες.Αλλα σκυλια παλι,δεν μυριζουν σχεδον καθολου και ειναι τετοια η φυση τους που θελουν να κρατιουνται καθαρα και ενιοτε αυτοκαθαριζονται.
 
  • Like
Reactions: Morian


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Προσωπικη άποψη, όσο πιο πολύ τα πλένεις, τόσο πιο πολύ μυρίζουν...
Όχι, δεν είναι πάντα αλήθεια, τα μακρύτριχα πρεπει να λούζονται πιο συχνά, ενώ στα κοντότριχα φτάνει ένα πέρασμα με βρεγμένο πανάκι. Εγώ τα λούζω τα δικά μου κάθε 2-3 εβδομάδες ή και πιο συχνά και δεν μυρίζουν καθόλου. Όταν ειναι σκονισμένο το μαλλί πιο εύκολα σπάει και κομπιάζει. Αν χρησιμοποιούμε ένα καλό σκυλίσιο σαμπουάν και κοντισιονέρ, δεν μυρίζουν καθόλου και το τρίχωμά τους είναι μεταξένιο και ευκολοχτένιστο.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το παραπλένεις. Τα σκυλιά τα πλένουμε με σαμπουάν 3 άντε 4 φορές το χρόνο, διαφορετικά τους χαλάς το ph του δέρματος και μυρίζουν χειρότερα. Εδνιάμεσα μπορείς να τα συντηρείς με πανί βρεγμένο με νερό και μηλόξιδο.

Εάν πήρες το σκυλί από καταφύγιο, υπάρχει περίπτωση να μυρίζει για πολύ καιρό ακόμη. Πολλά σκυλιά από καταφύγια έχουν αυτή τη μυρωδιά μέχρι και 4-5 μήνες μετά. Έχει να κάνει και με την τροφή που έτρωγε, την υγρασία, τις συνθήκες κλπ. Με τον καιρό θα στρώσει.

Αν θέλεις να πλένεις τα πόδια μετά από τη βόλτα ξέπλυνέ τα με λίγο σκέτο νερό. Κατά πάσα πιθανότητα μυρίζουν από τις συνεχείς πλύσεις με σαπούνι.
 
  • Like
Reactions: Morian


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
@haviharakennel δεν έχω πλύνει πότε το δικό μου, μόνο μωρομάντηλο στα πατουσάκια και βούρτσιμα για την απομάκρυνση της νεκρής τρίχας και μυρίζει τόσο υπέροχα που στην κυριολεξία μπίζω την μύτη μου μέσα στο τρίχωμά του και ευχαριστιέμαι να μυρίζω με τις ώρες! :D

@vrmode αυτό ακριβώς ήθελα να πω παραπάνω αλλά βαριόμουν να το γράψω :)
 
  • Like
Reactions: Dimi_21