Καθημερινός Εμετός


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Καλησπέρα στην ομάδα,
Νέος εδώ παλιός σκυλοπατέρας.
Έχω ενα γκριφονάκι 10 ετών 8 κιλά και εδώ περίπου και ένα μήνα μου κάνει καθημερινά εμετό κίτρινο το πρώι πάντα και χωρίς ίχνος τροφής. Προφανώς και έχω πάει κτηνίατρο από τις πρώτες μέρες και προσπαθούμε να καταλάβουμε από που είναι. Αιματολογικές εξετάσεις καθαρές. Γαστροσκόπηση δεν είναι ασφαλές να γίνει ακόμα γιατι έχει φάει πριν 1,5 μήνα να βγάλει δόντι που χάλασε.Οπότε και αντιβίωση.
Οπότε ούτε μου το πρότεινε ούτε το θέλω βασικά.
Ξεκινήσαμε με peptonorm και δεν άλλαξε κάτι. Τώρα έχει ξεκινήσει πρωί βράδυ μαλοξ και ενέσεις για το στομάχι. Επιπλέον κόλλησε και κάποια ίωση με βήχα και παίρνουμε αντιβίωση και γι αυτό. Γενικά από τον φλεβάρη παίρνει αντιβιώσεις για άλλους λόγους που αθρηστικά είναι μεγάλο το διάστημα και με ταλαιπωρία για την μικρή.
Έρχομαι στο τώρα περίπου ένα μήνα μετα την ίωση και τον εμετό και ο βήχας είναι μια χαρά μετα την πρώτη αντιβίωση και ο εμετός σταθερά πρωινός με κίτρινό υγρό. Το σκύλι δεν έχει φάει το πρωί αλλά γενικά η διατροφή του ειναι μια χαρα. Δεν ξέρω τι να κάνω βασικα. Περιμένω να τελειώσει η αντιβίωση και να δω πως θα πάει. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ρύζι με κοτόπουλο και να διακόψω την ειδική κροκέτα που μου έδωσε ο κτηνίατρος γιατι προφανώς ούτε να την φτύσει η δικιά μου δεν θέλει.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
474
1.071
20
Πάτρα
Γαστρικά υγρά είναι νομίζω... Στην βόλτα τρώει μήπως γρασίδι ή φυτά; Η κτηνίατρός μου με έχει συμβουλεύσει ότι ο εμετός με κίτρινα υγρά (και αφρό μερικές φορές) δεν είναι τίποτα ανησυχιτικό όσο η διάθεση του είναι εντάξει. Μπορείς να του δώσεις βραστό κοτόπουλο, βοηθάει πολύ.
 
  • Like
Reactions: Minakos


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Γαστρικά υγρά είναι νομίζω... Στην βόλτα τρώει μήπως γρασίδι ή φυτά; Η κτηνίατρός μου με έχει συμβουλεύσει ότι ο εμετός με κίτρινα υγρά (και αφρό μερικές φορές) δεν είναι τίποτα ανησυχιτικό όσο η διάθεση του είναι εντάξει. Μπορείς να του δώσεις βραστό κοτόπουλο, βοηθάει πολύ.
Έτρωγε στην αρχή γρασίδι και φυτά αλλά τώρα μόνο κροκέτα και ειδική κονσερβα. είναι υπο αγωγή ακόμα και για τα 2 περιστατικά. Διατροφικά θα ξεκινήσω ρύζι με κοτόπουλο να ηρεμίσει.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θα πως πάλι τα ίδια αλλά δε βαριέσαι.
Τι απόσταση έχουν τα γεύματα μεταξύ τους;
Κι εμένα το έκανε ώσπου εσπασα τα γεύματα σε 2 ή 3 την ημέρα με γνώμονα να μη μένει για πολλή ώρα νηστικός.
Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που συμβαίνει αυτό, στομάχι με όχι ισορροπημένο περιβάλλον και άδειο.
Ο 2ος λόγος μπορεί να είναι και δυσανεξία στην τροφή που τρώει, οπότε ενισχύει τον 1ο λόγο.
Αν του έχει δώσει ειδική για στομάχι τροφή, τότε ή να τρώει τελευταίο γεύμα αργά τη νύχτα, ή να τρώει γεύμα νωρίς το πρωί. Το κόλπο είναι να μη μένει πολλές ώρες άδειο το στομάχι

Το αν θέλει να φτύσει ή όχι την κροκέτα είναι άλλο θέμα, όπως και το κοτόπουλο με ρύζι δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει.
Πριν τα πάθει αυτά τι έτρωγε;
 


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Θα πως πάλι τα ίδια αλλά δε βαριέσαι.
Τι απόσταση έχουν τα γεύματα μεταξύ τους;
Κι εμένα το έκανε ώσπου εσπασα τα γεύματα σε 2 ή 3 την ημέρα με γνώμονα να μη μένει για πολλή ώρα νηστικός.
Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που συμβαίνει αυτό, στομάχι με όχι ισορροπημένο περιβάλλον και άδειο.
Ο 2ος λόγος μπορεί να είναι και δυσανεξία στην τροφή που τρώει, οπότε ενισχύει τον 1ο λόγο.
Αν του έχει δώσει ειδική για στομάχι τροφή, τότε ή να τρώει τελευταίο γεύμα αργά τη νύχτα, ή να τρώει γεύμα νωρίς το πρωί. Το κόλπο είναι να μη μένει πολλές ώρες άδειο το στομάχι

Το αν θέλει να φτύσει ή όχι την κροκέτα είναι άλλο θέμα, όπως και το κοτόπουλο με ρύζι δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει.
Πριν τα πάθει αυτά τι έτρωγε;
Ναι κανονικά έτρωγε. Και βασικά τώρα έχει αλλάξει κροκέτα για γαστρεντερικά και δεν της αρέσει καθόλου. Το κακό είναι ότι δεν τρώει το πρωι γιατι δεν είμαι σπίτι οπότε τελευταίο γεύμα 2-3 το βράδυ. Μετά τρώει ξανά στις 6 το απόγευμα που είμαστε μαζί.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αν μπερδέψετε με κονσέρβα της ίδιας σειράς αλλάζει κάτι;
Ναι, ξεπερνάει το 12ωρο νηστικομάρας, μάλλον χρειάζεται αναπροσαρμογή, πιο νωρίς το τελευταίο γεύμα και πιο νωρίς το πρωί το επόμενο; Γίνεται; Ας σπάσει στα 3 έστω

Το κοτόπουλο, αν δεν έχει πρόβλημα με αυτό, ενδείκνυται, το ρύζι δεν ξέρω. Σίγουρα θα φάει με περισσότερη όρεξη, επίσης μπορείτε να παίξετε με γαστροκροκέτα άλλης εταιρίας μήπως τη βρει πιο νόστιμη, ή να βράσετε λίγο στήθος κοτόπουλου και να μαδήσετε λίγο πάνω στην κροκέτα ίσα για τη μυρωδιά.
Υπάρχουν διάφορες λύσεις αλλά το πρώτο που θα κοίταζα προσωπικά είναι να μην ξεπερνάει τις 12 ώρες αφαγίας σε αυτή τη φάση.
Αν μιλάμε για έναν πρωινό μόνο εμετό πάντως, όντως δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλά δεν είναι καλό να το αφήσουμε κι έτσι. Παίρνει και αντιβίωση οπότε μπορεί να δυσχεραίνει την κατάσταση.
Πεπτονορμ τέλος;
Ενέσεις αντιεμετικές ξέρω ότι κάνουμε όταν είναι πολλοί και σπαστικοί εμετοί...
 


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Αν μπερδέψετε με κονσέρβα της ίδιας σειράς αλλάζει κάτι;
Ναι, ξεπερνάει το 12ωρο νηστικομάρας, μάλλον χρειάζεται αναπροσαρμογή, πιο νωρίς το τελευταίο γεύμα και πιο νωρίς το πρωί το επόμενο; Γίνεται; Ας σπάσει στα 3 έστω

Το κοτόπουλο, αν δεν έχει πρόβλημα με αυτό, ενδείκνυται, το ρύζι δεν ξέρω. Σίγουρα θα φάει με περισσότερη όρεξη, επίσης μπορείτε να παίξετε με γαστροκροκέτα άλλης εταιρίας μήπως τη βρει πιο νόστιμη, ή να βράσετε λίγο στήθος κοτόπουλου και να μαδήσετε λίγο πάνω στην κροκέτα ίσα για τη μυρωδιά.
Υπάρχουν διάφορες λύσεις αλλά το πρώτο που θα κοίταζα προσωπικά είναι να μην ξεπερνάει τις 12 ώρες αφαγίας σε αυτή τη φάση.
Αν μιλάμε για έναν πρωινό μόνο εμετό πάντως, όντως δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλά δεν είναι καλό να το αφήσουμε κι έτσι. Παίρνει και αντιβίωση οπότε μπορεί να δυσχεραίνει την κατάσταση.
Πεπτονορμ τέλος;
Ενέσεις αντιεμετικές ξέρω ότι κάνουμε όταν είναι πολλοί και σπαστικοί εμετοί...
Θα προσπαθήσω να τρώει το πρωί πριν φύγω και ισως δω αποτελέσματα μετα την διακοπή της αντιβίωσης. Θα την παρακολουθήσω το σκ που θα είμαι σπίτι και συντηρητικά με βραστό κοτόπουλο να δω αν φταίει αυτό. Ευχαρίστω για τις συμβουλές
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θέλω να πω ότι ίσως το πεπτονορμ λειτουργήσει τώρα που η ίωση υποχώρησε. Κάνει και προστατευτικό φιλμ, για τέτοιες περιτπώσεις είναι μανούλα. Αρκεί να τηρείται η σωστή χορήγηση και η απόσταση από φαί-νερό
 
  • Like
Reactions: Minakos


Minakos

Member
14 Μαϊου 2021
7
3
43
Θέλω να πω ότι ίσως το πεπτονορμ λειτουργήσει τώρα που η ίωση υποχώρησε. Κάνει και προστατευτικό φιλμ, για τέτοιες περιτπώσεις είναι μανούλα. Αρκεί να τηρείται η σωστή χορήγηση και η απόσταση από φαί-νερό
Μου έχει δώσει μαλοξ πρωι βράδυ
 
  • Like
Reactions: zerom0


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πεινάει, γι'αυτό κάνει εμετό.

Είναι πολύ συνηθισμένο στα σκυλιά που έχουν γαστρεντερικές διαταραχές να μην τρώνε γενικά ή να μην τρώνε όταν πρέπει την τροφή τους οπότε το πρωί να πεινάνε κ να κάνουν εμετό γαστρικα υγρά.

Αν η κροκέτα που τρώει για τα γαστρεντερικά δεν έχει κάποιο άλλο, ιατρικό, λόγο κ θες να δώσεις μαγειρευτό κ ο γιατρός το επιτρέπει, δώσε. Καλύτερο είναι, σε μη κλινικές περιπτώσεις τουλάχιστον.

Αλλά πρόσεξε πολύ τα παρακάτω:

Μη δώσεις κοτόπουλο με ρύζι. Δώσε γαλοπούλα με καλοβρασμένη πατάτα. Κ μην βράσεις τη γαλοπούλα. Ψήστη. Καλά, να φύγουν τα λίπη. Το ψήσιμο είναι πολύ σημαντικό, μην το παραβλέψεις. Και σε καμία περίπτωση ΜΗ δώσεις τις πέτσες!! Ούτε ζουμιά με λίπος "για να νοστιμήσει", ούτε τίποτα με λίπος (υπόψιν τα θεο-θεόστεγνα τύπου σκέτο στήθος μπορεί να μην του αρέσουν) .

Αν δε βρεις γαλοπούλα, η επόμενη καλύτερη επιλογή είναι ο κόκορας (ισχύουν τα ίδια) κ μετά το καλό κοτόπουλο (τα ακριβά που δε βγαζουν 5 τόνους λίπη κ νερό, δυστυχώς - θα ναι για λίγο).

Αν επιμείνεις στο κοτόπουλο-ρύζι, που σε πολλές περιπτώσεις κάνει κακό αντί για καλό (υπάρχουν λόγοι), το ψήσιμο κ οι πέτσες για το κοτόπουλο επίσης ισχύουν. Και το ρύζι να είναι άσπρο κατασπρο, μπασμάτι καλύτερα, βρασμένο στο σημείο που να χει γίνει σα ρυζόγαλο.

Αν δεν έχει πρόβλημα με καρδιά ή νεφρά, απειροελάχιστο αλάτι στα πρωτα 1-2 γεύματα βοηθάει στο στομάχι. Μετά τα πρώτα 3-4 γεύματα βοηθάει κ μια μικρή τσιμπιά ρίγανη.
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μπερδεύτηκα :) Η αντιβίωση, οι αντιεμετικές ενέσεις. ειδική τροφή είναι για τους εμετούς ή έχει υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα στο ενδιάμεσο; Δηλαδή δοκιμάσατε ήδη με τον κτηνίατρο να μοιράσετε κάπως τα γεύματα για να μη μένει το στομάχι άδειο για 18 ώρες;
Ο σκύλος σου τι σχέση έχει με το φαγητό; Αν του αφήσεις τη μισή ποσότητα τροφής στο πιάτο θα τη φάει μονομιάς ή θα τσιμπολογάει από λίγο για ώρες;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ψιτ! @Estranged
Ενώ συμφωνώ απόλυτα για τις πέτσες που λες και για το ρύζι, νομίζω πως όταν δε μιλάμε για σκυλιά με εντερικά θέματα, δεν υπαρχει λόγος να δαιμονοποιούμε τα λίπη (τα οποία χρειάζονται κιόλας) άρα, το βράσιμο είτε γαλοπούλας είτε κοτόπουλου, χωρίς πέτσες εννοείται, σε απλές περιπτώσεις και όχι διαστημικές σαν τις δικές μας, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Απ όσα κατάλαβα, θες η ίωση θες οι αντιβιώσεις, του σκυλιού του έχει χαλάσει το στομαχικό περιβάλλον. Τώρα που ξεπεράστηκε η ίωση καλό είναι να επικεντρωθεί σε αυτό που λέμε όλοι λίγο-πολύ, την κατάργηση πολλών ωρών νηστικομάρας, με ό,τι είναι και θεωρείται συμβατό διατροφικά στο συγκεκριμένο σκυλί.
 
  • Like
Reactions: Minakos


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ψιτ! @Estranged
Ενώ συμφωνώ απόλυτα για τις πέτσες που λες και για το ρύζι, νομίζω πως όταν δε μιλάμε για σκυλιά με εντερικά θέματα, δεν υπαρχει λόγος να δαιμονοποιούμε τα λίπη (τα οποία χρειάζονται κιόλας) άρα, το βράσιμο είτε γαλοπούλας είτε κοτόπουλου, χωρίς πέτσες εννοείται, σε απλές περιπτώσεις και όχι διαστημικές σαν τις δικές μας, δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Απ όσα κατάλαβα, θες η ίωση θες οι αντιβιώσεις, του σκυλιού του έχει χαλάσει το στομαχικό περιβάλλον. Τώρα που ξεπεράστηκε η ίωση καλό είναι να επικεντρωθεί σε αυτό που λέμε όλοι λίγο-πολύ, την κατάργηση πολλών ωρών νηστικομάρας, με ό,τι είναι και θεωρείται συμβατό διατροφικά στο συγκεκριμένο σκυλί.
Όχι, όχι.

Το πρόβλημα και άρα ο τρόπος αντιμετώπισης είναι ακριβώς ο ίδιος. Ο λογος αλλάζει.

Στα νορμάλ σκυλιά είναι πρόσκαιρο κ προερχεται από εξωγενείς παράγοντες ενώ στα δικά μας είναι χρόνιο.

Αυτά που αναφέρω είναι δίαιτα εναλλακτική (για μένα πολύ καλύτερη εκντου αποτελεσματος) για αντιμετώπιση γαστρεντερικής διαταραχής σε έξαρση, όταν το lining στομάχου ή εντέρων ή και τα δυο έχει ερεθιστει. Που το εν λόγω σκυλί αυτό ακριβώς έχει παθει. Άσχετα από το πώς. Ούτε τα καν τα δικά μας δεν τρώνε (ή δεν πρέπει να τρώνε) μόνιμα αυτη τη δίαιτα, τόσο στεγνή, χωρίς καθόλου λίπη! Υ.Γ. δεν θα ανέφερα για μια σταλα αλάτι στα πρώτα δυο γεύματα αλλιώς.

Δε διαμονοποιώ τα λίπη ούτε ισχυρίζομαι ότι δεν πρέπει να τα τρώνε. Απλά τα λίπη κ το ρύζι ερεθίζουν το ήδη ερεθισμένο γαστρεντερικό, από όποια αιτία κ αν αυτό έχει ερεθιστεί.
 
Last edited:




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Oκ σε έπιασα και ομολογώ ότι αυτό με το αλάτι δεν το ήξευρα
Εμπειρικό, δε βαζω το χέρι μου στη φωτια.

Μπατ δεν αγκαιν κ τα άλλα εμπειρικά είναι, δεν έκανα κ πειραματα σε πάνω από ένα δείγματα :LOL:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πεινάει, γι'αυτό κάνει εμετό.

Είναι πολύ συνηθισμένο στα σκυλιά που έχουν γαστρεντερικές διαταραχές να μην τρώνε γενικά ή να μην τρώνε όταν πρέπει την τροφή τους οπότε το πρωί να πεινάνε κ να κάνουν εμετό γαστρικα υγρά.

Αν η κροκέτα που τρώει για τα γαστρεντερικά δεν έχει κάποιο άλλο, ιατρικό, λόγο κ θες να δώσεις μαγειρευτό κ ο γιατρός το επιτρέπει, δώσε. Καλύτερο είναι, σε μη κλινικές περιπτώσεις τουλάχιστον.

Αλλά πρόσεξε πολύ τα παρακάτω:

Μη δώσεις κοτόπουλο με ρύζι. Δώσε γαλοπούλα με καλοβρασμένη πατάτα. Κ μην βράσεις τη γαλοπούλα. Ψήστη. Καλά, να φύγουν τα λίπη. Το ψήσιμο είναι πολύ σημαντικό, μην το παραβλέψεις. Και σε καμία περίπτωση ΜΗ δώσεις τις πέτσες!! Ούτε ζουμιά με λίπος "για να νοστιμήσει", ούτε τίποτα με λίπος (υπόψιν τα θεο-θεόστεγνα τύπου σκέτο στήθος μπορεί να μην του αρέσουν) .

Αν δε βρεις γαλοπούλα, η επόμενη καλύτερη επιλογή είναι ο κόκορας (ισχύουν τα ίδια) κ μετά το καλό κοτόπουλο (τα ακριβά που δε βγαζουν 5 τόνους λίπη κ νερό, δυστυχώς - θα ναι για λίγο).

Αν επιμείνεις στο κοτόπουλο-ρύζι, που σε πολλές περιπτώσεις κάνει κακό αντί για καλό (υπάρχουν λόγοι), το ψήσιμο κ οι πέτσες για το κοτόπουλο επίσης ισχύουν. Και το ρύζι να είναι άσπρο κατασπρο, μπασμάτι καλύτερα, βρασμένο στο σημείο που να χει γίνει σα ρυζόγαλο.

Αν δεν έχει πρόβλημα με καρδιά ή νεφρά, απειροελάχιστο αλάτι στα πρωτα 1-2 γεύματα βοηθάει στο στομάχι. Μετά τα πρώτα 3-4 γεύματα βοηθάει κ μια μικρή τσιμπιά ρίγανη.
Επειδή το χεις σπουδάσει.... :giggle:
  • Γιατί ψήσιμο και όχι βράσιμο;
  • Το μπασμάτι είναι καλύτερο γιατί είναι πιο μαλακό από το κλασικό λευκό ρύζι;
  • Γαλοπούλα και κόκκορας είναι καλύτερα από κοτόπουλο λόγω λιγότερου λίπους;
  • Πατάτα κλασική ή γλυκοπατάτα; (κολοκύθα επίσης επιτρέπεται;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Επειδή το χεις σπουδάσει.... :giggle:
  • Γιατί ψήσιμο και όχι βράσιμο;
  • Το μπασμάτι είναι καλύτερο γιατί είναι πιο μαλακό από το κλασικό λευκό ρύζι;
  • Γαλοπούλα και κόκκορας είναι καλύτερα από κοτόπουλο λόγω λιγότερου λίπους;
  • Πατάτα κλασική ή γλυκοπατάτα; (κολοκύθα επίσης επιτρέπεται;
  • Για να φύγουν τα λίπη. Στο βράσιμο το κρέας μαγειρεύεται με το λίπος του και μένει σε μεγάλο βαθμό ακόμα κ στο ξεπετσιασμένο. Στο ψήσιμο μεγαλο μέρος του λίπους φεύγει τελείως, κάτω στο ταψί. Η διαφορά στο γαστρεντερικό είναι τεράστια.
  • Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι μαλακό, ζυμώνεται καλύτερα στο έντερο. Νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου αλλά την ίδια παρατήρηση έκαναν κι άλλοι μες στο φόρουμ (το καλό αποτέλεσμα). Νομίζω η ελπινορ κ ο γιορκαντικτ αν θυμάμαι καλά.
  • Ναι ακριβώς, λόγω λιγότερου λίπους.
  • Σε κανονική διατροφή, και δυσανεκτικού σκύλου, κάνουν πολύ καλά κ τα τρία, αν κ η κανονική πατάτα δεν πρέπει να παίζει συχνά, λόγω αυξημένου άμυλου. Ο Χάμμερ ανέφερε κ έρευνα ότι κάνει αυτούς τους κρυστάλλους στα νεφρά, δε θυμάμαι πώς τους λένε τώρα. Αλλά στην έξαρση της φλεγμονής, η γλυκοπατάτα κ η κολοκύθα έχουν αρκετά πιο πολλές ίνες, που εντείνουν τη φλεγμονή.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
  • Για να φύγουν τα λίπη. Στο βράσιμο το κρέας μαγειρεύεται με το λίπος του και μένει σε μεγάλο βαθμό ακόμα κ στο ξεπετσιασμένο. Στο ψήσιμο μεγαλο μέρος του λίπους φεύγει τελείως, κάτω στο ταψί. Η διαφορά στο γαστρεντερικό είναι τεράστια.
  • Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι μαλακό, ζυμώνεται καλύτερα στο έντερο. Νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου αλλά την ίδια παρατήρηση έκαναν κι άλλοι μες στο φόρουμ (το καλό αποτέλεσμα). Νομίζω η ελπινορ κ ο γιορκαντικτ αν θυμάμαι καλά.
  • Ναι ακριβώς, λόγω λιγότερου λίπους.
  • Σε κανονική διατροφή, και δυσανεκτικού σκύλου, κάνουν πολύ καλά κ τα τρία, αν κ η κανονική πατάτα δεν πρέπει να παίζει συχνά, λόγω αυξημένου άμυλου. Ο Χάμμερ ανέφερε κ έρευνα ότι κάνει αυτούς τους κρυστάλλους στα νεφρά, δε θυμάμαι πώς τους λένε τώρα. Αλλά στην έξαρση της φλεγμονής, η γλυκοπατάτα κ η κολοκύθα έχουν αρκετά πιο πολλές ίνες, που εντείνουν τη φλεγμονή.
Ειναι κρυσταλλοι οξαλικου οξεως
Αυτες οι ομορφιες εδω
images.jpeg.jpg
Το σωμα μας, οπως και του σκυλου, δεν μπορει να τα μεταβολισει οποτε πρεπει να τα αποβαλει με μηχανικο τροπο, μεσω των κοπρανων και των ουρων. Οταν τα καταναλωνεις σε μεγαλες ποσοτητες, δεν προλαβαινει, οποτε αρχιζουν να συσσωρευονται στους ιστους, τις αρθρωσεις και τα οργανα.
Δεν νομιζω να θελει πολυ φαντασια για να καταλαβει κανεις τι μπορουν να κανουν στα τοιχωματα του εντερου αυτες οι βελονες...ειδικα στο ηδη ερεθισμενο εντερο...βαλε και μερικες απεπτες φυτικες ινες εκει για να αρχισεις να καλλιεργεις τα λαθος βακτηρια, λιγη ζαχαρη που επισης θα βοηθησει τα λαθος βακτηρια, ριξε και λιγο αντιβιωση να εξολοθρευσεις τα λιγα θετικα βακτηρια που εχουν απομεινει να παλευουν εκει μεσα για να σε κρατησουν ζωντανο και...ολα θα παν καλα:sick:
 
  • Like
Reactions: Minakos and vrmode


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μια πολυ καλη πηγη για τα οξαλικα, τους κινδυνους και τροφες που ειναι πιο ασφαλεις, πολυ ωραιες πληροφοριες
 
  • Like
Reactions: vrmode


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σε σκύλο χωρίς μόνιμα γαστρεντερικά αν παραστεί ανάγκη για την παραπάνω συνταγή τι κάνετε σε θέμα ποσότητας;

Πχ ο δικός μου σε barf θα είχε ανάγκη για 1000 - 1200gr την ημέρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3